Založ si blog

Najkrajšie grafické knihy u nás

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či “medzi obrázkami”? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem na tzv. grafické romány. U nás síce nemajú dlhú ani silnú tradíciu, ba vlastne ani vydavateľa, ktorý by to s nimi riskoval, v susednom Česku je to však inak, a preto sa z nich môžu tešiť aj našinci. Pri niektorých knihách je ťažké určiť, či sú grafickým románom alebo komiksom; aj pri mojom výbere som možno niekedy žánrovo šľapla vedľa, považujem však za dôležité na nich upozorniť; stoja za to.

Prečo ich mám rada:

  1. recipient nie je odkázaný na slová, dôležitejšie a výpovednejšie sú obrázky
  2. z vyššie uvedeného dôvodu tak veľmi nenamáhajú zrak
  3. sami si prispôsobujete tempo “čítania” (každú písmenami posiatu stranu čitateľ číta približne rovnako dlho dobu, pri grafických románov je možné, že pri niektorých obrázkov sa pristavíte na niekoľko minút, na iné vám bude stačiť pár sekúnd, niektoré strany vás možno vďaka asociáciám, čo vyvolajú, zaujmú na pár hodín…)
  4. každý si príbeh môže interpretovať podľa seba, všimnúť si iný detail, zamerať svoju pozornosť na iný aspekt…
  5. pri mnohých si môžete “vytvárať” vlastné dialógy, domýšľať si pri obrázkoch príbehy, ktoré tam možno ani nie sú…
  6. tieto príbehy sú zväčša dostupné a atraktívne pre viaceré generácie – aj keď každá si z nich zrejme vezme niečo iné
  7. sú vizuálne nádherné, vhodné ako darčeky pre iných aj pre vlastnú knižnicu
  8. je to typ knihy, ktorá nestarne – nielen preto, že väčšinou sú tlačené na kvalitnom papieri, ale aj preto, lebo je v nich minimum slov; nehrozí teda, že jazyk knihy či štylistika bude časom pôsobiť archaickým (a teda pre niekoho možno nezrozumiteľným) dojmom

Pre korektnosť uvádzam, že za najlepší komiks posledných rokov sa považuje Maus od Arta Spiegelmana; dielo, ktoré alegoricky približuje holokaust cez svet myší. Osobne nepatrím medzi obdivovateľov tohto diela (hoci nemôžem ignorovať jeho nesporné kvality) – nespomenúť ho v tomto blogu by však bolo naozaj nespravodlivé.

 

Za to však každému odporúčam Persepolis; obsahovo i vizuálne krásnu autobiografiu Iránčanky neasimilovanej na Európanku, ktorá si vyskúšala život v totalite aj v totálnej slobode, a o oboch protipólnych svetov dokázala podať zaujímavé, chvíľami vtipné, chvíľami smutné svedectvo. Obrázky sú síce čierno-biele, no autorkin pohľad na svet nie. Zabudnite na klišé a pripravte sa na nádielku postrehov, názorov a spomienok, ktoré (veľmi pravdepodobne) zmenia vás pohľad. Kniha bola aj úspešne sfilmovaná.

PS: Od Marajne Satrapi vyšlo v češtine viacero publikácii, medzi inými aj ďalší grafický román Kuře na švestkách (Kura na slivkách), tiež sfilmovaný, tiež sugestívny, no na Persepolis sa predsa len nehrabe.

Marjane Satrapi GIF

zdroj: giphy. com

 

Ilustrátorka Philippa Rice sa zaľúbila do ilustrátora Luke Pearsona a vysledkom ich citu je (medziiným) dielko Slaďák. Rozkošná publikácia, ktorá si vystačí s minimom strán a minimom textu (aj keby ste sa dostali len k anglickému vydaniu, nebol by to pre vás problém ani v prípade, že tento jazyk vôbec neovládate). “Rozpráva” (respektíve ilustruje) príbeh jednej lásky od prvého pohľadu, rande, cez postupné zbližovanie a spoločné bývanie. Nedajte sa pomýliť názvom – kniha je síce sladká, ale nie presladená. Vo vyobrazených situáciách sa môže spoznať veľa párov (najmä tých čerstvo zamilovaných), čo je možno tajomstvom jej zahraničného úspechu. Ústrednými (a vlastne jedinými) farbami sú červená, čierna a biela, poteší aj humorné ladenie viacerých obrázkov. Práve vďaka (takmer všadeprítomnému) humoru Sľadák zvládnu (snáď) aj nie príliš romanticky naladení jedinci.

zdroj animácie: giphy.com 

 

Joe Sacco vytvoril svoju Palestínu ešte v deväťdesiatych rokoch, nestratila však nič zo svojej aktuálnosti. Dielu predchádzala autorova cesta po západnom brehu Jordánu a v pásme Gázy, ktoré navštívil za prvej intifády (povstania) v rokoch 1991 a 1992. Okolnosti vzniku diela, dojmy z cesty a z toho, čo videl, opisuje aj v pomerne rozsiahlom a zasvätenom úvode. Podľa anotácie je kniha “reportáž, nie politická polemika” a pozitívne je, že autor čitateľovi nepodsúva svoje názory – len svoje ilustrácie, na základe ktorých si každý môže názor spraviť sám. Kniha vyvolala v zahraničí vlnu záujmu, podarilo sa jej získať pozornosť nielen v literárnych, ale aj v politických kruhoch.

 

 

Srdcovou záležitosťou mnohých čitateľov sa určite stala/stane kniha Shauna Tana určená pre čitateľov od “10 do 100 rokov” nazvaná Nový svet. Kniha zaujme tým, že v nej nie je ani jediné slovo. Autorovi naozaj stačili len ilustrácie na to, aby rozpovedal dojímavý, chvíľami až srdcervúci príbeh o tom, aké je to byť emigrantom i imigrantom. Kniha je veľmi sugestívna, atmosferická, vďaka absencii slov si v nej každý prečíta iný, vlastný príbeh. Príbeh každého, kto kedysi musel odísť. Autor má aj veľmi zaujímavú oficiálnu webovku, kde môžete nájsť informácie o všetkých jeho dielach, vrátane príbehu a priebehu ich vzniku.

 

Želám krásne čítanie/prezeranie!

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118586x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie