Založ si blog

Ako sa cíti cudzinec?

Je ako facka. Ale aj ako liek. A ako nastavené zrkadlo. A aj ako ďalekohľad, ktorým môžete pozerať do sveta iných. Alebo mikroskop, vďaka ktorému svet môžete analyzovať.

 

Cudzinec. Ak nie najvýznamnejšia, tak aspoň najznámejšia novela existencialistu Alberta Camusa.

 

V novom vydaní. Konečne.

***

Priznať hneď v úvode, že táto kniha patrí medzi najdôležitejšie, aké som prečítala, je možno neprofesionálne či neštandardné, ale úprimné. Takéto knihy sa ťažko recenzujú – omnoho ľahšie sa chvália. Camus nám totiž v podobe Cudzinca zachoval nielen jedno z najdôležitejších diel existencializmu, ale aj jedno z najdôležitejších diel literatúry dvadsiateho storočia vôbec. O Cudzincovi vzniklo už veľa recenzií, interpretácií, štúdií. Ťažko o ňom napísať niečo nové, objavné. Niečo nové, objavné však môže dať každému ďalšiemu čitateľovi. Napríklad tak, ako dal pred pár rokmi mne.

 

Úradník Mersault je jednou z najzapamätateľnejších postáv literatúry. Muž, ktorý sa na svet díva inak ako väčšina ľudí, odrádza/priťahuje svojím takmer neprirodzeným odstupom od všetkého, čo sa ho týka. Jeho emočný svet je sploštený, racionálne videnie sveta bez účasti emocionality takmer neľudské. Napriek tomu však Mersault dokáže o svojom prežívaní a vnímaní vravieť s takou neochvejnou logikou, že jeho pohľadu na svet sa nedá odolať.

 

Smrť matky, stretnutia s Mariou, vražda Araba na pláži – to všetko prijíma (spôsobuje) Mersault takmer s ľahostajnosťou, ktorá v týchto prípadoch hraničí takmer s cynizmom.

 

Prečo Mersault zabil muža, ktorého de facto ani nepoznal? Prečo nie je schopný prejaviť ľútosť nad smrťou svojej matky? Ako môže byť tak nespoločenský, apatický, krutý? Otázky, ktoré si kladie sudca, porota, a možno aj čitateľ. Cez ne však presvitajú iné, nevyslovené, nenapísané, dôležitejšie:

 

Kto vlastne rozhoduje o tom, čo je správne? Ako by sme sa v ktorej situácii mali zachovať, cítiť? Kto určí správne hranice ľútosti, láske, bolesti? Do akej miery sme ochotní prijímať odlišnosť – a mali by sme to robiť? Je náš osud predurčený? Ak áno, akú zodpovednosť potom nesieme za svoje činy? Ak nie, čo má potom skutočný zmysel, ak všetko v našom živote je len dielom náhod? Má život zmysel, aj keď stratíme zmysel života?…

 

Albert Camus, autor, ktorý mal byť už dávno stredoškolským povinným čítaním, napísal dielko v roku 1942, teda v roku, kedy boli podobné otázky azda ešte pálčivejšie, než dnes. Napriek tomu – tak, ako každá dobrá kniha –, aj jeho novela prežila a predčila udalosti, za ktorých vznikla: a stala sa nadčasovou záležitosťou, ktorá aj dnes núti uvažovať, zvažovať, prevažovať. V útlom zväzku (nové vydanie má 167 strán) sa skrýva veľa myšlienok, podnetov a potenciál zasiahnuť každého ďalšieho čitateľa.

 

Do Achillovej päty.

 

Ale aj do srdca.

 

Recenzovaná kniha:

Albert Camus: Cudzinec. Vydavateľstvo: Agora, 2016 (slovenské vydanie)

Albert Camus: Cizinec. Vadavateľstvo: Garamond, 2015 (české vydanie)

resp. viaceré staršie vydania

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118566x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie