Založ si blog

Odpoveď pre pána Juraja Paškuliaka

V prvom rade ďakujem, že ste si našli čas na prečítanie jedného z mojich blogov (dovolím si však upresniť, že to nebola recenzia) a že Vám dokonca stál za to, že ste naň zareagovali vlastným blogom.  Ak Vás to neurazí, dovolím si k nemu pripojiť pár vlastných poznámok.

 

ad.1

Pamätám sa na citáciu z akejsi knihy o vzťahoch. (Mala byť jednou z jej hlavných myšlienok.) Bolo to niečo v zmysle, že medzi single tridsiatničkami je veľké množstvo príťažlivých žien, ktoré bojujú o malé množstvo príťažlivých mužov. Zasmial som sa na tom, lebo v reálnom živote je to presne naopak. Zoberte si také internetové zoznamky. Chlapi na nich tvoria väčšinu a žien je tam minimum. Takých, ktoré si o sebe myslia, že sú príťažlivé, nájdete medzi nimi dosť, ale tých, ktoré naozaj sú, je zlomok. Na to, prečo to tak je, je jednoduchá odpoveď – príťažlivá žena, si dokáže nájsť partnera normálnou cestou a nemusí sa uchyľovať k takým zúfalým metódam, ako sú zoznamky.”

 

Je mi veľmi ľúto, že tému “mýtu krásy” ste (minimálne v svojom príspevku) zredukovali výhradne na zoznamovanie a sexuálnu príťažlivosť. Problém “krásy” autorka – nazdávam sa – poňala diametrálne inak, širšie.

Predstavte si, že Vašu matku niekto prepustí z práce – s odôvodnením, že je už stará a nereprezentatívna. Alebo si predstavte, že na tú istú pozíciu niekto zamestná Vašu dcéru – a bude ju potľapkávať vkuse po zadku, pretože sa mu zdá príťažlivá. Bude mať voči nej sexistické poznámky a bude mať pocit, že je to v poriadku, lebo veď to je “len taká žabka”. Alebo si predstave, že ženu, ktorú máte rád, niekto znásilní (nie je to až také nepravdepodobné – pozrite si štatistiky o sexuálnom obťažovaní a možno ostanete prekvapený). Snáď tá žena bude natoľko statočná, že pôjde na políciu. V podstate ju (žiaľ, to je realita, nie nejaký “feministický konštrukt”) čakajú dva možné postoje mužov zákona – buď ju budú považovať za príliš “krásnu” (sexi, atraktívnu, zvodnú, príťažlivú..) a tým pádom budú mať pocit, že si to istým spôsobom zaslúžila/vyprovokovala, a aj keď nie, tak niekde v pozadí ostane ospravedlnenie pre násilníka, lebo veď naozaj bola príliš pekná, tak jasné, že neodolal. Alebo ženu môže čakať druhá možnosť; pohľad naznačujúci asi takúto nejakú myšlienkovú konštrukciu – nie je až tak pekná, kto by ju chcel znásilniť?

Verím, že ste dostatočne empatický na to, aby ste pochopili, čo sa Vám snažím povedať – či už je žena (podľa Vašich či všeobecných kritérií) pekná “príliš” alebo “málo”, oba protipóly jej môžu ublížiť. V pracovnom aj v súkromnom živote. Myslím, že žiaden muž nemôže stopercentne pochopiť, aké je to celý život čeliť drsnému svetu mužov v (podstatne slabšom a krehkejšom) ženskom tele; môže sa však o to aspoň pokúsiť.

Ktosi mi do diskusie napísal, že u mužov je to podobné, citujem: “Muzov zas môže deprimovať mrte vyskumov ako spravne dlhy mame mat ten svoj penis a ze co koitus, to oplodnenie, inak ze sme neschopaci, meh ))”

Nie je to však tak celkom pravda. Verím – skôr dúfam -, že autor príspevku nepatrí medzi tých podivných exbicionistov, ktorí svoj penis tasia spoza nejakých kríkov alebo neposiela svoje (nevyžiadané) fotky na cudzie ženské e-maiy (áno, aj to sa stáva, a áno, tiež celkom bežne) – skrátka; dĺžka, hrúbka či tvar jeho “pýchy” je jeho internou vecou. Takzvaná “krása” (alebo jej absencia, ak na tom chcete trvať) ženy je niečo, čo svetu ukazuje denne; a za čo ju svet denne konfrontuje. Či už “pozitívne” (popiskovanie, nevyžiadané nadbiehanie prerastajúce niekedy až do stolkovania, rôzne hlúpe návrhy…) alebo “negatívne” (ignorácia, urážlivé poznámky, výsmech, hlúpe narážky…), nepríjemné je to v oboch prípadoch. Žena svoju “krásu” neschová do trenírok – doslova ide s kožou na trh.

Zaujal ma váš názor o ženách (zrejme nie len na zoznamkách): “Takých, ktoré si o sebe myslia, že sú príťažlivé, nájdete medzi nimi dosť, ale tých, ktoré naozaj sú, je zlomok” – uvedomili ste si vôbec, že ste sa práve pasovali do pozície sudcu? Naozaj máte práve VY právo určiť, kto je a kto nie je príťažlivý? To, samozrejme, môžete – ale vždy to bude len váš SUBJEKTÍVNY pocit. To, že nejaká žena sa nepáči Vám, neznamená, že nezaujme trebárs Vášho kamaráta. Aj vo Vašom príspevku je však citeľné to, na čo sa snažila upozorniť autorka: že určitý, spoločnosťou podporovaný “mýtus krásy” nám navráva, že príťažlivé sú len ženy, ktoré spĺňajú isté kritéria.

Samozrejme, nie je to pravda.

Ak by bola, potom by všetky tie modelky, herečky a iné celebrity, ktoré sa nám prezentujú ako “krásne”, museli byť najšťastnejšie ženy na svete. Všetci muži by sa o nich trhali a žiaden by sa s nimi nikdy nerozišiel. Zažívali by tie najkrajšie lovestory na svete. Realita však ukazuje, že to tak nie je. Našťastie poznám X mužov, ktoré milujú svoje ženy presne také, aké sú – kašľúc na to, ako by ich hodnotila podľa pochybných kritérií “krásy” spoločnosť. Priznám sa, na niektoré som aj žiarlila. Na tie obéznejšie, vo vyťahaných legínach, ktoré im vôbec nesedeli, bez mejkapu, s neumytými vlasmi. Podľa (aj Vašich) merítok “krásy” by takéto ženy mali sedieť zalezené niekde v kúte (alebo visieť nepovšimnuté na internetovej zoznamke), no ony mali po svojom boku mužov, ktorí ich milovali a pozerali na ne ako na svoje princezné. To podľa mňa dokazuje, že ich tieto ženy museli priťahovať, boli pre ne atraktívne… Naopak, poznám aj veľa krásnych dievčat a žien, ktoré by mohli pokojne robiť modelky (niektoré to aj skúšali), no ich “krása” im negarantovala ani vzťah, ani radosť, ani pocit spokojnosti so sebou…

Či sa Vám to páči alebo nie, realita nás (často aj denne) presviedča, že skutočná krása je naozaj veľmi subjektívne kritérium, a že chcieť ju vtesnať do nejakého ideálu je smiešne – a aj nebezpečné. A nespravodlivé. Ak vám nestačili horeuvedené príklady, skúsim pár ďalších, všetko uverejnené nedávno v tlači.

Napríklad ako diéty matiek ničia aj dcéry. Diéty zo zdravotných dôvodov sú ok, ale myslíte si, že ak sa žena trápi len preto, lebo jej niektorí jedinci dávali pocítiť, že nie je “krásna”, je to v poriadku? Alebo považujete za spravodlivé, ak niekto núti ženu nosiť podpätky, lebo je tak “ženskejšia”? Ak dievčatá na VŠMU sú prijímané nielen podľa talentu, ale aj krásy, a ak sa im viac či menej priamo vnucuje, že musia nosiť opätky a dlhé sukne? Priznám sa, že sama mám rada aj opätky, aj sukne, no keby niekto z tejto mojej voľby spravil povinnosť, veľmi rýchlo by sa mi zrejme zhnusili.

Možno si až doteraz hovoríte, že to je problém žien, nie Vás. Ak áno, mýlite sa. Ak niekto prijme na pracovnú pozíciu, o ktorú ste sa uchádzali, nejakú prsnatú “krásku”, hoci bola menej kvalifikovaná, bude to aj Váš problém. Ak niekto bude nútiť Vašu partnerku obliekať sa v práci “reprezentatívnejšie” (v zmysle odhalenejšie) a poprípade ju aj popádať, aby schudla (napr. letušky majú kvóty pre váhu), určite to bude aj Váš problém. Ak nejaká žena, ktorú máte rád, ochorie pre hlúpe poznámky okolia na anorexiu, bulímiu či dysmorfofóbiu, určite sa to dotkne aj Vás.

 

ad.2

Súperenie žien cez krásu je totiž opakom prirodzeného výberu u všetkých ostatných cicavcov. Antropológovia vyvrátili predstavu, že samice musia byť krásne, aby si ich partneri vybrali na párenie. U vyšších primátov sex iniciujú samice, ktoré nielenže vyhľadávajú a užívajú si sex s mnohými partnermi, ale všetky samice, ktoré práve nečakajú mladé, sa vystriedajú v pozícii najžiadanejšej samice skupiny.

Čo tým chce povedať? Že sa máme správať ako zvieratá? Úsmevné je, že si vybrala len určitú konkrétnu skupinu zvierat a to preto, lebo jej model správania, jej vyhovuje. Ak sa ženy chcú opičiť po vyšších primátoch, môžu iniciovať sex, s kým len chcú. Na kráse však záleží. Zatiaľčo príťažlivá žena zbalí každého, nepríťažlivá sa môže snažiť koľko chce a nebude o ňu záujem. V praxi si príťažlivé ženy vyberajú príťažlivých mužov a nepríťažlivým mužom, ostávajú nepríťažlivé ženy. Z toho dôvodu, mnohí takí muži, volia radšej samotu. Niektorým osamelým ženám (mužatkám s mužskou dobyvačnou sexualitou) sa to nepáči. Príčinu však nehľadajú v sebe, ale v mužoch ktorí ich nechcú, alebo v spoločnosti, ktorá má zle nastavené pravidlá. Mám dojem že autorka knihy, tento spôsob myslenia u svojich čitateliek podporuje.”

Autorka – nazdávam sa – nechce povedať, že sa máme správať ako zvieratá. To skôr tvrdíte vy, keď svet zjednodušene delíte na príťažlivú a nepríťažlivú polovicu (“alfa” samice a samci + ten zvyšok), ktorá je pre vás neprechodná takmer ako kasta. V svete ľudí nie je (nemalo by byť) jediným kritériom pre hľadanie si partnera to, či je “príťažlivý”. A, koniec koncov, príťažlivosť nie je jediný faktor, ktorým niekoho možno zbaliť. Čo tak inteligencia, rozhľad, dobrosrdečnosť, priateľskosť, podobné záujmy…? Neviem, ako vo Vašom svete, ale v tom mojom sú práve to dôležité faktory. Tým nevylučujem, že ma partner musí priťahovať – vylučujem však, že by som si niekoho vybrala LEN preto, že ma priťahuje, ak je jeho atraktivita všetko, čo (mi) môže ponúknuť. Mám pocit, že muži sa často sami ukracujú, ak si “krásu” partnerky dajú na prvé miesto. To nie je výčitka, len smutný povzdych. Sám píšete, že mnohí muži volia radšej samotu. Ak by si zvolili iný rebríček hodnôt, dopadli by, nazdávam sa, lepšie. (A nemuseli by tak dlhodobo – a neúspešne – tráviť čas na zoznamkách, ako ste avizovali vyššie).

Inak to, že si autorka vybrala vyššie primáty, bola celkom logická voľba – či sa Vám to páči alebo nie, v rámci živočíšnej ríši majú s nami toho najviac spoločného. A ešte – myslím, že ste sa veľmi zacyklili pri slove “sex” – podstatnejšia (možno len podľa mňa) bola posledná časť, teda nie ani tak to, že samice iniciujú sex, ale časť o tom, že všetky samice, ktoré práve nečakajú mladé, sa vystriedajú v pozícii najžiadanejšej samice skupiny. Všimnite si ten detail – všetky. O to podľa mňa šlo. Poukázať na to, že v prírode je príťažlivá PLODNÁ samica; že to je faktor, pre ktorý si ju samec vyberie; nie “krása”. Ak vám prekáža príklad s vyššími primátmi, pozrite sa trebárs na psov, kocúrov, býkov… Ešte som nevidela psa, ktorý by odolal AKEJKOĽVEK mladej zdravej sučke. Tým nechcem povedať, že aj muži by mali behať za každou, ktorá práve ovuluje, skôr asi ide o myšlienku, že v prírode takzvaná “krása” nezohrá temer žiadnu úlohu pri výbere (sexuálneho) partnera, a teda “krása” ako podmienka k rozmnožovaniu (v ľudskom svete si to dovolím rozšíriť na vzťah všeobecne) asi nebude až takou kľúčovou, ako nám to chce súčasná spoločnosť nahovoriť.

(K tomuto bodu si dovolím možno až vulgárnu poznámku; pokiaľ ide o výber – životnej – partnerky, sú mnohí muži nároční na jej výzor; pokiaľ však ide o výber sexuálnej partnerky, zrazu kašľú na svoje kritéria a niektorí sú schopní, s prepáčením, zaplatiť peniaze aj tej najzanedbanejšej prostitútke… To by ste mi ako vysvetlili?)

ad.3

Vykonštruuje si ideológiu pozostávajúcu z nezmyslov. Napríklad že krása je sociálny konštrukt. Potom sa snaží vsugerovať tieto nezmysly svojmu publiku. Za cieľovú skupinu si, ako inak, vyberie nepríťažlivé ženy a presviedča ich, že sú dokonalé také aké sú. Vraj nemusia so sebou nič robiť – ak ich muži nechcú, nie je to ich vina, ale je to vina mužov, alebo spoločnosti. Spisovateľka svojim fanúšičkám nijako nepomáha. Namiesto toho v nich posilňuje narcistické sklony. Vedie ich k tomu, aby si vytvárali falošný obraz seba samých a upriamovali naň svoju lásku.”

Už som poznamenala, že knihu ste zbytočne “sploštili” na jednu tému – tú azda najmenej podstatnú. Či a kedy muži chcú alebo nechcú ženy. Nesúhlasím, že autorka čitateľkám nepomáha. Ale áno. Poukazuje na problémy, o ktorých sa nehovorí, lebo ich vnímame ako niečo “normálne”. Trebárs to, že ženy dostávajú za tú istú prácu často nižší plat. Alebo, že majú vyššie výdaje ako muži kvôli “kráse” (Koľko vy musíte investovať do kozmetiky? A ak sa žena rozhodne nelíčiť, v niektorých povolaniach ju to môže stať miesto). Alebo trebárs to, ako je obraz ženy znevažovaný v porne a ako sa to následne prenáša do reality… Všetko veci, ktoré nie sú “brakom”, ale, žiaľ, pre mnohé z nás realitou.

Autorka – správne – poukazuje na to, že tieto “normy” takzvanej “krásy” nevznikli len tak z ničoho nič; profitujú z nich mnohé kozmetické firmy, potravinársky priemysel, plastická chirurgia, kozmetické salóny… Ak by sa ženy cítili spokojné samy so sebou, určite by to (v niektorých odvetviach až fatálne) ovplyvnilo ekonomiku.

Páni, pomôžte nám. Aj pre vaše dobro. 

Hoci slovo “feministka” nesie v sebe (vďaka cielenej antipropagande) pre istú skupinu ľudí negatívnu konotáciu, našťastie poznám v svojom okolí aj dosť feministiek, a – vďakabohu – aj dosť feministov. Hoci to o sebe možno ani nevedia, alebo by sa tak minimálne nenazvali. Skutočný feminizmus totiž nehlása totalitu žien, ale ich rovnoprávnosť. Rovnaké platy, rovnaké možnosti vzdelávania, rovnaké práva… Sú krajiny, kde ženy majú hodnotu veci (ak vôbec). A potom sú také, kde sa my všetky môžeme realizovať tak v súkromnom, aj v pracovnom živote. Verím, že normálnym mužom to ani neprekáža, ani ich to neobmedzuje. A ak to v nejakom bode “pokrivkáva”, v zdravej spoločnosti by nemal byť problém poukázať na to. A riešiť to.

Verím tiež v náboženstvo, ktoré (medziiným) hlása, že muž a žena sú si rovní, ale sú rozdielni. Nepopieram to, vnímam to a teším sa z toho. Obdivujem mužskú silu – ak nie je namierená proti slabším (a teda aj proti ženám). Obdivujem mužskú rozvážnosť – ak nie je používaná na zlé ciele. Rada uznám a podporujem mužskú túžbu viesť – ak nevedie na zlé chodníky. Aj teraz dúfam, pán Paškuliak, že som sa Vás svojimi názormi nijako nedotkla. Len som sa chcela tiež vyjadriť.

Vy – nielen vy, konkrétny človek, ale vy, všetci muži – máte v sebe neopakovateľné dary: viesť nás, ochraňovať… Mnohí z vás vedia skvelo analyzovať, radiť… Pracovať a dosahovať dobré výsledky…

A mnohé z nás by Vás veľmi radi podporovali, stále Vám bok po boku, vyjadrili obdiv, ako nás dokážete chrániť a živiť, ako nám viete poradiť a podržať nás… Mnohým zo žien však nedáte šancu.

Aj to je dôsledok “mýtu krásy”.

Lebo aj my ženy máme svoje túžby. Napríklad cítiť sa milované. K tomu nepochybne patrí aj ocenenie nášho vzhľadu, podobne ako Vás poteší, keď vieme oceniť Vaše schopnosti či úspechy. Spomeňte si, aké je to nepríjemné, keď Vás žena ponižuje a kritizuje Vaše úsilie. Neocení Vás. Zhadzuje Vašu autoritu. Dokonca pred inými.

Rovnako sa cíti žena, ktorej vy odopierate uznať, že je pre vás dobrá presne taká, aká je. Ktorej nedáte pocítiť, že ju máte rád, že vás priťahuje, že ju nevymeníte za “atraktívnejší model” hneď, ako príde príležitosť.

Ako muži máte v rukách veľkú moc – spraviť nás šťastnými alebo nešťastnými. Nie len svoje manželky, dcéry, matky, sestry… (Hoci práve šťastie tých – v takom poradí – by malo byť prioritou). Všetky z nás. Náhodnú ženu, ktorej pomôžete s kufrom. Náhodnú ženu, po ktorej nebudete pískať ako po psovi a lascívne na ňu zízať. Náhodnú ženu, na ktorú nebudete pozerať ako na najväčšiu špatu pod slnkom, aj keby ste ju presne tak vnímali.

Verím v svet, v ktorom môžu byť ženy a muži priatelia. Dôkazov, našťastie, vidím veľa. V takom svete však muži a ženy nestoja proti sebe, ale vedľa seba. Neberú svoju odlišnosť ako výzvu na duel, kto je lepší – dopĺňajú sa a tak si pomáhajú. Ak v tomto svete niekto ubližuje ženám (hoci by to mal byť “len” mýtus), správny gentleman sa ich zastane.

Ak niekto ženy “núti” hladovať, lebo sú príliš tučné, vyhadzovať desiatky či stovky eúr na nefungujúce krémy proti starnutiu, lebo sú “veľmi staré”, ak niekto obťažuje či znásilní ženu, lebo “sa jej nedalo odolať”, ak niekto platí ženským zamestnankyniam menej preto, lebo “sú to len ženy”, verím, že to trápi aj každého charakterného muža. Silný muž nepotrebuje oslabovať už beztak krehkejšie pohlavie. Skutočne silný muž nepoužíva silu na to, aby ubližoval, ale aby chránil.

Páni, ďakujem tým z vás, ktorí sú takýmito mužmi.

Máte môj úprimný obdiv a rešpekt.

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118577x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie