Založ si blog

Čo viete o polárnych motýľoch?

Polárne motýle sú veľmi vzácne. Možno preto, že de facto ani neexistujú. Nie mimo sveta Pankovčinovej knihy, do ktorého názvu sa jeden z nich vpašoval. Polárny motýľ však má aj podtitul. Priestor 3×4. Veď aj vlastný priestor je veľmi vzácny…

 

Svoje o tom vie aj študent Patrik, hlavný hrdina Pankovčinovho románu. Polárneho motýľa si vymyslel kedysi dávno – a rozhodol sa veriť, že raz mu prinesie šťastie. Vymedzený priestor si nevymyslel – ten mu bol pridelený presne tak isto, ako iným obyvateľom internátu. Priestorové obmedzenie však nie je jediné, ktoré nášho hrdinu trápi…

 

Čitateľ postupne spoznáva Patrikov život, svet, pohľad naň. Hlavné aj vedľajšie postavičky Patrikovho študentského života. Epizódky, nuansy, peripetie. Dobrodružstvá, pitky, bitky a najmä lásky. Úlety, zálety, zaľúbenia, odľúbenia. Osudové i jednorazové dievčatá. Aj tú najosudovejšiu. Petru. Hoci spočiatku sa vôbec nejaví tak osudovo ako trebárs Tina. Najprv to vyzerá tak, že Peťa bude jednou z Patrikových mnohých. Nie prvá, nie posledná, nie jedinečná, nie nezabudnuteľná. Hoci on má byť jej prvý. Hoci ním napokon nie je. Keď zistí, že Patrik chce to, a nie ju, rozídu sa. Prvýkrát. A ona sa dá z trucu inému – opitá, opretá o strom, nešťastná.

 

A život ide ďalej.

 

Ďalšie zaľúbenia, odľúbenia. Pokusy, omyly. Návraty.

 

A čakanie na bájneho polárneho motýľa. A zásadná otázka.

 

Priletí?

 

Pôvodný Pankovčinov rukopis bol vraj dvojnásobne dlhým. Ktovie, čo všetko z neho musel autor okresať. Avšak to, čo ostalo, je dostatočné. Výrečné. Skrz-naskrz uveriteľné i so svojimi reálno-magickými vsuvkami. Dokazujúce, že niekedy stačí aj priestor 3×4. Ten sa totiž nestal kľúčovým len pre život hlavného hrdinu, ale i pre kompozíciu samotnej knižky.

 

Autor v nej totiž vytvoril 3 kapitoly, z ktorej každá sa skladá zo štyroch podkapitol.

 

Nie je to však jediná zaujímavá hračka, ktorú si pre svojho čitateľa Pankovčin pripravil.

 

Takmer postmodernistický spôsob, s akým odvíja príbehy i príbežky rôznych postáv i postavičiek, ich strácanie sa i nachádzanie v rôznych kapitolách románu, občasné splývanie hrdinu s rozprávačom (autorom), občasné „úlety“ do budúcnosti a prezrádzanie (naznačovanie) toho, čo sa stane (a dokonca i odkazy na iné autorove knihy, ako som sa dozvedela, a ako sa v blízkom čase chystám presvedčiť…) – to všetko spestruje radosť z čítania a dáva čitateľovi tušiť, že radosť mal aj autor pri jej tvorbe. A že možno nebol len autorom, ale – kedysi, kdesi – i dejateľom príbehu.

 

Takým jedným Patrikom, ktorý mal svoju školu, priateľov, priateľky, obľúbenú krčmu.. A potom zážitky a spomienky a túžbu podeliť sa o ne.

 

A my môžeme byť radi, že tak spravil.

 

Stojí to za to.

 

Recenzovaná kniha:

Václav Pankovčín: Polárny motýľ. Priestor 3 x 4. Slovenský spisovateľ, 1997. 140 strán.

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111121x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie