Založ si blog

Zopár animovaných filmov, ktoré ocenia najmä dospelí

DODATOK: Azur a Asmar vykresľuje, aká dôležitá je tolerancia – trochu však teraz váham, či ju príliš nepreceňuje. Isto, máme sa mať radi, tolerovať sa, ale nie za každú cenu – nie za cenu toho, že stratíme alebo zrelativizujeme svoje hodnoty.

Anomalisa – smutné svedectvo o tom, čo sa stane, ak človek nemá v svojom živote Boha. Sexuálne scéna sa mi niekedy zdala najdojímavejšia, teraz najklamnejšia a najsmutnejšia, ale úplne iným spôsobom.

Persepolis, Moja ljubov, Štyri – detto. Umelecky hodnotné, ale hodnotovo…?

Koralina – veľmi temné. Deťom neodporúčam ani náhodou, dospelým vlastne tiež nie. Možno keď ako ilúziu, aké to je, keď si vyberieme niečo, čo vyzerá zdanlivo ako dobro… Ale nie je to tak.

 

 

Súhrn mojich top animákov, na ktoré treba dozrieť.

 

Azur a Asmar 

Podmanivý, snivý, s peknou myšlienkou, s ešte krajšími obrazmi, s nezabudnuteľným štýlom animácií a soundtrackom, ktorý sa mi svojho času dobre počúval. Rozprávka, ktorú môžu vidieť aj deti, no pochopia a ocenia ju zrejme až keď vyrastú.

 

Princovia a princezné 

Podobne ako dielo vyššie, aj toto má na svedomí geniálny Michel Ocelot. Nezabudnuteľné animácie v štýle tieňohier prekvapia teplými farbami a tým, že postavy si dokážete zamilovať hoci ich spoznáte „len“ ako obrysy. Rozprávka, v ktorej je vlastne viacero rozprávok, rámcovaných v príbehu detí, ktoré si ich osvojujú. Správna voľba pre melancholické popoludnie.

 

Anomalisa 

Príbeh motivačného rečníka, ktorý stratil radosť zo života. Príbeh nesmelej ženy, ktorá tohto rečníka zbožňuje. Príbeh dvoch osamelých a nešťastných ľudí, ktorých cesty sa museli preťať, hlasy začuť a príbehy spojiť. Ale… Dokedy?

Animák, ktorý v žiadnom prípade nepúšťajte dieťaťu – veľa sexu, veľa depky, veľa samoty… Pre (vnímavého) dospelého aj záverečná katarzia. A pre mňa jedna z najsmutnejších filmových scén o samote – tá, kde ženská hrdinka spieva Girls just wanna had fun.

 

Persepolis

Aké je to vyrastať a dospievať v krajine burok, fanatikov a atentátov? A aké to je, keď ste slobodomyseľná, tvrdohlavá a úprimná bytosť? Skutočný príbeh Marjany, ktorá ho najprv zažila, potom pretavila do komiksu a napokon z neho spravila oceňovaný animák. Filmové dobrodružstvo par excellence.

Odporúčam aj knižnú verziu.

 

Moja ljubov 

Alexandr Petrov je génius, ktorého filmové diela pripomínajú oživené impresionistické diela. Na mušku si vzal viaceré literárne skvosty, za najväčšmi vydarenú perlu jeho filmovej tvorby považujem tento krehký príbeh o prvej láske a prvom sklamaní.

 

Štyri 

Aj na Slovensku máme šikovných ľudí, ktorí to vedia – len o nich nevieme. Jednou z nich je aj  Ivana Šebestová, ktorej krátky film Štyri sa dá pozerať a interpretovať donekonečna. A zakaždým s novým pôžitkom.

 

Valčík s Bašírom

Mohol to byť dokument, ale je to animovaný film. Zaujímavá forma, nevšedné uchopenie, „zlomový film“, ako ho označila kritika. Nakoľko podľa skutočných udalostí, nakoľko subjektívna spomienka, nakoľko vzbudí kontroverzné reakcie a nakoľko súcit? Pre mňa pár nezabudnuteľných scén a melódia, ktorá mi znela v hlave ešte véééľmi dlho po súkromnej premiére.

 

True Štúr 

Dokudráma, ktorá ma všetky moje sympatie. Dôstojná, no pritom nie suchopárna pocta jednej z najväčších slovenských osobností. Primerane a príťažlivo dávkované fakty, citlivo (a nie „rúhavo“) búrané mýty. A skvelá animácia. No čo viac od podobného projektu chcieť? Film sa dá zadarmo pozrieť celý v archíve rtvs (môžete sa prekliknúť aj cez názov).

 

Mary a Max 

Jeden z tých animákov, nad ktorými buď ohrniete nos, alebo si ich zamilujete. Ona je malá a čudná, on je starší a čudný. A ich vzťah je čudný na druhú. A pritom ich aj tak budete zbožňovať. Teda ak… Ďalší z radu filmov o samote, ktorý vám svojím nevšedným poňatím a láskavým humorom možno trošku pripomenie Amélie z Montmartru.

PS: Veľmi krásny soundtrack.

 

Dobrý vojak Švejk 

Našinci sú zvyknutí na inú verziu, možno však niekoho osloví aj toto animované poňatie z VB. Mňa si táto verzia získala najmä vďaka takmer slnečnej atmosfére, skvelému soundtracku a opäť trochu inému Švejkovi, ktorý mi je možno ešte sympatickejší než ten, ktorého zahral Hrušinský.

PS: Vhodné aj pre deti.

 

Koralina a svet za tajnými dverami

V puberte jeden z mojich najobľúbenejších filmov. Prekrásny soundtrack (píšem to takmer všade, ale tu to platí zdupľovane a ešte viac), skvelý nápad, jemne hororový nádych, zaujímavá pointa a dôrazná odpoveď na otázku, či je dokonalý svet/život lepší ako ten, čo máme teraz, dnes, hneď.

Želám príjemné zážitky (nielen) s (týmito) filmami :)))

 

 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129585x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie