Založ si blog

Keď byť škaredou je výhra

Matky ich obliekajú ako chlapcov, černia im zuby, strihajú vlasy. Už od prvého nádychu svojich dcérok  klamú, že sa im narodili synovia. Robia tak preto, aby ich dcéry nikto neznásilnil, neuniesol, nepovažoval za svoju trofej. V kraji narkobarónov a nezriadenej prostitúcie je nebeznečné byť ženou. A takmer smrteľné byť peknou ženou.

 

Vitajte v mexickom štáte Guerrero.

 

Minimálne v štáte Geurrero, ako ho vidí a ako ho popísala autorka Jennifer Clementová.

 

Ak blondína narodená v americkom Connecticut, ktorá študovala v New  Yorku či v Paríži, napíše knihu o mexickej spodine, môže to už na prvý pohľad pôsobiť všelijako. To „všelijako“ sa však behom čítania transformuje do pozitívnych konotácii. Modlitby za unesené sú románom, ktorý ľahko mohol byť sladkobôľnym, sentimentálnym, gýčovým. Nie je ním však.

 

Clementová veľmi zručne a umne pracuje s faktami a komponuje ich do príťažlivej fikcie. So žurnalistickou presnosťou predkladá názvy, mená a fakty, a autorskou citlivosťou ich však obohacuje o pocity, dojmy, zážitky. Príbeh jej hrdinky (trinásťročnej Ladydi) je vymyslený, vďaka Clementovej autorskej zručnosti má však chuť recipient uveriť, že podľa skutočných udalostí.

 

Svet v osadách blízko Acapulcu zďaleka nie je idylickým: jedovaté hady a škorpióny, chemické postreky ópiových polí, ktoré občas spália deti utekajúce sa schovať, otcovia, ktorí odchádzajú do USA – niektorí sa vrátia s pohlavnými chorobami, niektorí sa nevrátia. A matky, ktoré ostávajú samy. Na deti, na život, na všetky nebezpečenstvá, proti ktorým sa nevedia brániť. A dcéry, ktoré nemá kto chrániť.

 

Jednou z takých dcér je Ladydi, rozprávačka a hlavná aktérka románu. Pohľadom trinásťročného, no nie naivného dievčaťa komentuje svet okolo seba i svet v sebe.  Rozpráva príbehy svojej rodiny i svojich priateliek. Rozpráva o ich bolestiach, strachu, stratégiách na prežitie. A sníva. O živote, ktorého zmyslom nie je len holé prežitie. Tento časopriestor však nevie produkovať pekné príbehy – nie pre také, ako ona. Ladydi nosí meno európskej princeznej, no vie, že jej život nebude rozprávkou s princom a prísľubom „žili šťastne až naveky“. Môže však niekto donútiť mladé žieňa nesnívať? Nedúfať? Neskúsiť zmeniť svoj osud?

 

Modlitby za unesené sú knihou, ktorá provokuje pátrať, či to tak (to všetko strašné, bolestivé) mohlo (a môže)  byť. Budia súcit a otvárajú oči i srdce.

 

Sú knihou, ktorú sa oplatí neodignorovať.

 

 love black and white girl fail sad GIF

Recenzovaná kniha: Jennifer Clementová: Modlitby za unesené. Vydavateľstvo: Ikar, 2014. Preklad: Ján Dulla 

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111118x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie