Založ si blog

Atlas krásy: ako vyzerá 500 najkrajších žien sveta?

50 krajín, 500 žien, tisícky odoziev. Od roku 2013 cestovala Michaela Noroc po celom svete s batohom na chrbte a fotoaparátom v rukách s cieľom zachytiť a zvečniť rozmanitosť ženskej krásy. Amazonský dažďový prales, trhy v Indii, juhoafrický kozmetický salón, námestia svetových metropol… Aj tam fotografka hľadala svoje múzy. Výsledkom bol web http://theatlasofbeauty.com/ – a následne aj kniha, ktorú môžete zohnať aj na webových stránkach niektorých slovenských kníhupectiev. V angličtine –  ale ani tým, ktorí tento jazyk neovládajú, to určite nebude prekážať. Dominantné (a hlavné) sú aj tak krásne fotky krásnych žien, ktoré dokazujú, že pôvab nie je vecou rasy, etnika, kultúry… farby pleti, vlasov, očí… veku…váhy… zdravia… bohatstva… Krása je rozmanitá, rozptýlená po všetkých kútoch zemegule, stelesnená v najrôznejších telách; také je posolstvo knihy a aj pocit, ktorý v čitateľovi po jej vizuálnom absorbovaní zostáva.

Na Atlase krásy sa mi nepáči len jeho myšlienka, ale aj jej prevedenie. Kvalitné fotky (zväčša portréty), niektoré cez celú dvojstranu, iné v menšom formáte, niektoré bez komentára, iné aj s pripojeným príbehom vyobrazenej ženy, respektíve opisom, ako, kde, za akých okolností ju autorka stretla a prečo ju zaujala. Keďže Norocová fotila ženy v rôznom prostredí, ženy rôzneho veku, ženy rôznej váhy, ženy s rôznym vkusom obliekania, ženy z rôznych sociálnych vrstiev atď., čitateľ (v tomto prípade vlastne skôr recipient, pozorovateľ) nemá pocit stereotypnosti. Občas k sebe Norocová radí fotky tak, aby vytvárali istý kontrast, aby nútili uvažovať, prečo sa ocitli vedľa seba – čo ženy na nich spája, čo odlišuje. Po intenzívnom listovaní nie je ťažké odhaliť, aký typ žien sa páči samotnej Norocovej – veľké oči (najmä zelené), dlhé husté tmavšie vlasy; práve také sa v jej Atlase krásy objavujú najčastejšie.

Priznávam, titulok tohto blogu je trochu zavádzajúci – Norocová netvrdí, že 500 žien, ktoré si vybrala za svoje modelky (len podotýkam, že všetko to boli ženy z ulice, ktoré predtým nepoznala), sú najkrajšie na svete. Iba že sú (podľa nej) krásne. Avšak práve pre to, že sú tak rozmanité, natíska sa (aspoň podprahovo) odkaz, že krásna je vlastne každá žena; že aj tie, ktoré sa v ňom nenájdu, nájdu aspoň v niektorých z odfotených žien kúsok seba – nejakú svoju črtu, svoje alterego…

V Atlase krásy som dokázala listovať celé hodiny a kochať sa tým(i), čo zobrazuje – a to som heterosexuálne orientovaná žena. Myslím, že to je najlepšie odporúčanie, aké mu môžem dať.

Pre tých, ktorí sa chcú aspoň nejakými fotkami pokochať aj bez toho, aby investovali do knihy samotnej, pripájam odkaz na autorkin instagram; avšak s upozornením, že naozaj je to len „ochutnávka“ neporovnateľná s dojmom, ktorý dokáže vytvoriť (len) kniha.

 

 

zdroj ilustračných animácií: giphy

 

Odporúčaná kniha:

Mihaela Noroc: The Atlas of Beauty. Penguin Books, 2017

 

DODATOK: Najkrajšia krása je aj tak duchovná. To nie je klišé, a ak je, to nič, lebo zároveň je to aj pravda. Na knihe oceňujem, že žiadne z fotiek nemá sexuálny podtón alebo charakter, a že ženskú krásu nepredstavuje typickým schematickým spôsobom.

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129574x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie