Založ si blog

Najkrajšie grafické knihy u nás

DODATOK: Persepolis – v podstate veľmi smutný príbeh o žene, ktorá si v Európe zničila dušu. Drogy, sex, klamstvá… Darmo to neskôr nazýva skúsenosť; je to hriech, nech to už malo akékoľvek príčiny. je mi smutno, že u moslimov neexistuje spoveď. Smutné je pre mňa už vôbec to, že moslimstvo sa tak zmáha. Nie preto, že by som mala niečo proti moslimom – ale preto, lebo nemám pocit, že by mohli byť úprimne šťastní. Akí by boli šťastní, keby sme im dokázali sprostredkovať radostnú zvesť. Ale to by sme ju najprv museli sami poznať a tešiť sa z nej. Max Kašparů tvrdí, že liberalizmus je nové božstvo Európy, a ja si myslím, že naozaj nás môže zničiť.

Veci skrátka nie sú rovnocenné, a ani náboženstvá.

https://blog.postoj.sk/20418/su-vsetky-nabozenstva-rovnocenne

Slaďák – tiež vlastne veľmi smutný príbeh o dvoch jedincov, ktorí si spravili svoj vlastný svet a izolujú sa od reality.

Palestínu som poriadne nedočítala.

Nový svet – ďalej odporúčam. Treba sa však zamyslieť, kedy by títo ľudia boli šťastní, menej osamelí…

 

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či „medzi obrázkami“? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem na tzv. grafické romány. U nás síce nemajú dlhú ani silnú tradíciu, ba vlastne ani vydavateľa, ktorý by to s nimi riskoval, v susednom Česku je to však inak, a preto sa z nich môžu tešiť aj našinci. Pri niektorých knihách je ťažké určiť, či sú grafickým románom alebo komiksom; aj pri mojom výbere som možno niekedy žánrovo šľapla vedľa, považujem však za dôležité na nich upozorniť; stoja za to.

Prečo ich mám rada:

  1. recipient nie je odkázaný na slová, dôležitejšie a výpovednejšie sú obrázky
  2. z vyššie uvedeného dôvodu tak veľmi nenamáhajú zrak
  3. sami si prispôsobujete tempo „čítania“ (každú písmenami posiatu stranu čitateľ číta približne rovnako dlho dobu, pri grafických románov je možné, že pri niektorých obrázkov sa pristavíte na niekoľko minút, na iné vám bude stačiť pár sekúnd, niektoré strany vás možno vďaka asociáciám, čo vyvolajú, zaujmú na pár hodín…)
  4. každý si príbeh môže interpretovať podľa seba, všimnúť si iný detail, zamerať svoju pozornosť na iný aspekt…
  5. pri mnohých si môžete „vytvárať“ vlastné dialógy, domýšľať si pri obrázkoch príbehy, ktoré tam možno ani nie sú…
  6. tieto príbehy sú zväčša dostupné a atraktívne pre viaceré generácie – aj keď každá si z nich zrejme vezme niečo iné
  7. sú vizuálne nádherné, vhodné ako darčeky pre iných aj pre vlastnú knižnicu
  8. je to typ knihy, ktorá nestarne – nielen preto, že väčšinou sú tlačené na kvalitnom papieri, ale aj preto, lebo je v nich minimum slov; nehrozí teda, že jazyk knihy či štylistika bude časom pôsobiť archaickým (a teda pre niekoho možno nezrozumiteľným) dojmom

Pre korektnosť uvádzam, že za najlepší komiks posledných rokov sa považuje Maus od Arta Spiegelmana; dielo, ktoré alegoricky približuje holokaust cez svet myší. Osobne nepatrím medzi obdivovateľov tohto diela (hoci nemôžem ignorovať jeho nesporné kvality) – nespomenúť ho v tomto blogu by však bolo naozaj nespravodlivé.

 

Za to však každému odporúčam Persepolis; obsahovo i vizuálne krásnu autobiografiu Iránčanky neasimilovanej na Európanku, ktorá si vyskúšala život v totalite aj v totálnej slobode, a o oboch protipólnych svetov dokázala podať zaujímavé, chvíľami vtipné, chvíľami smutné svedectvo. Obrázky sú síce čierno-biele, no autorkin pohľad na svet nie. Zabudnite na klišé a pripravte sa na nádielku postrehov, názorov a spomienok, ktoré (veľmi pravdepodobne) zmenia vás pohľad. Kniha bola aj úspešne sfilmovaná.

PS: Od Marajne Satrapi vyšlo v češtine viacero publikácii, medzi inými aj ďalší grafický román Kuře na švestkách (Kura na slivkách), tiež sfilmovaný, tiež sugestívny, no na Persepolis sa predsa len nehrabe.

Marjane Satrapi GIF

zdroj: giphy. com

 

Ilustrátorka Philippa Rice sa zaľúbila do ilustrátora Luke Pearsona a vysledkom ich citu je (medziiným) dielko Slaďák. Rozkošná publikácia, ktorá si vystačí s minimom strán a minimom textu (aj keby ste sa dostali len k anglickému vydaniu, nebol by to pre vás problém ani v prípade, že tento jazyk vôbec neovládate). „Rozpráva“ (respektíve ilustruje) príbeh jednej lásky od prvého pohľadu, rande, cez postupné zbližovanie a spoločné bývanie. Nedajte sa pomýliť názvom – kniha je síce sladká, ale nie presladená. Vo vyobrazených situáciách sa môže spoznať veľa párov (najmä tých čerstvo zamilovaných), čo je možno tajomstvom jej zahraničného úspechu. Ústrednými (a vlastne jedinými) farbami sú červená, čierna a biela, poteší aj humorné ladenie viacerých obrázkov. Práve vďaka (takmer všadeprítomnému) humoru Sľadák zvládnu (snáď) aj nie príliš romanticky naladení jedinci.

zdroj animácie: giphy.com 

 

Joe Sacco vytvoril svoju Palestínu ešte v deväťdesiatych rokoch, nestratila však nič zo svojej aktuálnosti. Dielu predchádzala autorova cesta po západnom brehu Jordánu a v pásme Gázy, ktoré navštívil za prvej intifády (povstania) v rokoch 1991 a 1992. Okolnosti vzniku diela, dojmy z cesty a z toho, čo videl, opisuje aj v pomerne rozsiahlom a zasvätenom úvode. Podľa anotácie je kniha „reportáž, nie politická polemika“ a pozitívne je, že autor čitateľovi nepodsúva svoje názory – len svoje ilustrácie, na základe ktorých si každý môže názor spraviť sám. Kniha vyvolala v zahraničí vlnu záujmu, podarilo sa jej získať pozornosť nielen v literárnych, ale aj v politických kruhoch.

 

 

Srdcovou záležitosťou mnohých čitateľov sa určite stala/stane kniha Shauna Tana určená pre čitateľov od „10 do 100 rokov“ nazvaná Nový svet. Kniha zaujme tým, že v nej nie je ani jediné slovo. Autorovi naozaj stačili len ilustrácie na to, aby rozpovedal dojímavý, chvíľami až srdcervúci príbeh o tom, aké je to byť emigrantom i imigrantom. Kniha je veľmi sugestívna, atmosferická, vďaka absencii slov si v nej každý prečíta iný, vlastný príbeh. Príbeh každého, kto kedysi musel odísť. Autor má aj veľmi zaujímavú oficiálnu webovku, kde môžete nájsť informácie o všetkých jeho dielach, vrátane príbehu a priebehu ich vzniku.

 

Želám krásne čítanie/prezeranie!

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129582x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie