Založ si blog

Toto tu chýbalo

Knižný trh je plný, ba preplnený. Napriek tomu z času na čas vyjde niečo, čo na ňom vyslovene chýbalo – a čo by nemalo chýbať v knižnici (či aspoň v repertoári prečítaného) žiadneho správneho knihomoľa.

 

Niekto by možno povedal, že poviedky Etgara Kereta sú len ďalšími poviedkami. Vnímavejší čitateľ si však rýchlo uvedomí, že sú iné, lepšie: hutné, aktuálne, vtipné, smutné, stručné, výstižné. Všetko naraz. Na to, načo by iní autori potrebovali kvantum strán, stačí Keretovi pár strán. A niekedy jedna.

 

Svoje majstrovstvo ukázal a dokázal už v titule z roku 2010, ktorý u nás vyšiel pod názvom Zrazu klope ktosi na dvere (Artforum, 2012) – a ktorý je už na mnohých miestach beznádejne vypredaný. Našťastie – pre knihu. Žiaľ – pre každého potenciálneho čitateľa. Súbor tridsiatich ôsmych poviedok, ktoré sa dajú prečítať veľmi rýchlo, no pre vlastné dobro (a zážitok) je lepšie čítať ich pomaly, oslovuje jedinečným štýlom aj pointami. A múdrymi myšlienkami. Napísanými bez cenzúry; vtipne, úprimne, napriek/vďaka tomu pravdivo: „Keď vám niečo zoberú, hoci je to na hovno, aj tak to bolí. Aj keď vám vyberú nádor, ostane vám po ňom jazva.“

 

V týchto poviedkach sa stretávame so svetom takým, aký je – niekedy veselý, niekedy smutný, najčastejšie obojaký, zahŕňajúci všetky póly kladného aj záporného, výnimočného aj banálneho, nemenného aj nového.

 

Rovnako veľkým – ak nie väčším – zážitkom je aj autorova novšia zbierka Sedem dobrých rokov. Autor je v nej ešte hutnejší, ešte stručnejší, ešte múdrejší, ešte vtipnejší. A omnoho intímnejší. Sedem dobrých rokov je totiž nezvyčajný poviedkový životopis, ktorý zo života autorovej rodiny i autorovej krajiny (Izrael) poodhaľuje toľko, že sa knižku rozhodol napísať v angličtine a vydať ju výhradne v zahraničí. Sedem rokov, ktoré mapuje (a ktorými sa odvoláva na známy biblický príbeh), hovorí o veciach a o chvíľach, ktoré boli pre autora najvýznamnejšie. Niektoré vyvolávajú úsmev, niektoré slzy, väčšina úsmev aj slzy naraz. V Siedmych dobrých rokoch sa Keret viac ako občan predstavuje ako otec a syn. Otec svojho syna, ktorého narodením (kým vo vedľajšej ulici teroristi odpálili bombu) sa zbierka začína, a ako syn svojho otca, ktorého smrťou sa jedna z Keretových životných kapitol končí.

 

Etgar Keret je iný ako iní autori. Má nenapodobiteľný a nezabudnuteľný štýl, zdanlivo nevyčerpateľný repertoár tém, trefné pointy. Nie všetkým sa musí jeho minimalizmus páčiť, v rámci objektívnosti však zrejme aj najväčší odporca jeho tvorby uzná, že je nový, neokukaný, objavný.

 

Aj preto som vydavateľstvu Artforum vďačná, že ho pre nás, slovenských čitateľov, objavil a pripravil.

 

Recenzované knihy:

Etgar Keret: Zrazu klope ktosi na dvere. Vydavateľstvo: Artforum, 2012. Preklad: Silvia Singer

Etgar Keret: Sedem dobrých rokov. Vydavateľstvo: Artforum, 2014. Preklad: Silvia Singer

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118541x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie