Založ si blog

Príbeh vraha

Nemilovaný, ale talentovaný. Až priveľmi. Obľúbený vzorec nielen zo života, ale aj z románov. Akoby veľké nadanie muselo byť vyvážené neprijatím a neláskou okolia. Akoby nikto nemohol mať všetko naraz – ani tí najlepší. Najmä oni.

 

Jean-Baptiste Grenouille sa narodil matke, ktorá ho nechcela, no ktorá ho nestihla zabiť. Narodil sa do špiny, smradu, okolitej ľahostajnosti – a v takomto prostredí aj vyrastal. Nemilovaný, minimálne chránený, vlastným autorom prirovnaný ku kliešťovi, ktorý prežíva len vďaka paratizovaniu. Ruža však vyrastie aj na hnoji. Jean-Baptiste Grenouille postupne zistil, čo je jeho talentom a poslaním – a jeho život sa konečne začal napĺňať.

 

Aj napriek tomu, že jeho talent a prácu zneužili iní.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával anonymný a neocenený.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával naďalej, večne nemilovaný.

 

Jemu však stačilo málo. Parfumy. Strácať sa a nachádzať vo vôňach. Vytvárať neodolateľné kombinácie, miešať nenapodobiteľné esencie. Talent ho však napokon priviedol na rázcestie, z ktorého si vybral tú horšie cestu. A tak sa Jean-Baptiste stal vrahom. A obeťou vlastnej doby, povahy, okolia.

 

Kniha Parfum. Príbeh vraha sa číta inak ako iné knihy. Má vlastné tempo, rytmus, vôňu. Nielen symbolickú, ale aj ozajstnú – v najnovšom vydaní sa totiž vôňa uvoľňuje priamo z väzby behom čítania. Takmer absolútna absencia priamej reči, množstvo opisov, minimum sympatických postáv: to znie ako vzorec na knihu, ktorá si nenájde svojho čitateľa. Opak je však pravdou, a príbeh švajčiarskeho autora Patricka Süskinda patrí už desiatky rokov medzi stabilné bestsellery. Každé nové vydanie sa stretne s patričnou odozvou, rovnomenný film, ktorý na motívy knihy vznikol, si tiež našiel mnoho fanúšikov (na portáli filmových fanúšikov čsfd má aktuálne 300. miesto v obľúbenosti). Knihu svojho času popularizoval aj Kurt Cobain, ktorý ju vyhlásil za svoju najobľúbenejšiu.

 

Parfum. Príbeh vraha vonia aj smrdí. Vábi aj odpudzuje. Buď zaujme a strhne, alebo znechutí či unudí.

 

A schválne – čo spraví s vami?

 

Recenzovaná kniha: 

Patrick Süskind: Parfum. Príbeh vraha; Slovart, 2015. Preklad: Viera Juríčková 

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111104x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie