Založ si blog

Najlepšie (pred)vianočné čítanie

Chcete si pohladiť a inšpirovať dušu? Chcete si myseľ zbaviť nánosov zlého, čo sa vám stalo alebo deje? Dovoľujem si predstaviť vám pár skvelých diel, ktoré dokážu dodať nádej, potešiť, dokonca (z)meniť… Nielen v adventnom období. 

 

Zlé dievčatá z Biblie (Liz Curtisová Higgsová, Christian Project Support, 2017)

Jednoznačne popularizačná kniha pripomína svojím štýlom všetky tie „svieže“ a moderné knihy pre ženské čitateľky, kde sa vám autorka dôverne prihovára, svoje názory korení vlastnými zážitkami a iné ako pozitívne závery neprichádzajú do úvahy. Čo vlastne nemusí byť zlé. V tejto knižke (podľa môjho názoru s absolútne nevkusnou a nepatričnou obálkou, ale čo už) sa autorka novým pohľadom pozerá na viac i menej známe biblické ženy: Evu podľa nej „trápilo jedlo, Putifarova žena a Delila mali problém s mužom, Lótova žena sa nevedela vzdať minulosti, Zafira zas peňazí a Jezabel sa nedokázala vzdať doslova ničoho„… Všíma si skrátka neresti a problémy, ktoré môžu trápiť aj dnešné ženy, a cez prizmu kresťanských hodnôt sa im snaží ponúknuť riešenie, aby skončili lepšie než ich biblické alter egá. Za trochu nadbytočnú považujem aktualizáciu v podobe prerozprávania známych príbehov s dnešnými kulisami, možno však niektoré čitateľky ocenia aj to. Celkovo je to knižka určená skôr pre mladšie ročníky, ktoré môže zaujať svojou nadväznosťou na dnešné časy a dobre dávkovanou zmesou humoru a nádeje.

 

Evanjelium podľa Jóba (Daniel Pastirčák, Porta Libri, 2013)

Autora považujem za jednu z najväčších osobností súčasného slovenského kresťanstva, jeho názory sú plné pokory a inteligencie zároveň, o čom sa môžete presvedčiť napríklad tu, tu alebo trebárs tu. Jeho Evanjelium podľa Jóba je veľmi úprimným hľadaním odpovede na otázky, kto je vlastne človek, prečo trpí, či v svete bolesti a smrti máme veriť v Boha a najmä Bohu… (Ne)zlučiteľnosť Boha-lásky a nespočetných bolestí, ktoré sme zažili my či tí okolo nás alebo pred nami, to je azda jedna z najťažších tém, do akých sa teológ či autor môže pustiť; Pastirčák sa však s ňou vyrovnal veľmi dôstojne. Škoda ďalších mojich slov, keď mnohí to povedali lepšie ako ja, napríklad aj tu. Už len dodám, že je to skôr čítanie pre tých, ktorí sa radi zamýšľajú, nie pre tých, ktorí preferujú prvoplánovo naservírované odpovede.

 

Zvolil si klince (Max Lucado, Kumran.sk, 2017)

Max Lucado je americký bestsellerista známy aj na Slovensku; najnovší počin z jeho dielne zdanlivo reflektuje veľkonočnú tematiku, netreba však zabudnúť, že k tej odkazujú koniec-koncov aj samotné Vianoce. Pomerne netradičný názov je vlastne odpoveďou na otázku avizovanú v podtitule: Čo spravil Boh, aby si získal tvoje srdce? Kniha je sériou nových pohľadov na udalosti ukrižovania a zmŕtvychvstania Ježiša Krista; nie je to čítanie pre hľadajúcich a pochybujúcich, skôr pre kresťanov, pre ktorých sa ich viera stala sériou fráz a klišé a potrebujú nanovo objaviť jej moc a krásu. Lucadovi sa darí všímať si každý detail, ktorý dotvára úchvatnú mozaiku posolstva, ktoré dnes už takmer nikoho nenadchýna. Po dočítaní knihy možno začne.

 

Anka Kolesárova (Magdaléna Rusiňáková, Lúč, 2017) 

Dnes stojí v obci Vysoká nad Uhom centrum pre mladých nazvané prosto – Domček. Aj sama tam rada chodím. Na začiatku však bolo dievča. Obyčajné dedinské dievča, ktorému umrela mamka, keď malo ešte len desať. Odvtedy sa starala o domácnosť, ocka a staršieho brata. Mala svoje skromné sny, veľa povinností, radosť zo života… A potom prišiel november 1944. Mohla byť jednou z tisícok obetí chúťok „osloboditeľkej“ armády. Ona však vojakovi, ktorý na ňu mieril samopalom, povedala nie. Stihla sa ešte rozlúčiť s otcom, zvolať „Ježiš, Mária, Jozef!“ a potom už len mŕtva – zabitá – klesla k nohám svojich najbližších. Príbeh Aničky, ako ho zachytila a zapísala Magdaléna Rusiňáková (ktorá sa aj osobne rozprávala s pamätníkmi), je jemný, plný lásky, tepla, prekvapuje starosvetským jazykom aj akousi nežnosťou. Je to príbeh, ktorý mení príbehy mnohých. Už len preto sa ho oplatí poznať. Napríklad aj v tejto knižnej podobe.

 

Farár Marián Kuffa: Boh za teba bojuje do poslednej chvíle (Marián Kuffa v rozhovore s Martinom Ližičiarom,  BeneMedia, 2017) 

Po sérii brožovaných kníh (tejto a tejto), ktoré sa bezprostredne po vydaní stali bestsellermi a boli preložené aj do češtiny, prichádza kniha rozhovorov s azda najpopulárnejším kňazom slovenskej súčasnosti. Marián Kuffa, ako ho poznáme a máme radi – úprimný, priamy, láskavý, múdry… Jednoduché vety a posolstvá zrozumiteľné pre úplne všetkých. Viac ako dva akademické tituly presvitá pomedzi riadky Kuffov sedliacky rozum a najmä čistý charakter. Jeden z tých ľudí, ktorých slová sú podoprené činmi – a práve preto tým slovám môžeme veriť.

 

 

Krásny začiatok adventu želá marbi 😉

Black And White Christmas Presents GIF by Vintage 3D

zdroj animácie: giphy 

 

 

PS: Odporúčam aj túto nádielku náboženskej literatúry

 

Najkrajšie detské knihy (nielen) pod stromček

14.12.2017

Najkrajšie detské knižky sú podľa mňa také, ktoré majú čaro a hodnotu, aj keď po nich človek siahne s odstupom rokov. A keď mu veľa – a možno aj viac – povedia, i keď už úplne vyrastie. viac »

Modlitba za Černobyľ

11.12.2017

"Som svedok Černobyľu... Najdôležitejšej udalosti dvadsiateho storočia, a to bez ohľadu na strašné vojny a revolúcie, pre ktoré si budeme toto storočie pamätať. (...) Ja sa na Černobyľ viac »

Ako sa mali slovenskí (a českí) Nemci po vojne

07.12.2017

Strata (občianskych) práv, ponižovanie, šikana, konfiškovanie majetku, dobytčie vagóny. Scenár, ktorý poznáme z učebníc dejepisu. Máloktorá však učí, že toto u nás zažívali viaceré viac »

skalica

Únia už chráni aj Skalický rubín

15.12.2017 14:02

Európska komisia schválila žiadosť o zápis vína do registra Chránených označení pôvodu (CHOP) pre slovenský „Skalický Rubín“.

Dom Maríny

Štiavnický Dom Maríny, pútnické miesto lásky

15.12.2017 14:00

Originálne faksimile viac ako stosedemdesiatročného rukopisu básne Marína a ďalšie magické okamihy. Turistom ich ponúkne Dom Maríny v Banskej Štiavnici.

DANKO: Stretnutie s predsedom Matice slovenskej

Danko: Matica by sa mala angažovať aj v zmenách vo vyučovacích procesoch

15.12.2017 13:55

Šéf Matice Gešper zdôraznil, že budúci rok nás čakajú mnohé významné výročia a pri tej príležitosti pripraví viaceré podujatia.

trieda, žiaci

Vyšetrovanie v Austrálii odhalilo zneužívanie tisícok detí

15.12.2017 13:13

Najčastejšie spomínanými vinníkov boli duchovní a učitelia.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 123412x
Priemerná čítanosť článkov: 1092x

Autor blogu

Kategórie