Založ si blog

Keď sa z prostitútky stane jasnovidka

Všetci sa živíme, ako vieme a môžeme. Nerdy sa živí uspokojonavním pánov – ale zásadne len rukou, ako rada zdôrazňuje. Takáto práca môže mať neblahé následky; v Nerdynom prípade určite nie morálne (výčitky svedomia musíte hľadať v inom žánri), ale fyziologické. Keď sa jej totiž zapáli karpálny tunel a ona už viac nevládze byť najlepšou v svojom „odbore“, musí si vymyslieť iný spôsob obživy.

 

A tak sa z nej stane jasnovidka. Na prvý pohľad nič ťažké – ani na prvé vyskúšanie. Nerdy je skvelá manipulátorka, s využívaním ľudských emócií ma skúsenosti už z čias detstva, a teraz ich len zručne zúročuje. O jasnovidectve ani o svojich klientkach nemá veľké ilúzie, skôr naopak. Úprimne až cynicky opisuje svet, z ktorého sa v skutočnosti vysmieva, až kým…

 

Temný viktoriánsky dom, brutálna vražda, ktorá sa v ňom kedysi stala, zdeprimovaná žena, ktorá v ňom musí kvôli mužovmu čudnému vkusu žiť, a ktorá Nerdy poprosí o pomoc. Vyzerá to totiž tak, že dom je plná prízrakov a zla. A navyše je v ňom aj Susanin nevlastný syn, temný a zlomyseľný viac ako všetci, ktorých doteraz Nerdy poznala.

 

A tak sa začína príbeh, v ktorom veci nemusia byť také, aké sa zdali na prvý pohľad, a často ani také, ako sa javili na druhý. Manipulátorka je – zdá sa – sama manipulovanou; tí, čo sa javili bezmocní, sú možno stelesnením zla, a to, čo bola včera pravda, je dnes len výsmech…

 

Alebo je všetko opäť inak?

 

Gillian Flynnová je skvelou rozprávačkou. Čitateľa drží v napätí, hrá sa s ním ako mačka s myšou – a keď to nečaká, poriadne naňho vycerí zuby. Až tak, že vystrašená myška vidí už len čierne útroby dokorán otvorenej papule. Dokázala to už pri svojich bestselleroch Stratené dievča, Ostré predmety či Temné miesta, a teraz to dokazuje aj v skromnom priestore poviedky, za ktorú získala Cenu Edgara Allana Poea.

 

Ak máte chuť na trochu príjemného mrazenia, táto šťavnatá jednohubka vám ho  určite zachutí.

 

 

Recenzovaná kniha:

Gillian Flynn: Predtucha.Tatran, 2016. Preklad: Katarína Jusková

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118551x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie