Založ si blog

Ako veľmi bolí strata?

V ranom štádiu života sa svet zhruba delí na tých, ktorí mali sex, a tých, ktorí nie. Neskôr na tých, ktorí poznali lásku, a tých, ktorí nie. A ešte neskôr – aspoň ak nám šťastie žičí (alebo naopak nežičí) – sa delí na tých, ktorí prekonali žiaľ, a tých, ktorí nie.“

 

Julian Barnes, celosvetovo a dokonca aj u nás známy spisovateľ (História sveta v 10 1/2 kapitolách, Arthur & George, Pocit konca, Keď ma ešte nepoznala, alebo trebárs beletristický životopis skladateľa Šostakoviča Šum času, ktorý denník Pravda zvolil v svojej koncoročnej ankete za prekladovú knihu roka 2016), sa môže hrdiť tým, že každé jeho dielo je unikátom. Tematicky, jazykovo, formálne. Inak to nie je ani v prípade útlych Rovín života,  zbierke troch noviel, ktorú sa oplatí prečítať minimálne pre tretiu z nich.

 

Všetky ľúbostné príbehy sú príbehmi žiaľu. Ak nie hneď spočiatku, tak neskôr. Ak nie pre jedného, tak pre toho druhého. A niekedy pre oboch,“ tvrdí Barnes – milujúci muž, ovdovený muž. Muž, ktorému sa splnilo to, o čom mnohí snívajú: našiel si ženu svojho života a prežil s ňou šťastný a naplnený život. Avšak ona – „srdce môjho života, život môjho srdca“ – umrela. Smutné? Áno. Banálne? Tiež. Avšak napriek tomu – „ak by na tom nezáležalo, nezáležalo by na tom“.

 

Tí, ktorí už mali česť s Barnesovou tvorbou, mi akiste dajú za pravdu, že je to autor, ktorý sa vie dostať pod kožu. A do srdca. A do mysle. A nie a nie ho z nich dostať von. Inak to nie je ani v prípade tejto zbierky (u nás vydanej vo vkusnom grafickom prevedení typickom pre vydavateľstvo Artforum). Zatiaľ čo prvé časti zbierky, Zhrešenie výškou a Na rovine, môžu pôsobiť rozbehovým dojmom, v poslednej, najosobnejšej – Strata hĺbky – už nemáme dočinenia s „umením pre umenie“, ale s na dreň obnaženým človekom, ktorý otvorene (a originálne) hovorí o svojom žiali, bolesti, beznádeji; nepodlieha falošnej nádeji, nechytá sa predžutých múdrostí, nepoužíva klišé, skôr ich pranieruje a popiera: „Človek predsa ten žiaľ prežije, a navyše z neho vyjde ako silnejšia a istým spôsobom lepšia osobnosť.  To som považoval za nehoráznosť a samochválu (a aj za unáhlený záver). Ako by som mohol byť lepším človekom bez nej ako s ňou?

 

Roviny života sú bolestivou, no katarznou knihou. Sú tu pre tých, ktorým už nestačia lacné frázy. Pre tých, ktorí sa neboja pomenovať svoje rany.

 

A, ktovie, možno práve tak ich zahojiť.

 black and white sad man walk alone GIF

Recenzovaná kniha:

Julian Barnes: Roviny života. Artforum, 2014. Preklad: Pavel Vilikovský 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118584x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie