Založ si blog

Ženy, ktoré milujú príliš

Sme nepoučiteľné. Našťastie. Kto by inak miloval tých našich nedokonalých chlapov?

 

Otázka je – dokedy? A za akú cenu?

 

Väčšina z nás žien je už raz taká – pre lásku vieme robiť nepredstaviteľné veci. Obetovať sa (alebo kariéru, rodinu, bankový účet, budúcnosť, perspektívnejší vzťah…), meniť sa, prispôsobovať sa… Otázka je: dokedy? A za akú cenu?

 

Romantické filmy, hity a romány nás učia, že láska a jej prejavy by nemali mať hranice; že láska je vždy tak trochu bláznivá; že sa oplatí počúvať svoje srdce… Treba pokračovať? Potom však príde realita, namiesto princa nejaká tá paródia naňho, ale to si väčšina z nás ani nevšimne; také sme očarené, oslepené a rozhodnuté i pripravené milovať. Týmto nechcem dehonestovať lásku ako takú – len to, čo sa na ňu hrá.

 

Lebo – buďme úprimné – mnohé z nás, keď si môžu vybrať medzi princom a koňom, z neznámych dôvodov si radšej vyberú koňa.

 

Prečo a kedy je to tak, sa snaží zodpovedať aj psychologička Robin Norwoodová – jej východiská ani závery nie sú veľmi objavné, ale zato stále platné. V svojom bestselleri Ženy, ktoré milujú príliš, sa snaží objasniť, kedy a koľko je príliš; a prečo je menej niekedy viac. Jej kniha (v češtine s ružovo-srdiečkovou obálkou, absolútne nekorešpondujúcou s obsahom) uvádza viacero “príbehov zo života”, ktoré sa pokojne mohli stať vám alebo vašej kamarátke – a v nejakej obmene sa možno aj stali. Následne sa nám snaží – citlivo a sofistikovane – prehovoriť do duše, a vysvetliť nám, prečo je lepšie sa na toho koňa vykašľať. Hoci my, zaľúbené a obetavé, by sme radi ďalej predstierali, že je to princ. A to aj vtedy, ak by nás obral už o skoro všetky sily/peniaze/kontakty/radosti….

 

A hoci mnohé slečny a dámy sa určite budú smiať, že ich sa to netýka, ktorá z nás si môže povedať, že naozaj našla toho pravého a správneho? Ktorá ma stopercentnú istotu, že ten jej by – odvolávajúc sa na mainstreamový hit – odpovedal na všetky otázky iba jasné, presvedčivé áno? 

 

If I got locked away and we lost it all today                              
tell me honestly would you still love me the same?
If I showed you my flaws if I couldn’t be strong
tell me honestly would you still love me the same?

 

(Ak by ma zavreli a stratili by sme celý dnešok

povedz mi úprimne, miloval by si ma stále rovnako?

Ak by som ti ukázala svoje chyby, ak by som nemohla byť silná,

povedz mi úprimne, miloval by si ma stále rovnako?)

 

Ok, v origináli pieseň spieva Adam Levine (teda muž) nejakej žene, ale ako vidíte, funguje to aj obrátene (a okrem toho, pesnička mi nemôže zísť z rozumu – vďaka, Mona – a silou-mocou som ju tu chcela mať…)

 

Väčšina z nás bola vychovaná tak, aby ľúbila bezzištne, obetavo, na stodvadsať percent – žiaľ, väčšinu z nás nenaučili, že tak má ľúbiť predovšetkým seba. V praxi to potom často vyzerá tak, že tolerujeme veci, ktoré – ak by nám ich rozprával niekto iný – len by sme nechápavo krútili hlavou. Treba vôbec uvádzať príklady z praxe? Okolo každej z nás je určite dosť príkladov žien, ktoré sa naplno vložili do vzťahu, kde On len bral a bral a bral (energiu, silu, motiváciu, optimizmus, peniaze…) a ona dávala a dávala a dávala… A na konci vzdychala, plakala.

 

Lebo väčšina z nás ešte stále verí, že zlý chlap je lepší ako žiadny chlap.

 

Ale prosím vás!

 

Ak si to naozaj myslíte, potom by ste si Norwoodovej knižku mali zaobstarať. Pre vlastné dobro.

 

***

Now tell me would you really ride for me
(A teraz mi povedz; prišiel by si po mňa?)
Baby tell me would you die for me
(Bejby, povedz, umrel by si pre mňa?)
Would you spend your whole life with me

(Strávil by si celý svoj život so mnou?)
Would you be there to always hold me down?
(Bol by si tu vždy, keď budem na dne?)
Tell me would you really cry for me
(Povedz mi, plakal by si pre mňa?)
If I didn’t have anything

(Ak by som nič nemala)
I want to know would you stick around

(Chcem vedieť, či by si so mnou ostal)

 

Áno, zase ten Levine. A pre mňa pár otázok, ktoré kladiem SEBE, nie JEMU. Lebo nejaký ten ON je schopný natárať čokoľvek – skutočný muž však hovorí svojimi činmi. A verte mi, že tí skutoční muži sú. Nie v románoch, filmoch, iných životoch. Sú aj okolo vás. Niekedy však musíme pustiť koňa na slobodu, aby sme to zistili.

 

Ale to už je možno veľmi konkrétny príbeh.

 

A nejaký – nový, lepší – možno čaká aj na vás. Stačí nemilovať príliš.

 

Alebo milovať príliš jedinú osobu, ktorá si to od vás zaslúži – seba. A tak sa učiť správne milovať tých iných…

 

***

I want is somebody real

(Chcem niekoho reálneho)
Who don’t need much

(Kto nepotrebuje priveľa)
I gotta know that I can trust

(Musím vedieť, že môžem veriť)
To be here when money low

(Že tu budeš, keď budem na dne)
If I did not have nothing else to give but love

(Keby som nemal dať čo iné, len lásku)
Would that even be enough

(Stačilo by to)

 

“Recenzovaná” kniha:

Robin Norwoodová: Ženy, které milují příliš (Těm, které věří a doufají, že se jejich partner změní)  Vydavateľstvo: Motto, 2013 (CZ)

PS: Kniha sa dá v antikvariátoch zohnať aj v staršom slovenskom vydaní

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111120x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie