Založ si blog

Príbeh vraha

Nemilovaný, ale talentovaný. Až priveľmi. Obľúbený vzorec nielen zo života, ale aj z románov. Akoby veľké nadanie muselo byť vyvážené neprijatím a neláskou okolia. Akoby nikto nemohol mať všetko naraz – ani tí najlepší. Najmä oni.

 

Jean-Baptiste Grenouille sa narodil matke, ktorá ho nechcela, no ktorá ho nestihla zabiť. Narodil sa do špiny, smradu, okolitej ľahostajnosti – a v takomto prostredí aj vyrastal. Nemilovaný, minimálne chránený, vlastným autorom prirovnaný ku kliešťovi, ktorý prežíva len vďaka paratizovaniu. Ruža však vyrastie aj na hnoji. Jean-Baptiste Grenouille postupne zistil, čo je jeho talentom a poslaním – a jeho život sa konečne začal napĺňať.

 

Aj napriek tomu, že jeho talent a prácu zneužili iní.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával anonymný a neocenený.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával naďalej, večne nemilovaný.

 

Jemu však stačilo málo. Parfumy. Strácať sa a nachádzať vo vôňach. Vytvárať neodolateľné kombinácie, miešať nenapodobiteľné esencie. Talent ho však napokon priviedol na rázcestie, z ktorého si vybral tú horšie cestu. A tak sa Jean-Baptiste stal vrahom. A obeťou vlastnej doby, povahy, okolia.

 

Kniha Parfum. Príbeh vraha sa číta inak ako iné knihy. Má vlastné tempo, rytmus, vôňu. Nielen symbolickú, ale aj ozajstnú – v najnovšom vydaní sa totiž vôňa uvoľňuje priamo z väzby behom čítania. Takmer absolútna absencia priamej reči, množstvo opisov, minimum sympatických postáv: to znie ako vzorec na knihu, ktorá si nenájde svojho čitateľa. Opak je však pravdou, a príbeh švajčiarskeho autora Patricka Süskinda patrí už desiatky rokov medzi stabilné bestsellery. Každé nové vydanie sa stretne s patričnou odozvou, rovnomenný film, ktorý na motívy knihy vznikol, si tiež našiel mnoho fanúšikov (na portáli filmových fanúšikov čsfd má aktuálne 300. miesto v obľúbenosti). Knihu svojho času popularizoval aj Kurt Cobain, ktorý ju vyhlásil za svoju najobľúbenejšiu.

 

Parfum. Príbeh vraha vonia aj smrdí. Vábi aj odpudzuje. Buď zaujme a strhne, alebo znechutí či unudí.

 

A schválne – čo spraví s vami?

 

Recenzovaná kniha: 

Patrick Süskind: Parfum. Príbeh vraha; Slovart, 2015. Preklad: Viera Juríčková 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129617x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie