Založ si blog

Jeruzalemské sny

Jeruzalem – v etymológii mesto mieru, v realite… To nech každý posúdi sám. Jeruzalem – mesto plné histórie, legiend, proroctiev, ľudí z celého sveta a príbehov. Jeruzalem – mesto, kam raz odišiel aj Moško Veselý; a už sa nevrátil. A nikto nevie prečo. Ani jeho vnuk nie. Ale chce to zistiť. Tiež sa chce do Jeruzalema dostať. Hoci v socialistickom Rusku to je príliš odvážny sen. Preto do Jeruzalema cestuje najmä cez sny. Sníva o vysnívanom meste, sníva o dedkovi. A raz, ako tínedžer, sa tam pokúsi utiecť. A raz, už ako dospelý muž, sa tam dostane. A hľadá. Stopy po dedkovi, ale aj seba. Stretáva rôznych ľudí a dozvedá sa rôzne veci. A nachádza. A tak nejako by sa dal zhrnúť obsah knižky Jeruzalemské sny, keby…

 

…keby sme sa sústredili na jednu z jej rovín. Lebo dielko (na prvý pohľad útle, ba nenápadné) od bratov Alexandra a Leva Šragorodských má hneď niekoľko rovín – a teda aj niekoľko spôsobov, ako ho čítať. Humoristický román, generačná výpoveď, cestopis, podobenstvo, bedeker, „basola“ (v dávnejších dobách sprievodcovia pre pútnikov do Jeruzalema) – to je výpočet prekladateľky českej jazykovej verzie Marie Iljašenko, ktorá v záverečnom slove tiež dodáva, že „Jeruzalemské sny sú okrem zmienených žánrov tiež majsou – poučnou historkou rozprávanou s humorom. A možno vôbec prvý bedeker, ktorý zhrňuje možné aj nemožné spôsoby, ako sa dostať do Jeruzalema.“

 

Do Jeruzalema sa nechcel dostať len rozprávačov dedko a o pár desaťročí neskôr aj samotný rozprávač, ale aj rôzni ľudia, ktorých – obaja – na svojich cestách – každý tej vlastnej – stretávali. Aj túto túžbu možno reflektovať vo viacerých rovinách – Jeruzalem totiž nemusí byť nutne len mestom – priestorom, ale aj mestom – symbolom a v neposlednom rade aj mestom – víziou (v texte sa viackrát spomína aj tzv. nebeský Jeruzalem a jeho symbolika). Taktiež aj sny (avizované už v názve) môžu mať rôznu podobu – môže byť nočné, denné, vedomé, podvedomé, (do)týkajúce sa rôznych vecí, nielen samotného Jeruzalema.

 

Jeruzalemské sny sú veľmi príjemnou (to nutne neznamená, že aj ľahko čitateľnou) jednohubkou, ktorú si každý môže pochopiť po svojom, a môže sa stať, že niektorí ju nepochopia. Je to kniha pre všetkých a o všetkých, ale nie pre každého. Osobne ma najviac oslovil jej láskavý humor (v štýle Meira Shaleva), dobre zvládnutá štylistická stránka, žánrová rôznorodosť. Je to presne ten typ textu, kde sa citlivo stretáva nové s dávnym, dočasné s nadčasovým. A sem-tam autori zaperlia aj nejakou tou peknou myšlienkou.

 

„- Dvakrát som prešiel celú Tóru, – odpovedal som. 

– A Tóra skrze teba prešla? – objal ma dedko.“

 

Konkrétne české vydanie (v slovenčine kniha nevyšla, a nepredpokladám, že vyjde) (ne)zaujme (ako koho) aj obálkou, ktorej súčasťou je reprodukcia obrazu „Jeruzalem z Olivovej hory“ od Edwarda Leara (1858-1859), sadzbou písma (ktoré má modrú farbu) a príjemnou mäkkou väzbou, vďaka ktorej sa z knihy môže stať pohodlný sprievodca na vlastných potulkách po svete (nie nutne po tom izraelskom), ktorý nezaberie v kabelke či batožine veľa miesta.

 

Knihou zámerne otváram tento rok na tomto blogu – svojou nenápadnou výnimočnosťou si určite zaslúži poradové číslo jeden. A všetkým čitateľom spolu s krásnym novým rokom 2018 želám, aby (sme) si osvojili (aj – či najmä – v praxi) to, čo nám odkazujú autori:

 

Kto chce dlho žiť, musí často umierať od smiechu.“

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jerusalem black and white giphy

ilustračná animácia: giphy 

 

Alexandr Šargorodskij, Lev Šargorodskij: Jeruzalemské sny. Malvern, 2014. Preklad: Marie Iljašenko. 120 strán. 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129570x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie