Založ si blog

Príbeh vraha

Nemilovaný, ale talentovaný. Až priveľmi. Obľúbený vzorec nielen zo života, ale aj z románov. Akoby veľké nadanie muselo byť vyvážené neprijatím a neláskou okolia. Akoby nikto nemohol mať všetko naraz – ani tí najlepší. Najmä oni.

 

Jean-Baptiste Grenouille sa narodil matke, ktorá ho nechcela, no ktorá ho nestihla zabiť. Narodil sa do špiny, smradu, okolitej ľahostajnosti – a v takomto prostredí aj vyrastal. Nemilovaný, minimálne chránený, vlastným autorom prirovnaný ku kliešťovi, ktorý prežíva len vďaka paratizovaniu. Ruža však vyrastie aj na hnoji. Jean-Baptiste Grenouille postupne zistil, čo je jeho talentom a poslaním – a jeho život sa konečne začal napĺňať.

 

Aj napriek tomu, že jeho talent a prácu zneužili iní.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával anonymný a neocenený.

 

Aj napriek tomu, že on sám ostával naďalej, večne nemilovaný.

 

Jemu však stačilo málo. Parfumy. Strácať sa a nachádzať vo vôňach. Vytvárať neodolateľné kombinácie, miešať nenapodobiteľné esencie. Talent ho však napokon priviedol na rázcestie, z ktorého si vybral tú horšie cestu. A tak sa Jean-Baptiste stal vrahom. A obeťou vlastnej doby, povahy, okolia.

 

Kniha Parfum. Príbeh vraha sa číta inak ako iné knihy. Má vlastné tempo, rytmus, vôňu. Nielen symbolickú, ale aj ozajstnú – v najnovšom vydaní sa totiž vôňa uvoľňuje priamo z väzby behom čítania. Takmer absolútna absencia priamej reči, množstvo opisov, minimum sympatických postáv: to znie ako vzorec na knihu, ktorá si nenájde svojho čitateľa. Opak je však pravdou, a príbeh švajčiarskeho autora Patricka Süskinda patrí už desiatky rokov medzi stabilné bestsellery. Každé nové vydanie sa stretne s patričnou odozvou, rovnomenný film, ktorý na motívy knihy vznikol, si tiež našiel mnoho fanúšikov (na portáli filmových fanúšikov čsfd má aktuálne 300. miesto v obľúbenosti). Knihu svojho času popularizoval aj Kurt Cobain, ktorý ju vyhlásil za svoju najobľúbenejšiu.

 

Parfum. Príbeh vraha vonia aj smrdí. Vábi aj odpudzuje. Buď zaujme a strhne, alebo znechutí či unudí.

 

A schválne – čo spraví s vami?

 

Recenzovaná kniha: 

Patrick Süskind: Parfum. Príbeh vraha; Slovart, 2015. Preklad: Viera Juríčková 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118558x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie