Založ si blog

Všetko trvá krátko

Smrť a umieranie – aj keby nič iné, toto sa týka každého z nás. Všetci raz umrieme a každému z nás umrie aspoň pár blízkych. So smrťou a umieraním sa však nevyrovnávajú len jednotlivci – tieto veľké témy pravidelne reflektuje a analyzuje i história, sociológia, náboženstvo či psychológia. A literatúra.

 

Irvin D. Yalom patrí k svetoznámym psychológom, sám však je už vo veku, v ktorom sa téme smrti a umierania nevyhne. Ani ako psychológ, ani ako človek. A ani ako autor. Zatiaľ čo v svojich predošlých dielach skúmal najmä vzťahy, posadnutosť, zmysel života a podobne, v knihe Všetko trvá krátko  (A ďalšie príbehy zo psychoterapie) sa však primárne zaoberá ľudskou smrteľnosťou. Robí tak cez príbehy svojich klientov, ktorí k nemu prišli práve preto, aby sa vyrovnali s vlastným či cudzím blížiacim sa koncom. Vo vyhrotených existenčných okamihoch prichádzajú na pretras aj témy zmyslu života, pominuteľnosti vecí, nepodarených vzťahov. Sumarizovanie životných príbehov, ktorých svedkom sa stáva práve Yalom, má v sebe potenciál zaujať – a zamyslieť sa spolu s hrdinami jednotlivých príbehov aj nad vlastným životom.

 

Skúsený psychológ, ktorý už sám v živote zažil čokoľvek, knihu koncipoval s citom. To, čo je už samo o sebe silné a veľké (a takými témy smrti, umierania či lásky určite sú) nepodčiarkuje nadbytočným sentimentom. Dokonca naznačuje, že si je vedomý obmedzení, ktoré má tak psychológia, ako aj literatúra, zároveň však nezaviera na ich moc: „Po chvíli každá myšlienka prestane fungovať. Stratí silu. V tom sa myšlienky podobajú liekom. Lenže myšlienky sú predsa len nezdolnejšie – vyčerpajú sa, na istý čas zapadnú, akoby oddychovali, potom sa vrátia, oživené a zároveň lepšie a silnejšie.“

 

Tí, ktorí sa už stretli s autorovou predošlou tvorbou, možno budú prekvapení, ako zostručnel, ako skonkrétnel. Niektorým to možno bude vyhovovať, iní možno budú sklamaní. Tí, ktorí majú chuť konfrontovať sa s príbehmi tých, ktorých životov sa dotkla či dotýka smrť, však určite budú milo prekvapení, a možno v knižke nájdu i myšlienky, ktoré akoby boli napísané priamo pre nich.

 

Recenzovaná kniha:

Irvin D. Yalom: Všetko trvá krátko. Vydavateľstvo: Premedia, 2015. Preklad: Vladislav Gális

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129602x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie