Založ si blog

Toto tu chýbalo

Knižný trh je plný, ba preplnený. Napriek tomu z času na čas vyjde niečo, čo na ňom vyslovene chýbalo – a čo by nemalo chýbať v knižnici (či aspoň v repertoári prečítaného) žiadneho správneho knihomoľa.

 

Niekto by možno povedal, že poviedky Etgara Kereta sú len ďalšími poviedkami. Vnímavejší čitateľ si však rýchlo uvedomí, že sú iné, lepšie: hutné, aktuálne, vtipné, smutné, stručné, výstižné. Všetko naraz. Na to, načo by iní autori potrebovali kvantum strán, stačí Keretovi pár strán. A niekedy jedna.

 

Svoje majstrovstvo ukázal a dokázal už v titule z roku 2010, ktorý u nás vyšiel pod názvom Zrazu klope ktosi na dvere (Artforum, 2012) – a ktorý je už na mnohých miestach beznádejne vypredaný. Našťastie – pre knihu. Žiaľ – pre každého potenciálneho čitateľa. Súbor tridsiatich ôsmych poviedok, ktoré sa dajú prečítať veľmi rýchlo, no pre vlastné dobro (a zážitok) je lepšie čítať ich pomaly, oslovuje jedinečným štýlom aj pointami. A múdrymi myšlienkami. Napísanými bez cenzúry; vtipne, úprimne, napriek/vďaka tomu pravdivo: „Keď vám niečo zoberú, hoci je to na hovno, aj tak to bolí. Aj keď vám vyberú nádor, ostane vám po ňom jazva.“

 

V týchto poviedkach sa stretávame so svetom takým, aký je – niekedy veselý, niekedy smutný, najčastejšie obojaký, zahŕňajúci všetky póly kladného aj záporného, výnimočného aj banálneho, nemenného aj nového.

 

Rovnako veľkým – ak nie väčším – zážitkom je aj autorova novšia zbierka Sedem dobrých rokov. Autor je v nej ešte hutnejší, ešte stručnejší, ešte múdrejší, ešte vtipnejší. A omnoho intímnejší. Sedem dobrých rokov je totiž nezvyčajný poviedkový životopis, ktorý zo života autorovej rodiny i autorovej krajiny (Izrael) poodhaľuje toľko, že sa knižku rozhodol napísať v angličtine a vydať ju výhradne v zahraničí. Sedem rokov, ktoré mapuje (a ktorými sa odvoláva na známy biblický príbeh), hovorí o veciach a o chvíľach, ktoré boli pre autora najvýznamnejšie. Niektoré vyvolávajú úsmev, niektoré slzy, väčšina úsmev aj slzy naraz. V Siedmych dobrých rokoch sa Keret viac ako občan predstavuje ako otec a syn. Otec svojho syna, ktorého narodením (kým vo vedľajšej ulici teroristi odpálili bombu) sa zbierka začína, a ako syn svojho otca, ktorého smrťou sa jedna z Keretových životných kapitol končí.

 

Etgar Keret je iný ako iní autori. Má nenapodobiteľný a nezabudnuteľný štýl, zdanlivo nevyčerpateľný repertoár tém, trefné pointy. Nie všetkým sa musí jeho minimalizmus páčiť, v rámci objektívnosti však zrejme aj najväčší odporca jeho tvorby uzná, že je nový, neokukaný, objavný.

 

Aj preto som vydavateľstvu Artforum vďačná, že ho pre nás, slovenských čitateľov, objavil a pripravil.

 

Recenzované knihy:

Etgar Keret: Zrazu klope ktosi na dvere. Vydavateľstvo: Artforum, 2012. Preklad: Silvia Singer

Etgar Keret: Sedem dobrých rokov. Vydavateľstvo: Artforum, 2014. Preklad: Silvia Singer

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98226x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie