Založ si blog

Agatha Christie sa vracia

… a spolu s ňou jej najväčšie diela i tajomstvá. Jej slávny Orient expres, v ktorom sa vraždí, opätovne vchádza do kín, tentoraz v réžii Kennethe Branagha (Valkýra, Harry Potter a tajomná komnata…). Novovzkriesená Vražda v Orient exprese však zďaleka nie je jedinou stopou, ktorú po sebe túto zimu Christie zanechala. Čo všetko od Agathy a o Agathe môžete aktuálne nájsť v kníhkupectvách?

 

 

Talent na vraždenie (Andrew Wilson, Ikar, 2017) 

Román, ktorý ma zaujal už zdiaľky svojou obálkou – čitateľov môže zaujať najmä svojím dejom, v ktorom sa autor snaží prísť na kĺb najväčšej záhade Agathinho života, ktorá dodnes fascinuje mnohých jej fanúšikov: kam autorka zmizla po nevere svojho prvého muža? Spolu s autorom máte teraz možnosť poodhaliť záhadu desiatich dňoch, o ktorých Christie odmietala aj neskôr hovoriť, dokonca túto tajomnú kapitolu svojho života obchádza aj v svojom oficiálnom životopise…

 

 

Žena v Orient Expressu (Lindsay Jane Ashford, Jota 2017 – české vydanie) 

Mladá Agatha Christie túži zabudnúť na nevydarené manželstvo, a tak so zlomeným srdcom a falošným menom nastupuje do vlaku, o ktorom neskôr napíše jednu zo svojich najznámejších detektívok. Skutočnú Agathu však v Orient Expresse nečaká záhadná vražda, ale dve tajomné ženy, ktoré podobne ako ona majú svoje tajomstva a pobolievajúcu minulosť… Román písaný z pohľadu troch žien, názov i obálka jasne evokujúce atmosféru doby a vlak, v ktorých sa odohráva i známa Christiovej detektívka, no namiesto malých šedých buniek detektíva Poirota tie svoje bude musieť zapojiť samotná Agatha… Treba dodať, že kniha je predovšetkým románom pre ženy, nie detektívnym príbehom.

 

 

Kompletní utajené zápisníky Agathy Christie (John Curran, Knižný klub, 2017 – české vydanie)

Autor preštudoval 73 autorkiných poznámkových blokov, do ktorých si Christie zaznamenávala pointy a zápletky svojich príbehov. Na vyše 800 stranách zostavovateľ komentuje, analyzuje a vysvetľuje tajomstvá dokonalých zápletiek, vďaka ktorým sa Agatha Christie stala kráľvonou (britskej) detektívky. Komu by sa týchto takmer 1000 strán zo zákulisia autorkinej tvorby málilo, môže siahnuť aj po staršom Curranovom diele o Christie; Utajené zápisníky Agathy Christie, v ktorej poodhaľuje napríklad to, ako vyberala Christie svojím postavám mená, alternatívne rozuzlenia, vyškrtnuté scény…

3x Hercule Poirot (Agatha Christie, Slovenský spisovateľ, 2017)

Po vzoru českých kolegov sa aj dlhoročný slovenský vydavateľ príbehov o Herculovi Poirotovi rozhodol priniesť na trh súborné vydanie hneď troch kníh z pera Agathy Christie. Smrť na Níle, Vražda je zvyk a Schôdzka so smrťou – všetky tieto príbehy poznajú slovenskí čitatelia aj z osobitných vydaní, takto ich však majú pekne pokope a za výhodnejšiu cenu. Zaujať môže obálka, konkrétne hodiny s 3D efektom, ktoré sa pretáčajú podľa toho, ako knihu nakloníte… Pekné vydanie vynímajúce sa pod vianočným stromčekom každého fanúšika tejto autorky.

Hercule Poirot: Záhady a rébusy (Tim Dedopulos, Ikar, 2017) 

Vyše stovka hádaniek, hlavolamov a nevyriešených prípadov, ktoré môže v štýle Hercula Poirota riešiť samotný čitateľ. Nevýhodou je, že sivé mozgové bunky každého z nás fungujú inak – preto pre niektorých čitateľov môžu byť prezentované rébusy extrémne náročné, zatiaľ čo iní ich zvládnu ľavou-zadnou a nechápavo budú čakať, čo ďalej. Aj preto sa oplatí pred kúpou v knihe zalistovať a zhodnotiť, či ste jej cieľovým čitateľom práve vy.

Vražda v Orient expresse (Agatha Christie, Slovenský spisovateľ, 2017) 

Akoby to bolo, ak by zároveň s premiérou filmu nevyšla aj jeho knižná predloha… Hoci tento román je už slovenským čitateľom známy z prvších vydaní, akiste mnohých poteší aj toto nové. Ak náhodou patríte k tým, ktorí pointu tohto príbehu nepoznajú, odporúčam najprv knihu, až potom ktorúkoľvek z filmových verzií. Stojí za to namáhať si mozgové bunky, spájať si v hlave indície a na konci si overiť, že táto detektívka právom patrí k tým s najlepším vyústením. Ak z rôznych dôvodov nemáte na klasické čítanie čas, chuť alebo zrak, je tu aj rovnomenná audiokniha z českého vydavateľstva OneHotBook, 2017, ktorú predčíta (naozaj príjemne – na internete si môžete nájsť ukážky) Lukáš Hlavica.

PS: Niekedy nabudúce možno výber mojich obľúbených príbehov od Agathy Christie

bw GIF

zdroj animácie: giphy 

 

Najkrajšie detské knihy (nielen) pod stromček

14.12.2017

Najkrajšie detské knižky sú podľa mňa také, ktoré majú čaro a hodnotu, aj keď po nich človek siahne s odstupom rokov. A keď mu veľa – a možno aj viac – povedia, i keď už úplne vyrastie. viac »

Modlitba za Černobyľ

11.12.2017

"Som svedok Černobyľu... Najdôležitejšej udalosti dvadsiateho storočia, a to bez ohľadu na strašné vojny a revolúcie, pre ktoré si budeme toto storočie pamätať. (...) Ja sa na Černobyľ viac »

Ako sa mali slovenskí (a českí) Nemci po vojne

07.12.2017

Strata (občianskych) práv, ponižovanie, šikana, konfiškovanie majetku, dobytčie vagóny. Scenár, ktorý poznáme z učebníc dejepisu. Máloktorá však učí, že toto u nás zažívali viaceré viac »

skalica

Únia už chráni aj Skalický rubín

15.12.2017 14:02

Európska komisia schválila žiadosť o zápis vína do registra Chránených označení pôvodu (CHOP) pre slovenský „Skalický Rubín“.

Dom Maríny

Štiavnický Dom Maríny, pútnické miesto lásky

15.12.2017 14:00

Originálne faksimile viac ako stosedemdesiatročného rukopisu básne Marína a ďalšie magické okamihy. Turistom ich ponúkne Dom Maríny v Banskej Štiavnici.

DANKO: Stretnutie s predsedom Matice slovenskej

Danko: Matica by sa mala angažovať aj v zmenách vo vyučovacích procesoch

15.12.2017 13:55

Šéf Matice Gešper zdôraznil, že budúci rok nás čakajú mnohé významné výročia a pri tej príležitosti pripraví viaceré podujatia.

trieda, žiaci

Vyšetrovanie v Austrálii odhalilo zneužívanie tisícok detí

15.12.2017 13:13

Najčastejšie spomínanými vinníkov boli duchovní a učitelia.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 123414x
Priemerná čítanosť článkov: 1092x

Autor blogu

Kategórie