Založ si blog

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

Dodatok: Vlastne som žiadnu z tých kníh poriadne nečítala, maximálne úryvky. Len som si chcela dokázať, že budem aj za takých okolností vedieť napísať recenziu. Mizerné, viem.

 

Nádherné i banálne „ľúbim ťa“ sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý dvadsiatnik, inak zrelý človek. Subjektívne budú najkrajšími vyznaniami vždy tie, ktoré zohriali naše vlastné srdce. Tie, ktoré vyslovil či napísal niekto, na kom nám záležalo.

 

Objektívne však najkrajšie vyznania zanechali tí, ktorí sa živili slovom. Slová, ktoré po nich ostali, môžu dnes živiť aj nás, našu lásku. Inšpirovať, povzbudiť, pohladiť. Zanechať dobrý pocit či nádej. Primäť spomínať alebo snívať.

 

Nasledujúce tituly pôvodne nemali byť knihami. Boli to listy – súkromné, intímne -, ktoré slávne osobnosti písali svojím drahým. Dnes, keď už ich odosielatelia ani príjemcovia často nežijú, predstavujú tieto listy malé svedectvo o ich láske, o ich myšlienkových pochodoch, nezriedka aj o dobe, v ktorej žili. Čítať cudzie listy by sa nemalo. V tomto prípade sa však oplatí spraviť výnimku.

 

Žena moja drahá. P.O. Hviezdoslav manželke Ilone

Jana Juráňová (editor).Vydavateľstvo: Slovart, 2016

Vizuálne nádherná a do najmenších detailov prepracovaná publikácia obsahuje listy nášho barda, ktoré adresoval milovanej Ilonke. „Väčšia časť korešpondencie zachytáva obdobie pred svadbou, ďalšia mapuje krátke obdobia odlúčenia manželov, najmä počas pobytov básnika v kúpeľoch. Otvára sa pred nami obraz manželského spolužitia i žánrový obrázok života na Slovensku z prelomu 19. a 20. storočia, príbeh lásky, jej stálosti v každodenných premenách, i príbeh jazyka. Patetický básnik sa pred nami odhaľuje ako nežný snúbenec, milujúci manžel, komentátor rodinného i spoločenského diania, starostlivý domáci pán a kde-tu sa nezaprie ani ako „pravotár“, teda advokát, čo bolo jeho pôvodné povolanie,“ tvrdí anotácia. Čitateľov tejto publikácie určite poteší aj bohatý poznámkový a fotografický materiál. Starosvetskú romantiku umocňuje dobový jazyk a milé štylistické zvraty. Pripomeňme, že o príbehu tejto (bezdetnej) dvojice napísala zostavovateľka Jana Juráňová v minulosti román Žila som s Hviezdoslavom,  ktorý však ani zďaleka nie je tak romantickým a hrejivým, ako autentické zachované listy.

 

Milostné dopisy slavných mužů

Vydavateľstvo: Omega, 2016

Ludwig van Beethoven, Napolean Bonaparte, Robert Browning, Lord Byron, Lord Randolph Churchill, Winston Churchill, Mark Twain, Oliver Cromwell, F. Scott Fitzgerald, Gustave Flaubert, Johann Wolfgang von Goethe, Victor Hugo, James Joyce, Franz Kafka, John Keats, Jack London, Wolfgang Amadeus Mozart, Theodore Roosevelt, Jr., George Bernard Shaw, Lev Nikolajevič Tolstoj, Vincent Van Gogh, Voltaire – čo spája týchto mužov okrem toho, že boli (každý v svojom „remesle“) geniálni? To, že každý z nich bol kedysi zaľúbený. Slávne osobnosti, ktoré si podmanili vojnové polia, umelecké kruhy či najväčšie pódia, sa tiež nechali podmaniť láskou. Ľúbostné príbehy, ktoré prežili, možno poznáte; no slová, ktoré adresovali ženám svojho srdca, povedia o ich citoch viac než akékoľvek autobiografie. Škoda, že zostavovatelia publikácie „zabudli“ uviesť, komu boli listy vlastne určené, pri akej príležitosti a s akou odozvou.

Dežo Ursiny: Listy 

Objemná trilógia, ktorá snáď poteší nielen fanúšikov tohto skladateľa. Prvý diel Moja milá pani (2007) obsahuje listy Zdenke Krejčovej, veľmi blízkej priateľke, ktorá sa objavila aj ako respondentka dokumentu o ňom.   O okolnostiach vzniku týchto listov aj knihy si môžete prečítať napr. tu. Nie ľúbostný, ale nesporne osobný charakter majú aj listy, ktoré si Ursiny písal so synom Jakubom. Útlučká knižočka Ahoj Tato – Milý Kubo je listovým dialógom medzi otcom, ktorý tuší, že onedlho zomrie, a medzi synom, ktorý sa ho/to snaží pochopiť a prijať. Listy, na ktoré nebolo treba ani poštovú schránku – listy, ktoré putovali z jednej panelákovej izby do druhej. Posledným (zatiaľ?) dielom je Jabloň v zime, takmer šesťsto stranový monument hovorí nielen o hudobníkových citoch k adresátke Eve Rosenbaumovej, ale aj o jeho postoji k dobe, k svetu… „Je to správa o intímnom milostnom vzťahu, plnom vnútornej neistoty, ktorá je zároveň svedectvom osobného tápania a dokumentom dobovej perverzie,“ ako uvádza vydavateľ.

 

Listy. Gianna Berettová – Pietro Molla

Elio Guerriero. Spolok svätého Vojtecha (2015)

Pediatrička Gianna Berettová bola vyhlásená za svätú – cirkev o nej dodnes hovorí ako o „matke až za hrob„. V zbierke listoch, ktoré si behom manželstva (1955 až 1962) písali s manželom Pietrom (v čase, keď bol na služobných cestách) ju spoznávame aj ako manželku. Intímne, hlboko ľudské, úprimné – také sú slová, ktoré si vymieňali. Kniha určite poteší a inšpiruje mnohé (nielen) kresťanské páry.

 

Listy Oľge

Július Satinský.Vydavateľstvo: Slovart, 2013

Podtitul „Korešpondencia Júliusa Satinského a Oľgy Lajdovej (1962 – 1965)“ snáď hovorí za všetko. A fakt, že kniha bola vyhlásená za jednu z najkrajších slovenských kníh vôbec, tiež. Vďaka kvalitnému papieru, krásnej väzbe, milým autorovým ilustráciám a jeho zvyku vytvárať milovanej Oľge nielen listy, ale aj akési noviny, patrí kniha naozaj k najreprezentatívnejším, aké sa môžu ocitnúť vo vašej knihovníčke. Keď sa spojí Satinského typický humor s azda jeho najzamilovanejšou podobou, akú kedy (hoci už spätne) spoznáme, výsledok hádam ani nemôže byť zlý. A ani nie je. Kniha, ktorá hádam ani nemôže nepotešiť.

 

 love movies cute black and white sweet GIF

 

zdroj animácie: giphy.com

 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129581x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie