Založ si blog

Ako sa cíti cudzinec?

Je ako facka. Ale aj ako liek. A ako nastavené zrkadlo. A aj ako ďalekohľad, ktorým môžete pozerať do sveta iných. Alebo mikroskop, vďaka ktorému svet môžete analyzovať.

 

Cudzinec. Ak nie najvýznamnejšia, tak aspoň najznámejšia novela existencialistu Alberta Camusa.

 

V novom vydaní. Konečne.

***

Priznať hneď v úvode, že táto kniha patrí medzi najdôležitejšie, aké som prečítala, je možno neprofesionálne či neštandardné, ale úprimné. Takéto knihy sa ťažko recenzujú – omnoho ľahšie sa chvália. Camus nám totiž v podobe Cudzinca zachoval nielen jedno z najdôležitejších diel existencializmu, ale aj jedno z najdôležitejších diel literatúry dvadsiateho storočia vôbec. O Cudzincovi vzniklo už veľa recenzií, interpretácií, štúdií. Ťažko o ňom napísať niečo nové, objavné. Niečo nové, objavné však môže dať každému ďalšiemu čitateľovi. Napríklad tak, ako dal pred pár rokmi mne.

 

Úradník Mersault je jednou z najzapamätateľnejších postáv literatúry. Muž, ktorý sa na svet díva inak ako väčšina ľudí, odrádza/priťahuje svojím takmer neprirodzeným odstupom od všetkého, čo sa ho týka. Jeho emočný svet je sploštený, racionálne videnie sveta bez účasti emocionality takmer neľudské. Napriek tomu však Mersault dokáže o svojom prežívaní a vnímaní vravieť s takou neochvejnou logikou, že jeho pohľadu na svet sa nedá odolať.

 

Smrť matky, stretnutia s Mariou, vražda Araba na pláži – to všetko prijíma (spôsobuje) Mersault takmer s ľahostajnosťou, ktorá v týchto prípadoch hraničí takmer s cynizmom.

 

Prečo Mersault zabil muža, ktorého de facto ani nepoznal? Prečo nie je schopný prejaviť ľútosť nad smrťou svojej matky? Ako môže byť tak nespoločenský, apatický, krutý? Otázky, ktoré si kladie sudca, porota, a možno aj čitateľ. Cez ne však presvitajú iné, nevyslovené, nenapísané, dôležitejšie:

 

Kto vlastne rozhoduje o tom, čo je správne? Ako by sme sa v ktorej situácii mali zachovať, cítiť? Kto určí správne hranice ľútosti, láske, bolesti? Do akej miery sme ochotní prijímať odlišnosť – a mali by sme to robiť? Je náš osud predurčený? Ak áno, akú zodpovednosť potom nesieme za svoje činy? Ak nie, čo má potom skutočný zmysel, ak všetko v našom živote je len dielom náhod? Má život zmysel, aj keď stratíme zmysel života?…

 

Albert Camus, autor, ktorý mal byť už dávno stredoškolským povinným čítaním, napísal dielko v roku 1942, teda v roku, kedy boli podobné otázky azda ešte pálčivejšie, než dnes. Napriek tomu – tak, ako každá dobrá kniha –, aj jeho novela prežila a predčila udalosti, za ktorých vznikla: a stala sa nadčasovou záležitosťou, ktorá aj dnes núti uvažovať, zvažovať, prevažovať. V útlom zväzku (nové vydanie má 167 strán) sa skrýva veľa myšlienok, podnetov a potenciál zasiahnuť každého ďalšieho čitateľa.

 

Do Achillovej päty.

 

Ale aj do srdca.

 

Recenzovaná kniha:

Albert Camus: Cudzinec. Vydavateľstvo: Agora, 2016 (slovenské vydanie)

Albert Camus: Cizinec. Vadavateľstvo: Garamond, 2015 (české vydanie)

resp. viaceré staršie vydania

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129591x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie