Založ si blog

Ako veľmi bolí strata?

V ranom štádiu života sa svet zhruba delí na tých, ktorí mali sex, a tých, ktorí nie. Neskôr na tých, ktorí poznali lásku, a tých, ktorí nie. A ešte neskôr – aspoň ak nám šťastie žičí (alebo naopak nežičí) – sa delí na tých, ktorí prekonali žiaľ, a tých, ktorí nie.“

 

Julian Barnes, celosvetovo a dokonca aj u nás známy spisovateľ (História sveta v 10 1/2 kapitolách, Arthur & George, Pocit konca, Keď ma ešte nepoznala, alebo trebárs beletristický životopis skladateľa Šostakoviča Šum času, ktorý denník Pravda zvolil v svojej koncoročnej ankete za prekladovú knihu roka 2016), sa môže hrdiť tým, že každé jeho dielo je unikátom. Tematicky, jazykovo, formálne. Inak to nie je ani v prípade útlych Rovín života,  zbierke troch noviel, ktorú sa oplatí prečítať minimálne pre tretiu z nich.

 

Všetky ľúbostné príbehy sú príbehmi žiaľu. Ak nie hneď spočiatku, tak neskôr. Ak nie pre jedného, tak pre toho druhého. A niekedy pre oboch,“ tvrdí Barnes – milujúci muž, ovdovený muž. Muž, ktorému sa splnilo to, o čom mnohí snívajú: našiel si ženu svojho života a prežil s ňou šťastný a naplnený život. Avšak ona – „srdce môjho života, život môjho srdca“ – umrela. Smutné? Áno. Banálne? Tiež. Avšak napriek tomu – „ak by na tom nezáležalo, nezáležalo by na tom“.

 

Tí, ktorí už mali česť s Barnesovou tvorbou, mi akiste dajú za pravdu, že je to autor, ktorý sa vie dostať pod kožu. A do srdca. A do mysle. A nie a nie ho z nich dostať von. Inak to nie je ani v prípade tejto zbierky (u nás vydanej vo vkusnom grafickom prevedení typickom pre vydavateľstvo Artforum). Zatiaľ čo prvé časti zbierky, Zhrešenie výškou a Na rovine, môžu pôsobiť rozbehovým dojmom, v poslednej, najosobnejšej – Strata hĺbky – už nemáme dočinenia s „umením pre umenie“, ale s na dreň obnaženým človekom, ktorý otvorene (a originálne) hovorí o svojom žiali, bolesti, beznádeji; nepodlieha falošnej nádeji, nechytá sa predžutých múdrostí, nepoužíva klišé, skôr ich pranieruje a popiera: „Človek predsa ten žiaľ prežije, a navyše z neho vyjde ako silnejšia a istým spôsobom lepšia osobnosť.  To som považoval za nehoráznosť a samochválu (a aj za unáhlený záver). Ako by som mohol byť lepším človekom bez nej ako s ňou?

 

Roviny života sú bolestivou, no katarznou knihou. Sú tu pre tých, ktorým už nestačia lacné frázy. Pre tých, ktorí sa neboja pomenovať svoje rany.

 

A, ktovie, možno práve tak ich zahojiť.

 black and white sad man walk alone GIF

Recenzovaná kniha:

Julian Barnes: Roviny života. Artforum, 2014. Preklad: Pavel Vilikovský 

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

de Maiziére

Zasiahne Rusko do predvolebnej kampane v Nemecku? Úrady zatiaľ o ničom nevedia

20.09.2017 12:23

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére nevylúčil, že Moskva sa do volieb ešte pokúsi zasiahnuť.

útok LOndýn 2017

Polícia zatkla v rámci vyšetrovania útoku v londýnskom metre ďalších dvoch ľudí

20.09.2017 12:04

Mužov vo veku 48 a 30 rokov zadržala britská polícia v stredu ráno, podobne ako tretieho podozrivého v utorok, v meste Newport v južnom Walese.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111097x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie