Založ si blog

Klub bitkárov – kult sa vrátil

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať 🙂 Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako rovnomenný film (1999, réžia David Fincher) v hlavných úlohách s Bradom Pittom, Edwardom Nortonom a Helenou Bohnam Carterovou. Či ste však film videli alebo nie, oplatí sa prečítať aj knižnú predlohu.

 

Krátko pred rokom 1996. Charles Palahniuk je jeden z milióna obyčajných Američanov. Vyštudovaný žurnalista, ktorý sa živí ako mechanik dieselových motorov, má po tridsiatke, keď sa rozhodne zapísať na kurzy tvorivého písania. Z továrne uteká na hodiny k svojmu učiteľovi Tomovi Spanbauerovi, ktorý mu zdôrazňuje, že nikdy nemá písať pre iný dôvod ako pre samotné písanie. A tak Palahniuk píše. Nie pre to, aby zbohatol, aby ho uznávali, aby začal žiť pohodlným životom. Píše, pretože ho to baví. Píše úprimne, provokačne, kontroverzne. A pritom veľmi ľahko a chytľavo. Píše román plný sexu, násilia, perverzných úchyliek a načrtáva aj problematiku transexuality. Píše román o žene, ktorej guľky odtrhli tvár. Tú zjedli vtáci a Evie aj po mnohých plastických operáciách nie je supermodelkou, ktorou bola predtým, skôr naopak: nemá tvár, nemá priateľa, nemá kariéru, nevie rozprávať, chce sa pomstiť. Kniha bola tak šokujúca, že ju nechcelo vydať žiadne vydavateľstvo. Palahniuk sa však nevzdal. Pochopil, že písanie ho baví natoľko, že bude písať ďalej, bez ohľadu na čokoľvek. A pochopil tiež to, že sa nechce vzdať. A že bude písať dovtedy, kým v rukách nebude držaž vlastnú knihu. A že sa nemôže vzdať, pretože ho podporuje veľa ľudí.

 

Tak začal písať iný román. Podľa niektorých ešte temnejší a šokujúcejší. Začal písať román, ktorý v ňom vraj vyvolával radosť a pocit dobrodružstva. Nazval ho Klub bitkárov. Príbeh “mladého muža odkojeného televíziou a opusteného Bohom” (ako tvrdia české anotácie) predstavil svetu bezmenného hrdinu, v ktorom sa spoznali mnohí. “Generácie pracujú v zamestnaniach, ktoré nenávidia, len preto, aby si mohli kupovať to, čo v skutočnosti nepotrebujú,” popísal hrdinovými ústami autor jeden z najfrustrujúcejších pocitov súčasného človeka Ameriky i Európy. Muž má prácu, ktorú neznáša, veci, ktoré nepotrebuje, samotu, ktorá ho ubíja, strach, ktorý nevie prekonať. Zúfalý zo svojej (aj všeobecnej) situácie navštevuje podporné skupiny pre pacientov vážnych ochorení, ktorými netrpí, len aby mohol predstierať, že je jedným z nich. Len aby niekde patril. A uvedomuje si, že “ak neviete, čo chcete, tak skončíte s kopou toho, čo nechcete“. Ako on. Čo však chce?

 

Práve vtedy do života unaveného rozprávača vstupuje Tyler Durden (mimochodom, postavu Tylera si vraj Palahniuk vymyslel po tom, ako spoznal Tylera Lovellyho; a taktiež sa s ním, podobne ako jeho hrdina, spoznal v lietadle). Tyler je iný ako bezmenný (tiež symbol?) muž. Šarmantný, rebel, bitkár, revolucionár. Spolu založia tajnú organizáciu. Po nociach sa v suterénoch stretávajú s inými mužmi, bijú sa medzi sebou “dokedy je to nutné“; v skutočnosti to však nie je boj medzi dvoma chlapmi, ale boj so sivou rutinou, ktorá dovtedy ovládala ich životy a donútila ich klopiť hlavy. Teraz ich hrdo držia hore; rozdávajú údery, získavajú rany aj sebavedomie, mieria ďalej. Kam však až môže tento podivný experiment zájsť? Kam môže zájsť Tyler? A môže ho – má ho – jeho bezmenný druh zastaviť?

 

Rok 1996. Klub bitkárov  sa chystá dobiť vydavateľstvá. Ešte temnejší ako Neviditelné nestvůry, ktoré neuspeli. Ktosi však dá románu i jeho autorovi šancu. A Klub bitkárov vychádza. A stáva sa z neho bestseller. A po Amerike (ale aj po svete) začínajú vznikať rôzne podobné kluby bitkárov. A rôzni cudzí ľudia mu posielajú fotky svojich dotlčených tvárí. A Palahniuk si ich vraj lepí na chladničku. A Palahniuk tiež dostáva tisícky listov; napríklad aj od čašníkov, ktorí sa priznávajú, že tak, ako čašníci v jeho románe, aj oni močia do polievok najbohatších hostí. A v roku 1999 vzniká rovnako kultový film, ktorý Palahniukovi “nahrá” ešte viac čitateľov. Firma Rumble Boys používa na propagáciu svojich výrobkov citáty z knihy. A Donatella Versace tvorí kolekciu žiletiek odkazujúcu na film. A Palahniuk je slávny, živí sa už len písaním. Vydavatelia, ktorí mu nedali šancu, si trhajú vlasy. Dokonca aj Neviditelné nestvůry dodatočne vychádzajú. A nové romány (zakaždým šokujúce a kontroverzné, stále však iným spôsobom) tiež.

 

Klub bitkárov vyšiel pred niekoľkými rokmi (2011) aj u nás. Trochu neskoro, ale predsa. A teraz, v čase, keď si českí susedia už pomaly rok vychutnávajú knižné pokračovanie, majú Slováci aspoň nové vydanie “jednotky”. Spolu s inými piatimi titulmi (Krstný otec, Mlčanie jahniat, Forrest Gump, Čokoláda, Plavba s tigrom – Pi a jeho život) vychádza v špeciálnej edícii siete kníhkupectiev Panta Rhei (ako badať už z názvov,  všetko sú to svetovoznáme romány, podľa ktorých vznikli nemenej slávne filmové spracovania) a to vo veľmi elegantnej vizuálnej úprave. Napriek tomu, že časy najväčšej slávy má už dielo zrejme za sebou, nestratilo nič na svojej aktuálnosti a (čitateľskej) príťažlivosti. Stále provokuje, stále istým morbídnym spôsobom teší. Vytrháva z rutinnej apatie a núti sa pozerať na našu spoločnosť inak. A aj tých najväčších optimistov donúti aspoň na chvíľu pozerať sa na všetko okolo seba jemne čiernejšími dioptriami. Výhodou je však to, že tým, čo videli veci už dlho v tmavých farbách, dáva istú nádej. Možno nie trvalú, možno nie pravú, ale aspoň nejakú. Je to jeden z tých románov, na konci ktorého čaká katarzia. A (ak vás doteraz tento kult obišiel) aj pomerne prekvapivá pointa.

 

Pre tých, ktorí už majú “jednotku” za sebou a chceli by spoznať, ako to bolo ďalej, je tu aj Klub bitkárov 2. Zatiaľ len v českej jazykovej mutácii (vzhľadom na to, ako dlho trvalo, kým vyšlo prvé slovenské vydanie pôvodného debutu, na slovenské vydanie Klubu bitkárov 2 odporúča autorka tohto blogu veľa trpezlivosti a možno aj naivity, keďže “dvojka” vyšla ako komiks a komiksov sa slovenské vydavateľstvá akosi boja). Palahniuk sa nechal počuť, že komiksovú formu si zvolil pre to, lebo podľa neho majú kresby možnosť povedať veci inak, než by to dokázali len slová. Okrem toho nechcel, aby čitatelia veľmi porovnávali Klub bitkárov 2 s pôvodným románom. Recenzie zatiaľ nie sú veľmi kladné, čitatelia sú skôr sklamaní, niektorí tento komiks dokonca označujú “nostalgickým parazitom”. Na druhej strane, tí, ktorí sa rozhodli nebrať komiks ako pokračovanie, skôr ako alternatívu k pôvodine, vraj neboli sklamaní…

 

Faktom však je, že aj keby mali niektorí kritici a kritickejší čitatelia pravdu a s Palahniukovou tvorbou (by) to šlo v poslednom čase dole z kopca, minimálne niekoľkokrát na tom kopci, na jeho absolútnom vrchole, Palahniuk stál. Napríklad s Klubom bitkárov. A to mu už nikto nevezme.

 

A, našťastie, ani nám.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt giphy Fight Club

zdroj animácie: giphy.com

 

 

Spomínané knihy:

Chuck Palahniuk: Klub bitkárov. Vydavateľstvo: Panta Rhei, 2017

Chuck Palahniuk: Klub Rváčů 2. Vydavateľstvo: Crew, 2016

Pozri aj: Vyspať sa so šesťsto mužmi

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118590x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie