Založ si blog

Má život zmysel? (Do)kedy?

Počas 1. svetovej vojny žil v takej biede, že jeho rodina kradla z poľa kukuricu a žobrala, aby nejako prežili. Počas druhej svetovej vojny prišiel v koncentračných táboroch o skoro všetkých známych – vrátane otca, matky, brata i milovanej novomanželky. Sám ochorel na škvrnitý týfus.

 

Napriek tomu v roku 1945, len za pár dní (zvyčajne sa uvádza, že za deväť), osamelý, nedoliečený, ovdovený, no nezlomený, napísal knihu, z ktorej názvu v kontexte poznania jeho dramatického osudu mrazí: Napriek všetkému povedať životu áno. 

 

Ak život vôbec má zmysel, tak musí mať svoj zmysel aj utrpenie.“

 

Mohlo by to znieť ako heslo z lacnej motivačnej literatúry – až na to, že Viktor Frankl svoje teórie nekonštruoval v teplej obývačke popíjajúc vínko, ale v zime, chlade, smrade a hrôze koncentračného tábora. Jeho stratégia prežitia – predstavovať si sám seba ako súčasť určitého sociálneho experimentu, ktorý môže brať ako príležitosť na pozorovanie života v extrémnych podmienkach, o ktorých bude môcť po vojne vydať svedectvo – bola (a je) priekopnícka; a očividne úspešná. Viktor Frankl totiž prežil, knihu napísal – a s jej pomocou pomohol vyrovnať sa s vlastným utrpením a stratami státisiciam ľudí. Tým, ktorí možno tiež uvažujú podobne, ako zoči-voči strašnému utrpeniu on sám:

 

Či pri počínaní človeka pri jeho postoji k daným podmienkam prostredia naozaj abstinuje duševná sloboda? Nie je človek ozaj nič viac ako výplod mnohorakých daností a podmieneností, či už biologických, psychologických alebo sociologických? Nie je teda skutočne ničím viac ako náhodnou výslednicou svojej telesnej konštitúcie, charakterologickej dispozície a spoločenskej situácie? A najmä: svedčia duševné reakcie človeka na výnimočné, sociálne podmienené pomery života v tábore o tom, že vôbec nemôže uniknúť tejto forme bytia, do ktorej ho vohnali násilím? Že musí týmto vplyvom podľahnúť?

 

Svojou vlastnou skúsenosťou však všetkým dáva jednoznačnú odpoveď:

 

Aj apatiu možno prekonať a podráždenosť potlačiť; že teda ešte aj v tomto na pohľad absolútne extrémnom stave tiesne (…) jestvuje zvyšok duševnej slobody.“

 

Frankl teda tvrdí, že čokoľvek – akokoľvek hrozné, ťažké, bolestivé – sa nám stane, nikto nám nemôže vziať právo (či dokonca zodpovednosť!) rozhodovať sa, ako sa k daných udalostiam a pocitom postavíme; aký postoj k nim zaujmeme. To je privilégium slobody, ktoré nám nikto nedokáže vziať – v žiadnej chvíli. Napríklad ako keď Viktor pri ťažkej, nezmyselnej práci, ktorú väzni vykonávali len preto, aby sa unavili a skôr umreli, myslel na svoju milovanú Tilly. Uprostred nenávisti, hladu, chorôb, apatie, agresie a neustále prítomného rizika smrti sa dokázal myšlienkami povzniesť k láske, nádeji, kráse – a tým nájsť svoj kúsok slobody. Mohli ho zabiť; no nemohli ovládnuť jeho myšlienky, zničiť jeho city, odňať jeho krásne spomienky.

 

Vnútorná sloboda, ktorú nemožno človeku do posledného dychu odňať, dáva mu do posledného dychu príležitosť, aby jeho život mal zmysel.“

Napriek všetkému povedať životu áno je krutá a nádejná kniha zároveň; nie je to len svedectvo z čias holokaustu, na aké sme zvyknutí; autorovou prioritou nebolo hovoriť o svojej skúsenosti, ale preskúmať ju, nájsť v nej zmysel, nájsť v nej návod na prežitie v podmienkach, ktoré sú v podstate nezlučiteľné so životom. Netýka sa to len vojnovej mašinérie – vo Franklovom útlom, no výrečnom diele si povzbudenie nájdu všetci tí, ktorí sa cítia nepotrební, odmietnutí, nedocenení, zranení či akýmkoľvek iným spôsobom konfrontovaní s otázkou, načo tú sú, načo žijú, či sa to oplatí…

 

Zmysel má nielen aktívny život, ktorý umožňuje človeku tvorivo realizovať hodnoty; a zmysel má nielen príjemný život, teda taký, ktorý poskytuje človeku príležitosť kochať sa v krásnych zážitkoch, v zážitkoch z umenia alebo z prírody, ale aj taký život si uchováva zmysel, ktorý – ako napríklad v koncentračnom tábore – už sotva ponecháva šancu vytvoriť hodnoty alebo ich vnímať, a poskytuje človeku už len poslednú šancu, ako dať životu zmysel, a tou hodnotou je jeho postoj k obmedzenej existencii, ktorú mu nanútili zvonka.“

 

Autorov debut pôvodne vyšiel anonymne – neskôr sa k nemu Frankl priznal. Kniha zatiaľ vyšla vo viac ako sedemdesiatich vydaniach a predalo sa z nej údajne viac ako dve milióny výtlačkov. Kvantita nie je zárukou kvality, často je to skôr naopak, ale v tomto prípade platí, že kniha si svoj úspech zaslúžila. Má totiž nielen ambíciu, ale aj potenciál mnohým pripomenúť, že sa oplatí napriek všetkému povedať životu áno. 

 

A je dobré si to z času na čas pripomenúť.

 

 

adult, background, beach

Láska je v konečnom dôsledku to posledné a najvyššie, k čomu sa človek v živote dokáže povzniesť.“

Viktor Frankl (ktorý vo vojne prišiel o väčšinu milovaných, no nestratil zmysel života)

 

 

Zdroj ilustračnej fotografie: pexels.com

Odporúčaná kniha (najnovšie vydanie): Viktor E. Frankl: Hľadanie zmyslu života (Napriek všetkému povedať životu ÁNO). Eastone Books, 2011. 152 strán. 

Panenstvo nad život

26.04.2018

Mala šestnásť. Určite aj sny o rodine, o mužovi, o deťoch. O láske. Majú šestnásť. Niektoré možno ešte aj sny. O rodine, o mužovi, o deťoch. O láske. Mnohé však… Skôr obavy. Z rodiny, z muža, z detí. Z lásky. Mala šestnásť. Od deviatich sa starala o domácnosť. Simulovala mamku, ktorá zomrela. Varila, piekla, upratovala, prala. Keď si nevedela [...]

Milí rodičia, chceli by ste, aby vaše dieťa. ..

22.04.2018

… bolo svedkom brutálnych vrážd? … bolo svedkom bitiek, faciek, kopancov a iných násilností? … bolo svedkom hádok plných oplzlých výrazov, obviňovaní, posmeškov, urážok? … bolo svedkom rozmanitých rodinných drám? … bolo svedkom rôznych súdnych sporov? … bolo svedkom rôzmanitých sexuálnych hier cudzích [...]

Novodobé otroctvo sa týka aj Slovákov

21.04.2018

Skoro nikto ho nepozná. Prečo by aj? A predsa je. Teda – bol. Umrel. Ivan. Slovák. Otrok. Nie jediný, nie posledný. Skoro nikto ho nepozná. Prečo by aj? V správach a bulvári o ňom neinformovali. A predsa je. Dokonca ocenený. Medzinárodne. Dokument. Tiež sa volá Ivan. Veľmi krátky. Pár minút. Jednotná kompozícia. Žiadne efekty, rôzne uhly snímania, efektné [...]

Fabrika Kia - Teplička nad Váhom

Vláda chce zaplátať migrantmi zo Strednej Ázie dieru na trhu práce. Ako útok v Moskve zmení tento zámer?

29.03.2024 08:00

Po tom, čo skupina teroristov pôvodom z Tadžikistanu zabila v Moskve 139 ľudí, sa slovenské zložky rozhodli posilniť bezpečnostné opatrenia

Rusko, Ukrajina

ONLINE: Masívny útok opäť cielil na ukrajinskú energetiku. Poliaci poslali do vzduchu lietadlá

29.03.2024 07:45

Rusko masívne útočí na ukrajinskú energetiku, ktorá je v zložitej situácii. Keď Rusi spúšťajú útoky, Poliaci posielajú do vzduchu lietadlá.

Joe Biden, Barack Obama

Štyria prezidenti v New Yorku. Biden s Obamom a Clintonom zozbierali 25 miliónov USD, Trump bol na pohrebe policajta

29.03.2024 07:11

Americká prezidentská kampaň vo štvrtok večer dostala do New Yorku štyroch amerických prezidentov.

Nehoda, ilustračná, sklo

Autobus s desiatkami cestujúcich sa prevrátil na nemeckej diaľnici

29.03.2024 06:38

Autobus s približne 60 cestujúcimi havaroval vo štvrtok večer na diaľnici v západnom Nemecku, zranenia utrpelo vyše 20 ľudí, informovala DPA.

marbi

"Nedokážeme zmeniť samých seba, mení nás láska" (Joseph Langford) + Rim 8, 28

Štatistiky blogu

Počet článkov: 24
Celková čítanosť: 78929x
Priemerná čítanosť článkov: 3289x

Autor blogu

Kategórie