Založ si blog

Najkrajšie knižné obálky 2016: prekvapili Slováci viac než anglofónny trh?

Vraví sa, že nesúď knihu podľa obalu. Súhlasím. Platí však aj to, že vďaka peknému obalu si človek (najmä ten nezorientovaný v množstve anotácií) knihu ľahšie všimne a obľúbi. V tomto texte nájdete SUBJEKTÍVNE zostavený zoznam (a popri estetickom pohladení možno aj inšpiráciu, čo čítať v roku 2017).

 

Slovenské knihy

Milým prekvapením (opäť) bola pre mňa – áno, aj po vizuálnej stránke – edícia Prekliatí reportéri vydavateľstva Absynt. Prototyp kníh, ktoré pohladia tak oko, ako i dušu. Vydavateľstvo Európa začalo opätovne vydávať dielo Ladislava Mňačka – tomuto “najmladšiemu klasikovi” slovenskej literatúry vybrali v novom vydaní naozaj vkusné obálky potvrdzujúce, že v jednoduchosti je krása. V mojom zozname som sa však zamerala skôr na knihy nepodliehajúce vizuálnej šablóne “svojej” edície. A toto je výsledok:

 

1.Červenyj bereh

Pre mňa dôkaz, že aj lokálny vydavateľ môže vydať knihu na úrovni. Po otvorení krásnej obálky čitateľa čakajú poviedky z čias druhej svetovej vojny, z ktorých všetky vychádzajú zo skutočných príbehov. Autorka na knihe pracovala štyri roky, pre čitateľa však snáď bude zaujímavejšia koncepcia, keďže kniha “obsahuje zápis v dvoch abecedných variantách. Čitateľ tak má možnosť vybrať si verziu v azbuke alebo latinke.”

 

2. Smiešna osobná dráma

Červené pozadie, jemný vzor, zameranie sa na detaily: tým ma zaujala a oslovila obálka debutu mladej slovenskej autorky. Palec hore pre Tatran a jednoduchosť.

 

3. Podstata všetkých vecí

Gilbertovej diela vydané v slovenčine mám prečítané všetky do jedného; na danú novinku sa teším tiež, nateraz ma však odrádza hrúbka. Veľmi ma však priťahuje a oslovuje obal: a ja verím, že vďaka nemu po knihe siahnu aj tí, čo s autorkou zatiaľ nemali česť.

 

4. Mamička

Keď je autorom nositeľ Nobelovej ceny Jaroslav Seifert, prekladateľom Ľubomír Feldek a obálka vyzerá ako z katalógu krásnych obálok, nie je nad čím váhať. Jednoznačná ozdoba každej knižnice a typ na darček, ktorému sa nedá nepotešiť.

 

5. Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo

Trilógia, ktorej najnovší vizuál som zaradila aj do zoznamu najkrajších obálok vôbec. Artforum má zrejme patent na krásne obálky; táto patrí k tým najkrajším, ktoré sa im (z môjho pohľadu) tento rok “urodili”. Áno, v jednoduchosti je krásna a áno, zrejme mám slabosť pre “kartónové” obálky.

 

6. Milovanej Princovej Neveste (Ľúbostné listy od Tvojho Princa)

Na obrázku to tak možno nevyzerá, no v rukách sa táto kniha naozaj vyníma ako taká knižná perlička. Pripočítajte k tomu hodnotný obsah (minimálne pre istú skupinu čitateliek), kvalitný papier a pekné fotografie vo vnútri, a máte pred sebou knižku, ktorá (určite nielen vizuálne) poteší nejednu slečnu či dámu.

 

7. Žena, ktorá čakala

Keď som natrafila na túto knihu, skoro mi to vyrazilo dych – vo vydavateľstve (inom) mám totiž rukopis s podobným názvom. Na túto knihu, ktorej autorom je skvelý Andrei Makine, sa však aj tak teším a obálku považujem za hodnú najkrajších komplimentov.

 

8. Nevypovedané

Ilustrácia na obálke knihy pre tínedžerov? Príjemné prekvapenie. V tomto farebnom prevedení zvlášť. Čítať toto dielko sa určite nechystám, do zoznamu najkrajších obálok však podľa mňa právom patrí.

 

9. Ohnivá kázeň (Vždy musia zomrieť obaja)

Žáner aj obsah idú mimo môjho záujmu, obálka však presne trafila môj vkus. Dokonca mi neprekáža ani to, že je “len” úpravou pôvodnej anglickej obálky.

 

10. Pravda a iné klamstvá

A opäť raz Inak; tentoraz v kombinácii čiernej a kvázi klávesnice. Pekný a pekne prevedený nápad, očividne pekne korešpondujúci s obsahom.

 

11. Orestea

Mám rada knihy z vydavateľstva Marenčin PT, väčšina ich obálok je však niečo veľmi podobné vizuálnemu peklu. Ak by som sa raz rozhodla zostaviť zoznam najnevkusnejších obálok roka, asi by som čerpala najmä v ich ponuke. Toto je však krásna výnimka z pravidla. Jednoduchá, efektná, vkusná. Len tak ďalej.

 

12. You

Nové a na trhu zatiaľ prakticky neznáme vydavateľstvo – a predsa sa im podarilo zainvestovať do výraznej a kvalitnej obálky. Môjmu vkusu imponuje najmä spojenie čiernobielej fotky, červenej farby a výrazného fontu.

 

13. Vianoce Majstra Ladu

Kniha, ktorú by si pod stromčekom zaslúžil každý milovník nostalgie. Sama mám doma viacero kalendárov s Ladovými maľbami, ako sa však v tomto prípade ukázalo, nesmrteľné dielo českého majstra obstojí aj na knižnej obálke. Možno by to ešte chcelo pohrať sa aj s textovou časťou na obálke, ale aj tak je to veľmi pekný kúsok, ktorý akiste ocenia viaceré generácie.

 

14. Mengeleho dievča (Skutočný príbeh Slovenky, ktorá prežila štyri koncentračné tábory)

Je pozoruhodné, že keď chce Ikar “vyrobiť” bestseller, naozaj sa im to podarí, nech by mali k dispozícii akúkoľvek látku. Pani Viola je však veľmi sympatická, podobné príbehy dôležité a obálka tak krásna, že mi ani neprekáža propagovanie niečoho notoricky známeho.

 

15. Nech je nebo všade

A na záver aj poézia. O kvalite tej Baričákovej by sa síce dalo polemizovať, o to však v tomto zozname nejde. Rozkošný, milý, výsostne pozitívny obal. Obávam sa, že v tomto prípade sa neoplatí vyhnúť anglickému výrazu, a teda: very cute!

 

České knihy

Namiesto siahodlhého zoznamu si dovolím hneď spomenúť mojich víťazov: Kytice. Hneď dve verzie. Rovnako krásne, aj keď každá po svojom. Komiksová Kytice je knihou, ktorú ilustrovali dvanásti českí ilustrátori. Výsledok je rozmanitý, originálny, veľmi vkusný. Pekný darček k 205. narodeninám tejto klasiky. Ten typ publikácie, v ktorej nebudete môcť prestať listovať.

Podobne to platí aj o tejto Kytici, ktorá už na prvý pohľad pôsobí luxusným dojmom a snáď by nikoho neurazila ani ako darček.

 

Anglické knihy

Nechcem sa tváriť ako odborník na anglofónny knižný trh; aby som si prečítala knihu v angličtine, musím mať veľmi veľkú motiváciu, chuť a kniha čo najjednoduchší jazyk a čo najmenší počet strán. Vizuáolom sa však môžem kochať aj v takom prípade; a vy spolu so mnou. Zoznam je veľmi subjektívny, selektovaný mojou neznalosťou daného trhu, a hneď na úvod čestne priznávam, že ani jednu z kníh som nečítala. Naozaj teda hodnotili len oči.

Poznámka: vraj niektoré obálky môžu byť len ilustračné…

 

1.A Night in with Grace Kelly

Autorku už objavili aj Česi;možno sa časom prekladu tohto či predošlého titulu dočkáme aj my. Výborný a pritom jednoduchý nápad, titulka par excellense.

 

2. Greenglass House

Aj na vás tak silno pôsobí atomosférickosť vyžarujúca z danej titulky?

 

3. The Witches: Salem, 1692 (A History)

Autorku môžu poznať aj slovenskí autori; v roku 2011 jej u nás vyšiel román o Kleopatre, na ktorého avizované sfilmovanie stále čakám. Súdiac podľa autorkinej odbornosti a skvelému štýlu, aj táto jej kniha môže byť veľkým zážitkom; a to nielen vizuálnym.

 

4. The Improbability of Love

Výrazná tehlová farba, dôraz na detaily, jemnosť: presne podľa môjho gusta.

 

5. Dracula

Kniha, ktorá vyšla už možno vyšla so stovkami obálok; táto je však milým prekvapením – vkusná, elegantná, pôsobiaca klasickým a pritom moderným dojmom.

 

6.Memoirs of a Geisha

Aj na Slovensku niekoľkokrát vydaná kniha sa dočkala nového anglického vydania: obálka, našťastie, nie je prvoplánovým odkazom na svet gejší, skôr korešponduje s názvom svojho vydavateľstva: vintage.

 

7. Absolutely on Music

Ani Haruki Murakami nie je autor, ktorého treba slovenským čitateľom zvlášť predstavovať. Táto obálka tohto jeho diela by určite upútala, aj keby bola uložená medzi desiatkami iných kníh.

 

8. The Buried Giant

Najznámejší Japonec medzi britskými autormi má na svojom konte minimálne jeden svetový bestseller: Súmrak dňa. Ten si čitateľ môže prečítať už aj v slovenčine. Čo sa tejto knihy týka, snáď k nám raz dorazí v svojej preloženej verzii a v podobne vkusnom obálkovom oblečení.

 

9. Jana Eyre

Aj najznámejšia Jana svetovej literatúry dostala nový obal. Krásny, vkusný, v svojom žánri naozaj ojedinelý. Takto to vyzerá, keď sa elegancia zasnúbi s dobrým nápadom. Poučenie pre vydavateľov “ženských románov”: dá sa to aj takto.

 

10.The Lake House 

Od Kate Morton mám doma knihu (jedinú, ktorá na Slovensku vyšla) zaradenú v poličke vyhradenej pre moje “top”. (Áno, zbožňujem gotické romány). Táto jej novinka sa zrejme dočká českého prekladu; a snáď sa český vydavateľ postará o podobne “slnečný” obal…

 

11. To the Bright Edge of the World

Novinka od autorky aj u nás známej knihy “Dcéra snehu”. Už tento jej debut (na Slovensku vyšiel vo Fortuna Libri) zaujal nielen obsahom, ale aj krásnym titulným vizuálom; iný osud zrejme nečaká ani toto dielko.

 

12. Mansfield Park

S vydavateľstvom a edíciou sa stretli hádam všetci milovníci klasici: čiastočne aj vďaka tomu, že ich najslávnejšiu edíciu (vrátane vizuálu) svojim čitateľom už pár rokov prináša aj náš Slovart. Táto kniha sa však vymyká krásnej šablóne, ktorou vydavateľstvo zaujalo a uspelo, pre danú knihu je to však tak trochu výhoda. Lebo aj tento nový nápad má iskru a potenciál….

 

13.The Little Book of Hygge (The Danish Way to Live Well)

Pre moje oko mimoriadne lahodiaca kombinácia farieb, vzorov, detailov. Oceňujem i symbiózu obrázkov a textu. Krása!

 

14. Silence

Kniha, ktorej obálka dokonale odráža názov.

 

15. The Master and Margarete

Ďalšia z kníh, ktoré sme už videli v mnohých prevedeniach. Kto pozná obsah, akiste mi dá za pravdu, že vizuál tohto vydania je jeho verným odrazom. Oceňujem farebnosť a hravosť.

 

Príjemné prezeranie (a prípadné čítanie)!

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111134x
Priemerná čítanosť článkov: 1069x

Autor blogu

Kategórie