Založ si blog

Nesmrteľní milenci

Tep sa zvýši, oči rozžiaria, pery priblížia… Stále ten istý príbeh, stále tie isté pocity – len aktéri sú vždy iní. Vždy dvaja. V každej dobe, napriek každej dobe. Sú dva druhy krásnych lások: prvé a pravé. A o oboch sa popísali státisíce príbehov, milióny strán. Výber tých najkrajších noviel či krátkych románov o láske spojilo vydavateľstvo Tatran v roku 1973 do jedného zväzku nazvaného príznačne: Nesmrteľní milenci. Bohato a pekne ilustrovaný zväzok pojal päť diel svetovej literatúry, ktoré sa dajú zadovážiť aj v osobitných vydaniach – v tomto im to však takto pospolu veľmi sluší; a čitateľ má možnosť aspoň na tejto malej vzorke sledovať, ako sa láska v literatúre (ne)menila v závislosti od doby a jednotlivých autorov.

 

Na aké príbehy sa teda môžu tešiť čitatelia, ktorí si zadovážia Nesmrteľných milencov?

 

Matteo Bandello – Smrť veronských milencov

„Ach, Rómeo, Rómeo, prečo si len Rómeo?“ – kto by nepoznal tento povzdych zamilovanej Júlie, ktorá spolu so svojím vyvoleným tvorí pravdepodobne najznámejšiu ľúbostnú dvojicu svetovej literatúry vôbec? Avšak skôr, ako sa tragédie dvoch znepriatelených rodín ujal William Shakespeare, napísal príbeh o Romeovi a Giullii taliansky novelista Matteo Bandello (mimochodom, námety, motívy či postavy z jeho diel často variovali, plagiovali či sa nimi aspoň inšpirovali mnohí svetoví autori). Slávna novela o veronských milencov vyšla v roku 1544 podobne ako väčšina z 214 noviel, ktoré po sebe zanechal. Na rozdiel od Shakespearovej verzie umiera Romeo po požití jedu a Julii pukne srdce od žiaľu. Inak je však príbeh veľmi podobný tomu, ktorý poznáme z verzie britského dramatika. Je v ňom však, mimochodom, viacero sexuálnych scén, hoci popísaných renesančným jazykom, čo niekedy pôsobí celkom milo a úsmevne.

 

Bernardin de Saint-Pierre – Pavol a Virgínia

Osobne som tejto (v danom zväzku najrozsiahlejšej) próze neprišla veľmi na chuť, určite sa však ešte aj dnes nájde mnoho čitateľov, ktorých príbeh tragickej lásky dvoch mladých ľudí z osemnásteho storočia osloví, hoci väčšina z ich problémov (napr. nemožnosť ženiť/vydávať sa z lásky) už v našom časopriestore nie je aktuálna. Kniha bola v čase svojho vydania bestsellerom, na ktorý odkazovalo aj veľa iných autorov/diel. Napríklad Madam Bovaryová (mimochodom, geniálne dielo Gustava Flauberta, ktorého hrdinka je pre mňa ešte výraznejšou literárnou postavou ako trebárs Anna Karenina) čítala v jednej zo scén románu práve Pavla a Virgíniu, a práve táto kniha dráždila jej fantáziu a viedla ju k sneniu. Na toto dielo však odkazovali trebárs aj Guy de Maupassant,  Honoré de Balzac, DH Lawrence… Victor Massé predstavil svetu toto dielo vo forme opery, v roku 1910 vznikol krátky film na motívy románu a dokonca aj film Modrá lagúna bol vraj inšpirovaný práve Pavlom a Virgíniou.

 

Gottfried Keller – Romeo a Júlia na dedine

Švajčiarsky autor v tejto dlhšej poviedke varioval obľúbený námet, ku ktorému sa priznáva vlastne už v názve: jeho „Rómeo“ a „Júlia“ však tentoraz nie sú talianskymi šľachticmi, ale švajčiarskymi dedinčanmi, Ten, kto pozná pôvodnú predlohu, si ľahko domyslí zápletku, vývin aj pointu tohto diela; nové sú dedinské reálie, autorov jazyk, štýl… A možno aj určitá drsnosť, súvisiaca najskôr práve s časopriestorom, v ktorom sa príbeh odohráva.

 

Ivan Sergejevič Turgenev – Prvá láska

Pre mňa asi najsilnejšie dielko tohto výberu. Turgenevovo meno má aj dnes cveng, preto som sa jeho dielam dlhšie vyhýbala – aby som, ako v prípade iných klasikov, nedospela k rozčarovaniu z toho, čo každý ospevuje. Táto krátka novela ma však nesklamala. Najviac oceňujem jej úspornosť – strán, deja, textu. Žiadna slovná vata, žiadne veľké (umelé) drámy, „len“ prostý príbeh prvej lásky, ktorá teší, bolí, nadchýna a končí tak, ako to u prvých lások zvyčajne býva – z pamäte jej mužského aktéra (a rozprávača tohto príbehu) nezmizla, a preto i nej môže (už po rokoch, s odstupom) rozprávať svojim priateľom.

 

Čingiz Ajtmatov – Džamila

Autor ma zaujal svojím dielkom Materinské pole, Džamila ma trochu sklamala tým, ako sa naň podobá. Predsa je však trochu iná, predsa je svoja. Novela o nespútanej, hrdej, temperamentnej mladej žene, ktorá v rodine svojho manžela (ne)čaká na mužov návrat, priblíži našincovi exotické prostredie autorovho rodného Kirgizska, kde je dej situovaný, a aj príbeh ženy, ktorá sa rozhodla porušiť stáročné tradície – aj s vedomím, že na to môže nepekne doplatiť. Príbeh zakázanej lásky vyrozprávaný z pohľadu tretej osoby, ktorá ho vníma úplne inak, ako by sa dalo očakávať. Autor Džamilu napísal ako absolventskú prácu v Literárnom inštitúte Maxima Gorkého v Moskve, získal za ňu štátne ocenenie, nasledovali preklady do mnohých svetových jazykov a z Ajtmatova sa stal celosvetovo uznávaný autor. Džamila sa dočkala aj troch filmových verzií – Džamila (1969), Sehnsucht nach Djamila (1994) a Tengri (2008). Mimochodom, meno „Džamila“ v preklade znamená „krásna“.

Jedna z filmových verzií je voľne dostupná aj na youtube, konkrétne tuto.

 

Zväzok Nesmrteľní milenci mal zrejme medzi čitateľmi úspech, v nasledujúcich rokoch totiž vyšli aj druhý a tretí diel, a dokonca aj štvrtý, zostavený z najkrajších poviedok a noviel slovenskej literatúry.

 

Súvisiaci obrázok

zdroj ilustračných animácií: giphy 

 

DODATOK: Láska – aj partnerská – je krásna, ale nemali by sme si z nej robiť bôžika. Všetky prezentované diela v zborníku hovoria o ľuďoch, ktorí lásku zle pochopili – na túto tému odporúčam knihu VOJNA BOHOV.

 

NOVÉ HODNOTENIE: Knihu neodporúčam – zbytočne zavádza, budí pocit, že človek má hodnotu len vtedy, ak zažije veľkú „lásku“. Mimochodom, tú v knihe NIKTO nezažije – všetky prezentované príbehy sú príbehmi VÁŠNE, a to je markantný rozdiel.

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129572x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie