Založ si blog

Ako sa cíti cudzinec?

Je ako facka. Ale aj ako liek. A ako nastavené zrkadlo. A aj ako ďalekohľad, ktorým môžete pozerať do sveta iných. Alebo mikroskop, vďaka ktorému svet môžete analyzovať.

 

Cudzinec. Ak nie najvýznamnejšia, tak aspoň najznámejšia novela existencialistu Alberta Camusa.

 

V novom vydaní. Konečne.

***

Priznať hneď v úvode, že táto kniha patrí medzi najdôležitejšie, aké som prečítala, je možno neprofesionálne či neštandardné, ale úprimné. Takéto knihy sa ťažko recenzujú – omnoho ľahšie sa chvália. Camus nám totiž v podobe Cudzinca zachoval nielen jedno z najdôležitejších diel existencializmu, ale aj jedno z najdôležitejších diel literatúry dvadsiateho storočia vôbec. O Cudzincovi vzniklo už veľa recenzií, interpretácií, štúdií. Ťažko o ňom napísať niečo nové, objavné. Niečo nové, objavné však môže dať každému ďalšiemu čitateľovi. Napríklad tak, ako dal pred pár rokmi mne.

 

Úradník Mersault je jednou z najzapamätateľnejších postáv literatúry. Muž, ktorý sa na svet díva inak ako väčšina ľudí, odrádza/priťahuje svojím takmer neprirodzeným odstupom od všetkého, čo sa ho týka. Jeho emočný svet je sploštený, racionálne videnie sveta bez účasti emocionality takmer neľudské. Napriek tomu však Mersault dokáže o svojom prežívaní a vnímaní vravieť s takou neochvejnou logikou, že jeho pohľadu na svet sa nedá odolať.

 

Smrť matky, stretnutia s Mariou, vražda Araba na pláži – to všetko prijíma (spôsobuje) Mersault takmer s ľahostajnosťou, ktorá v týchto prípadoch hraničí takmer s cynizmom.

 

Prečo Mersault zabil muža, ktorého de facto ani nepoznal? Prečo nie je schopný prejaviť ľútosť nad smrťou svojej matky? Ako môže byť tak nespoločenský, apatický, krutý? Otázky, ktoré si kladie sudca, porota, a možno aj čitateľ. Cez ne však presvitajú iné, nevyslovené, nenapísané, dôležitejšie:

 

Kto vlastne rozhoduje o tom, čo je správne? Ako by sme sa v ktorej situácii mali zachovať, cítiť? Kto určí správne hranice ľútosti, láske, bolesti? Do akej miery sme ochotní prijímať odlišnosť – a mali by sme to robiť? Je náš osud predurčený? Ak áno, akú zodpovednosť potom nesieme za svoje činy? Ak nie, čo má potom skutočný zmysel, ak všetko v našom živote je len dielom náhod? Má život zmysel, aj keď stratíme zmysel života?…

 

Albert Camus, autor, ktorý mal byť už dávno stredoškolským povinným čítaním, napísal dielko v roku 1942, teda v roku, kedy boli podobné otázky azda ešte pálčivejšie, než dnes. Napriek tomu – tak, ako každá dobrá kniha –, aj jeho novela prežila a predčila udalosti, za ktorých vznikla: a stala sa nadčasovou záležitosťou, ktorá aj dnes núti uvažovať, zvažovať, prevažovať. V útlom zväzku (nové vydanie má 167 strán) sa skrýva veľa myšlienok, podnetov a potenciál zasiahnuť každého ďalšieho čitateľa.

 

Do Achillovej päty.

 

Ale aj do srdca.

 

Recenzovaná kniha:

Albert Camus: Cudzinec. Vydavateľstvo: Agora, 2016 (slovenské vydanie)

Albert Camus: Cizinec. Vadavateľstvo: Garamond, 2015 (české vydanie)

resp. viaceré staršie vydania

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

de Maiziére

Zasiahne Rusko do predvolebnej kampane v Nemecku? Úrady zatiaľ o ničom nevedia

20.09.2017 12:23

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére nevylúčil, že Moskva sa do volieb ešte pokúsi zasiahnuť.

útok LOndýn 2017

Polícia zatkla v rámci vyšetrovania útoku v londýnskom metre ďalších dvoch ľudí

20.09.2017 12:04

Mužov vo veku 48 a 30 rokov zadržala britská polícia v stredu ráno, podobne ako tretieho podozrivého v utorok, v meste Newport v južnom Walese.

Kurdi

Erdogan zvažuje sankcie voči plánovanému referendu irackých Kurdov

20.09.2017 12:03

Ankara rozhodne nesúhlasí s hlasovaním, pri ktorom sa predpokladá, že väčšina Kurdov zahlasuje za nezávislosť.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111083x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie