Založ si blog

Všetko trvá krátko

Smrť a umieranie – aj keby nič iné, toto sa týka každého z nás. Všetci raz umrieme a každému z nás umrie aspoň pár blízkych. So smrťou a umieraním sa však nevyrovnávajú len jednotlivci – tieto veľké témy pravidelne reflektuje a analyzuje i história, sociológia, náboženstvo či psychológia. A literatúra.

 

Irvin D. Yalom patrí k svetoznámym psychológom, sám však je už vo veku, v ktorom sa téme smrti a umierania nevyhne. Ani ako psychológ, ani ako človek. A ani ako autor. Zatiaľ čo v svojich predošlých dielach skúmal najmä vzťahy, posadnutosť, zmysel života a podobne, v knihe Všetko trvá krátko  (A ďalšie príbehy zo psychoterapie) sa však primárne zaoberá ľudskou smrteľnosťou. Robí tak cez príbehy svojich klientov, ktorí k nemu prišli práve preto, aby sa vyrovnali s vlastným či cudzím blížiacim sa koncom. Vo vyhrotených existenčných okamihoch prichádzajú na pretras aj témy zmyslu života, pominuteľnosti vecí, nepodarených vzťahov. Sumarizovanie životných príbehov, ktorých svedkom sa stáva práve Yalom, má v sebe potenciál zaujať – a zamyslieť sa spolu s hrdinami jednotlivých príbehov aj nad vlastným životom.

 

Skúsený psychológ, ktorý už sám v živote zažil čokoľvek, knihu koncipoval s citom. To, čo je už samo o sebe silné a veľké (a takými témy smrti, umierania či lásky určite sú) nepodčiarkuje nadbytočným sentimentom. Dokonca naznačuje, že si je vedomý obmedzení, ktoré má tak psychológia, ako aj literatúra, zároveň však nezaviera na ich moc: „Po chvíli každá myšlienka prestane fungovať. Stratí silu. V tom sa myšlienky podobajú liekom. Lenže myšlienky sú predsa len nezdolnejšie – vyčerpajú sa, na istý čas zapadnú, akoby oddychovali, potom sa vrátia, oživené a zároveň lepšie a silnejšie.“

 

Tí, ktorí sa už stretli s autorovou predošlou tvorbou, možno budú prekvapení, ako zostručnel, ako skonkrétnel. Niektorým to možno bude vyhovovať, iní možno budú sklamaní. Tí, ktorí majú chuť konfrontovať sa s príbehmi tých, ktorých životov sa dotkla či dotýka smrť, však určite budú milo prekvapení, a možno v knižke nájdu i myšlienky, ktoré akoby boli napísané priamo pre nich.

 

Recenzovaná kniha:

Irvin D. Yalom: Všetko trvá krátko. Vydavateľstvo: Premedia, 2015. Preklad: Vladislav Gális

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118548x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie