Založ si blog

Všetko trvá krátko

Smrť a umieranie – aj keby nič iné, toto sa týka každého z nás. Všetci raz umrieme a každému z nás umrie aspoň pár blízkych. So smrťou a umieraním sa však nevyrovnávajú len jednotlivci – tieto veľké témy pravidelne reflektuje a analyzuje i história, sociológia, náboženstvo či psychológia. A literatúra.

 

Irvin D. Yalom patrí k svetoznámym psychológom, sám však je už vo veku, v ktorom sa téme smrti a umierania nevyhne. Ani ako psychológ, ani ako človek. A ani ako autor. Zatiaľ čo v svojich predošlých dielach skúmal najmä vzťahy, posadnutosť, zmysel života a podobne, v knihe Všetko trvá krátko  (A ďalšie príbehy zo psychoterapie) sa však primárne zaoberá ľudskou smrteľnosťou. Robí tak cez príbehy svojich klientov, ktorí k nemu prišli práve preto, aby sa vyrovnali s vlastným či cudzím blížiacim sa koncom. Vo vyhrotených existenčných okamihoch prichádzajú na pretras aj témy zmyslu života, pominuteľnosti vecí, nepodarených vzťahov. Sumarizovanie životných príbehov, ktorých svedkom sa stáva práve Yalom, má v sebe potenciál zaujať – a zamyslieť sa spolu s hrdinami jednotlivých príbehov aj nad vlastným životom.

 

Skúsený psychológ, ktorý už sám v živote zažil čokoľvek, knihu koncipoval s citom. To, čo je už samo o sebe silné a veľké (a takými témy smrti, umierania či lásky určite sú) nepodčiarkuje nadbytočným sentimentom. Dokonca naznačuje, že si je vedomý obmedzení, ktoré má tak psychológia, ako aj literatúra, zároveň však nezaviera na ich moc: „Po chvíli každá myšlienka prestane fungovať. Stratí silu. V tom sa myšlienky podobajú liekom. Lenže myšlienky sú predsa len nezdolnejšie – vyčerpajú sa, na istý čas zapadnú, akoby oddychovali, potom sa vrátia, oživené a zároveň lepšie a silnejšie.“

 

Tí, ktorí sa už stretli s autorovou predošlou tvorbou, možno budú prekvapení, ako zostručnel, ako skonkrétnel. Niektorým to možno bude vyhovovať, iní možno budú sklamaní. Tí, ktorí majú chuť konfrontovať sa s príbehmi tých, ktorých životov sa dotkla či dotýka smrť, však určite budú milo prekvapení, a možno v knižke nájdu i myšlienky, ktoré akoby boli napísané priamo pre nich.

 

Recenzovaná kniha:

Irvin D. Yalom: Všetko trvá krátko. Vydavateľstvo: Premedia, 2015. Preklad: Vladislav Gális

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111124x
Priemerná čítanosť článkov: 1069x

Autor blogu

Kategórie