Založ si blog

Keď sa z prostitútky stane jasnovidka

Všetci sa živíme, ako vieme a môžeme. Nerdy sa živí uspokojonavním pánov – ale zásadne len rukou, ako rada zdôrazňuje. Takáto práca môže mať neblahé následky; v Nerdynom prípade určite nie morálne (výčitky svedomia musíte hľadať v inom žánri), ale fyziologické. Keď sa jej totiž zapáli karpálny tunel a ona už viac nevládze byť najlepšou v svojom „odbore“, musí si vymyslieť iný spôsob obživy.

 

A tak sa z nej stane jasnovidka. Na prvý pohľad nič ťažké – ani na prvé vyskúšanie. Nerdy je skvelá manipulátorka, s využívaním ľudských emócií ma skúsenosti už z čias detstva, a teraz ich len zručne zúročuje. O jasnovidectve ani o svojich klientkach nemá veľké ilúzie, skôr naopak. Úprimne až cynicky opisuje svet, z ktorého sa v skutočnosti vysmieva, až kým…

 

Temný viktoriánsky dom, brutálna vražda, ktorá sa v ňom kedysi stala, zdeprimovaná žena, ktorá v ňom musí kvôli mužovmu čudnému vkusu žiť, a ktorá Nerdy poprosí o pomoc. Vyzerá to totiž tak, že dom je plná prízrakov a zla. A navyše je v ňom aj Susanin nevlastný syn, temný a zlomyseľný viac ako všetci, ktorých doteraz Nerdy poznala.

 

A tak sa začína príbeh, v ktorom veci nemusia byť také, aké sa zdali na prvý pohľad, a často ani také, ako sa javili na druhý. Manipulátorka je – zdá sa – sama manipulovanou; tí, čo sa javili bezmocní, sú možno stelesnením zla, a to, čo bola včera pravda, je dnes len výsmech…

 

Alebo je všetko opäť inak?

 

Gillian Flynnová je skvelou rozprávačkou. Čitateľa drží v napätí, hrá sa s ním ako mačka s myšou – a keď to nečaká, poriadne naňho vycerí zuby. Až tak, že vystrašená myška vidí už len čierne útroby dokorán otvorenej papule. Dokázala to už pri svojich bestselleroch Stratené dievča, Ostré predmety či Temné miesta, a teraz to dokazuje aj v skromnom priestore poviedky, za ktorú získala Cenu Edgara Allana Poea.

 

Ak máte chuť na trochu príjemného mrazenia, táto šťavnatá jednohubka vám ho  určite zachutí.

 

 

Recenzovaná kniha:

Gillian Flynn: Predtucha.Tatran, 2016. Preklad: Katarína Jusková

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139567x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie