Založ si blog

Čo mi dal profesor Tadeusz Zasępa

Väčšina Slovákov si ho zapamätá ako muža, ktorý upozornil na pochybenia katolíckej univerzity. Ja si ho zapamätám ako skvelého profesora a veľkého človeka. A prečo?

 

Profesor Tadeusz Zasępa bol nepochybne jedným z najväčších žijúcich odborníkov (a nie len u nás) na masmédia, a pre budúcich novinárov i iných potenciálnych záujemcov o túto oblasť zanechal pomerne rozsiahle dielo. Médiá v čase globalizácie; Moc a nemoc médií; Internet a globalizácia; Človek, slovo a obraz v médiách;  Diplomacia pre žurnalistov; Etika v žurnalistike – to je len časť z kníh, ktoré majú potenciál vylepšiť súčasný mediálny priestor. Zasępa nám však zanechal viac, ako svoje dielo – svoj príklad.  Za pár rokov štúdia na škole, kde bol najprv rektorom a neskôr vyvrheľom (a ja som ho zažila v oboch rolách) sa vždy správal kultivovane, pôsobil vyrovnane, jeho slová a činy boli jasné a pevné, neovplyvniteľné meniacimi sa okolnosťami. Aj v časoch, kedy mohol cítiť (oprávnenú) zášť a zlosť, sa správal kultivovane. V jeho snahe ostať vyrovnaným pritom nebol žiaden kalkul či faloš;  kto chcel, mohol v profesorových očiach vidieť veľkú ľútosť a otázniky; avšak napriek smútku a výčitkám, ktoré ho nepochybne trápili, a napriek všetkým tým, ktorí ho trápili (vediac, že v spravodlivom systéme by spravodlivosť stála na jeho strane) sa snažil nebojovať nekalo.

 

Všetky negatívne ohlasy a (podarené i nepodarené) pokusy zdiskreditovať ho sa napokon podpísali na jeho zdravotnom stave. To, ako všetko bolo, a ako nemalo byť, zhrnula pekne ďalšia (pre mňa) veľká osobnosť Katolíckej univerzity v Ružomberku, Terézia Rončáková, v tomto článku. O to viac ma teší, že aspoň niektorí sa pokúsili preukázať aj v ťažkých chvíľach Zasępovi lojálnosť a vďačnosť. Študenti, ktorí dali vyhotoviť veľký bilbord rovno pred školou – so Zasępovou fotkou a slovami „navždy náš rektor“. Profesori, ktorí nevymenili kabát. Zamestnanci, ktorí nemlčali.

 

Tadeusz Zasępa mi dal veľa nielen ako profesor, ale aj ako človek. Hoci som s ním mala len málo hodín a poznala som ho skôr z ústrania. Avšak tí, ktorí ho poznali bližšie, a to celé roky, o ňom mali podobné dojmy – čo ma uisťuje v tom, že môj úsudok nie je mylný. Zasępa nielenže nás učil o etike v žurnalistike a jej zmysle, nielenže nás varoval pred manipuláciou a učil nás vyhýbať sa jej: on nám svojimi postojmi, reakciami a názormi dal praktickú ukážku, že človek sa môže (za)chovať charakterne za akýchkoľvek okolností a s očakávaním akýchkoľvek dôsledkov.

 

Je možno paradoxné, že muž, ktorý svoj profesijný život zasvätil boju proti neetickosti, manipulácii a iným negatívnym vplyvom (ktoré nemusia súvisieť výhradne so svetom žurnalistiky) sa napokon stal ich obeťou. Z tohto nespravodlivého boja však vyšiel ako (morálny) víťaz – on totiž nepoužil zbrane zla. Chcel dobro, a chcel ho nastoliť čestnými prostriedkami. Možno aj vďaka tomu to bol muž, z ktorého dobro vyžarovalo – a ktorý  dokázal ukázať, že dobrými môžeme byť bez ohľadu na to, kto sme a čo sa nám stane.

 

Veľkosť sa podľa mňa prejavuje v skromnosti. V úsmeve, v  milom slove, v čase, ktorý si nájdete pre iného, aj keby ten niekto iný mal byť „len“ študent či upratovačka. Úsmev, milé slovo a čas si tento vzácny muž vždy našiel. Aj pre tých, ktorí zdanlivo neboli dôležití. Možno aj preto bol medzi študentmi tak obľúbený; možno aj preto väčšine nebol jeho osud ľahostajný; možno aj preto väčšina stála na jeho strane.

 

Zbohom, pán profesor.

 

Ďakujeme, pán profesor.

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118559x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie