Založ si blog

Keď sa z prostitútky stane jasnovidka

Všetci sa živíme, ako vieme a môžeme. Nerdy sa živí uspokojonavním pánov – ale zásadne len rukou, ako rada zdôrazňuje. Takáto práca môže mať neblahé následky; v Nerdynom prípade určite nie morálne (výčitky svedomia musíte hľadať v inom žánri), ale fyziologické. Keď sa jej totiž zapáli karpálny tunel a ona už viac nevládze byť najlepšou v svojom „odbore“, musí si vymyslieť iný spôsob obživy.

 

A tak sa z nej stane jasnovidka. Na prvý pohľad nič ťažké – ani na prvé vyskúšanie. Nerdy je skvelá manipulátorka, s využívaním ľudských emócií ma skúsenosti už z čias detstva, a teraz ich len zručne zúročuje. O jasnovidectve ani o svojich klientkach nemá veľké ilúzie, skôr naopak. Úprimne až cynicky opisuje svet, z ktorého sa v skutočnosti vysmieva, až kým…

 

Temný viktoriánsky dom, brutálna vražda, ktorá sa v ňom kedysi stala, zdeprimovaná žena, ktorá v ňom musí kvôli mužovmu čudnému vkusu žiť, a ktorá Nerdy poprosí o pomoc. Vyzerá to totiž tak, že dom je plná prízrakov a zla. A navyše je v ňom aj Susanin nevlastný syn, temný a zlomyseľný viac ako všetci, ktorých doteraz Nerdy poznala.

 

A tak sa začína príbeh, v ktorom veci nemusia byť také, aké sa zdali na prvý pohľad, a často ani také, ako sa javili na druhý. Manipulátorka je – zdá sa – sama manipulovanou; tí, čo sa javili bezmocní, sú možno stelesnením zla, a to, čo bola včera pravda, je dnes len výsmech…

 

Alebo je všetko opäť inak?

 

Gillian Flynnová je skvelou rozprávačkou. Čitateľa drží v napätí, hrá sa s ním ako mačka s myšou – a keď to nečaká, poriadne naňho vycerí zuby. Až tak, že vystrašená myška vidí už len čierne útroby dokorán otvorenej papule. Dokázala to už pri svojich bestselleroch Stratené dievča, Ostré predmety či Temné miesta, a teraz to dokazuje aj v skromnom priestore poviedky, za ktorú získala Cenu Edgara Allana Poea.

 

Ak máte chuť na trochu príjemného mrazenia, táto šťavnatá jednohubka vám ho  určite zachutí.

 

 

Recenzovaná kniha:

Gillian Flynn: Predtucha.Tatran, 2016. Preklad: Katarína Jusková

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98193x
Priemerná čítanosť článkov: 1067x

Autor blogu

Kategórie