Založ si blog

Ako veľmi bolí strata?

V ranom štádiu života sa svet zhruba delí na tých, ktorí mali sex, a tých, ktorí nie. Neskôr na tých, ktorí poznali lásku, a tých, ktorí nie. A ešte neskôr – aspoň ak nám šťastie žičí (alebo naopak nežičí) – sa delí na tých, ktorí prekonali žiaľ, a tých, ktorí nie.“

 

Julian Barnes, celosvetovo a dokonca aj u nás známy spisovateľ (História sveta v 10 1/2 kapitolách, Arthur & George, Pocit konca, Keď ma ešte nepoznala, alebo trebárs beletristický životopis skladateľa Šostakoviča Šum času, ktorý denník Pravda zvolil v svojej koncoročnej ankete za prekladovú knihu roka 2016), sa môže hrdiť tým, že každé jeho dielo je unikátom. Tematicky, jazykovo, formálne. Inak to nie je ani v prípade útlych Rovín života,  zbierke troch noviel, ktorú sa oplatí prečítať minimálne pre tretiu z nich.

 

Všetky ľúbostné príbehy sú príbehmi žiaľu. Ak nie hneď spočiatku, tak neskôr. Ak nie pre jedného, tak pre toho druhého. A niekedy pre oboch,“ tvrdí Barnes – milujúci muž, ovdovený muž. Muž, ktorému sa splnilo to, o čom mnohí snívajú: našiel si ženu svojho života a prežil s ňou šťastný a naplnený život. Avšak ona – „srdce môjho života, život môjho srdca“ – umrela. Smutné? Áno. Banálne? Tiež. Avšak napriek tomu – „ak by na tom nezáležalo, nezáležalo by na tom“.

 

Tí, ktorí už mali česť s Barnesovou tvorbou, mi akiste dajú za pravdu, že je to autor, ktorý sa vie dostať pod kožu. A do srdca. A do mysle. A nie a nie ho z nich dostať von. Inak to nie je ani v prípade tejto zbierky (u nás vydanej vo vkusnom grafickom prevedení typickom pre vydavateľstvo Artforum). Zatiaľ čo prvé časti zbierky, Zhrešenie výškou a Na rovine, môžu pôsobiť rozbehovým dojmom, v poslednej, najosobnejšej – Strata hĺbky – už nemáme dočinenia s „umením pre umenie“, ale s na dreň obnaženým človekom, ktorý otvorene (a originálne) hovorí o svojom žiali, bolesti, beznádeji; nepodlieha falošnej nádeji, nechytá sa predžutých múdrostí, nepoužíva klišé, skôr ich pranieruje a popiera: „Človek predsa ten žiaľ prežije, a navyše z neho vyjde ako silnejšia a istým spôsobom lepšia osobnosť.  To som považoval za nehoráznosť a samochválu (a aj za unáhlený záver). Ako by som mohol byť lepším človekom bez nej ako s ňou?

 

Roviny života sú bolestivou, no katarznou knihou. Sú tu pre tých, ktorým už nestačia lacné frázy. Pre tých, ktorí sa neboja pomenovať svoje rany.

 

A, ktovie, možno práve tak ich zahojiť.

 black and white sad man walk alone GIF

Recenzovaná kniha:

Julian Barnes: Roviny života. Artforum, 2014. Preklad: Pavel Vilikovský 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129577x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie