Založ si blog

10 dní v islamskom štáte – a 9 iných šokov

Ako funguje „najnebezpečnejší štát sveta“ Islamský štát (IS)? Akými pravidlami sa v ňom môžete a akými musíte riadiť? Je naozaj taký nebezpečný, ako si myslíme – alebo ešte nebezpečnejší? Čo motivuje stúpencov IS k ich činov a kto ich podporuje? Aj na tieto otázky hľadal odpoveď nemecký žurnalista Jürgen Todenhöfer, ktorého  10 dní v Islamskom štáte zmenia či aspoň spresnia váš pohľad na modernú „ríšu zla“, ako autor novovznikajúci štát nazýva. Kniha, ktorú     o svojom pobyte a skúsenostiach napísal, predstavuje čitateľovi zvyky, myšlienky a plány ľudí, ktorí „sú presvedčení, že svojou totalitárnou ideológiou a demonštratívnou brutalitou dokážu zmeniť svet. V Mosúle necelých 400 bojovníkov IS zahnalo na útek 25 000 irackých vojakov a policajtov vyzbrojených najmodernejšou technikou. IS za niekoľko mesiacov dobyl územie s rozlohou Veľkej Británie. Každý deň sa k nemu pridávajú noví bojovníci z celého sveta. Napriek tomu Západ stále podceňuje nebezpečenstvo, ktoré IS predstavuje pre mier na Blízkom východe a na celom svete. Doteraz nevyvinul presvedčivú politickú stratégiu.“ Informácie v knihe 10 dní v Islamskom štáte šokujú dvojako – jednak zasväcovaním do myšlienkových pochodov bojovníkov a vodcov IS (autor autentickosť zachováva aj dôkladnými prepismi interview) a taktiež aj donedávna latentnými postojmi tých, ktorí mohli už dávno zasiahnuť – no nespravili to. Mnohé indície dokonca ukazujú k tomu, že… Ale veď na to si urobte názor sami. Možno aj pomocou tejto knižky.

 

A ak máte záujem aj o iné knižné tipy, ktoré vás môžu šokovať, alebo aspoň potešiť, zaujať, položiť vám otázky či dať odpovede; nech sa páči – 9 noviniek (relativných), o ktorých – až sa mi vráti chuť a motivácia – sa na tomto blogu dočítate aj v osobitných článkoch.

 

Predtucha (Gillian Flynnová) – autorka sfilmovaných bestsellerov Ostré predmety, Temné miesta a Stratené dievča (všetky u nás vyšli aj v knižných verziách) prichádza s novinkou. Tenkou, nenápadnou, naoko nezásadnou – a predsa aj tentoraz „Flynnová vyčarí atmosféru mrazivej hrôzy skôr, ako začne plynúť rozprávanie, plné neuveriteľných zvratov deja“, ako uvádza recenzista z Daily Telegraph. Ak máte chuť na krátke, no o to mrazivejšie dielko, táto poviedka bude skvelým výberom.

 

Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog  (Giles Milton) – spracovať históriu (najmä) dvadsiateho storočia ako kapitolky pripomínajúce správy na aktualitách? A prečo nie – povedal si zrejme Giles Milton a napísal/zostavil knihu, ktorá príťažlivou, prístupnou a pútavou formou približuje zaujímavé fragmenty zo života zaujímavých ľudí. Popri v názve diela avizovaných tyranov sa svojich päť minúť knižnej slávy dočkali aj spisovatelia (napríklad Agatha Christie), admiráli, vojaci… Ale aj „obyčajní“ ľudia, ktorí mali (ne)šťastie na neobyčajný osud alebo príbeh… Panoptikum dejinných bizarností, v ktorom sa vám veľmi ľahko môže zapáčiť.

 

Doppler (Erlend Loe) – aj vy sa máte chuť na všetko vykašľať? Doopler vám dá návod – alebo aspoň chrobáka do hlavy.

 

Vojna nemá ženskú tvár (Svetlana Alexijevič) – nositeľka Nobelovej ceny za literatúru celé roky vyhľadávala ženy, ktoré bojovali v Červenej armáde, zaznamenávala si ich spomienky a zostavila z nich knihu, ktorú môžete v rukách držať aj vy. Knihu, ktorá núti plakať, kričať, rozmýšľať, nechápavo krútiť hlavou, ľutovať… A znova plakať. A napokon prestať čítať a ostať chvíľu len tak ticho sedieť.

 

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo (Agota Kristof)– spoločné vydanie trilógie, ktorú by mali čítať len ľudia so silným žalúdkom a ešte silnejšími nervami. Pôsobivé a desivé; takéto sú všetky tri príbehy a všetci ich hrdinovia. Rozhodne jeden z najzaujímavejších vydavateľských počinov vydavateľstva Artforum aj roka 2016.

 

Parfum. Príbeh vraha (Patrick Süskind) – možno ste videli film, možno ste čítali inú knižnú verziu. Len tá z roku 2015 od Slovartu však vonia. Nie štandardne, novosťou „čerstvej“ knihy, ale parfumom, ktorý sa z väzby uvoľňuje rovno behom čítania… Zaujímavý kontrast k príbehu o chladnokrvnom vrahovi, jeho dobe a obetiach. A len tak mimochodom – práve túto knižku označil svojho času Kurt Cobain za svoju najobľúbenejšiu.

 

Nesnesitelná lehkost bytí  (Milan Kundera) – nechápem síce, prečo sa toto dielo nedá zohnať v slovenskom preklade, ešteže sa však vďaka novému vydaniu dá zohnať (aj) v slovenských kníhkupectvách. Vydavateľstvo  Atlantis vracia Kunderu čitateľom, a to v novom, vkusom knižnom šate. Román, ktorý nájdete aj v rozličných antológiách o najvýznamnejších dielach, aké boli (v dvadsiatom storočí) napísané, si určite nájde miesto v knižnice aj v srdci nejedného milovníka postmoderny.

 

Newhontská trilógia  (Lajos Grendel) – New Hont je úžasné miesto. Skvelo sa tam rozmýšľa, smeje aj pofňukáva. Sem-tam je tam niečo nové, občas sa objaví masový hrob, a občas kráľ Matej. A veľa, veľmi veľa podnetných myšlienok a nezabudnuteľných postavičiek. Trilógia, ktorá si zaslúžila opätovné (a spojené) vydanie. Kniha, ktorú si zaslúžia všetci dobrí čitatelia.

 

Vlastní životopis (Agatha Christie) – kniha, o ktorej sa hovorí, že je najlepšou z tvorby Agathy Christie. A pritom je jej autobiografiou. Ak chcete o autorke fascinujúcich detektívok zistiť viac (či dokonca takmer všetko), publikácia, ktorá sa do obehu vrátila vďaka českému vydavateľstvu Knižní klub, vás určite poteší aj uspokojí. Kto by mal výhrady voči češtine či vysokej cene (cca 18 eur), môže sa v antikvariátoch poobzerať po starších slovenských vydaniach.

 

Kníhkupectvá i knižnice sú plné kníh – v tomto článku som chcela aspoň stručne priblížiť 10 z nich. Ak vás niektorá osloví a nenecháte ju ležať na poličke, budem rada. A ak nájdete ešte lepšiu, budem rada tiež. A ak vás tá kniha spraví lepším alebo sa vďaka nej (aspoň na chvíľu) budete cítiť lepšie… Potom budeme radi všetci. A knižný svet by mal zrazu zmysel 🙂

PS: Veľmi sa teším aj na Mladú nevestu (Alessandro Baricco), Právo na život (Ian McEwan) a Dve medvedice  (Meir Shalev). Vyzerá to tak, že Slovart (Boh, náhoda, život…) mi chce spraviť radosť, keď v krátkom čase vyjdú/vyšli tri novinky od mojich troch obľúbených spisovateľov. Až ich zoženiem, prečítam, rozdýcham a strávim, určite Vám rada dám vedieť, či stoja za to… Aj keď odpoveď tuším už teraz.

 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129624x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie