Založ si blog

Atlas krásy: ako vyzerá 500 najkrajších žien sveta?

50 krajín, 500 žien, tisícky odoziev. Od roku 2013 cestovala Michaela Noroc po celom svete s batohom na chrbte a fotoaparátom v rukách s cieľom zachytiť a zvečniť rozmanitosť ženskej krásy. Amazonský dažďový prales, trhy v Indii, juhoafrický kozmetický salón, námestia svetových metropol… Aj tam fotografka hľadala svoje múzy. Výsledkom bol web http://theatlasofbeauty.com/ – a následne aj kniha, ktorú môžete zohnať aj na webových stránkach niektorých slovenských kníhupectiev. V angličtine –  ale ani tým, ktorí tento jazyk neovládajú, to určite nebude prekážať. Dominantné (a hlavné) sú aj tak krásne fotky krásnych žien, ktoré dokazujú, že pôvab nie je vecou rasy, etnika, kultúry… farby pleti, vlasov, očí… veku…váhy… zdravia… bohatstva… Krása je rozmanitá, rozptýlená po všetkých kútoch zemegule, stelesnená v najrôznejších telách; také je posolstvo knihy a aj pocit, ktorý v čitateľovi po jej vizuálnom absorbovaní zostáva.

Na Atlase krásy sa mi nepáči len jeho myšlienka, ale aj jej prevedenie. Kvalitné fotky (zväčša portréty), niektoré cez celú dvojstranu, iné v menšom formáte, niektoré bez komentára, iné aj s pripojeným príbehom vyobrazenej ženy, respektíve opisom, ako, kde, za akých okolností ju autorka stretla a prečo ju zaujala. Keďže Norocová fotila ženy v rôznom prostredí, ženy rôzneho veku, ženy rôznej váhy, ženy s rôznym vkusom obliekania, ženy z rôznych sociálnych vrstiev atď., čitateľ (v tomto prípade vlastne skôr recipient, pozorovateľ) nemá pocit stereotypnosti. Občas k sebe Norocová radí fotky tak, aby vytvárali istý kontrast, aby nútili uvažovať, prečo sa ocitli vedľa seba – čo ženy na nich spája, čo odlišuje. Po intenzívnom listovaní nie je ťažké odhaliť, aký typ žien sa páči samotnej Norocovej – veľké oči (najmä zelené), dlhé husté tmavšie vlasy; práve také sa v jej Atlase krásy objavujú najčastejšie.

Priznávam, titulok tohto blogu je trochu zavádzajúci – Norocová netvrdí, že 500 žien, ktoré si vybrala za svoje modelky (len podotýkam, že všetko to boli ženy z ulice, ktoré predtým nepoznala), sú najkrajšie na svete. Iba že sú (podľa nej) krásne. Avšak práve pre to, že sú tak rozmanité, natíska sa (aspoň podprahovo) odkaz, že krásna je vlastne každá žena; že aj tie, ktoré sa v ňom nenájdu, nájdu aspoň v niektorých z odfotených žien kúsok seba – nejakú svoju črtu, svoje alterego…

V Atlase krásy som dokázala listovať celé hodiny a kochať sa tým(i), čo zobrazuje – a to som heterosexuálne orientovaná žena. Myslím, že to je najlepšie odporúčanie, aké mu môžem dať.

Pre tých, ktorí sa chcú aspoň nejakými fotkami pokochať aj bez toho, aby investovali do knihy samotnej, pripájam odkaz na autorkin instagram; avšak s upozornením, že naozaj je to len „ochutnávka“ neporovnateľná s dojmom, ktorý dokáže vytvoriť (len) kniha.

 

 

zdroj ilustračných animácií: giphy

 

Odporúčaná kniha:

Mihaela Noroc: The Atlas of Beauty. Penguin Books, 2017

 

DODATOK: Najkrajšia krása je aj tak duchovná. To nie je klišé, a ak je, to nič, lebo zároveň je to aj pravda. Na knihe oceňujem, že žiadne z fotiek nemá sexuálny podtón alebo charakter, a že ženskú krásu nepredstavuje typickým schematickým spôsobom.

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139554x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie