Založ si blog

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

DODATOK: Kniha sa mi páči, najmä to, že autorka (sekulárnymi argumentmi) odsudzuje konkubinát. V podstate svetským spôsobom hovorí to, s čím sa vie stotožniť aj veriaci. S tým, že veriaci má aj „nadstavbu“, ako si nepokaziť život: sviatosti, modlitbu, spoločenstvo…

 

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. 

 

Asi každá generácia má isté mýty (dogmy, myšlienky, názory… skrátka niečo), ktorým verí natoľko, že si väčšina príslušníkov danej generácie ani neuvedomí, že by sa o nich dalo polemizovať. Skrátka ich berú ako fakty. Niečo ako „je to tak a hotovo“, dokonca „musí to tak byť“. A potom – našťastie – príde niekto, kto začne ukazovať prstom na mnohé z týchto mýtov (medzičasom premenených na piliere) a hovoriť, že veci sú v skutočnosti inak. Jedným z takých ľudí je aj klinická psychologička Meg Jayová.

 

V svojej publikácii Rozhodujúca dekáda (Prečo sú roky po dvadsiatke také dôležité a ako z nich vyťažiť čo najviac) sa prihovára všetkým, ktorí tiež veria, že dnešní mladí dospievajú inak, dlhšie. A všetkému, čo s tým súvisí. Píše (ako sama zdôrazňuje) pre dvadsiatnikov a nie o dvadsiatnikoch; je však dobré, ak si knihu prečítajú aj ich rodičia či súrodenci v puberte. Dekáda medzi dvadsiatkou či tridsiatkou je totiž príliš kľúčovou na to, aby ju človek premrhal. A to dokonca aj v dobrej viere, že v skutočnosti si len užíva a pripravuje sa na „skutočný“ život.

 

Sama patrím do tejto generácie a väčšina mojich známych tiež. Aj preto si trúfam tvrdiť, že Jayovej dielo nie sú len prázdne teórie, ale veľmi dobre identifikovaní draci číhajúci na dnešných adolescentov, ktorí v nich vidia nevinné zvieratká. Jayová poukazuje na to, že zatiaľ čo predošlé generácie boli nútené rýchlo dospieť a odmala boli vedené k tomu, aby vedeli prijať plnú zodpovednosť, dnešní mladí zažívajú opačný pocit: mnohí (a mnohí s podporou rodičov a najbližšieho okolia) si predlžujú mladosť, odkladajú vážne vzťahy, založenie rodiny či skutočnú kariéru na (neurčité) neskôr. Mnohí žijú s pocitom, že mladosť si treba užiť (aj keď väčšina by asi zaváhala, keby ste sa ich spýtali, čo tým vlastne myslia) a zažiť všetko, čo sa dá. Precestovať čo najviac krajín, vystriedať čo najviac partnerov a čo najviac zamestnaní, vymetať čo najviac podnikov…Svet (väčšiny) dnešných dvadsiatnikov je svetom (zdanlivo) neobmedzených možností; to, čo však vyzerá ako najväčšia výhoda, môže byť dôvod (budúceho) zlyhania. Veľa možností je totiž v skutočnosti limit. Inak povedané: ak máte na výber z dvoch či troch druhov zmrzliny, vyberiete si skôr, ako keď možností máte tridsať či päťdesiat. A zrejme nebudete toľko polemizovať nad tým, či ste sa náhodou nerozhodli zle.

 

Práve do tohto sveta mnohých zmrzlín a spoločnosťou podporovanej (duševnej) prokrastinácie mladých prichádza Jayová, ktorá hlasno tvrdí, že tridsiatka nie je nová dvadsiatka. Ak si všimnete, mnohí dnešní mladí majú tridsiatku zafixovanú ako životný míľnik: do tridsiatky sa vydám/ožením, do tridsiatky budem mať deti, do tridsiatky budem mať skvelú kariéru… Problém je, že odkladať najdôležitejšie životné rozhodnutia do „keď budem mať okolo tridsať“ väčšinou znamená len tak tápať tých deväť rokov predtým; deväť dôležitých rokov, kedy má človek najviac psychickej aj fyzickej sily, najviac možností a najväčšiu šancu nasmerovať svoj život tam, kam chce. A tiež to (žiaľ) väčšinou znamená krátko pred tridsiatkou sa „zobudiť“ a uvedomiť si, že teraz už je možno neskoro…

 

Jayová nestraší, Jayová varuje. Respektíve: snaží sa dávať konkrétne rady, aby jej čitatelia neskončili tak, ako jej klienti. Frustrovaní, sklamaní, s pocitom, že naoko bezhraničný svet ich oklamal. V rozpore s dnešnými trendmi neradí mladým hľadať samých seba; skôr vytvárať samých seba: svoju kariéru, svoje vzťahy, svoj život… Nepodporuje fňukanie nad nešťastným detstvom: za dôležitejšie ako vyrovnávať sa s minulosťou považuje budovať si budúcnosť. Hneď, neodkladne.

 

Dokonca sa nebojí ísť proti trendom; napríklad keď tvrdí, že spoločné bývanie pred svadbou vzťahu škodí, nie prospieva. Pozitívom je, že si každý názor vie zargumentovať. V jej knihe sa dozviete, prečo je podľa nej lepšia hoci neplatená alebo slabo platená stáž než brigády v kaviarniach či supermarketoch (pravda, ak nesnívate o kariére v kaviarni alebo supermarkete), ako si budovať sieť kontaktov či ako sa nezľaknúť, ak cesta k vysnívanému povolaniu vedie cez nie príliš príjemný kariérny rast. Nevyhýba sa ani vzťahom: otvorene varuje pred častým striedaním partnerov alebo napríklad aj pred zotrvávaním v nie príliš šťastnom vzťahu (hoc – a najmä – dlhoročnom), vysvetľuje, prečo nie je bývanie pod jednou strechou šťastným nápadom, kým sa nevezmete (čo môže byť pre mnohých čitateľov asi najkontroverznejšou témou), zároveň odhaľuje svoj názor na to, kedy je podľa nej správny čas na svadbu. Dokonca načrtáva aj tému plánovania detí.

 

Spomínam si, že v puberte sa ku mne dostala knižka Robiť ťažké veci. Vzbura tínedžerov voči malým očakávaniam. Jej autori, vtedy tiež pubertiaci Alex a Brett Harrisovci, poukazovali na to, že spoločnosť kladie na tínedžerov zbytočne malé očakávania (napríklad, že si majú vedieť ustlať, pripraviť desiatu…), čím ich v podstate degraduje a ničí potenciál, ktorý v nich je. V svete malých očakávaní je človek v podstate motivovaný byť/ostať (či dokonca stať sa) priemerným, čo podporuje lenivosť, nezodpovednosť, nezrelosť a nespôsobilosť mladých ľudí, a škodí nielen im, ale aj samotnej spoločnosti. Dvojčatá svojou knihou povzbudzovali mladých, aby sa nebáli mať od seba väčšie očakávania, aby si dávali vyššie ciele, aby za nimi šli a aby vytrvali. Spomínam si, že v minimálne v mojom okolí spôsobila knižka menšiu revolúciu: mnohí pubertiaci okolo pochopili, že majú na viac ako len hrať roly neschopných a afektovaných tajtrlíkov, ktorí sa nevedia baviť o ničom inom ako o hudbe a diskotékach; že môžu (a mali by) odhaliť svoje serióznejšie a schopnejšie ja. Celý obsah knihy by sa dal zhrnúť v podstate do troch bodov:

  1. Robte to, čo je pre vás ťažké.
  2. Buďte známi tým, čo robíte (viac než tým, čo nerobíte)
  3. Snažte sa o dokonalosť, nehľadajte výhovorky.

 

Zdá sa mi, že tak, ako bola (mohla byť) kniha bratov Harrisových nápomocná pre pubertiakov, môže byť Jayovej kniha revolučná pre adolescentov. Svojim spôsobom aj Joyová vyzýva, aby jej čitatelia robili ťažké veci: aby sa rozhodli (a nebáli) prevziať zodpovednosť za vlastný život, prácu, rodinu. A zároveň ponúka (zrozumiteľný, životom overený, argumentami podoprený) návod, ako na to. Robí to s dobrým úmyslom a dobrým štýlom. Jej kniha sa ľahko číta a ľahko chápe. A (mladý) človek sa v nej ľahko identifikuje.

 

Otázne je, čo spraví potom. Ďalej.

 

Recenzovaná kniha: 

Meg Jayová: Rozhodujúca dekáda. Vydavateľstvo: Premedia, 2017. Preklad: Zuzana Demjánová

Spomínaná kniha: 

Alex a Brett Harrisovci: Robiť ťažké veci. Vydavateľstvo: Kumran, 2011

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129586x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie