Založ si blog

Čo mi dal profesor Tadeusz Zasępa

Väčšina Slovákov si ho zapamätá ako muža, ktorý upozornil na pochybenia katolíckej univerzity. Ja si ho zapamätám ako skvelého profesora a veľkého človeka. A prečo?

 

Profesor Tadeusz Zasępa bol nepochybne jedným z najväčších žijúcich odborníkov (a nie len u nás) na masmédia, a pre budúcich novinárov i iných potenciálnych záujemcov o túto oblasť zanechal pomerne rozsiahle dielo. Médiá v čase globalizácie; Moc a nemoc médií; Internet a globalizácia; Človek, slovo a obraz v médiách;  Diplomacia pre žurnalistov; Etika v žurnalistike – to je len časť z kníh, ktoré majú potenciál vylepšiť súčasný mediálny priestor. Zasępa nám však zanechal viac, ako svoje dielo – svoj príklad.  Za pár rokov štúdia na škole, kde bol najprv rektorom a neskôr vyvrheľom (a ja som ho zažila v oboch rolách) sa vždy správal kultivovane, pôsobil vyrovnane, jeho slová a činy boli jasné a pevné, neovplyvniteľné meniacimi sa okolnosťami. Aj v časoch, kedy mohol cítiť (oprávnenú) zášť a zlosť, sa správal kultivovane. V jeho snahe ostať vyrovnaným pritom nebol žiaden kalkul či faloš;  kto chcel, mohol v profesorových očiach vidieť veľkú ľútosť a otázniky; avšak napriek smútku a výčitkám, ktoré ho nepochybne trápili, a napriek všetkým tým, ktorí ho trápili (vediac, že v spravodlivom systéme by spravodlivosť stála na jeho strane) sa snažil nebojovať nekalo.

 

Všetky negatívne ohlasy a (podarené i nepodarené) pokusy zdiskreditovať ho sa napokon podpísali na jeho zdravotnom stave. To, ako všetko bolo, a ako nemalo byť, zhrnula pekne ďalšia (pre mňa) veľká osobnosť Katolíckej univerzity v Ružomberku, Terézia Rončáková, v tomto článku. O to viac ma teší, že aspoň niektorí sa pokúsili preukázať aj v ťažkých chvíľach Zasępovi lojálnosť a vďačnosť. Študenti, ktorí dali vyhotoviť veľký bilbord rovno pred školou – so Zasępovou fotkou a slovami „navždy náš rektor“. Profesori, ktorí nevymenili kabát. Zamestnanci, ktorí nemlčali.

 

Tadeusz Zasępa mi dal veľa nielen ako profesor, ale aj ako človek. Hoci som s ním mala len málo hodín a poznala som ho skôr z ústrania. Avšak tí, ktorí ho poznali bližšie, a to celé roky, o ňom mali podobné dojmy – čo ma uisťuje v tom, že môj úsudok nie je mylný. Zasępa nielenže nás učil o etike v žurnalistike a jej zmysle, nielenže nás varoval pred manipuláciou a učil nás vyhýbať sa jej: on nám svojimi postojmi, reakciami a názormi dal praktickú ukážku, že človek sa môže (za)chovať charakterne za akýchkoľvek okolností a s očakávaním akýchkoľvek dôsledkov.

 

Je možno paradoxné, že muž, ktorý svoj profesijný život zasvätil boju proti neetickosti, manipulácii a iným negatívnym vplyvom (ktoré nemusia súvisieť výhradne so svetom žurnalistiky) sa napokon stal ich obeťou. Z tohto nespravodlivého boja však vyšiel ako (morálny) víťaz – on totiž nepoužil zbrane zla. Chcel dobro, a chcel ho nastoliť čestnými prostriedkami. Možno aj vďaka tomu to bol muž, z ktorého dobro vyžarovalo – a ktorý  dokázal ukázať, že dobrými môžeme byť bez ohľadu na to, kto sme a čo sa nám stane.

 

Veľkosť sa podľa mňa prejavuje v skromnosti. V úsmeve, v  milom slove, v čase, ktorý si nájdete pre iného, aj keby ten niekto iný mal byť „len“ študent či upratovačka. Úsmev, milé slovo a čas si tento vzácny muž vždy našiel. Aj pre tých, ktorí zdanlivo neboli dôležití. Možno aj preto bol medzi študentmi tak obľúbený; možno aj preto väčšine nebol jeho osud ľahostajný; možno aj preto väčšina stála na jeho strane.

 

Zbohom, pán profesor.

 

Ďakujeme, pán profesor.

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

de Maiziére

Zasiahne Rusko do predvolebnej kampane v Nemecku? Úrady zatiaľ o ničom nevedia

20.09.2017 12:23

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére nevylúčil, že Moskva sa do volieb ešte pokúsi zasiahnuť.

útok LOndýn 2017

Polícia zatkla v rámci vyšetrovania útoku v londýnskom metre ďalších dvoch ľudí

20.09.2017 12:04

Mužov vo veku 48 a 30 rokov zadržala britská polícia v stredu ráno, podobne ako tretieho podozrivého v utorok, v meste Newport v južnom Walese.

Kurdi

Erdogan zvažuje sankcie voči plánovanému referendu irackých Kurdov

20.09.2017 12:03

Ankara rozhodne nesúhlasí s hlasovaním, pri ktorom sa predpokladá, že väčšina Kurdov zahlasuje za nezávislosť.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111087x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie