Založ si blog

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

Nádherné i banálne “ľúbim ťa” sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý dvadsiatnik, inak zrelý človek. Subjektívne budú najkrajšími vyznaniami vždy tie, ktoré zohriali naše vlastné srdce. Tie, ktoré vyslovil či napísal niekto, na kom nám záležalo.

 

Objektívne však najkrajšie vyznania zanechali tí, ktorí sa živili slovom. Slová, ktoré po nich ostali, môžu dnes živiť aj nás, našu lásku. Inšpirovať, povzbudiť, pohladiť. Zanechať dobrý pocit či nádej. Primäť spomínať alebo snívať.

 

Nasledujúce tituly pôvodne nemali byť knihami. Boli to listy – súkromné, intímne -, ktoré slávne osobnosti písali svojím drahým. Dnes, keď už ich odosielatelia ani príjemcovia často nežijú, predstavujú tieto listy malé svedectvo o ich láske, o ich myšlienkových pochodoch, nezriedka aj o dobe, v ktorej žili. Čítať cudzie listy by sa nemalo. V tomto prípade sa však oplatí spraviť výnimku.

 

Žena moja drahá. P.O. Hviezdoslav manželke Ilone

Jana Juráňová (editor).Vydavateľstvo: Slovart, 2016

Vizuálne nádherná a do najmenších detailov prepracovaná publikácia obsahuje listy nášho barda, ktoré adresoval milovanej Ilonke. “Väčšia časť korešpondencie zachytáva obdobie pred svadbou, ďalšia mapuje krátke obdobia odlúčenia manželov, najmä počas pobytov básnika v kúpeľoch. Otvára sa pred nami obraz manželského spolužitia i žánrový obrázok života na Slovensku z prelomu 19. a 20. storočia, príbeh lásky, jej stálosti v každodenných premenách, i príbeh jazyka. Patetický básnik sa pred nami odhaľuje ako nežný snúbenec, milujúci manžel, komentátor rodinného i spoločenského diania, starostlivý domáci pán a kde-tu sa nezaprie ani ako „pravotár“, teda advokát, čo bolo jeho pôvodné povolanie,” tvrdí anotácia. Čitateľov tejto publikácie určite poteší aj bohatý poznámkový a fotografický materiál. Starosvetskú romantiku umocňuje dobový jazyk a milé štylistické zvraty. Pripomeňme, že o príbehu tejto (bezdetnej) dvojice napísala zostavovateľka Jana Juráňová v minulosti román Žila som s Hviezdoslavom,  ktorý však ani zďaleka nie je tak romantickým a hrejivým, ako autentické zachované listy.

 

Milostné dopisy slavných mužů

Vydavateľstvo: Omega, 2016

Ludwig van Beethoven, Napolean Bonaparte, Robert Browning, Lord Byron, Lord Randolph Churchill, Winston Churchill, Mark Twain, Oliver Cromwell, F. Scott Fitzgerald, Gustave Flaubert, Johann Wolfgang von Goethe, Victor Hugo, James Joyce, Franz Kafka, John Keats, Jack London, Wolfgang Amadeus Mozart, Theodore Roosevelt, Jr., George Bernard Shaw, Lev Nikolajevič Tolstoj, Vincent Van Gogh, Voltaire – čo spája týchto mužov okrem toho, že boli (každý v svojom “remesle”) geniálni? To, že každý z nich bol kedysi zaľúbený. Slávne osobnosti, ktoré si podmanili vojnové polia, umelecké kruhy či najväčšie pódia, sa tiež nechali podmaniť láskou. Ľúbostné príbehy, ktoré prežili, možno poznáte; no slová, ktoré adresovali ženám svojho srdca, povedia o ich citoch viac než akékoľvek autobiografie. Škoda, že zostavovatelia publikácie “zabudli” uviesť, komu boli listy vlastne určené, pri akej príležitosti a s akou odozvou.

Dežo Ursiny: Listy 

Objemná trilógia, ktorá snáď poteší nielen fanúšikov tohto skladateľa. Prvý diel Moja milá pani (2007) obsahuje listy Zdenke Krejčovej, veľmi blízkej priateľke, ktorá sa objavila aj ako respondentka dokumentu o ňom.   O okolnostiach vzniku týchto listov aj knihy si môžete prečítať napr. tu. Nie ľúbostný, ale nesporne osobný charakter majú aj listy, ktoré si Ursiny písal so synom Jakubom. Útlučká knižočka Ahoj Tato – Milý Kubo je listovým dialógom medzi otcom, ktorý tuší, že onedlho zomrie, a medzi synom, ktorý sa ho/to snaží pochopiť a prijať. Listy, na ktoré nebolo treba ani poštovú schránku – listy, ktoré putovali z jednej panelákovej izby do druhej. Posledným (zatiaľ?) dielom je Jabloň v zime, takmer šesťsto stranový monument hovorí nielen o hudobníkových citoch k adresátke Eve Rosenbaumovej, ale aj o jeho postoji k dobe, k svetu… “Je to správa o intímnom milostnom vzťahu, plnom vnútornej neistoty, ktorá je zároveň svedectvom osobného tápania a dokumentom dobovej perverzie,” ako uvádza vydavateľ.

 

Listy. Gianna Berettová – Pietro Molla

Elio Guerriero. Spolok svätého Vojtecha (2015)

Pediatrička Gianna Berettová bola vyhlásená za svätú – cirkev o nej dodnes hovorí ako o “matke až za hrob“. V zbierke listoch, ktoré si behom manželstva (1955 až 1962) písali s manželom Pietrom (v čase, keď bol na služobných cestách) ju spoznávame aj ako manželku. Intímne, hlboko ľudské, úprimné – také sú slová, ktoré si vymieňali. Kniha určite poteší a inšpiruje mnohé (nielen) kresťanské páry.

 

Listy Oľge

Július Satinský.Vydavateľstvo: Slovart, 2013

Podtitul “Korešpondencia Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej (1962 – 1965)” snáď hovorí za všetko. A fakt, že kniha bola vyhlásená za jednu z najkrajších slovenských kníh vôbec, tiež. Vďaka kvalitnému papieru, krásnej väzbe, milým autorovým ilustráciám a jeho zvyku vytvárať milovanej Oľge nielen listy, ale aj akési noviny, patrí kniha naozaj k najreprezentatívnejším, aké sa môžu ocitnúť vo vašej knihovníčke. Keď sa spojí Satinského typický humor s azda jeho najzamilovanejšou podobou, akú kedy (hoci už spätne) spoznáme, výsledok hádam ani nemôže byť zlý. A ani nie je. Kniha, ktorá hádam ani nemôže nepotešiť.

 

 love movies cute black and white sweet GIF

 

zdroj animácie: giphy.com

 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118589x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie