Založ si blog

10 dní v islamskom štáte – a 9 iných šokov

Ako funguje „najnebezpečnejší štát sveta“ Islamský štát (IS)? Akými pravidlami sa v ňom môžete a akými musíte riadiť? Je naozaj taký nebezpečný, ako si myslíme – alebo ešte nebezpečnejší? Čo motivuje stúpencov IS k ich činov a kto ich podporuje? Aj na tieto otázky hľadal odpoveď nemecký žurnalista Jürgen Todenhöfer, ktorého  10 dní v Islamskom štáte zmenia či aspoň spresnia váš pohľad na modernú „ríšu zla“, ako autor novovznikajúci štát nazýva. Kniha, ktorú     o svojom pobyte a skúsenostiach napísal, predstavuje čitateľovi zvyky, myšlienky a plány ľudí, ktorí „sú presvedčení, že svojou totalitárnou ideológiou a demonštratívnou brutalitou dokážu zmeniť svet. V Mosúle necelých 400 bojovníkov IS zahnalo na útek 25 000 irackých vojakov a policajtov vyzbrojených najmodernejšou technikou. IS za niekoľko mesiacov dobyl územie s rozlohou Veľkej Británie. Každý deň sa k nemu pridávajú noví bojovníci z celého sveta. Napriek tomu Západ stále podceňuje nebezpečenstvo, ktoré IS predstavuje pre mier na Blízkom východe a na celom svete. Doteraz nevyvinul presvedčivú politickú stratégiu.“ Informácie v knihe 10 dní v Islamskom štáte šokujú dvojako – jednak zasväcovaním do myšlienkových pochodov bojovníkov a vodcov IS (autor autentickosť zachováva aj dôkladnými prepismi interview) a taktiež aj donedávna latentnými postojmi tých, ktorí mohli už dávno zasiahnuť – no nespravili to. Mnohé indície dokonca ukazujú k tomu, že… Ale veď na to si urobte názor sami. Možno aj pomocou tejto knižky.

 

A ak máte záujem aj o iné knižné tipy, ktoré vás môžu šokovať, alebo aspoň potešiť, zaujať, položiť vám otázky či dať odpovede; nech sa páči – 9 noviniek (relativných), o ktorých – až sa mi vráti chuť a motivácia – sa na tomto blogu dočítate aj v osobitných článkoch.

 

Predtucha (Gillian Flynnová) – autorka sfilmovaných bestsellerov Ostré predmety, Temné miesta a Stratené dievča (všetky u nás vyšli aj v knižných verziách) prichádza s novinkou. Tenkou, nenápadnou, naoko nezásadnou – a predsa aj tentoraz „Flynnová vyčarí atmosféru mrazivej hrôzy skôr, ako začne plynúť rozprávanie, plné neuveriteľných zvratov deja“, ako uvádza recenzista z Daily Telegraph. Ak máte chuť na krátke, no o to mrazivejšie dielko, táto poviedka bude skvelým výberom.

 

Keď Hitler bral kokaín a Leninovi ukradli mozog  (Giles Milton) – spracovať históriu (najmä) dvadsiateho storočia ako kapitolky pripomínajúce správy na aktualitách? A prečo nie – povedal si zrejme Giles Milton a napísal/zostavil knihu, ktorá príťažlivou, prístupnou a pútavou formou približuje zaujímavé fragmenty zo života zaujímavých ľudí. Popri v názve diela avizovaných tyranov sa svojich päť minúť knižnej slávy dočkali aj spisovatelia (napríklad Agatha Christie), admiráli, vojaci… Ale aj „obyčajní“ ľudia, ktorí mali (ne)šťastie na neobyčajný osud alebo príbeh… Panoptikum dejinných bizarností, v ktorom sa vám veľmi ľahko môže zapáčiť.

 

Doppler (Erlend Loe) – aj vy sa máte chuť na všetko vykašľať? Doopler vám dá návod – alebo aspoň chrobáka do hlavy.

 

Vojna nemá ženskú tvár (Svetlana Alexijevič) – nositeľka Nobelovej ceny za literatúru celé roky vyhľadávala ženy, ktoré bojovali v Červenej armáde, zaznamenávala si ich spomienky a zostavila z nich knihu, ktorú môžete v rukách držať aj vy. Knihu, ktorá núti plakať, kričať, rozmýšľať, nechápavo krútiť hlavou, ľutovať… A znova plakať. A napokon prestať čítať a ostať chvíľu len tak ticho sedieť.

 

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo (Agota Kristof)– spoločné vydanie trilógie, ktorú by mali čítať len ľudia so silným žalúdkom a ešte silnejšími nervami. Pôsobivé a desivé; takéto sú všetky tri príbehy a všetci ich hrdinovia. Rozhodne jeden z najzaujímavejších vydavateľských počinov vydavateľstva Artforum aj roka 2016.

 

Parfum. Príbeh vraha (Patrick Süskind) – možno ste videli film, možno ste čítali inú knižnú verziu. Len tá z roku 2015 od Slovartu však vonia. Nie štandardne, novosťou „čerstvej“ knihy, ale parfumom, ktorý sa z väzby uvoľňuje rovno behom čítania… Zaujímavý kontrast k príbehu o chladnokrvnom vrahovi, jeho dobe a obetiach. A len tak mimochodom – práve túto knižku označil svojho času Kurt Cobain za svoju najobľúbenejšiu.

 

Nesnesitelná lehkost bytí  (Milan Kundera) – nechápem síce, prečo sa toto dielo nedá zohnať v slovenskom preklade, ešteže sa však vďaka novému vydaniu dá zohnať (aj) v slovenských kníhkupectvách. Vydavateľstvo  Atlantis vracia Kunderu čitateľom, a to v novom, vkusom knižnom šate. Román, ktorý nájdete aj v rozličných antológiách o najvýznamnejších dielach, aké boli (v dvadsiatom storočí) napísané, si určite nájde miesto v knižnice aj v srdci nejedného milovníka postmoderny.

 

Newhontská trilógia  (Lajos Grendel) – New Hont je úžasné miesto. Skvelo sa tam rozmýšľa, smeje aj pofňukáva. Sem-tam je tam niečo nové, občas sa objaví masový hrob, a občas kráľ Matej. A veľa, veľmi veľa podnetných myšlienok a nezabudnuteľných postavičiek. Trilógia, ktorá si zaslúžila opätovné (a spojené) vydanie. Kniha, ktorú si zaslúžia všetci dobrí čitatelia.

 

Vlastní životopis (Agatha Christie) – kniha, o ktorej sa hovorí, že je najlepšou z tvorby Agathy Christie. A pritom je jej autobiografiou. Ak chcete o autorke fascinujúcich detektívok zistiť viac (či dokonca takmer všetko), publikácia, ktorá sa do obehu vrátila vďaka českému vydavateľstvu Knižní klub, vás určite poteší aj uspokojí. Kto by mal výhrady voči češtine či vysokej cene (cca 18 eur), môže sa v antikvariátoch poobzerať po starších slovenských vydaniach.

 

Kníhkupectvá i knižnice sú plné kníh – v tomto článku som chcela aspoň stručne priblížiť 10 z nich. Ak vás niektorá osloví a nenecháte ju ležať na poličke, budem rada. A ak nájdete ešte lepšiu, budem rada tiež. A ak vás tá kniha spraví lepším alebo sa vďaka nej (aspoň na chvíľu) budete cítiť lepšie… Potom budeme radi všetci. A knižný svet by mal zrazu zmysel 🙂

PS: Veľmi sa teším aj na Mladú nevestu (Alessandro Baricco), Právo na život (Ian McEwan) a Dve medvedice  (Meir Shalev). Vyzerá to tak, že Slovart (Boh, náhoda, život…) mi chce spraviť radosť, keď v krátkom čase vyjdú/vyšli tri novinky od mojich troch obľúbených spisovateľov. Až ich zoženiem, prečítam, rozdýcham a strávim, určite Vám rada dám vedieť, či stoja za to… Aj keď odpoveď tuším už teraz.

 

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111113x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie