Založ si blog

Dievča vo vlaku

Diery v živote sú trvalé. Musíte okolo nich obrásť ako korene stromu okolo betónu. Musíte ich postupne zakryť sama sebou.” Myšlienka z bestselleru, ktorý pred rokom prišiel na pulty našich kníhkupectiev a toho času aj na plátna kníh. Dievča vo vlaku, nový hit sezóny. Zaslúžene?

 

Rachel je závislá na alkohole a na svojom bývalom. Okolo svojich dier ešte neobrástla; a všetky jej korene sú, zdá sa, bezútešne zoťaté. Každý deň Rachel cestuje vlakom do Londýna a pozoruje domy pri trati. Najmä dva. V jednom kedysi bývala ona, dnes tam však – už takmer dva roky – žije jej exmanžel Tom aj s novou ženou a ich spoločným dieťaťom. Pohľad na tento dom Rachel veľmi bolí, nemôže však odolať. Druhý dom obýva dvojica, ktorú Rachel nepozná. Naoko harmonický pár, takmer každé ráno sediaci na terase, však pre Rachel predstavuje všetko, čo vždy chcela, a čo krátko mala, ale stratila. Zohraní muž a žena ju fascinujú až natoľko, že im dá mená a predstavuje si, ako asi žijú.

 

Ženou, ktorú Rachel z okna pozoruje a idealizuje si ju, je Megan. Krásna blondínka s krehkým výzorom vtáčaťa si žije naoko bezstarostne, aj ona však má svoje traumy, rany a tajomstvá. A jedného dňa náhle zmizne.

 

Anna, Tomova nová manželka, má z Rachel často strach. Neznáša, keď vyvoláva jej mužovi, keď sa potuluje okolo ich domu, keď im necháva rôzne odkazy. Nebyť Rachel, Annin život by bol dokonalý. Po tom, čo sa ukáže, že Megan – niekdajšia opatrovateľka jej malej dcérky – zmizla, a o prípad sa začne zaujímať polícia i média, Anna si spomenie, že v osudný večer videla potulovať sa na ich štvrti práve Rachel…

 

Rachel, Megan, Anna: tri rozprávačky, ktorých trojhlas pomáha pozrieť sa na príbeh z troch rôznych perspektív. Dalo by sa síce špekulovať o tom, nakoľko je to funkčné (autorka uvádza, kedy presne postavy svoje myšlienky prezentujú, čím simuluje denníkovú formu, v tomto prípade však nie je presvedčivá, a daný spôsob je teda neadekvátny a neautentický), bývalá žurnalistka Paula Hawkins je však skvelou fabulátorkou, čitateľ sa teda nad nelogickosť a nedostatky formy rád povznesie. Odmenou mu bude napínavý a umne vygradovaný príbeh, ktorý sa rýchlo a dobre číta, a len ťažko púšťa z ruky.

 

Mnohí autorke vytýkajú, že jej dielo je priveľmi podobné inému bestselleru. Je pravda, že Hawkinsová sa zrejme do istej miery nechala inšpirovať Flynnovej štýlom (subjektívni rozprávači, rodinné a partnerké traumy, negatívne vlastnosti či zlozvyky hlavných postáv, viacnásobné zvraty, vďaka ktorým sa menia čitateľove preferencie voči postavám…), v mnohom je však jedinečná – a skvelá. Napríklad nepoužíva stokrát predžuté metafory a opisy, umne svet ohmatáva vlastným jazykom, nerobí to však nijako silene. Jej nesporne silnou stránkou je aj vykreslenie charakterov a pohnútok všetkých postáv, a aj to, že každú z nich podrobuje optike zvyšných dvoch. Aj tým sa jej darí zaistiť, že dielo ani jeho postavy nie sú čiernobiele, a že je výhradne vecou čitateľa, ktorý z predložených pohľadov mu bude najbližší. Aj napriek troch rozprávačkám dej nestagnuje a informácie sa neduplujú – tempo je svižné, dej plynie rýchlo. Ku cti slúži Hawkinsovej aj to, že spočiatku je veľmi ťažké vystopovať páchateľa – vnímavejší čitateľ ho síce možno odhalí približne v tretej štvrtine knihy, aj tak však pre mnohých bude záver určite prekvapivý.

 

Sú bestsellery, ktoré majú dobrý marketing, no ich kvalita je pokrivkávajúca až vágna. Úprimne – väčšina. Občas sa však do rebríčkov najpredávanejších zaradí aj kniha, ktorú sa oplatí neprehliadnuť. A Dievča vo vlaku, v rámci svojho žánru, takou určite je.

 

Recenzovaná kniha:

Paula Hawkins : Dievča vo vlaku. Vydavateľstvo: Slovart, 2015, 2016. Preklad: Patrick Frank

 

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111132x
Priemerná čítanosť článkov: 1069x

Autor blogu

Kategórie