Založ si blog

Keď sa z prostitútky stane jasnovidka

Všetci sa živíme, ako vieme a môžeme. Nerdy sa živí uspokojonavním pánov – ale zásadne len rukou, ako rada zdôrazňuje. Takáto práca môže mať neblahé následky; v Nerdynom prípade určite nie morálne (výčitky svedomia musíte hľadať v inom žánri), ale fyziologické. Keď sa jej totiž zapáli karpálny tunel a ona už viac nevládze byť najlepšou v svojom „odbore“, musí si vymyslieť iný spôsob obživy.

 

A tak sa z nej stane jasnovidka. Na prvý pohľad nič ťažké – ani na prvé vyskúšanie. Nerdy je skvelá manipulátorka, s využívaním ľudských emócií ma skúsenosti už z čias detstva, a teraz ich len zručne zúročuje. O jasnovidectve ani o svojich klientkach nemá veľké ilúzie, skôr naopak. Úprimne až cynicky opisuje svet, z ktorého sa v skutočnosti vysmieva, až kým…

 

Temný viktoriánsky dom, brutálna vražda, ktorá sa v ňom kedysi stala, zdeprimovaná žena, ktorá v ňom musí kvôli mužovmu čudnému vkusu žiť, a ktorá Nerdy poprosí o pomoc. Vyzerá to totiž tak, že dom je plná prízrakov a zla. A navyše je v ňom aj Susanin nevlastný syn, temný a zlomyseľný viac ako všetci, ktorých doteraz Nerdy poznala.

 

A tak sa začína príbeh, v ktorom veci nemusia byť také, aké sa zdali na prvý pohľad, a často ani také, ako sa javili na druhý. Manipulátorka je – zdá sa – sama manipulovanou; tí, čo sa javili bezmocní, sú možno stelesnením zla, a to, čo bola včera pravda, je dnes len výsmech…

 

Alebo je všetko opäť inak?

 

Gillian Flynnová je skvelou rozprávačkou. Čitateľa drží v napätí, hrá sa s ním ako mačka s myšou – a keď to nečaká, poriadne naňho vycerí zuby. Až tak, že vystrašená myška vidí už len čierne útroby dokorán otvorenej papule. Dokázala to už pri svojich bestselleroch Stratené dievča, Ostré predmety či Temné miesta, a teraz to dokazuje aj v skromnom priestore poviedky, za ktorú získala Cenu Edgara Allana Poea.

 

Ak máte chuť na trochu príjemného mrazenia, táto šťavnatá jednohubka vám ho  určite zachutí.

 

 

Recenzovaná kniha:

Gillian Flynn: Predtucha.Tatran, 2016. Preklad: Katarína Jusková

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111102x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie