Založ si blog

Ako sa cíti cudzinec?

Je ako facka. Ale aj ako liek. A ako nastavené zrkadlo. A aj ako ďalekohľad, ktorým môžete pozerať do sveta iných. Alebo mikroskop, vďaka ktorému svet môžete analyzovať.

 

Cudzinec. Ak nie najvýznamnejšia, tak aspoň najznámejšia novela existencialistu Alberta Camusa.

 

V novom vydaní. Konečne.

***

Priznať hneď v úvode, že táto kniha patrí medzi najdôležitejšie, aké som prečítala, je možno neprofesionálne či neštandardné, ale úprimné. Takéto knihy sa ťažko recenzujú – omnoho ľahšie sa chvália. Camus nám totiž v podobe Cudzinca zachoval nielen jedno z najdôležitejších diel existencializmu, ale aj jedno z najdôležitejších diel literatúry dvadsiateho storočia vôbec. O Cudzincovi vzniklo už veľa recenzií, interpretácií, štúdií. Ťažko o ňom napísať niečo nové, objavné. Niečo nové, objavné však môže dať každému ďalšiemu čitateľovi. Napríklad tak, ako dal pred pár rokmi mne.

 

Úradník Mersault je jednou z najzapamätateľnejších postáv literatúry. Muž, ktorý sa na svet díva inak ako väčšina ľudí, odrádza/priťahuje svojím takmer neprirodzeným odstupom od všetkého, čo sa ho týka. Jeho emočný svet je sploštený, racionálne videnie sveta bez účasti emocionality takmer neľudské. Napriek tomu však Mersault dokáže o svojom prežívaní a vnímaní vravieť s takou neochvejnou logikou, že jeho pohľadu na svet sa nedá odolať.

 

Smrť matky, stretnutia s Mariou, vražda Araba na pláži – to všetko prijíma (spôsobuje) Mersault takmer s ľahostajnosťou, ktorá v týchto prípadoch hraničí takmer s cynizmom.

 

Prečo Mersault zabil muža, ktorého de facto ani nepoznal? Prečo nie je schopný prejaviť ľútosť nad smrťou svojej matky? Ako môže byť tak nespoločenský, apatický, krutý? Otázky, ktoré si kladie sudca, porota, a možno aj čitateľ. Cez ne však presvitajú iné, nevyslovené, nenapísané, dôležitejšie:

 

Kto vlastne rozhoduje o tom, čo je správne? Ako by sme sa v ktorej situácii mali zachovať, cítiť? Kto určí správne hranice ľútosti, láske, bolesti? Do akej miery sme ochotní prijímať odlišnosť – a mali by sme to robiť? Je náš osud predurčený? Ak áno, akú zodpovednosť potom nesieme za svoje činy? Ak nie, čo má potom skutočný zmysel, ak všetko v našom živote je len dielom náhod? Má život zmysel, aj keď stratíme zmysel života?…

 

Albert Camus, autor, ktorý mal byť už dávno stredoškolským povinným čítaním, napísal dielko v roku 1942, teda v roku, kedy boli podobné otázky azda ešte pálčivejšie, než dnes. Napriek tomu – tak, ako každá dobrá kniha –, aj jeho novela prežila a predčila udalosti, za ktorých vznikla: a stala sa nadčasovou záležitosťou, ktorá aj dnes núti uvažovať, zvažovať, prevažovať. V útlom zväzku (nové vydanie má 167 strán) sa skrýva veľa myšlienok, podnetov a potenciál zasiahnuť každého ďalšieho čitateľa.

 

Do Achillovej päty.

 

Ale aj do srdca.

 

Recenzovaná kniha:

Albert Camus: Cudzinec. Vydavateľstvo: Agora, 2016 (slovenské vydanie)

Albert Camus: Cizinec. Vadavateľstvo: Garamond, 2015 (české vydanie)

resp. viaceré staršie vydania

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98232x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie