Založ si blog

Najkrajšie detské knihy (nielen) pod stromček

Najkrajšie detské knižky sú podľa mňa také, ktoré majú čaro a hodnotu, aj keď po nich človek siahne s odstupom rokov. A keď mu veľa – a možno aj viac – povedia, i keď už úplne vyrastie. V tomto zozname nájdete tipy na knihy pre najmenších, o ktorých som presvedčená, že človeka môžu sprevádzať až do dospelosti.

 

Občianske združenie Slniečkovo vydáva knihy krásne obsahom i obalom. Nedajte sa pomýliť tým, že sa zháňajú ťažšie – veď už naši predkovia vedeli, že nie všetko, čo sa blyští, je zlato, a že skutočné zlato nie je len tak voľne na povrchu.  Aj tento rok toto vydavateľstvo kníh, pri ktorých (výstižnými slovami jednej čitateľky) „sa deti smejú a dospelí plačú“, prispelo na náš knižný trh a najmä do myšlienkového a citového fondu náročnejších čitateľov niekoľkými titulmi. Mne osobne sa medzi nimi najviac vyníma útla, no o to múdrejšia knižka Dvaja ľudia, ktorú napísala aj ilustrovala jedna z najvýraznejších poľských umelkýň súčasnosti Iwona Chmielewska.

 

Témou knihy sú vzťahy. Dvaja ľudia sú dve spojené osoby, ale líšia sa v osobnosti, v správaní, v schopnostiach, ale aj v obmedzeniach. Ich vzťah prináša veľa radosti, ale tiež musia rešpektovať to, čo ich rozdeľuje. V obrazoch a niekoľkých jednotlivých vetách kniha vťahuje čitateľa do sveta naplneného poéziou, krásou a snami,“ hlása anotácia knihy a ja len súhlasne pritakávam. A nechápem, prečo o tejto knihe u nás ešte nikto nepísal. A čudujem sa, že o nej skoro nikto nevie. A ľutujem, že je to tak. Veľmi krásne, múdro a pritom stručne sa totiž autorke darí slovami i ilustráciami demonštrovať to, čo mnohí vieme, nevieme to však povedať tak pekne a výstižne, ako ona. O tom, aké krásne je ľúbiť. A aké je to občas ťažké. A prečo. A čo s tým.

 

Som presvedčená, že túto knihu si pod stromčekom vychutnajú rozmanité kategórie čitateľov, vrátane tých dospelých. Oplatí sa ju však dať aj deťom – a čítať ju s nimi, a rozprávať sa s nimi. Najmä to druhé. Lebo už aj tí malí vidia (vedia?), že občas sú vzťahy zložitejšie. Len možno nechápu prečo. Vďaka tejto knihe snáď pochopia. Alebo aspoň ľahšie prijmú. A my dospelí s nimi.

 

Pre tých, ktorých opis knihy zaujal, pripájam pár odkazov na poľské recenzie: tu, tu a napríklad aj tu. Mimochodom, do slovenčiny knižku preložil Ľubomír Feldek, čo je ďalšou indíciou jej kvality.

 

***

Knižka  Malej milovanej Princeznej od Sheri Rose Shepherd, autorky aj u nás uznávaného bestselleru (bez negatívnej konotácie) Milovanej princeznej, nad ktorým som sa rozplývala už tu, je podľa mňa typ knihy, ktorú by si zaslúžilo mať doma každá dievčinka. Nech vie, že je vzácna. A jedinečná. A milovaná. Minimálne Tým hore. Je to láskavá, múdra a unikátna zbierka listov od „Kráľa“ (Boha) pre jeho malú milovanú princeznú, ktorá sa vďaka nej učí mať rada seba aj iných. K estetickému dojmu dopomáha kvalitný papier, akurátne rozmery a pekné ilustrácie.

 

Svoju verziu majú aj chlapci – Mocnému bojovníkovi je tiež písaná formou listov adresovaných všetkým malým rytierom; sú to slová Boha „o odvážnom a úctyhodnom mužovi, ktorým sa jedného dňa váš chlapec stane.“ Keď som listovala túto knihu, ľutovala som len jedno – že neexistuje aj verzia pre dospelých. Verím, že mnohé krásne slová od Boha, ktorý je „nebezpečný, ale dobrý“ (citujúc Lewisa) a ponúka aj mužom možnosť stať sa takými, by potešili a pookriali aj bojovníkov, ktorí už vyrástli a zvádzajú  trochu iné boje…

 

Dvojica týchto kníh je tak krásna, povzbudivá a hodnotná, že (nepochybujem) sa k nej malé princezné a mocní bojovníci budú vracať opakovane.

 

***

Kľúče od tabu je kniha, ktorú mnohí považujú za kontroverznú. Jej autorka Ľubica Brix totiž kašle na metafory o včielkach či bocianoch a deťom vysvetľuje všetko, čo chcú dopodrobna vedieť pubertiaci. Napriek vagínam, penisom, spermiám či dokonca smrti to však nie je vulgárna kniha, skôr naopak. Autorke sa darí písať o všetkom tabuizovanom tak výstižne a pritom vecne, že o pohoršení nemôže byť ani reči. Najmä ak sa k tomu opakovane pridávajú vsuvky o láske a nápadné i nenápadné odkazy na to, že niektoré veci sú len medzi maminou a tatinom, nie medzi kamarátom a kamarátkou. Autorke sa aj pri tom „najchúlostivejšom“ opisovaní darí udržiavať hranice dobrého vkusu: „Mamina a tatino si tiež prejavujú svoju lásku telesne. Túlia sa k sebe, bozkávajú sa, objímajú a hladkajú. Milujú sa a tešia sa z toho, že sú spolu. Chcú byť pri sebe čo najbližšie. Niekedy dokonca tak blízko, že už medzi nimi nie je žiadny priestor.“ Jedinú výhradu by som mala k odporúčaniu „5+“. Samozrejme, záleží na vkuse a názore rodičov, kedy chcú deti zasvätiť do sveta tajomstiev tohto druhu.

 

V tejto súvislosti mám potrebu odcitovať odporúčanie kňaza Doc. ThDr. Jána Jenča, PhD., ktorý v podstate zhrnul aj moje dojmy: „Veci, týkajúce sa ľudskej lásky, intimity a sexu bývajú ešte aj v dnešnej dobe často tabuizované. Niekedy ich dokonca veriaci ľudia vnímajú ako niečo nečisté a myslia si, že rozprávať o nich je neslušné. Ak však veríme, že ľudskú lásku, intimitu a sexualitu stvoril Boh, nemôžeme v nej vidieť nič nečisté, ale naopak, všetky tieto veci sú dobré a krásne, ak sú správne prezentované a rozvíjané. Kniha je pomocou tým rodičom, ktorí chcú svojim deťom o týchto veciach rozprávať, ale nevedia ako. A hoci nemá religiózny charakter, pri celkovom pohľade na ňu môžem povedať, že je skutočne religiózna, pretože je pravdivá, krásna a ľudská.“

 

***

Na knihách Astrid Lindgrenovej bolo odchovaných už niekoľko generácií detí – aj tá moja. A vďaka vydavateľstvu Slovart, ktoré posledné roky nanovo vydáva jej najznámejšie knihy, možno pribudne nová. Pippi dlhá pančucha, Leto na ostrove Saltkråkan, Emil z Lönnebergy (Úplne všetky príbehy), Mio, môj Mio... To je aspoň časť titulov, ktoré od nej v súčasnosti môžeme v slovenských kníhkupectvách nájsť. Aj tak však najviac odporúčam Deti z Bullerbynu, veselé a dobrodružné príbehy „slávnej šestky“ detí zo samoty. Ich zážitky sú pútavé aj desaťročia od napísania, text sa číta ľahko a dobre, s hrdinami sa dá rýchlo stotožniť, smiať sa s nimi, občas aj báť… Je to ten typ knihy, pri ktorej si neviem predstaviť, že omrzí.

 

Podobný osud zrejme čaká aj nestarnúcu sériu Slávna päťka o štvorici kamarátov a ich psovi, ktorí zažívajú tie najnečakanejšie dobrodružstvá. Určite k nim prispieva fakt, že často chodia na výlety, dovolenky či stanovačky bez rodičov (mnohí detskí čitatelia si ich obľúbili možno aj vďaka tomu) a na každej jednej „akcii“ sa chtiac-nechtiac musia zahrať na detektívov, pátračov… V každej jednej knižke na nich skrátka čaká nejaké dobrodružstvo – a na čitateľa tiež. Tieto útle a napínavé knižky, ktoré (možno nielen detský) čitateľ nepustí z rúk, kým ich neprečíta, vydáva tentoraz Slovart, v praktickej brožovanej väzbe. Nateraz je to osem častí, fanúšikovia sa však určite môžu tešiť na ďalšie. Jedinú výhradu by som mala k zvoleným ilustráciám, ale to je len otázka (môjho) vkusu, veku a azda aj zvyku (keďže som v detstve bola zvyknutá na diametrálne inú grafickú úpravu tejto série). Snáď úspech týchto kníh podnieti vydavateľa/vydavateľstvá aj k novým prekladom iných kníh či knižných sérií od Enid Blyton, ktoré tiež stoja za to.

 

***

Kto by nepoznal Hansa Christiana Andersena? Na trhu možno nájsť viaceré výbery z jeho rozprávok, ale aj vydania jednotlivých príbehov. Do pozornosti dávam najmä Snehovú kráľovnú, a to hneď v niekoľkých krásnych vydaniach. Snehová kráľovná (Svojtka&Co., 2016) upúta menším formátom a modernými, peknými ilustráciami a primeraným množstvom textu pri nich, veľmi pekná je aj verzia od Gordany Maletic (Fortuna Libri, 2014), ktorá tiež zaujme najmä svojou vizuálnou stránkou. Verziu z dielne Slovenského pedagogického nakladateľstva – Mladé letá, ktorú vydalo v roku 2003, už možno zohnať len v antikvariátoch – keď sa vám to však podarí, určite vás potešia jej krásne ilustrácie. Vydarila sa aj Palculienka (Fortuna Libri, 2017), ktorú prerozprávala Svetlana Kurćubić Ružić.

 

Generáciami overené sú aj rozprávky, ktoré zozbieral Pavol Dobšinský. Súčasné slovenské deti ich majú k dispozícii hneď v niekoľkých vydaniach. Prostonárodné slovenské rozprávky (Tatran, 2016,2017) vychádzajú v troch zväzkoch s klasickými ilustráciami Martina Benku a úctyhodným počtom strán (552+432+484). Kto má chuť na exkluzivitu, môže si zadovážiť aj limitovanú edíciu.  Mladší čitatelia určite ocenia, že knihy prešli redakčnou úpravou, vďaka ktorej sa jemne zaktualizoval (a teda aj sprístupnil) dobový jazyk. Imitácia kože, baladeková väzba a zlatorazba na obale – tým sa vyznačuje vydanie Najkrajšie slovenské svetové rozprávky (Georg, 2015), ktoré je pre bežného čitateľa cenovo dostupnejšie, stále však pôsobí luxusným dojmom. Aj v tomto výbere možno nájsť najznámejšie rozprávky, podľa zostavovateľov také, ktoré majú punc svetovosti. Deťom sa môžu páčiť aj bohato ilustrované Najveselšie rozprávky Pavla Dobšinského (Georg, 2013) a komu by sa málilo, môže si z produkcie tohto vydavateľstva vybrať aj  Najkrajšie slovenské rozprávky, ktoré prerozprávala známa autorka historických románov Zuzana Kuglerová, s vkusnými ilustráciami Dominiky Čapkovej. Jemné kontroverzie vyvolal výber Violy Jakubičkovej, respektíve ilustrácie, ktoré jej – zatiaľ dvojdielne – Najkrajšie rozprávky Pavla Dobšinského (Fragment, 2013,2014) sprevádzali. Moderne poňaté obrázky niektorých čitateľov nadchli, iných skôr odradili, preto je dobré pred kúpou overiť si, do ktorej kategórie budete patriť vy. A ešte aspoň jeden dôkaz, že Dobšinský je (minimálne na pultoch) stále živý; jeho Slovenské ľudové rozprávky vydalo aj Ottovo nakladateľstvo (2016), tiež s ilustráciami Martina Benku. Vo výbere sú naozaj tie najznámejšie, celkovo má knižka bezmála 500 strán. 

 

Z klasiky spomeniem aj najnovšie vydanie Vianočnej koledy (Verbarium, 2015) – pre mňa osobne je to príbeh, ktorý ku Vianociam skrátka patrí, a hoci v minulosti už u nás vyšiel aj s atmosférickejšími ilustráciami, poteší aj v tejto verzii. A vychváliť musím Babičku – ako dieťa som jej nevedela prísť na chuť, no keby sa ku mne vtedy dostala verzia Petra Prouzu a Antonína Šplíchala, ktorú v preklade Márii Havranovej vydalo v roku 2011 vydavateľstvo Fragment, určite by som z nej bola nadšená. Skvelo prerozprávaný príbeh azda najznámejšej českej autorky je v tejto podobe prístupný aj pre deti, ktoré určite potešia aj sprievodné obrázky.

 

***

Ďalej odporúčam aj nasledujúce tituly:

 

Album lidí (Baobab, 2009) – nechápavo som ním listovala a nevedela som prísť na to, prečo všetci elitári chvália túto knihu do nebies. V podstate tu nie je žiaden text, len obrázky rôznych ľudí. Nakoniec mi bolo vysvetlené, že kniha neslúžia na čítanie, ale na dialóg. Dieťa a rodič sa môžu rozprávať, ako spolu obrázky na dvojstranách súvisia, aké asociácie v nich vyvolávajú, čo majú vyobrazení ľudia spoločné a čo ich odlišuje… Skrátka je to celkom dobrá pomôcka na vytváranie asociácii a odstraňovanie stereotypov. Knihu vytvoril francúzsky umelec  Blexbolex, od ktorého v susednom Česku vyšli už aj tituly Romance a Roční období, ktoré si – podobne ako Album lidí – pochvaľujú najmä tí, čo nemajú radi prvoplánovosť a ocenia nápaditosť.

 

Vánoce z celého světa (Albatros, 2015) – kniha síce vyšla v češtine, nakoľko som však obdobnú u nás nenašla, dovolím si odporúčať túto. Beztak predškolákov, ktorým je primárne určená, zaujmú najmä obrázky. Ako napovedá už názov, kniha poodhaľuje, ako sa slávia Vianoce v rôznych krajinách či na rozmanitých svetadieloch, a pod stromček je vhodná nie len pre svoju tematickosť, ale aj pozitívnu atmosféru, ktorá z nej sála. Súčasťou sú aj rôzne nenáročné úlohy, resp. doplňovačky. 

 

Detské cestopisy Miroslava Šašeka – opäť v češtine, ale sprievodné texty v týchto sprievodcoch po najznámejších miestach sveta sú tak stručné, že ani dieťa nebude mať problém porozumieť im. Doteraz vyšli tituly To je Paříž, To je Izrael, To jsou Benátky, To je Austrália, To je New York,To je Mnichov,To je Hongkong, To je Rím, To je Londýn, To je Řecko – a prekladom očividne nie je koniec. Najhutnejšie vedomosti sprevádzané peknými ilustráciami, o čom sa môžete presvedčiť napríklad tu. O autorovi a jeho neobyčajnej sérii viac aj tuto.

 

PS: V blízkej dobe aj knižné tipy pre tínedžerov.

PS1: Výber je subjektívny, je otázkou autorkinho vkusu, estetického cítenia a preferencií vnútorného dieťaťa v nej.

 

Detsky krásne Vianoce želá

marbi 😉

 

 

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Názor ženy: Istanbulský dohovor ma ohrozuje

04.03.2018

Veľa sa o ňom hovorilo, veľa písalo. Nie som odborník - som však žena. A žien sa (vraj) oný Istanbulský dohovor týka. Preto sa k nemu ako ŽENA vyjadrím. V prvom rade - ako žena nemôžem viac »

Dóm sv. Alžbety, Košice

Z Košíc bude možné lietať do viacerých turistických destinácií

22.03.2018 14:24

Letný letový poriadok na rok 2018 prinesie pre letisko Košice viac letov sieťových leteckých dopravcov a atraktívnu ponuku dovolenkových destinácií.

Theresa Mayová

Londýn pritvrdzuje útoky proti Moskve

22.03.2018 14:09

Británia pritvrdzuje postoj proti Rusku a pokúša sa vtiahnuť do procesu ďalšie členské krajiny.

Chamenei

Chameneí: Irán prekazil plány USA na Blízkom východe

22.03.2018 14:02

"Tí, ktorí zasahujú do všetkých záležitostí sveta, protestujú a pýtajú sa: 'Prečo Irán zasahuje do záležitostí Iraku a Sýrie?'" uviedol Chameneí.

Dmitrij Peskov

Kremeľ označil britské prirovnania k nacistickej olympiáde za nechutné

22.03.2018 14:00

Minister zahraničia Boris Johnson sa tak vyjadril na margo nadchádzajúcich majstrovstiev sveta vo futbale v Rusku.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 118
Celková čítanosť: 135855x
Priemerná čítanosť článkov: 1151x

Autor blogu

Kategórie