Založ si blog

Keď sú najbližší ako klbko vreteníc

Je starý. Čaká už len na smrť. Všetko je už za ním. A na to „všetko“ nerád spomína. Žije so ženou, s ktorou sa nemajú radi, a s deťmi, ktoré sa tvária, že ho majú radi, aby im toho zanechal čo najviac. Naoko sú milí, ale „istý druh miloty prezrádza vždy zákernosť.“ Všetci tí, čo mu ostali – ktorým on ostal na krku – ho desia, hoci sú jeho rodina.

 

Príbeh nešťastného starca, príbeh nešťastného človeka.

 

Najslávnejší a zároveň najotrasnejší román“ – takto je v rámci tvorby klasika francúzskej literatúry Mauriaca Francoisa charakterizovaný príbeh Klbko vreteníc, ktorý veľmi realisticky rozpráva o tom, aké komplikované a neúprimné môžu byť medziľudské vzťahy. Príbeh Louisa, ktorý dožíva život,  ktorý nechcel žiť. Nikto ho úprimne nemá rád, nikomu nevie veriť. O svoj pesimistický – a blízkymi nevyžiadaný – pohľad na svet (napríklad aj na ten svoj) sa rozhodne podeliť aspoň v dlhom liste, príbehu. Píše ho manželke, zanechať jej ho chce ako dedičstvo. Chcel by jej v ňom vysvetliť kto je, kto bol, chce sa aspoň v písmenách vyžalovať, vyrozprávať, s vedomím, že „písať znamená oddávať sa“.

 

Isa, jeho osudová žena. Jeho osud. Hoci len chvíľu.

 

Moja mladosť bola len pomalou samovraždou,“ spomína osemdesiatšesť ročný starec, ktorý podľa vlastných slov (spomienok) zažil najkrajšie chvíle života práve vtedy, keď sa zaľúbil. Keď po Ise túžil, keď jej veril, keď mal pocit, že boli stvorení pre seba. Avšak: „Aké je to čudné, že v takomto období, keď začíname žiť a keď sa nám dostane trochu šťastia, nijaký hlas nás neupozorní: Čo akého vysokého veku sa dožiješ, okrem týchto niekoľkých hodín nepoznáš už na svete nijakú radosť.“

 

Ako náhle sa zrútia Louisove ilúzie o Ise, rútia sa aj jeho ilúzie o svete. O dobre, o láske, o radosti. Nešťastný mladík, ktorý zažil trochu šťastia, sa stáva nešťastným, zatrpknutým až krutým mužom, ktorý všetko svoje úsilie a vášeň investuje do obchodu. Stáva sa vplyvným, bohatým a dôležitým mužom; presne takým, akým ho všetci chceli. Popritom naďalej zastáva rolu manžela, otca aj rodinného mecenáša. Žiadna z nich mu však neprináša radosť. S Isou sa od seba stále viac vzďaľujú, hoci formálne sú si blízki. S deťmi si nerozumie – oni viac ako otca ľúbia jeho majetok a vplyv. A ani on nedokáže úprimne ľúbiť podlízavé a matkou ovplyvňované deti. Pri ich opisoch je až neotcovsky striktný, prísny, výsmešný.

 

O (svojom) živote ani jeho hlavných postavách nemá ilúzie – kým však mal zdravie a svoje obchody, dalo sa to zniesť. To až teraz, keď chorľavie a pomaly umiera, keď pred konfrontáciou so svojimi zlyhaniami nie je kam ujsť, si musí priznať, že „ľudia si zväčša nevyberajú jeden druhého, sú ako stromy stojace veľa seba, a ako rastú, ich vetvy sa vzájomne prepletajú“. On však bol ten, ktorý stále ťal do živého. Ten, okolo ktorého sú stromy prehnité. A aj on sám je spráchnivený.

 

Preto Klbko vreteníc. Lebo také je okolo neho. A najmä – v ňom.

 

Jed, sklamanie, frustrácia, zatrpknutosť, cynickosť – nič z toho nie je Louisovi cudzie. V krutom srdci však cítime najmä zlomené srdce. Ten, ktorý sa javí zlý, sám zažil veľa zla – a teraz má poslednú šancu sa so sebou aj s inými vyrovnať.

 

Podarí sa mu to?

 

Mauriac François patrí k najznámejším francúzskym autorom (nielen) dvadsiateho storočia. Za svoje dielo zinkasoval viacero ocenení, vrátane Nobelovej ceny. Svet bohatších – no frustrovaných – dôverne poznal; sám sa narodil do obchodníckej rodiny, a po otcovej skorej a náhlej smrti sa ako obľúbený syn stal správcom majetku aj firmy. Aj jeho nechuť k náboženskému pokrytectvu pramenila v osobnej skúsenosti – a François svojimi postojmi nešetril ani v bohatom literárnom diele. Aj román Klbko vreteníc, ktorý patrí medzi jeho najznámejšie, odrážalo veľa z autorových postojov k svetu, kde lásku a úprimnosť vytláča kalkul a faloš, a kde sa úprimne nedokážu mať radi ani tí najbližší. Román o hodnote vzťahov a (ne)hodnote peňazí (tie by mali byť len prostriedkom, nie cieľom pri hľadaní šťastia a zmyslu života) vyšiel prvý raz už v roku 1932, no nestratil nič na svojej aktuálnosti. Práve naopak. Aj dnes pôsobí obdobne sugestívne a má potenciál osloviť (a zasiahnuť) rozmanitých čitateľov.

 

A hoci zavše prídu „okolnosti, keď musíme vedieť šliapať po vlastnom srdci,“ aj táto kniha nám pripomína, že hodnoty sú predsa len viac ako hodnosti, a že najdôležitejšie nie je to, čo môžu mať len vyvolení, ale to, čo môžeme mať všetci. Radosť. Lásku. Pokoj. Pekné spomienky.

 

To však predsa vieme.

 

Veríme však tomu?

 

Po dočítaní Klbka vreteníc a podobných kníh je zrejme odpoveď jasnejšia…

 

https://media.giphy.com/media/AU5hT9GKItvig/giphy.gif

zdroj animácie: giphy. com

 

Recenzovaná kniha

Slovenský jazyk:

Mauriac François: Klbko vreteníc. 1967, Vydavateľstvo politickej literatúry (SR)

(alebo 1943, Spolok sv. Vojtecha)

Český jazyk:

Mauriac François: Klubko zmijí. 1936, Jan Laichter

(alebo 1963, SNKLU – Státní nakladatelství krásné literatury a umění)

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118533x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie