Založ si blog

Ako veľmi bolí strata?

V ranom štádiu života sa svet zhruba delí na tých, ktorí mali sex, a tých, ktorí nie. Neskôr na tých, ktorí poznali lásku, a tých, ktorí nie. A ešte neskôr – aspoň ak nám šťastie žičí (alebo naopak nežičí) – sa delí na tých, ktorí prekonali žiaľ, a tých, ktorí nie.“

 

Julian Barnes, celosvetovo a dokonca aj u nás známy spisovateľ (História sveta v 10 1/2 kapitolách, Arthur & George, Pocit konca, Keď ma ešte nepoznala, alebo trebárs beletristický životopis skladateľa Šostakoviča Šum času, ktorý denník Pravda zvolil v svojej koncoročnej ankete za prekladovú knihu roka 2016), sa môže hrdiť tým, že každé jeho dielo je unikátom. Tematicky, jazykovo, formálne. Inak to nie je ani v prípade útlych Rovín života,  zbierke troch noviel, ktorú sa oplatí prečítať minimálne pre tretiu z nich.

 

Všetky ľúbostné príbehy sú príbehmi žiaľu. Ak nie hneď spočiatku, tak neskôr. Ak nie pre jedného, tak pre toho druhého. A niekedy pre oboch,“ tvrdí Barnes – milujúci muž, ovdovený muž. Muž, ktorému sa splnilo to, o čom mnohí snívajú: našiel si ženu svojho života a prežil s ňou šťastný a naplnený život. Avšak ona – „srdce môjho života, život môjho srdca“ – umrela. Smutné? Áno. Banálne? Tiež. Avšak napriek tomu – „ak by na tom nezáležalo, nezáležalo by na tom“.

 

Tí, ktorí už mali česť s Barnesovou tvorbou, mi akiste dajú za pravdu, že je to autor, ktorý sa vie dostať pod kožu. A do srdca. A do mysle. A nie a nie ho z nich dostať von. Inak to nie je ani v prípade tejto zbierky (u nás vydanej vo vkusnom grafickom prevedení typickom pre vydavateľstvo Artforum). Zatiaľ čo prvé časti zbierky, Zhrešenie výškou a Na rovine, môžu pôsobiť rozbehovým dojmom, v poslednej, najosobnejšej – Strata hĺbky – už nemáme dočinenia s „umením pre umenie“, ale s na dreň obnaženým človekom, ktorý otvorene (a originálne) hovorí o svojom žiali, bolesti, beznádeji; nepodlieha falošnej nádeji, nechytá sa predžutých múdrostí, nepoužíva klišé, skôr ich pranieruje a popiera: „Človek predsa ten žiaľ prežije, a navyše z neho vyjde ako silnejšia a istým spôsobom lepšia osobnosť.  To som považoval za nehoráznosť a samochválu (a aj za unáhlený záver). Ako by som mohol byť lepším človekom bez nej ako s ňou?

 

Roviny života sú bolestivou, no katarznou knihou. Sú tu pre tých, ktorým už nestačia lacné frázy. Pre tých, ktorí sa neboja pomenovať svoje rany.

 

A, ktovie, možno práve tak ich zahojiť.

 black and white sad man walk alone GIF

Recenzovaná kniha:

Julian Barnes: Roviny života. Artforum, 2014. Preklad: Pavel Vilikovský 

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98184x
Priemerná čítanosť článkov: 1067x

Autor blogu

Kategórie