Založ si blog

Princezná, ktorá prišla o hlavu – ako to začalo?

Asi každé dievča sníva o tom, aké by to bolo byť princeznou. Skutočné princezné však málokedy čakal rozprávkový osud. Výnimkou nebola ani Mária Antoinetta, pätnáste a predposledné dieťa Márie Terézie a Františka Lotrinského, najmladšia rakúska arcivojvodkyňa a neskoršia francúzska kráľovná, ktorej tragický osud zavŕšil jednu z kapitol dejín krajiny galského kohúta.

 

Kým sa tak však stalo, a strhaná  kráľovná za posmeškov a urážok niekdajších poddaných umrela pod gilotínou, čakalo ju 37 rokov života, ktorý (alebo úseky ktorého) sa pokúšali knižne aj filmovo spracovať už viacerí tvorcovia. V tomto zmysle môže avizovaná trilógia Juliet Grey pôsobiť ako čosi „navyše“. Teda mohla by, ak by autorka (vlastným menom Leslie Carroll) nebola skvelou rozprávačkou (talent zrejme podedila po rodičoch – spisovateľoch) a dôkladne si nenaštudovala dejiny panovníckych rodov osemnásteho storočia.

 

Ja, Mária Antoinetta zaujme/odradí (podľa toho, do akej sorty čitateľov patríte) už na prvý pohľad svojou vizuálnou stránkou a doružova ladenou obálkou. Práve tá by mohla najmä v mužskej časti populácie asociovať ženský ľúbostný román, čo je škoda, pretože kniha nonšalantne obchádza daný žáner. Autorka je priveľmi empatickou, aby život dievčiny predurčenej na úlohu francúzskej dauphine  bagatelizovala a idealizovala. Ku cti Juliet Grey slúži aj to, že sa vyhýba zaužívaným klišé (väčšina pochádza práve z čias štvavej kampane proti kráľovnej) o tom, aká bola povrchná, márnotratná a ľahostajná voči všetkým mimo svojich najbližších.

 

S Máriou Antoinettou sa v prvom románe stretávame ako s dievčatkom – rada tancuje, hrá divadielka, maľuje; na matkinom kráľovskom dvore sa však stretáva len s minimálnou podporou. Naopak, Mária Terézia je k svojim potomkom prísna, rada poukazuje na ich nedostatky a robí všetko preto, aby ich odstránila. Na najmladšiu dcéru je zvlášť tvrdá najmä odvtedy, čo sa jej podarí zasnúbiť ju s vnukom francúzskeho kráľa. Mladú slečnu tak čaká ešte prísnejší dril – podľa matky, no najmä podľa francúzskych vyslancov, nie je dostatočne rozumovo zdatná, komunikačne vybavená a dokonca ani pekná na to, aby sa z nej stala panovníčka v slávnom Versailles.

 

Zložitú premenu sprevádzanú neustálou kritikou zavŕši matkou vysnívaný sobáš s Ľudovítom XVI. Toľko ospevovaný princ, pre ktorého musela Mária Antoinetta podstúpiť mnohé radikálne zásahy do svojho vzhľadu aj osobnosti, však ani zďaleka nie je takým ideálom, za akého ho Mária Terézia považovala. Ťarbavý, zakríknutý mládenec neschopný pozrieť sa manželke do očí a už vôbec nie komunikovať s ňou inými ako jednoslovnými vetami je paródiou na vladára aj muža – a jediné, čo na ňom stojí za pozornosť, je práve jeho titul. Ešte ani ten si však Ľudovít neváži a celé dni trávi v svojej kováčskej vyhni. Rozčarovanie z manžela, množstvo nepriateľov v novom prostredí, intrigánstvo, na aké dovtedy nebola mladá žena zvyknutá, veľká osamelosť (ktorú prehlbujú siahodlhé listy Márie Terézie kritizujúce každý dcérin krok) a najmä pochybnosti o vlastnej osobe, ženskosti a kráse (Ľudovít nielenže nedokáže splodiť potomka, ale s mladou princeznou ani nechce tráviť noci) – to všetko (de)formuje zraniteľnú Máriu Antoinettu a núti ju hľadať rozptýlenie…

 

Autorke sa darí veľmi citlivo dívať na svet očami mladej dauphine. Aj banálne a notoricky známe fakty sa vďaka Greyovej zasvätenému pohľadu nasvecujú v úplne novom svetle a hoci z textu necítiť sebaľútosť hlavnej postavy, čitateľ predsa len pociťuje k budúcej kráľovnej súcit a pochopenie. Veľmi dôveryhodne pôsobia opisy kráľovských dvorov, rituálov, ich nezmyselnej pompéznosti. Autorka si dala záležať na štúdiu dobových reálií, čo cítiť najmä z mnohých dômyselne spomenutých detailov.

 

Hoci je román Ja, Mária Antoinetta pomerne objemný, číta sa ľahko a rýchlo. A hoci jeho hlavná postava je notoricky známa, po dočítaní Greyovej diela predsa len budete mať pocit, že až teraz ste Máriu Antoinettu spoznali naozaj.

 

Prvý diel trilógie sa končí v čase, keď  Mária Antoinetta  nastupuje na trón po boku svojho muža – druhý diel (na Slovensku by mal vyjsť v októbri 2016) sľubuje náhľad na roky vlády, v záverečnom diele sa zavŕši osud kráľovnej i kráľovstva. Netrpezlivejší čitatelia si celú trilógiu môžu prečítať aj v českom jazyku.

 

Recenzovaná kniha:

Juliet Grey: Ja, Mária Antoinetta. Slovart, 2015. Preložila: Beáta Mihalkovičová

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98215x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie