Založ si blog

Keď byť škaredou je výhra

Matky ich obliekajú ako chlapcov, černia im zuby, strihajú vlasy. Už od prvého nádychu svojich dcérok  klamú, že sa im narodili synovia. Robia tak preto, aby ich dcéry nikto neznásilnil, neuniesol, nepovažoval za svoju trofej. V kraji narkobarónov a nezriadenej prostitúcie je nebeznečné byť ženou. A takmer smrteľné byť peknou ženou.

 

Vitajte v mexickom štáte Guerrero.

 

Minimálne v štáte Geurrero, ako ho vidí a ako ho popísala autorka Jennifer Clementová.

 

Ak blondína narodená v americkom Connecticut, ktorá študovala v New  Yorku či v Paríži, napíše knihu o mexickej spodine, môže to už na prvý pohľad pôsobiť všelijako. To „všelijako“ sa však behom čítania transformuje do pozitívnych konotácii. Modlitby za unesené sú románom, ktorý ľahko mohol byť sladkobôľnym, sentimentálnym, gýčovým. Nie je ním však.

 

Clementová veľmi zručne a umne pracuje s faktami a komponuje ich do príťažlivej fikcie. So žurnalistickou presnosťou predkladá názvy, mená a fakty, a autorskou citlivosťou ich však obohacuje o pocity, dojmy, zážitky. Príbeh jej hrdinky (trinásťročnej Ladydi) je vymyslený, vďaka Clementovej autorskej zručnosti má však chuť recipient uveriť, že podľa skutočných udalostí.

 

Svet v osadách blízko Acapulcu zďaleka nie je idylickým: jedovaté hady a škorpióny, chemické postreky ópiových polí, ktoré občas spália deti utekajúce sa schovať, otcovia, ktorí odchádzajú do USA – niektorí sa vrátia s pohlavnými chorobami, niektorí sa nevrátia. A matky, ktoré ostávajú samy. Na deti, na život, na všetky nebezpečenstvá, proti ktorým sa nevedia brániť. A dcéry, ktoré nemá kto chrániť.

 

Jednou z takých dcér je Ladydi, rozprávačka a hlavná aktérka románu. Pohľadom trinásťročného, no nie naivného dievčaťa komentuje svet okolo seba i svet v sebe.  Rozpráva príbehy svojej rodiny i svojich priateliek. Rozpráva o ich bolestiach, strachu, stratégiách na prežitie. A sníva. O živote, ktorého zmyslom nie je len holé prežitie. Tento časopriestor však nevie produkovať pekné príbehy – nie pre také, ako ona. Ladydi nosí meno európskej princeznej, no vie, že jej život nebude rozprávkou s princom a prísľubom „žili šťastne až naveky“. Môže však niekto donútiť mladé žieňa nesnívať? Nedúfať? Neskúsiť zmeniť svoj osud?

 

Modlitby za unesené sú knihou, ktorá provokuje pátrať, či to tak (to všetko strašné, bolestivé) mohlo (a môže)  byť. Budia súcit a otvárajú oči i srdce.

 

Sú knihou, ktorú sa oplatí neodignorovať.

 

 love black and white girl fail sad GIF

Recenzovaná kniha: Jennifer Clementová: Modlitby za unesené. Vydavateľstvo: Ikar, 2014. Preklad: Ján Dulla 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118572x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie