Založ si blog

Čo mi dal profesor Tadeusz Zasępa

Väčšina Slovákov si ho zapamätá ako muža, ktorý upozornil na pochybenia katolíckej univerzity. Ja si ho zapamätám ako skvelého profesora a veľkého človeka. A prečo?

 

Profesor Tadeusz Zasępa bol nepochybne jedným z najväčších žijúcich odborníkov (a nie len u nás) na masmédia, a pre budúcich novinárov i iných potenciálnych záujemcov o túto oblasť zanechal pomerne rozsiahle dielo. Médiá v čase globalizácie; Moc a nemoc médií; Internet a globalizácia; Človek, slovo a obraz v médiách;  Diplomacia pre žurnalistov; Etika v žurnalistike – to je len časť z kníh, ktoré majú potenciál vylepšiť súčasný mediálny priestor. Zasępa nám však zanechal viac, ako svoje dielo – svoj príklad.  Za pár rokov štúdia na škole, kde bol najprv rektorom a neskôr vyvrheľom (a ja som ho zažila v oboch rolách) sa vždy správal kultivovane, pôsobil vyrovnane, jeho slová a činy boli jasné a pevné, neovplyvniteľné meniacimi sa okolnosťami. Aj v časoch, kedy mohol cítiť (oprávnenú) zášť a zlosť, sa správal kultivovane. V jeho snahe ostať vyrovnaným pritom nebol žiaden kalkul či faloš;  kto chcel, mohol v profesorových očiach vidieť veľkú ľútosť a otázniky; avšak napriek smútku a výčitkám, ktoré ho nepochybne trápili, a napriek všetkým tým, ktorí ho trápili (vediac, že v spravodlivom systéme by spravodlivosť stála na jeho strane) sa snažil nebojovať nekalo.

 

Všetky negatívne ohlasy a (podarené i nepodarené) pokusy zdiskreditovať ho sa napokon podpísali na jeho zdravotnom stave. To, ako všetko bolo, a ako nemalo byť, zhrnula pekne ďalšia (pre mňa) veľká osobnosť Katolíckej univerzity v Ružomberku, Terézia Rončáková, v tomto článku. O to viac ma teší, že aspoň niektorí sa pokúsili preukázať aj v ťažkých chvíľach Zasępovi lojálnosť a vďačnosť. Študenti, ktorí dali vyhotoviť veľký bilbord rovno pred školou – so Zasępovou fotkou a slovami „navždy náš rektor“. Profesori, ktorí nevymenili kabát. Zamestnanci, ktorí nemlčali.

 

Tadeusz Zasępa mi dal veľa nielen ako profesor, ale aj ako človek. Hoci som s ním mala len málo hodín a poznala som ho skôr z ústrania. Avšak tí, ktorí ho poznali bližšie, a to celé roky, o ňom mali podobné dojmy – čo ma uisťuje v tom, že môj úsudok nie je mylný. Zasępa nielenže nás učil o etike v žurnalistike a jej zmysle, nielenže nás varoval pred manipuláciou a učil nás vyhýbať sa jej: on nám svojimi postojmi, reakciami a názormi dal praktickú ukážku, že človek sa môže (za)chovať charakterne za akýchkoľvek okolností a s očakávaním akýchkoľvek dôsledkov.

 

Je možno paradoxné, že muž, ktorý svoj profesijný život zasvätil boju proti neetickosti, manipulácii a iným negatívnym vplyvom (ktoré nemusia súvisieť výhradne so svetom žurnalistiky) sa napokon stal ich obeťou. Z tohto nespravodlivého boja však vyšiel ako (morálny) víťaz – on totiž nepoužil zbrane zla. Chcel dobro, a chcel ho nastoliť čestnými prostriedkami. Možno aj vďaka tomu to bol muž, z ktorého dobro vyžarovalo – a ktorý  dokázal ukázať, že dobrými môžeme byť bez ohľadu na to, kto sme a čo sa nám stane.

 

Veľkosť sa podľa mňa prejavuje v skromnosti. V úsmeve, v  milom slove, v čase, ktorý si nájdete pre iného, aj keby ten niekto iný mal byť „len“ študent či upratovačka. Úsmev, milé slovo a čas si tento vzácny muž vždy našiel. Aj pre tých, ktorí zdanlivo neboli dôležití. Možno aj preto bol medzi študentmi tak obľúbený; možno aj preto väčšine nebol jeho osud ľahostajný; možno aj preto väčšina stála na jeho strane.

 

Zbohom, pán profesor.

 

Ďakujeme, pán profesor.

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98221x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie