Založ si blog

Toto tu chýbalo

Knižný trh je plný, ba preplnený. Napriek tomu z času na čas vyjde niečo, čo na ňom vyslovene chýbalo – a čo by nemalo chýbať v knižnici (či aspoň v repertoári prečítaného) žiadneho správneho knihomoľa.

 

Niekto by možno povedal, že poviedky Etgara Kereta sú len ďalšími poviedkami. Vnímavejší čitateľ si však rýchlo uvedomí, že sú iné, lepšie: hutné, aktuálne, vtipné, smutné, stručné, výstižné. Všetko naraz. Na to, načo by iní autori potrebovali kvantum strán, stačí Keretovi pár strán. A niekedy jedna.

 

Svoje majstrovstvo ukázal a dokázal už v titule z roku 2010, ktorý u nás vyšiel pod názvom Zrazu klope ktosi na dvere (Artforum, 2012) – a ktorý je už na mnohých miestach beznádejne vypredaný. Našťastie – pre knihu. Žiaľ – pre každého potenciálneho čitateľa. Súbor tridsiatich ôsmych poviedok, ktoré sa dajú prečítať veľmi rýchlo, no pre vlastné dobro (a zážitok) je lepšie čítať ich pomaly, oslovuje jedinečným štýlom aj pointami. A múdrymi myšlienkami. Napísanými bez cenzúry; vtipne, úprimne, napriek/vďaka tomu pravdivo: „Keď vám niečo zoberú, hoci je to na hovno, aj tak to bolí. Aj keď vám vyberú nádor, ostane vám po ňom jazva.“

 

V týchto poviedkach sa stretávame so svetom takým, aký je – niekedy veselý, niekedy smutný, najčastejšie obojaký, zahŕňajúci všetky póly kladného aj záporného, výnimočného aj banálneho, nemenného aj nového.

 

Rovnako veľkým – ak nie väčším – zážitkom je aj autorova novšia zbierka Sedem dobrých rokov. Autor je v nej ešte hutnejší, ešte stručnejší, ešte múdrejší, ešte vtipnejší. A omnoho intímnejší. Sedem dobrých rokov je totiž nezvyčajný poviedkový životopis, ktorý zo života autorovej rodiny i autorovej krajiny (Izrael) poodhaľuje toľko, že sa knižku rozhodol napísať v angličtine a vydať ju výhradne v zahraničí. Sedem rokov, ktoré mapuje (a ktorými sa odvoláva na známy biblický príbeh), hovorí o veciach a o chvíľach, ktoré boli pre autora najvýznamnejšie. Niektoré vyvolávajú úsmev, niektoré slzy, väčšina úsmev aj slzy naraz. V Siedmych dobrých rokoch sa Keret viac ako občan predstavuje ako otec a syn. Otec svojho syna, ktorého narodením (kým vo vedľajšej ulici teroristi odpálili bombu) sa zbierka začína, a ako syn svojho otca, ktorého smrťou sa jedna z Keretových životných kapitol končí.

 

Etgar Keret je iný ako iní autori. Má nenapodobiteľný a nezabudnuteľný štýl, zdanlivo nevyčerpateľný repertoár tém, trefné pointy. Nie všetkým sa musí jeho minimalizmus páčiť, v rámci objektívnosti však zrejme aj najväčší odporca jeho tvorby uzná, že je nový, neokukaný, objavný.

 

Aj preto som vydavateľstvu Artforum vďačná, že ho pre nás, slovenských čitateľov, objavil a pripravil.

 

Recenzované knihy:

Etgar Keret: Zrazu klope ktosi na dvere. Vydavateľstvo: Artforum, 2012. Preklad: Silvia Singer

Etgar Keret: Sedem dobrých rokov. Vydavateľstvo: Artforum, 2014. Preklad: Silvia Singer

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129597x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie