Založ si blog

Príbeh vraha

Nemilovaný, ale talentovaný. Až priveľmi. Obľúbený vzorec nielen zo života, ale aj z románov. Akoby veľké nadanie muselo byť vyvážené neprijatím a neláskou okolia. Akoby nikto nemohol mať všetko naraz – ani tí najlepší. Najmä oni.

 

Jean-Baptiste Grenouille sa narodil matke, ktorá ho nechcela, no ktorá ho nestihla zabiť. Narodil sa do špiny, smradu, okolitej ľahostajnosti – a v takomto prostredí aj vyrastal. Nemilovaný, minimálne chránený, vlastným autorom prirovnaný ku kliešťovi, ktorý prežíva len vďaka paratizovaniu. Ruža však vyrastie aj na hnoji. Jean-Baptiste Grenouille postupne zistil, čo je jeho talentom a poslaním – a jeho život sa konečne začal napĺňať.

 

Aj napriek tomu, že jeho talent a prácu zneužili iní.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával anonymný a neocenený.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával naďalej, večne nemilovaný.

 

Jemu však stačilo málo. Parfumy. Strácať sa a nachádzať vo vôňach. Vytvárať neodolateľné kombinácie, miešať nenapodobiteľné esencie. Talent ho však napokon priviedol na rázcestie, z ktorého si vybral tú horšie cestu. A tak sa Jean-Baptiste stal vrahom. A obeťou vlastnej doby, povahy, okolia.

 

Kniha Parfum. Príbeh vraha sa číta inak ako iné knihy. Má vlastné tempo, rytmus, vôňu. Nielen symbolickú, ale aj ozajstnú – v najnovšom vydaní sa totiž vôňa uvoľňuje priamo z väzby behom čítania. Takmer absolútna absencia priamej reči, množstvo opisov, minimum sympatických postáv: to znie ako vzorec na knihu, ktorá si nenájde svojho čitateľa. Opak je však pravdou, a príbeh švajčiarskeho autora Patricka Süskinda patrí už desiatky rokov medzi stabilné bestsellery. Každé nové vydanie sa stretne s patričnou odozvou, rovnomenný film, ktorý na motívy knihy vznikol, si tiež našiel mnoho fanúšikov (na portáli filmových fanúšikov čsfd má aktuálne 300. miesto v obľúbenosti). Knihu svojho času popularizoval aj Kurt Cobain, ktorý ju vyhlásil za svoju najobľúbenejšiu.

 

Parfum. Príbeh vraha vonia aj smrdí. Vábi aj odpudzuje. Buď zaujme a strhne, alebo znechutí či unudí.

 

A schválne – čo spraví s vami?

 

Recenzovaná kniha: 

Patrick Süskind: Parfum. Príbeh vraha; Slovart, 2015. Preklad: Viera Juríčková 

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98203x
Priemerná čítanosť článkov: 1067x

Autor blogu

Kategórie