Založ si blog

Keď byť škaredou je výhra

Matky ich obliekajú ako chlapcov, černia im zuby, strihajú vlasy. Už od prvého nádychu svojich dcérok  klamú, že sa im narodili synovia. Robia tak preto, aby ich dcéry nikto neznásilnil, neuniesol, nepovažoval za svoju trofej. V kraji narkobarónov a nezriadenej prostitúcie je nebeznečné byť ženou. A takmer smrteľné byť peknou ženou.

 

Vitajte v mexickom štáte Guerrero.

 

Minimálne v štáte Geurrero, ako ho vidí a ako ho popísala autorka Jennifer Clementová.

 

Ak blondína narodená v americkom Connecticut, ktorá študovala v New  Yorku či v Paríži, napíše knihu o mexickej spodine, môže to už na prvý pohľad pôsobiť všelijako. To „všelijako“ sa však behom čítania transformuje do pozitívnych konotácii. Modlitby za unesené sú románom, ktorý ľahko mohol byť sladkobôľnym, sentimentálnym, gýčovým. Nie je ním však.

 

Clementová veľmi zručne a umne pracuje s faktami a komponuje ich do príťažlivej fikcie. So žurnalistickou presnosťou predkladá názvy, mená a fakty, a autorskou citlivosťou ich však obohacuje o pocity, dojmy, zážitky. Príbeh jej hrdinky (trinásťročnej Ladydi) je vymyslený, vďaka Clementovej autorskej zručnosti má však chuť recipient uveriť, že podľa skutočných udalostí.

 

Svet v osadách blízko Acapulcu zďaleka nie je idylickým: jedovaté hady a škorpióny, chemické postreky ópiových polí, ktoré občas spália deti utekajúce sa schovať, otcovia, ktorí odchádzajú do USA – niektorí sa vrátia s pohlavnými chorobami, niektorí sa nevrátia. A matky, ktoré ostávajú samy. Na deti, na život, na všetky nebezpečenstvá, proti ktorým sa nevedia brániť. A dcéry, ktoré nemá kto chrániť.

 

Jednou z takých dcér je Ladydi, rozprávačka a hlavná aktérka románu. Pohľadom trinásťročného, no nie naivného dievčaťa komentuje svet okolo seba i svet v sebe.  Rozpráva príbehy svojej rodiny i svojich priateliek. Rozpráva o ich bolestiach, strachu, stratégiách na prežitie. A sníva. O živote, ktorého zmyslom nie je len holé prežitie. Tento časopriestor však nevie produkovať pekné príbehy – nie pre také, ako ona. Ladydi nosí meno európskej princeznej, no vie, že jej život nebude rozprávkou s princom a prísľubom „žili šťastne až naveky“. Môže však niekto donútiť mladé žieňa nesnívať? Nedúfať? Neskúsiť zmeniť svoj osud?

 

Modlitby za unesené sú knihou, ktorá provokuje pátrať, či to tak (to všetko strašné, bolestivé) mohlo (a môže)  byť. Budia súcit a otvárajú oči i srdce.

 

Sú knihou, ktorú sa oplatí neodignorovať.

 

 love black and white girl fail sad GIF

Recenzovaná kniha: Jennifer Clementová: Modlitby za unesené. Vydavateľstvo: Ikar, 2014. Preklad: Ján Dulla 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129615x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie