Založ si blog

Toto tu chýbalo

Knižný trh je plný, ba preplnený. Napriek tomu z času na čas vyjde niečo, čo na ňom vyslovene chýbalo – a čo by nemalo chýbať v knižnici (či aspoň v repertoári prečítaného) žiadneho správneho knihomoľa.

 

Niekto by možno povedal, že poviedky Etgara Kereta sú len ďalšími poviedkami. Vnímavejší čitateľ si však rýchlo uvedomí, že sú iné, lepšie: hutné, aktuálne, vtipné, smutné, stručné, výstižné. Všetko naraz. Na to, načo by iní autori potrebovali kvantum strán, stačí Keretovi pár strán. A niekedy jedna.

 

Svoje majstrovstvo ukázal a dokázal už v titule z roku 2010, ktorý u nás vyšiel pod názvom Zrazu klope ktosi na dvere (Artforum, 2012) – a ktorý je už na mnohých miestach beznádejne vypredaný. Našťastie – pre knihu. Žiaľ – pre každého potenciálneho čitateľa. Súbor tridsiatich ôsmych poviedok, ktoré sa dajú prečítať veľmi rýchlo, no pre vlastné dobro (a zážitok) je lepšie čítať ich pomaly, oslovuje jedinečným štýlom aj pointami. A múdrymi myšlienkami. Napísanými bez cenzúry; vtipne, úprimne, napriek/vďaka tomu pravdivo: „Keď vám niečo zoberú, hoci je to na hovno, aj tak to bolí. Aj keď vám vyberú nádor, ostane vám po ňom jazva.“

 

V týchto poviedkach sa stretávame so svetom takým, aký je – niekedy veselý, niekedy smutný, najčastejšie obojaký, zahŕňajúci všetky póly kladného aj záporného, výnimočného aj banálneho, nemenného aj nového.

 

Rovnako veľkým – ak nie väčším – zážitkom je aj autorova novšia zbierka Sedem dobrých rokov. Autor je v nej ešte hutnejší, ešte stručnejší, ešte múdrejší, ešte vtipnejší. A omnoho intímnejší. Sedem dobrých rokov je totiž nezvyčajný poviedkový životopis, ktorý zo života autorovej rodiny i autorovej krajiny (Izrael) poodhaľuje toľko, že sa knižku rozhodol napísať v angličtine a vydať ju výhradne v zahraničí. Sedem rokov, ktoré mapuje (a ktorými sa odvoláva na známy biblický príbeh), hovorí o veciach a o chvíľach, ktoré boli pre autora najvýznamnejšie. Niektoré vyvolávajú úsmev, niektoré slzy, väčšina úsmev aj slzy naraz. V Siedmych dobrých rokoch sa Keret viac ako občan predstavuje ako otec a syn. Otec svojho syna, ktorého narodením (kým vo vedľajšej ulici teroristi odpálili bombu) sa zbierka začína, a ako syn svojho otca, ktorého smrťou sa jedna z Keretových životných kapitol končí.

 

Etgar Keret je iný ako iní autori. Má nenapodobiteľný a nezabudnuteľný štýl, zdanlivo nevyčerpateľný repertoár tém, trefné pointy. Nie všetkým sa musí jeho minimalizmus páčiť, v rámci objektívnosti však zrejme aj najväčší odporca jeho tvorby uzná, že je nový, neokukaný, objavný.

 

Aj preto som vydavateľstvu Artforum vďačná, že ho pre nás, slovenských čitateľov, objavil a pripravil.

 

Recenzované knihy:

Etgar Keret: Zrazu klope ktosi na dvere. Vydavateľstvo: Artforum, 2012. Preklad: Silvia Singer

Etgar Keret: Sedem dobrých rokov. Vydavateľstvo: Artforum, 2014. Preklad: Silvia Singer

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

de Maiziére

Zasiahne Rusko do predvolebnej kampane v Nemecku? Úrady zatiaľ o ničom nevedia

20.09.2017 12:23

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére nevylúčil, že Moskva sa do volieb ešte pokúsi zasiahnuť.

útok LOndýn 2017

Polícia zatkla v rámci vyšetrovania útoku v londýnskom metre ďalších dvoch ľudí

20.09.2017 12:04

Mužov vo veku 48 a 30 rokov zadržala britská polícia v stredu ráno, podobne ako tretieho podozrivého v utorok, v meste Newport v južnom Walese.

Kurdi

Erdogan zvažuje sankcie voči plánovanému referendu irackých Kurdov

20.09.2017 12:03

Ankara rozhodne nesúhlasí s hlasovaním, pri ktorom sa predpokladá, že väčšina Kurdov zahlasuje za nezávislosť.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111085x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie