Založ si blog

Jeruzalemské sny

Jeruzalem – v etymológii mesto mieru, v realite… To nech každý posúdi sám. Jeruzalem – mesto plné histórie, legiend, proroctiev, ľudí z celého sveta a príbehov. Jeruzalem – mesto, kam raz odišiel aj Moško Veselý; a už sa nevrátil. A nikto nevie prečo. Ani jeho vnuk nie. Ale chce to zistiť. Tiež sa chce do Jeruzalema dostať. Hoci v socialistickom Rusku to je príliš odvážny sen. Preto do Jeruzalema cestuje najmä cez sny. Sníva o vysnívanom meste, sníva o dedkovi. A raz, ako tínedžer, sa tam pokúsi utiecť. A raz, už ako dospelý muž, sa tam dostane. A hľadá. Stopy po dedkovi, ale aj seba. Stretáva rôznych ľudí a dozvedá sa rôzne veci. A nachádza. A tak nejako by sa dal zhrnúť obsah knižky Jeruzalemské sny, keby…

 

…keby sme sa sústredili na jednu z jej rovín. Lebo dielko (na prvý pohľad útle, ba nenápadné) od bratov Alexandra a Leva Šragorodských má hneď niekoľko rovín – a teda aj niekoľko spôsobov, ako ho čítať. Humoristický román, generačná výpoveď, cestopis, podobenstvo, bedeker, „basola“ (v dávnejších dobách sprievodcovia pre pútnikov do Jeruzalema) – to je výpočet prekladateľky českej jazykovej verzie Marie Iljašenko, ktorá v záverečnom slove tiež dodáva, že „Jeruzalemské sny sú okrem zmienených žánrov tiež majsou – poučnou historkou rozprávanou s humorom. A možno vôbec prvý bedeker, ktorý zhrňuje možné aj nemožné spôsoby, ako sa dostať do Jeruzalema.“

 

Do Jeruzalema sa nechcel dostať len rozprávačov dedko a o pár desaťročí neskôr aj samotný rozprávač, ale aj rôzni ľudia, ktorých – obaja – na svojich cestách – každý tej vlastnej – stretávali. Aj túto túžbu možno reflektovať vo viacerých rovinách – Jeruzalem totiž nemusí byť nutne len mestom – priestorom, ale aj mestom – symbolom a v neposlednom rade aj mestom – víziou (v texte sa viackrát spomína aj tzv. nebeský Jeruzalem a jeho symbolika). Taktiež aj sny (avizované už v názve) môžu mať rôznu podobu – môže byť nočné, denné, vedomé, podvedomé, (do)týkajúce sa rôznych vecí, nielen samotného Jeruzalema.

 

Jeruzalemské sny sú veľmi príjemnou (to nutne neznamená, že aj ľahko čitateľnou) jednohubkou, ktorú si každý môže pochopiť po svojom, a môže sa stať, že niektorí ju nepochopia. Je to kniha pre všetkých a o všetkých, ale nie pre každého. Osobne ma najviac oslovil jej láskavý humor (v štýle Meira Shaleva), dobre zvládnutá štylistická stránka, žánrová rôznorodosť. Je to presne ten typ textu, kde sa citlivo stretáva nové s dávnym, dočasné s nadčasovým. A sem-tam autori zaperlia aj nejakou tou peknou myšlienkou.

 

„- Dvakrát som prešiel celú Tóru, – odpovedal som. 

– A Tóra skrze teba prešla? – objal ma dedko.“

 

Konkrétne české vydanie (v slovenčine kniha nevyšla, a nepredpokladám, že vyjde) (ne)zaujme (ako koho) aj obálkou, ktorej súčasťou je reprodukcia obrazu „Jeruzalem z Olivovej hory“ od Edwarda Leara (1858-1859), sadzbou písma (ktoré má modrú farbu) a príjemnou mäkkou väzbou, vďaka ktorej sa z knihy môže stať pohodlný sprievodca na vlastných potulkách po svete (nie nutne po tom izraelskom), ktorý nezaberie v kabelke či batožine veľa miesta.

 

Knihou zámerne otváram tento rok na tomto blogu – svojou nenápadnou výnimočnosťou si určite zaslúži poradové číslo jeden. A všetkým čitateľom spolu s krásnym novým rokom 2018 želám, aby (sme) si osvojili (aj – či najmä – v praxi) to, čo nám odkazujú autori:

 

Kto chce dlho žiť, musí často umierať od smiechu.“

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt jerusalem black and white giphy

ilustračná animácia: giphy 

 

Alexandr Šargorodskij, Lev Šargorodskij: Jeruzalemské sny. Malvern, 2014. Preklad: Marie Iljašenko. 120 strán. 

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139553x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie