Založ si blog

Čo viete o polárnych motýľoch?

Polárne motýle sú veľmi vzácne. Možno preto, že de facto ani neexistujú. Nie mimo sveta Pankovčinovej knihy, do ktorého názvu sa jeden z nich vpašoval. Polárny motýľ však má aj podtitul. Priestor 3×4. Veď aj vlastný priestor je veľmi vzácny…

 

Svoje o tom vie aj študent Patrik, hlavný hrdina Pankovčinovho románu. Polárneho motýľa si vymyslel kedysi dávno – a rozhodol sa veriť, že raz mu prinesie šťastie. Vymedzený priestor si nevymyslel – ten mu bol pridelený presne tak isto, ako iným obyvateľom internátu. Priestorové obmedzenie však nie je jediné, ktoré nášho hrdinu trápi…

 

Čitateľ postupne spoznáva Patrikov život, svet, pohľad naň. Hlavné aj vedľajšie postavičky Patrikovho študentského života. Epizódky, nuansy, peripetie. Dobrodružstvá, pitky, bitky a najmä lásky. Úlety, zálety, zaľúbenia, odľúbenia. Osudové i jednorazové dievčatá. Aj tú najosudovejšiu. Petru. Hoci spočiatku sa vôbec nejaví tak osudovo ako trebárs Tina. Najprv to vyzerá tak, že Peťa bude jednou z Patrikových mnohých. Nie prvá, nie posledná, nie jedinečná, nie nezabudnuteľná. Hoci on má byť jej prvý. Hoci ním napokon nie je. Keď zistí, že Patrik chce to, a nie ju, rozídu sa. Prvýkrát. A ona sa dá z trucu inému – opitá, opretá o strom, nešťastná.

 

A život ide ďalej.

 

Ďalšie zaľúbenia, odľúbenia. Pokusy, omyly. Návraty.

 

A čakanie na bájneho polárneho motýľa. A zásadná otázka.

 

Priletí?

 

Pôvodný Pankovčinov rukopis bol vraj dvojnásobne dlhým. Ktovie, čo všetko z neho musel autor okresať. Avšak to, čo ostalo, je dostatočné. Výrečné. Skrz-naskrz uveriteľné i so svojimi reálno-magickými vsuvkami. Dokazujúce, že niekedy stačí aj priestor 3×4. Ten sa totiž nestal kľúčovým len pre život hlavného hrdinu, ale i pre kompozíciu samotnej knižky.

 

Autor v nej totiž vytvoril 3 kapitoly, z ktorej každá sa skladá zo štyroch podkapitol.

 

Nie je to však jediná zaujímavá hračka, ktorú si pre svojho čitateľa Pankovčin pripravil.

 

Takmer postmodernistický spôsob, s akým odvíja príbehy i príbežky rôznych postáv i postavičiek, ich strácanie sa i nachádzanie v rôznych kapitolách románu, občasné splývanie hrdinu s rozprávačom (autorom), občasné „úlety“ do budúcnosti a prezrádzanie (naznačovanie) toho, čo sa stane (a dokonca i odkazy na iné autorove knihy, ako som sa dozvedela, a ako sa v blízkom čase chystám presvedčiť…) – to všetko spestruje radosť z čítania a dáva čitateľovi tušiť, že radosť mal aj autor pri jej tvorbe. A že možno nebol len autorom, ale – kedysi, kdesi – i dejateľom príbehu.

 

Takým jedným Patrikom, ktorý mal svoju školu, priateľov, priateľky, obľúbenú krčmu.. A potom zážitky a spomienky a túžbu podeliť sa o ne.

 

A my môžeme byť radi, že tak spravil.

 

Stojí to za to.

 

Recenzovaná kniha:

Václav Pankovčín: Polárny motýľ. Priestor 3 x 4. Slovenský spisovateľ, 1997. 140 strán.

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118538x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie