Založ si blog

Čo viete o polárnych motýľoch?

Polárne motýle sú veľmi vzácne. Možno preto, že de facto ani neexistujú. Nie mimo sveta Pankovčinovej knihy, do ktorého názvu sa jeden z nich vpašoval. Polárny motýľ však má aj podtitul. Priestor 3×4. Veď aj vlastný priestor je veľmi vzácny…

 

Svoje o tom vie aj študent Patrik, hlavný hrdina Pankovčinovho románu. Polárneho motýľa si vymyslel kedysi dávno – a rozhodol sa veriť, že raz mu prinesie šťastie. Vymedzený priestor si nevymyslel – ten mu bol pridelený presne tak isto, ako iným obyvateľom internátu. Priestorové obmedzenie však nie je jediné, ktoré nášho hrdinu trápi…

 

Čitateľ postupne spoznáva Patrikov život, svet, pohľad naň. Hlavné aj vedľajšie postavičky Patrikovho študentského života. Epizódky, nuansy, peripetie. Dobrodružstvá, pitky, bitky a najmä lásky. Úlety, zálety, zaľúbenia, odľúbenia. Osudové i jednorazové dievčatá. Aj tú najosudovejšiu. Petru. Hoci spočiatku sa vôbec nejaví tak osudovo ako trebárs Tina. Najprv to vyzerá tak, že Peťa bude jednou z Patrikových mnohých. Nie prvá, nie posledná, nie jedinečná, nie nezabudnuteľná. Hoci on má byť jej prvý. Hoci ním napokon nie je. Keď zistí, že Patrik chce to, a nie ju, rozídu sa. Prvýkrát. A ona sa dá z trucu inému – opitá, opretá o strom, nešťastná.

 

A život ide ďalej.

 

Ďalšie zaľúbenia, odľúbenia. Pokusy, omyly. Návraty.

 

A čakanie na bájneho polárneho motýľa. A zásadná otázka.

 

Priletí?

 

Pôvodný Pankovčinov rukopis bol vraj dvojnásobne dlhým. Ktovie, čo všetko z neho musel autor okresať. Avšak to, čo ostalo, je dostatočné. Výrečné. Skrz-naskrz uveriteľné i so svojimi reálno-magickými vsuvkami. Dokazujúce, že niekedy stačí aj priestor 3×4. Ten sa totiž nestal kľúčovým len pre život hlavného hrdinu, ale i pre kompozíciu samotnej knižky.

 

Autor v nej totiž vytvoril 3 kapitoly, z ktorej každá sa skladá zo štyroch podkapitol.

 

Nie je to však jediná zaujímavá hračka, ktorú si pre svojho čitateľa Pankovčin pripravil.

 

Takmer postmodernistický spôsob, s akým odvíja príbehy i príbežky rôznych postáv i postavičiek, ich strácanie sa i nachádzanie v rôznych kapitolách románu, občasné splývanie hrdinu s rozprávačom (autorom), občasné „úlety“ do budúcnosti a prezrádzanie (naznačovanie) toho, čo sa stane (a dokonca i odkazy na iné autorove knihy, ako som sa dozvedela, a ako sa v blízkom čase chystám presvedčiť…) – to všetko spestruje radosť z čítania a dáva čitateľovi tušiť, že radosť mal aj autor pri jej tvorbe. A že možno nebol len autorom, ale – kedysi, kdesi – i dejateľom príbehu.

 

Takým jedným Patrikom, ktorý mal svoju školu, priateľov, priateľky, obľúbenú krčmu.. A potom zážitky a spomienky a túžbu podeliť sa o ne.

 

A my môžeme byť radi, že tak spravil.

 

Stojí to za to.

 

Recenzovaná kniha:

Václav Pankovčín: Polárny motýľ. Priestor 3 x 4. Slovenský spisovateľ, 1997. 140 strán.

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129625x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie