Založ si blog

Keď byť škaredou je výhra

Matky ich obliekajú ako chlapcov, černia im zuby, strihajú vlasy. Už od prvého nádychu svojich dcérok  klamú, že sa im narodili synovia. Robia tak preto, aby ich dcéry nikto neznásilnil, neuniesol, nepovažoval za svoju trofej. V kraji narkobarónov a nezriadenej prostitúcie je nebeznečné byť ženou. A takmer smrteľné byť peknou ženou.

 

Vitajte v mexickom štáte Guerrero.

 

Minimálne v štáte Geurrero, ako ho vidí a ako ho popísala autorka Jennifer Clementová.

 

Ak blondína narodená v americkom Connecticut, ktorá študovala v New  Yorku či v Paríži, napíše knihu o mexickej spodine, môže to už na prvý pohľad pôsobiť všelijako. To „všelijako“ sa však behom čítania transformuje do pozitívnych konotácii. Modlitby za unesené sú románom, ktorý ľahko mohol byť sladkobôľnym, sentimentálnym, gýčovým. Nie je ním však.

 

Clementová veľmi zručne a umne pracuje s faktami a komponuje ich do príťažlivej fikcie. So žurnalistickou presnosťou predkladá názvy, mená a fakty, a autorskou citlivosťou ich však obohacuje o pocity, dojmy, zážitky. Príbeh jej hrdinky (trinásťročnej Ladydi) je vymyslený, vďaka Clementovej autorskej zručnosti má však chuť recipient uveriť, že podľa skutočných udalostí.

 

Svet v osadách blízko Acapulcu zďaleka nie je idylickým: jedovaté hady a škorpióny, chemické postreky ópiových polí, ktoré občas spália deti utekajúce sa schovať, otcovia, ktorí odchádzajú do USA – niektorí sa vrátia s pohlavnými chorobami, niektorí sa nevrátia. A matky, ktoré ostávajú samy. Na deti, na život, na všetky nebezpečenstvá, proti ktorým sa nevedia brániť. A dcéry, ktoré nemá kto chrániť.

 

Jednou z takých dcér je Ladydi, rozprávačka a hlavná aktérka románu. Pohľadom trinásťročného, no nie naivného dievčaťa komentuje svet okolo seba i svet v sebe.  Rozpráva príbehy svojej rodiny i svojich priateliek. Rozpráva o ich bolestiach, strachu, stratégiách na prežitie. A sníva. O živote, ktorého zmyslom nie je len holé prežitie. Tento časopriestor však nevie produkovať pekné príbehy – nie pre také, ako ona. Ladydi nosí meno európskej princeznej, no vie, že jej život nebude rozprávkou s princom a prísľubom „žili šťastne až naveky“. Môže však niekto donútiť mladé žieňa nesnívať? Nedúfať? Neskúsiť zmeniť svoj osud?

 

Modlitby za unesené sú knihou, ktorá provokuje pátrať, či to tak (to všetko strašné, bolestivé) mohlo (a môže)  byť. Budia súcit a otvárajú oči i srdce.

 

Sú knihou, ktorú sa oplatí neodignorovať.

 

 love black and white girl fail sad GIF

Recenzovaná kniha: Jennifer Clementová: Modlitby za unesené. Vydavateľstvo: Ikar, 2014. Preklad: Ján Dulla 

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98223x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie