Založ si blog

Zopár animovaných filmov, ktoré ocenia najmä dospelí

Súhrn mojich top animákov, na ktoré treba dozrieť.

 

Azur a Asmar 

Podmanivý, snivý, s peknou myšlienkou, s ešte krajšími obrazmi, s nezabudnuteľným štýlom animácií a soundtrackom, ktorý sa mi svojho času dobre počúval. Rozprávka, ktorú môžu vidieť aj deti, no pochopia a ocenia ju zrejme až keď vyrastú.

 

Princovia a princezné 

Podobne ako dielo vyššie, aj toto má na svedomí geniálny Michel Ocelot. Nezabudnuteľné animácie v štýle tieňohier prekvapia teplými farbami a tým, že postavy si dokážete zamilovať hoci ich spoznáte “len” ako obrysy. Rozprávka, v ktorej je vlastne viacero rozprávok, rámcovaných v príbehu detí, ktoré si ich osvojujú. Správna voľba pre melancholické popoludnie.

 

Anomalisa 

Príbeh motivačného rečníka, ktorý stratil radosť zo života. Príbeh nesmelej ženy, ktorá tohto rečníka zbožňuje. Príbeh dvoch osamelých a nešťastných ľudí, ktorých cesty sa museli preťať, hlasy začuť a príbehy spojiť. Ale… Dokedy?

Animák, ktorý v žiadnom prípade nepúšťajte dieťaťu – veľa sexu, veľa depky, veľa samoty… Pre (vnímavého) dospelého aj záverečná katarzia. A pre mňa jedna z najsmutnejších filmových scén o samote – tá, kde ženská hrdinka spieva Girls just wanna had fun.

 

Persepolis

Aké je to vyrastať a dospievať v krajine burok, fanatikov a atentátov? A aké to je, keď ste slobodomyseľná, tvrdohlavá a úprimná bytosť? Skutočný príbeh Marjany, ktorá ho najprv zažila, potom pretavila do komiksu a napokon z neho spravila oceňovaný animák. Filmové dobrodružstvo par excellence.

Odporúčam aj knižnú verziu.

 

Moja ljubov 

Alexandr Petrov je génius, ktorého filmové diela pripomínajú oživené impresionistické diela. Na mušku si vzal viaceré literárne skvosty, za najväčšmi vydarenú perlu jeho filmovej tvorby považujem tento krehký príbeh o prvej láske a prvom sklamaní.

 

Štyri 

Aj na Slovensku máme šikovných ľudí, ktorí to vedia – len o nich nevieme. Jednou z nich je aj  Ivana Šebestová, ktorej krátky film Štyri sa dá pozerať a interpretovať donekonečna. A zakaždým s novým pôžitkom.

 

Valčík s Bašírom

Mohol to byť dokument, ale je to animovaný film. Zaujímavá forma, nevšedné uchopenie, “zlomový film”, ako ho označila kritika. Nakoľko podľa skutočných udalostí, nakoľko subjektívna spomienka, nakoľko vzbudí kontroverzné reakcie a nakoľko súcit? Pre mňa pár nezabudnuteľných scén a melódia, ktorá mi znela v hlave ešte véééľmi dlho po súkromnej premiére.

 

True Štúr 

Dokudráma, ktorá ma všetky moje sympatie. Dôstojná, no pritom nie suchopárna pocta jednej z najväčších slovenských osobností. Primerane a príťažlivo dávkované fakty, citlivo (a nie “rúhavo”) búrané mýty. A skvelá animácia. No čo viac od podobného projektu chcieť? Film sa dá zadarmo pozrieť celý v archíve rtvs (môžete sa prekliknúť aj cez názov).

 

Mary a Max 

Jeden z tých animákov, nad ktorými buď ohrniete nos, alebo si ich zamilujete. Ona je malá a čudná, on je starší a čudný. A ich vzťah je čudný na druhú. A pritom ich aj tak budete zbožňovať. Teda ak… Ďalší z radu filmov o samote, ktorý vám svojím nevšedným poňatím a láskavým humorom možno trošku pripomenie Amélie z Montmartru.

PS: Veľmi krásny soundtrack.

 

Dobrý vojak Švejk 

Našinci sú zvyknutí na inú verziu, možno však niekoho osloví aj toto animované poňatie z VB. Mňa si táto verzia získala najmä vďaka takmer slnečnej atmosfére, skvelému soundtracku a opäť trochu inému Švejkovi, ktorý mi je možno ešte sympatickejší než ten, ktorého zahral Hrušinský.

PS: Vhodné aj pre deti.

 

Koralina a svet za tajnými dverami

V puberte jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Prekrásny soundtrack (píšem to takmer všade, ale tu to platí zdupľovane a ešte viac), skvelý nápad, jemne hororový nádych, zaujímavá pointa a dôrazná odpoveď na otázku, či je dokonalý svet/život lepší ako ten, čo máme teraz, dnes, hneď.

Želám príjemné zážitky (nielen) s (týmito) filmami :)))

 

 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118588x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie