Založ si blog

Všetko trvá krátko

Smrť a umieranie – aj keby nič iné, toto sa týka každého z nás. Všetci raz umrieme a každému z nás umrie aspoň pár blízkych. So smrťou a umieraním sa však nevyrovnávajú len jednotlivci – tieto veľké témy pravidelne reflektuje a analyzuje i história, sociológia, náboženstvo či psychológia. A literatúra.

 

Irvin D. Yalom patrí k svetoznámym psychológom, sám však je už vo veku, v ktorom sa téme smrti a umierania nevyhne. Ani ako psychológ, ani ako človek. A ani ako autor. Zatiaľ čo v svojich predošlých dielach skúmal najmä vzťahy, posadnutosť, zmysel života a podobne, v knihe Všetko trvá krátko  (A ďalšie príbehy zo psychoterapie) sa však primárne zaoberá ľudskou smrteľnosťou. Robí tak cez príbehy svojich klientov, ktorí k nemu prišli práve preto, aby sa vyrovnali s vlastným či cudzím blížiacim sa koncom. Vo vyhrotených existenčných okamihoch prichádzajú na pretras aj témy zmyslu života, pominuteľnosti vecí, nepodarených vzťahov. Sumarizovanie životných príbehov, ktorých svedkom sa stáva práve Yalom, má v sebe potenciál zaujať – a zamyslieť sa spolu s hrdinami jednotlivých príbehov aj nad vlastným životom.

 

Skúsený psychológ, ktorý už sám v živote zažil čokoľvek, knihu koncipoval s citom. To, čo je už samo o sebe silné a veľké (a takými témy smrti, umierania či lásky určite sú) nepodčiarkuje nadbytočným sentimentom. Dokonca naznačuje, že si je vedomý obmedzení, ktoré má tak psychológia, ako aj literatúra, zároveň však nezaviera na ich moc: „Po chvíli každá myšlienka prestane fungovať. Stratí silu. V tom sa myšlienky podobajú liekom. Lenže myšlienky sú predsa len nezdolnejšie – vyčerpajú sa, na istý čas zapadnú, akoby oddychovali, potom sa vrátia, oživené a zároveň lepšie a silnejšie.“

 

Tí, ktorí sa už stretli s autorovou predošlou tvorbou, možno budú prekvapení, ako zostručnel, ako skonkrétnel. Niektorým to možno bude vyhovovať, iní možno budú sklamaní. Tí, ktorí majú chuť konfrontovať sa s príbehmi tých, ktorých životov sa dotkla či dotýka smrť, však určite budú milo prekvapení, a možno v knižke nájdu i myšlienky, ktoré akoby boli napísané priamo pre nich.

 

Recenzovaná kniha:

Irvin D. Yalom: Všetko trvá krátko. Vydavateľstvo: Premedia, 2015. Preklad: Vladislav Gális

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98219x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie