Založ si blog

Všetko trvá krátko

Smrť a umieranie – aj keby nič iné, toto sa týka každého z nás. Všetci raz umrieme a každému z nás umrie aspoň pár blízkych. So smrťou a umieraním sa však nevyrovnávajú len jednotlivci – tieto veľké témy pravidelne reflektuje a analyzuje i história, sociológia, náboženstvo či psychológia. A literatúra.

 

Irvin D. Yalom patrí k svetoznámym psychológom, sám však je už vo veku, v ktorom sa téme smrti a umierania nevyhne. Ani ako psychológ, ani ako človek. A ani ako autor. Zatiaľ čo v svojich predošlých dielach skúmal najmä vzťahy, posadnutosť, zmysel života a podobne, v knihe Všetko trvá krátko  (A ďalšie príbehy zo psychoterapie) sa však primárne zaoberá ľudskou smrteľnosťou. Robí tak cez príbehy svojich klientov, ktorí k nemu prišli práve preto, aby sa vyrovnali s vlastným či cudzím blížiacim sa koncom. Vo vyhrotených existenčných okamihoch prichádzajú na pretras aj témy zmyslu života, pominuteľnosti vecí, nepodarených vzťahov. Sumarizovanie životných príbehov, ktorých svedkom sa stáva práve Yalom, má v sebe potenciál zaujať – a zamyslieť sa spolu s hrdinami jednotlivých príbehov aj nad vlastným životom.

 

Skúsený psychológ, ktorý už sám v živote zažil čokoľvek, knihu koncipoval s citom. To, čo je už samo o sebe silné a veľké (a takými témy smrti, umierania či lásky určite sú) nepodčiarkuje nadbytočným sentimentom. Dokonca naznačuje, že si je vedomý obmedzení, ktoré má tak psychológia, ako aj literatúra, zároveň však nezaviera na ich moc: „Po chvíli každá myšlienka prestane fungovať. Stratí silu. V tom sa myšlienky podobajú liekom. Lenže myšlienky sú predsa len nezdolnejšie – vyčerpajú sa, na istý čas zapadnú, akoby oddychovali, potom sa vrátia, oživené a zároveň lepšie a silnejšie.“

 

Tí, ktorí sa už stretli s autorovou predošlou tvorbou, možno budú prekvapení, ako zostručnel, ako skonkrétnel. Niektorým to možno bude vyhovovať, iní možno budú sklamaní. Tí, ktorí majú chuť konfrontovať sa s príbehmi tých, ktorých životov sa dotkla či dotýka smrť, však určite budú milo prekvapení, a možno v knižke nájdu i myšlienky, ktoré akoby boli napísané priamo pre nich.

 

Recenzovaná kniha:

Irvin D. Yalom: Všetko trvá krátko. Vydavateľstvo: Premedia, 2015. Preklad: Vladislav Gális

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139563x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie