Založ si blog

Dievča vo vlaku

Diery v živote sú trvalé. Musíte okolo nich obrásť ako korene stromu okolo betónu. Musíte ich postupne zakryť sama sebou.” Myšlienka z bestselleru, ktorý pred rokom prišiel na pulty našich kníhkupectiev a toho času aj na plátna kníh. Dievča vo vlaku, nový hit sezóny. Zaslúžene?

 

Rachel je závislá na alkohole a na svojom bývalom. Okolo svojich dier ešte neobrástla; a všetky jej korene sú, zdá sa, bezútešne zoťaté. Každý deň Rachel cestuje vlakom do Londýna a pozoruje domy pri trati. Najmä dva. V jednom kedysi bývala ona, dnes tam však – už takmer dva roky – žije jej exmanžel Tom aj s novou ženou a ich spoločným dieťaťom. Pohľad na tento dom Rachel veľmi bolí, nemôže však odolať. Druhý dom obýva dvojica, ktorú Rachel nepozná. Naoko harmonický pár, takmer každé ráno sediaci na terase, však pre Rachel predstavuje všetko, čo vždy chcela, a čo krátko mala, ale stratila. Zohraní muž a žena ju fascinujú až natoľko, že im dá mená a predstavuje si, ako asi žijú.

 

Ženou, ktorú Rachel z okna pozoruje a idealizuje si ju, je Megan. Krásna blondínka s krehkým výzorom vtáčaťa si žije naoko bezstarostne, aj ona však má svoje traumy, rany a tajomstvá. A jedného dňa náhle zmizne.

 

Anna, Tomova nová manželka, má z Rachel často strach. Neznáša, keď vyvoláva jej mužovi, keď sa potuluje okolo ich domu, keď im necháva rôzne odkazy. Nebyť Rachel, Annin život by bol dokonalý. Po tom, čo sa ukáže, že Megan – niekdajšia opatrovateľka jej malej dcérky – zmizla, a o prípad sa začne zaujímať polícia i média, Anna si spomenie, že v osudný večer videla potulovať sa na ich štvrti práve Rachel…

 

Rachel, Megan, Anna: tri rozprávačky, ktorých trojhlas pomáha pozrieť sa na príbeh z troch rôznych perspektív. Dalo by sa síce špekulovať o tom, nakoľko je to funkčné (autorka uvádza, kedy presne postavy svoje myšlienky prezentujú, čím simuluje denníkovú formu, v tomto prípade však nie je presvedčivá, a daný spôsob je teda neadekvátny a neautentický), bývalá žurnalistka Paula Hawkins je však skvelou fabulátorkou, čitateľ sa teda nad nelogickosť a nedostatky formy rád povznesie. Odmenou mu bude napínavý a umne vygradovaný príbeh, ktorý sa rýchlo a dobre číta, a len ťažko púšťa z ruky.

 

Mnohí autorke vytýkajú, že jej dielo je priveľmi podobné inému bestselleru. Je pravda, že Hawkinsová sa zrejme do istej miery nechala inšpirovať Flynnovej štýlom (subjektívni rozprávači, rodinné a partnerké traumy, negatívne vlastnosti či zlozvyky hlavných postáv, viacnásobné zvraty, vďaka ktorým sa menia čitateľove preferencie voči postavám…), v mnohom je však jedinečná – a skvelá. Napríklad nepoužíva stokrát predžuté metafory a opisy, umne svet ohmatáva vlastným jazykom, nerobí to však nijako silene. Jej nesporne silnou stránkou je aj vykreslenie charakterov a pohnútok všetkých postáv, a aj to, že každú z nich podrobuje optike zvyšných dvoch. Aj tým sa jej darí zaistiť, že dielo ani jeho postavy nie sú čiernobiele, a že je výhradne vecou čitateľa, ktorý z predložených pohľadov mu bude najbližší. Aj napriek troch rozprávačkám dej nestagnuje a informácie sa neduplujú – tempo je svižné, dej plynie rýchlo. Ku cti slúži Hawkinsovej aj to, že spočiatku je veľmi ťažké vystopovať páchateľa – vnímavejší čitateľ ho síce možno odhalí približne v tretej štvrtine knihy, aj tak však pre mnohých bude záver určite prekvapivý.

 

Sú bestsellery, ktoré majú dobrý marketing, no ich kvalita je pokrivkávajúca až vágna. Úprimne – väčšina. Občas sa však do rebríčkov najpredávanejších zaradí aj kniha, ktorú sa oplatí neprehliadnuť. A Dievča vo vlaku, v rámci svojho žánru, takou určite je.

 

Recenzovaná kniha:

Paula Hawkins : Dievča vo vlaku. Vydavateľstvo: Slovart, 2015, 2016. Preklad: Patrick Frank

 

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98200x
Priemerná čítanosť článkov: 1067x

Autor blogu

Kategórie