Založ si blog

Keď sa z prostitútky stane jasnovidka

Všetci sa živíme, ako vieme a môžeme. Nerdy sa živí uspokojonavním pánov – ale zásadne len rukou, ako rada zdôrazňuje. Takáto práca môže mať neblahé následky; v Nerdynom prípade určite nie morálne (výčitky svedomia musíte hľadať v inom žánri), ale fyziologické. Keď sa jej totiž zapáli karpálny tunel a ona už viac nevládze byť najlepšou v svojom „odbore“, musí si vymyslieť iný spôsob obživy.

 

A tak sa z nej stane jasnovidka. Na prvý pohľad nič ťažké – ani na prvé vyskúšanie. Nerdy je skvelá manipulátorka, s využívaním ľudských emócií ma skúsenosti už z čias detstva, a teraz ich len zručne zúročuje. O jasnovidectve ani o svojich klientkach nemá veľké ilúzie, skôr naopak. Úprimne až cynicky opisuje svet, z ktorého sa v skutočnosti vysmieva, až kým…

 

Temný viktoriánsky dom, brutálna vražda, ktorá sa v ňom kedysi stala, zdeprimovaná žena, ktorá v ňom musí kvôli mužovmu čudnému vkusu žiť, a ktorá Nerdy poprosí o pomoc. Vyzerá to totiž tak, že dom je plná prízrakov a zla. A navyše je v ňom aj Susanin nevlastný syn, temný a zlomyseľný viac ako všetci, ktorých doteraz Nerdy poznala.

 

A tak sa začína príbeh, v ktorom veci nemusia byť také, aké sa zdali na prvý pohľad, a často ani také, ako sa javili na druhý. Manipulátorka je – zdá sa – sama manipulovanou; tí, čo sa javili bezmocní, sú možno stelesnením zla, a to, čo bola včera pravda, je dnes len výsmech…

 

Alebo je všetko opäť inak?

 

Gillian Flynnová je skvelou rozprávačkou. Čitateľa drží v napätí, hrá sa s ním ako mačka s myšou – a keď to nečaká, poriadne naňho vycerí zuby. Až tak, že vystrašená myška vidí už len čierne útroby dokorán otvorenej papule. Dokázala to už pri svojich bestselleroch Stratené dievča, Ostré predmety či Temné miesta, a teraz to dokazuje aj v skromnom priestore poviedky, za ktorú získala Cenu Edgara Allana Poea.

 

Ak máte chuť na trochu príjemného mrazenia, táto šťavnatá jednohubka vám ho  určite zachutí.

 

 

Recenzovaná kniha:

Gillian Flynn: Predtucha.Tatran, 2016. Preklad: Katarína Jusková

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129620x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie