Založ si blog

Čo viete o polárnych motýľoch?

Polárne motýle sú veľmi vzácne. Možno preto, že de facto ani neexistujú. Nie mimo sveta Pankovčinovej knihy, do ktorého názvu sa jeden z nich vpašoval. Polárny motýľ však má aj podtitul. Priestor 3×4. Veď aj vlastný priestor je veľmi vzácny…

 

Svoje o tom vie aj študent Patrik, hlavný hrdina Pankovčinovho románu. Polárneho motýľa si vymyslel kedysi dávno – a rozhodol sa veriť, že raz mu prinesie šťastie. Vymedzený priestor si nevymyslel – ten mu bol pridelený presne tak isto, ako iným obyvateľom internátu. Priestorové obmedzenie však nie je jediné, ktoré nášho hrdinu trápi…

 

Čitateľ postupne spoznáva Patrikov život, svet, pohľad naň. Hlavné aj vedľajšie postavičky Patrikovho študentského života. Epizódky, nuansy, peripetie. Dobrodružstvá, pitky, bitky a najmä lásky. Úlety, zálety, zaľúbenia, odľúbenia. Osudové i jednorazové dievčatá. Aj tú najosudovejšiu. Petru. Hoci spočiatku sa vôbec nejaví tak osudovo ako trebárs Tina. Najprv to vyzerá tak, že Peťa bude jednou z Patrikových mnohých. Nie prvá, nie posledná, nie jedinečná, nie nezabudnuteľná. Hoci on má byť jej prvý. Hoci ním napokon nie je. Keď zistí, že Patrik chce to, a nie ju, rozídu sa. Prvýkrát. A ona sa dá z trucu inému – opitá, opretá o strom, nešťastná.

 

A život ide ďalej.

 

Ďalšie zaľúbenia, odľúbenia. Pokusy, omyly. Návraty.

 

A čakanie na bájneho polárneho motýľa. A zásadná otázka.

 

Priletí?

 

Pôvodný Pankovčinov rukopis bol vraj dvojnásobne dlhým. Ktovie, čo všetko z neho musel autor okresať. Avšak to, čo ostalo, je dostatočné. Výrečné. Skrz-naskrz uveriteľné i so svojimi reálno-magickými vsuvkami. Dokazujúce, že niekedy stačí aj priestor 3×4. Ten sa totiž nestal kľúčovým len pre život hlavného hrdinu, ale i pre kompozíciu samotnej knižky.

 

Autor v nej totiž vytvoril 3 kapitoly, z ktorej každá sa skladá zo štyroch podkapitol.

 

Nie je to však jediná zaujímavá hračka, ktorú si pre svojho čitateľa Pankovčin pripravil.

 

Takmer postmodernistický spôsob, s akým odvíja príbehy i príbežky rôznych postáv i postavičiek, ich strácanie sa i nachádzanie v rôznych kapitolách románu, občasné splývanie hrdinu s rozprávačom (autorom), občasné „úlety“ do budúcnosti a prezrádzanie (naznačovanie) toho, čo sa stane (a dokonca i odkazy na iné autorove knihy, ako som sa dozvedela, a ako sa v blízkom čase chystám presvedčiť…) – to všetko spestruje radosť z čítania a dáva čitateľovi tušiť, že radosť mal aj autor pri jej tvorbe. A že možno nebol len autorom, ale – kedysi, kdesi – i dejateľom príbehu.

 

Takým jedným Patrikom, ktorý mal svoju školu, priateľov, priateľky, obľúbenú krčmu.. A potom zážitky a spomienky a túžbu podeliť sa o ne.

 

A my môžeme byť radi, že tak spravil.

 

Stojí to za to.

 

Recenzovaná kniha:

Václav Pankovčín: Polárny motýľ. Priestor 3 x 4. Slovenský spisovateľ, 1997. 140 strán.

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98210x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie