Založ si blog

Radosti knihomoľa: skvelé tipy z antikvariátov

Aj za pár eur či dokonca centov si môžete spraviť veľkú čitateľskú radosť. Nasledujúce knihy vyšli síce dávnejšie, aj súčasníkovi však dokážu ponúknuť plnokrvný čitateľský zážitok a veľa podnetov na uvažovanie.

 

François Mauriac: Cesty k moru

Tenučký román od jedného z najvýraznejších francúzskych autorov svojej doby si berie na mušku vzťahy dvoch rodín, ktoré znepriatelili finančné spory a tvrdé povahy jednotlivých aktérov. Najviac na to, samozrejme, doplácajú tí najnevinnejší. Hodnoverne vykreslené charaktery, rýchlo plynúci dej a nadčasovosť témy robia z tejto beletrie doslova jednohubku. Osobne oceňujem, že to bola svojho času prvá kniha, ktorá ma po dlhšom čase dokázala rozplakať (a to dokonca až natoľko, že som ju v ten večer už nemohla čítať) – pripísať to určite treba tomu, že po dlhšom čase som sa s nejakou knižnou postavou (Rose) úprimne stotožnila. Táto beletria ma dokonca zaujala natoľko, že bezprostredne po nej som sa vrhla na ďalšie Mauriacovo dielo; Klbko zmijí – podľa oficiálnych kritík jedno z najlepších v rámci autorskej dielne tohto spisovateľa. Aj tak však u mňa vedú Cesty k moru, pri ktorých som mala pocit, že nimi autor chcel povedať viac a naliehavejšie.

 

Čingiz Ajtmatov: Materinské pole 

Krehký príbeh jednej ženy, ktorá stratila vo vojne muža i troch synov, no zachovala si vieru v ľudskosť. Román, ktorý hladí ako báseň aj facká ako realita; k tejto (tiež útlej) knižke som sa dostala len nedávno a určite nie je poslednou od tohto autora, ktorú túžim mať v zozname prečítaných. Napriek pomerne exotickému prostrediu kirgizskej stepi, kde sa dej odohráva, z knihy sála niečo dôverne domáce, známe, hrejivé. Veľmi príjemnou je aj forma – osud hlavnej hrdinky Tolgonaj je rámcovaný jej dialógmi s milovaným poľom, respektíve s matkou zemou všeobecne. Kniha ako stvorená na príjemný jesenný večer.

 

Boris Vasiljev: A rána sú tu tiché 

RTVS v posledné roky vysielala rovnomenný film hneď niekoľkokrát, a to dokonca aj v hlavnom vysielacom čase. Aj na stanici TV JOJ sa dala zaznamenať premiéra novšej verzie daného filmu. Možno aj toto televízne zmŕtvychvstanie ma primälo všimnúť si knižnú predlohu, a veľmi milo ma prekvapilo, že v štátnej vedeckej knižnici, odkiaľ si staršie tituly zväčša požičiavam, sa k nej dlhšie nedalo dostať, keďže bola stále v obehu. Novela na jedno posedenie priblíži osudy piatich žien premenených na vojačky, ktoré pars pro toto predstavujú všetky ženy vo vojne, či dokonca vojnách všeobecne. Dej je hutný, postupne gradujúci, s nie príliš prekvapujúcou, no i tak dojímavou výstavbou. Teší ma, že to, čo Vasiljev citlivo načrtol, neskôr Alexijevič ešte citlivejšie a autentickejšie rozšírila v jednej z najdojímavejších kníh môjho čitateľského života vôbec.

 

William Eastlake: Bránili sme hrad 

Pohľad na druhú svetovú vojnu z úplne iného súdka. Skupina amerických vojakov dostane za úlohu brániť hrad v Ardénach; v role rozprávačov sa striedajú nielen oni, ale aj grófka a gróf z „chráneného“ hradu. Pripravte sa na kopec absurdity a humoru v štýle Hlavy XXII či  románu Jak jsem vyhrál válku. Na západe ešte stále klasika, u nás už polozabudnuté dielo nepripomínané ani rovnomenným filmom zo šesťdesiatych rokov.

Zdeněk Karel Slabý, Eduard Pergner: Deti s cedulkou 

Od návštevy Lidíc mám potrebu si z času na čas doplniť či oprášiť vedomosti o tejto obci. Za bezkonkurenčne najlepšiu (v zmysle najkomplexnejšiu, najemotívnejšiu a najobjektívnejšiu zároveň) knihu o daných udalostiach považujem publikáciu Vladimíra Konopku Zde stávaly Lidice, ktorú rada odporúčam. Ak však máte chuť na beletristickú formu, práve Deti s cedulkou je dielko, ktoré by ste nemali obísť. Stručné kapitoly, komplex zrozumiteľne a nenásilné predostretých informácií a nenásilná dojemnosť robia z tejto tenkej knihy nielen skvelého sprievodcu príbehmi a pocitmi lidických detí, ale aj výborne napísané literárne dielo. „Zbeletrizovaná literatúra faktu“ part excellence.

 

Angela Sommer-Bodenburg: Hanna, najmenší Boží anjel

Dá sa o týraní napísať kniha, ktorú vďaka jej citlivosti pochopí a strávi aj dieťa? Táto kniha je dôkaz, že áno. Presne ten typ príbehu, ktorý inak čítate v Hanninom veku, inak v čase dospievania, inak v dospelosti. Zakaždým sa vás však dotkne. Hanna bola v čase môjho detstva jednou z tých knižných postáv, ktorých osud ma dojímal podobne ako trebárs osudy Čenkovej detí.

Kazimierz Przerwa Tetmajer: Povesti z Tatier 

Odkedy som videla Ťapákov režisérsky debut Balada o Vojtovej Maríne, chcela som túto knihu, odkiaľ poviedka pochádzala, mať. Zohnať ju trvalo pár rokov, stálo to však za to. Doteraz si pamätám na ten deň, keď mi domov dorazil balík z antikvariátu a v ňom (okrem iných, trebárs Jilemnického Víťazného pádu – staršie ročníky poznajú, mladším odporúčam) bola táto neveľká, voňavá, írečitým jazykom preložená kniha. Poviedky v tejto zbierke nie sú kvalitatívne vyvážené – niektoré mi pripomínali Kukučína, iné klasické ľudové povesti, ďalšie  len také náčrty, ktoré tu nemali čo hľadať – celkovo je to však veľmi príjemná knižka vanúca atmosférou zašlých čias, ku ktorej sa z času na čas rada vrátim. Medzičasom kniha vyšla aj v audio podobe – vybrané príbehy číta syn Martina Ťapáka Marek (mimochodom, v hore spomínanej Balade o Vojtovej Maríne sa mihol aj on, a to ako chlapec, ktorý drobčí počas tancovačky a neskôr je svadobné koláče s inými deťmi).

 

Július Barč-Ivan: Husličky z javora 

Klasik, ktorého dielo malo byť dávno súčasťou učebných osnov ZŠ či aspoň SŠ; ktovie, snáď raz opäť bude. Staršie ročníky si možno spomínajú na jeho drámu Matka, literárni vedci sa rozplývajú nad hrou Dvaja či nad poviedkovou a novelistickou tvorbou tohto autora; osobne mám rada tento jeho román, ktorý v záplave autorových diel možno nie je tak výrazný, ale mňa sa dotkol svojím citlivým, chvíľami baladickým, chvíľami rozprávkovým stvárnením osudov jedného talentovaného chlapca.

 

Mark Haddon: Čudná príhoda so psom uprostred noci

Skvelá, nie až tak dávno vydaná kniha o autizme, ktorá vyšla skôr, ako sa táto téma stala trendy a ktorá je omnoho lepšia ako iné romány o autizme, ktoré dnes vychádzajú, a tvária sa, že sú trendy. Netradičná forma, netradičný hrdina, netradičný príbeh, netradičný jazyk. Keď máte pocit, že v svete kníh vás už nič neprekvapí, skúste dať šancu ešte tejto knižke. Jedno z tých diel, ktoré by si zaslúžilo viac pozornosti a najmä nové vydanie.

 

Julian Barnes: História sveta v 10 a 1/2 kapitolách

Knižka, ktorú mi odporučil jeden dobrý známy v čase, keď som na ňu očividne nebola zrelá. Medzičasom sa však pre mňa stala zdrojom mnohých úvah, životných prehodnocovaní a čitateľských zážitkov. Súbor rôznorodých (zakaždým však originálnych) desiatich poviedok ponúka veľa interpretačných možností, svojrázny (nie pre každého postrehnuteľný) humor a unikátny náhľad nie ani tak do histórie sveta, ako do zákutí ľudskej duše v celej jej veľkoleposti a malosti zároveň. Zabudnúť netreba ani na tajomnú 1/2 kapitolu, ktorá je jednou z najkrajších úvah o partnerskej láske, akú poznám.

PS: Obísť netreba ani ďalšiu autorovu tvorbu – nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o jednom z najlepších súčasných autorov vôbec. Obľube a pozornosti sa teší aj na Slovensku; trebárs minulý rok sa jeho román o skladateľovi Dmitrijovi Šostakovičovi (jeho valčík považujem za najkrajší valčík vôbec) Šum času stal aj prekladovou knihou roka v ankete denníka Pravda. Osobne odporúčam najmä Barnesove Roviny života, román o strate a o pokusoch vyrovnať sa s ňou.

 

Ďalšie tipy snáď čoskoro 😉

 

zdroj animácie: giphy.com 

Najkrajšie detské knihy (nielen) pod stromček

14.12.2017

Najkrajšie detské knižky sú podľa mňa také, ktoré majú čaro a hodnotu, aj keď po nich človek siahne s odstupom rokov. A keď mu veľa – a možno aj viac – povedia, i keď už úplne vyrastie. viac »

Modlitba za Černobyľ

11.12.2017

"Som svedok Černobyľu... Najdôležitejšej udalosti dvadsiateho storočia, a to bez ohľadu na strašné vojny a revolúcie, pre ktoré si budeme toto storočie pamätať. (...) Ja sa na Černobyľ viac »

Ako sa mali slovenskí (a českí) Nemci po vojne

07.12.2017

Strata (občianskych) práv, ponižovanie, šikana, konfiškovanie majetku, dobytčie vagóny. Scenár, ktorý poznáme z učebníc dejepisu. Máloktorá však učí, že toto u nás zažívali viaceré viac »

skalica

Únia už chráni aj Skalický rubín

15.12.2017 14:02

Európska komisia schválila žiadosť o zápis vína do registra Chránených označení pôvodu (CHOP) pre slovenský „Skalický Rubín“.

Dom Maríny

Štiavnický Dom Maríny, pútnické miesto lásky

15.12.2017 14:00

Originálne faksimile viac ako stosedemdesiatročného rukopisu básne Marína a ďalšie magické okamihy. Turistom ich ponúkne Dom Maríny v Banskej Štiavnici.

DANKO: Stretnutie s predsedom Matice slovenskej

Danko: Matica by sa mala angažovať aj v zmenách vo vyučovacích procesoch

15.12.2017 13:55

Šéf Matice Gešper zdôraznil, že budúci rok nás čakajú mnohé významné výročia a pri tej príležitosti pripraví viaceré podujatia.

trieda, žiaci

Vyšetrovanie v Austrálii odhalilo zneužívanie tisícok detí

15.12.2017 13:13

Najčastejšie spomínanými vinníkov boli duchovní a učitelia.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 113
Celková čítanosť: 123411x
Priemerná čítanosť článkov: 1092x

Autor blogu

Kategórie