Založ si blog

31 myšlienok na január

 1. Často by sme banovali, keby sa nám naše túžby splnili. (Ezop)
 2. Som iba jeden-jediný. No stále som jeden. Nemôžem urobiť všetko. No vždy môžem urobiť niečo. A keďže nemôžem urobiť všetko, neodmietnem urobiť niečo, čo môžem.  (Edward Everett Hale)
 3. Múdrosť je vidieť zázračno vo všednosti… (Ralph Waldo Emerson)
 4. Toto je taký veľmi, veľmi malý svet – a všetci jeho obyvatelia sa zišli v jedinom zlomku času. Nepochybne môžeme byť priatelia. Nepochybne môžeme byť k sebe navzájom milí. (Pam Brown)
 5. Bohatstvo, sláva a talent samy osebe nestačia na to, aby sme boli šťastní. Ak nie sú založené na pravých hodnotách, iba umocnia skutočnú úbohosť a otroctvo nášho života. (mnísi z New Skete)
 6. Netrafíte sto percent zo striel, ktoré nikdy nevystrelíte. (Wayne Gretzky)
 7. Roky… Nemali by znamenať pre teba nič. Kto ti kázal ich počítať alebo brať na ne zreteľ? Vo svete prírody sa čas meria iba ročnými obdobiami; vtáča nevie, kedy sa narodilo, ružový krík nepočíta svoje narodeniny. (Marie Corelli)
 8. Pamätajte – k šťastnému životu potrebujeme veľmi málo. (Marcus Aurelius)
 9. Byť múdry znamená priznať si, že náš úsudok môže byť chybný, že nie vždy poznáme nevyhnutné fakty, že nie vždy máme pravdu. (Pam Brown)
 10. Rastom nestarnete. Keď prestanete rásť, ste starí. (Charles Judson Herrick)
 11. V živote sa treba snažiť o dve veci. Prvá — dostať to, čo chceme, a druhá — tešiť sa z toho. Len tí najmúdrejší ľudia dosiahnú aj to druhé. (Logan Pearsall Smith)
 12. Čaro vzdialeného a náročného je klamné. Veľká príležitosť je tam, kde si. (John Burroughs)
 13. Vedzte, že čokoľvek v živote robíte, prekážky veľmi nezavážia. Môžu sa vyskytnúť útrapy či iné okolnosti, ale ak dostatočne nástojčivo chcete robiť svoju prácu, nájdete spôsob, ako ju vykonať. (Jack Youngblood)
 14. Pretože žijem tak dlho a opustilo nás tak veľa ľudí, dospela som k zisteniu, že nás neťaží neprítomnosť mŕtvych, ale nevypovedané slová medzi nimi a nami. (Susanna Tamaro)
 15. Umenie žiť nie je umením hrať s dobrými kartami, ale umením zahrať so zlými kartami dobrú hru. (Robert Louis Stevenson)
 16. Musíme ísť ďalej, či sa nám chce, alebo nie. A pôjde sa nám ľahšie s pohľadom upreným pred seba, nie dozadu. (Jerome K. Jerome)
 17. Ak máš byť zametačom ulíc, mal by si zametať ulice tak, ako Michelangelo maľoval, Beethoven skladal hudbu či Shakespeare písal poéziu… (Martin Luther King ml.)
 18. Máš štetec aj farby, tak si namaľuj raj a vojdi doň. (Nikos Kazantzakis)
 19. … ak sa nenaučíme nebyť zatrpknutí z porážok a nebyť povýšeneckí z úspechov, potom jedno aj druhé, úspech aj porážka, nás môžu obmedzovať. (Maida S. Kemp)
 20. Dokážeme sa zničiť cynizmom a dezilúziami práve tak dobre ako bombami. (Kenneth Clark)
 21. Šomral som, že nemám topánky, kým som nestretol človeka, čo nemal nohy. (perzské príslovie)
 22. Nikto nie je taký silný, ako si to o ňom myslíme. (Alice Walker)
 23. Spadni sedem ráz. Aj na ôsmy sa postav. (japonské príslovie)
 24. Problém je v tom, že ak nič neriskujete, riskujete ešte viac. (Erica Jong)
 25. Ten, kto dôkladne rozvažuje každý jeden krok, celý život strávi na jednej nohe. (čínske príslovie)
 26. Obetuj seba a miluj iných, obetuj seba ľuďom, čo ťa obklopujú, obetuj seba a vytvor niečo, čo ti dáva cieľ a zmysel. (Morrie Schwartz)
 27. Sila vĺn spočíva v ich sústavnosti. (Gila Guri)
 28. Na to, aby sme naše vzťahy kládli na prvé miesto, nemusíme čeliť osobnej tragédii. Nijaká robota, nijaký termín, nijaká uprataná kuchyňa nie sú také dôležité, ako je kvalita našich vzťahov. (Random acts of kindness)
 29. Zasmej sa na sebe skôr, ako by sa mohol niekto iný. (Elsa Maxwell)
 30. Problém je cieľ, ktorý sa vynoril vo vašom živote: hoci sa nepamätáte, že by ste oňho stáli. Mínus je jednoducho plus, ibaže zatiaľ neviete, ako ho využiť. (Roberta Jean Bryant)
 31. Jediné naozajstné uspokojovanie je vnútorne nepretržite rásť; stávať sa čoraz spravodlivejším, pravdivejším, štedrejším, jednoduchším, mužnejším, ženskejším, milším, aktívnejším. Všetko toto môžeme dosiahnuť, ak robíme každodennú prácu najlepšie, ako vieme. (James Freeman Clarke)

 

Všetky uvedené citáty pochádzajú z publikácie Múdrosť 365. Na každý deň jeden múdry citát. Kniha má tvar stolného kalendára, pričom každému dňu je venovaná jedna stánka a jeden citát. Zostavovateľkou je Helen Exley, obľúbená „zberateľka citátov“, ktorej publikácie vychádzajú po celom svete. Aj na Slovensku jej už vyšli desiatky kníh citátov, väčšinou v darčekovom vydaní.

 

 

Krásny nový rok!

zdroj animácie: giphy. com 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129592x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie