Založ si blog

Vitajte v typickom slovenskom mestečku!

Je skôr malé ako veľké, ľudí tam žije tak akurát, aby sa všetci poznali, a aby sa preto mali aj nemali radi. Týmto mestečkom prešli celé dejiny, a vždy mu niečo vzali alebo zanechali: na pamiatku – alebo ako memento. Obyvatelia tohto mestečka nie sú iní ako obyvatelia iných podobných mestečiek: ale preto, že to nevedia, môžu si to myslieť a byť spokojní, hrdí i znechutení z toho, že sú práve Newhonťania.

 

New Hont – mesto, kde sa staré s novým stretá už v názve; a implicitne v celom deji trilógie Lajosa Grendela Newhontská trilógia, ktorá v skutočnosti možno nie je ani tak o New Honte, ako práve o vašom mestečku…

 

V prvom románe – samostatne u nás vyšiel v roku 2001 – zisťujeme, ako to vôbec U nás doma, v New Honte je. New Hont spoznávame ako “postmonarchistické”, “postrianonské”, “medzivojnové”, “vojnové”, “socialistické”, “postsocialistické” a napokon i ako “kandidátske” mesto. Typické mestečko strednej Európy, ktoré stojí na hranici medzi dvomi štátmi. V súvislosti od režimov boli Newhonťania buď Slováci, alebo Maďari, teraz sa však už “udalosti konečne logicky vysvetlili a čo je logické, to sa dá pochopiť, i keď vziať to na vedomie vôbec nie je jednoduché“. New Hont spoznávame najmä cez niektorých jeho konkrétnych obyvateľov: lebo veď mestečko, to sú najmä ľudia, a dejiny, to sú najmä dejiny týchto ľudí. A dejiny i ľudia majú toho spoločného celkom dosť: napríklad to, že sa dajú rôzne interpretovať. Chápať. Prehliadať. Aby však pravda o New Honte – a najmä pravda o jeho Newhonťanoch – nebola tak trpká a patetická, Grendel nám ju servíruje s poriadnou poricou sarkazmu, grotesky, a aj s osviežujúcou štipkou paródie až absurdna. Aj vďaka tomu je príbeh nielen stráviteľný, ale doslova lahodný. A naše mestečko sa zatiaľ “odelo do klamného rúcha nemennosti, akoby jeho obyvatelia ovládali umenie zastaviť čas a prefíkane odložiť dneok na zajtra“…

 

V pokračovaní sa zase dozvieme, že sme – že si – “všetci tvoji predkovia dokopy. Hromadný hrob chodiaci na dvoch nohách.” Hromadný hrob pri New Honte teda je aj nie je o hrobe; je o ňom, lebo hromadný hrob pre New Honte sa naozaj našiel. A nie je o ňom, lebo ten hrob je len odrazovým mostíkom pre živých, aby niečo viac zistili o sebe – o sebe navzájom, i o sebe samom. Grendel opäť nešetrí iróniou, humorom, kým si však z Newhonťanov tak trochu uťahuje, my cítime, že v skutočnosti ich má rád; a hovorí nám o nich a cez nich, aj keď už ani oni, ani on, chceli nájsť v svojom New Honte radšej vidiecku idylu, ako ďalší hromadný hrob… Zdá sa však, že na definitívne idyly je ešte čas: “Zdalo sa, že zármutok mám v hlave, čiže môj žiaľ je myšlienka, ktorá ma síce trápi, lenže človek myšlienku necíti, iba si ju jednoducho myslí.”

 

A do tretice na scénu prichádza Kráľ Matej v New Honte. Nie je to však ten kráľ Matej s klobúkom. Vlastne, do New Hontu neprichádza ani tak niekto, ako nová doba. Aj keď teraz vás možno (s)klamem a “kráľ Matej pohŕdal kllamármi ešte z čias, keď aj sám klamal, a preto veľmi dobre vedel, že pravdivé slovo proti dobre vymyslenej lži nezaváži ani toľko ako kvákanie žaby.” New Hont, ktorého dejiny sú v podstate lžami, ktorým sa väčšina obyvateľstva rozhodla veriť, aby mohla žiť, potrebuje i nepotrebuje práve takéhoto kráľa Mateja. A veď je to vlastne jedno, lebo “v New Honte sa život javil ako jediná dlhá chvíľa, v ktorej sa nič nedeje, nanajvýš to, že ľudia sa rodia a umierajú. New Hont sa môže zmeniť tisícorako, vždy je len obmena tej istej prázdnoty.” Paradoxne, možno práve vďaka tomu New Hont ešte vždy – tam kdesi, na slovensko-maďarskom pohraničí, zabudnuté či aspoň ignorované ostatným svetom – existuje. Lebo ak svet “nie je hodný ani vhodný na spasenie“, New Hont oňho nestojí o to viac…

 

Lajos Grendel – najväčší slovenský autor maďarskej národnosti u nás – sa s dejinami i súčasnosťou vyrovnáva prakticky v každej svojej knihe. V Newhontskej trilógii, ktorá u nás prvýkrát vychádza pekne pospolu, v jednom vydaní, to však robí tak šťavnato a trpko-vtipne, že by bola škoda jeho snahu odignorovať.

 

Vitajte teda v New Honte; v mestečku, kde sa takmer nič nedeje, alebo sa deje, ale tak, že si to málokto všimne – a aj keď si to už niekto všimne, radšej na to hneď rýchlo zabudne. Lebo New Hont nepotrebuje a nechce zmeny. Typický Newhonťan” totiž vie, že “zavše človek urobí najlepšie, ak neurobí vôbec nič.” Žiaľ, aj Newhonťan si občas musí priznať, že “takú možnosť má len zriedka. Život nás stavia väčšinou pred rozhodnutia. A tie sú väčšinou nesprávne.” Našťastie, ako by povedal jeden z tých múdrejších a váženejších Newhovčťnov: “Človek by asi nemal robiť len to, čo je správne.”

 

Aj v tom je šanca pre New Hont; a vôbec, pre všetky New Honty Slovenska i sveta – nech už sú naše dejiny (i súčasnosť?) akokoľvek absurdné, čudné, smiešne, trápne, smutné, veselé, všelijaké, sú naše a dá sa s nimi i v nich žiť. Musí sa. Nech je akokoľvek. Konieckoncov, “časy boli vždy ťažké, ešte nikdy nebolo, že by boli ľahké, nanajvýš si nie každý všimol, že sú ťažké.

 

Vďaka podobným knihám sú však aspoň veselšie a úprimnejšie.

 

Recenzovaná kniha:

Lajos Grendel: Newhontská trilógia.Vydavateľstvo: Marenčin PT, 2016

 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118563x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie