Založ si blog

Čo spája Slovensko, Poľsko, Česko a Maďarsko?

Napríklad aj to, že všetky patria do tzv. “V4”.

 

Podobná kultúra, hodnoty, problémy, zvykoslovie, minulosť, azda aj budúcnosť…

 

A čo ešte?

 

V rámci literatúry určite aj projekt “K4” – jeho ideou je vydať každý rok knihu jedného autora z V4 – vo všetkých krajinách v jeden deň, v rovnakej edícii. Každý rok by to mal byť autor inej krajiny, pričom zmyslom celého projektu je “snaha umožniť čitateľom paralelný zážitok zo súčasnej literatúry svojej krajiny, ako aj krajín blízkych, susedných či priam bratských“. Zatiaľ sa vydania v rámci edície dočkali Slovák a Poliak – budúce roky sa teda môžeme tešiť na český a maďarský príspevok.

 

Pre našincov môže byť dôvodom na hrdosť, že sériu odštartoval jeden z nás. Voľba Pavla Vilikovského určite nebola náhodná. Predsa len je to jeden z našich najlepších autorov, nevraviac o tom, že otázky spoločného časopriestoru mu nikdy neboli celkom cudzie. Stačí si spomenúť na titul Pes na ceste, v ktorom temer geniálne popísal niečo tak efemérne, ako je slovenskosť. Do knižnej edície “K4” však prispel knižkou úplne iného vyznenia a razenia – namiesto esejistických náčrtoch o národnosti, štátnosti či vlastnostiach vlastencov si vzal na paškál socializmus (čo nie je zlou voľbou ak uvážime, že v dobách nedávno minulých poznačil daný režim všetky štyri menované krajiny) a svoj brilantný humor využil na vytvorenie hrdinu, ktorého ego a ambície niekoľkonásobné prevažujú jeho intelekt. Samozrejme, o pokryvkávaní svojich rozumových schopností nemá dotyčný ani šajnu, naopak, sám seba glorifikuje a o svojom živote si začne viesť aj denník nazdávajúc sa, že pre spoločnosť (alebo minimálne pre jeho syna) by to niekedy mohlo byť podnetné čítanie. Popritom “stúpa po socialistickom zamestnaneckom rebríčku” a ešte si aj brúsi zuby na švárnu kolegyňu…

 

Príbeh ozajského človeka je paródiou na ľudí, ktorí – žiaľ – neboli len špecialitou socializmu. Čitateľ sa na tomto “hrdinovi” možno bude baviť, možno ním bude znechutený, možno v ňom identifikuje podobné typy zo svojho okolia. Vilikovský na profil svojho hrdinu upozorňuje už v názve – možno aj vy ste si všimli, že sa v ňom ukrýva gramatická chyba (a ak nie, nič si z toho nerobte; svojho času si to nevšimli ani niektorí novinári a recenzenti). Román je písaný formou denníka, a v rámci zachovania autenticity obsahuje mnohé gramatické a štylistické prešľapy. Čitateľ ľahko nadobudne pocit, že naozaj číta denníkové zápisky, a nie román – a práve v tom je najväčšia výhoda aj nevýhoda tohto Vilikovského diela.

 

Po Príbehu ozajského človeka prišla na rad Samota. Jej autorom je Poliak Hubert Klimko-Dobrzaniecky, ktorý sa však dej rozhodol situovať do Rakúska. Práve tam môžeme stretnúť jeho (tiež skôr negatívneho) hrdinu, ktorému narozdiel od Vilikovského postavy nechýba ani tak intelekt, ako skôr zmysel života. Svoju existenciu sploštil do podoby, ktorá by sa mnohým zdala azda neznesiteľná – žiadne trvalé zamestnanie, žiadni skutoční priatelia, žiadny duchovný rozmer. Hrdina Samoty je príliš egoistický a príliš hrdý na to, aby svoj svet zaľudnil, a príliš ustráchaný na to, aby svet tam vonku prijal a akceptoval. Autor svojho hrdinu predstavuje ako typ, ktorému sa dnes vraví xenofób, rasista či aspoň čudák. Cez jeho ústa necháva autor zaznieť myšlienky, ktoré dnes majú mnohí ľudia – a je len na čitateľovi, či túto autorovu hru prijme, alebo odsúdi.

 

Projekt “K4” nám teda predstavil témy, ktoré môžu rezonovať – Príbeh ozajského človeka nás vrátil trošku do minulosti, Samota sa snaží reflektovať prítomnosť. Obaja autori svoju úlohu – a totiž prezentovať literárnu scénu svojho národa – zvládli obstojne, aj keď sa nemôžem zbaviť dojmu, že v ich knihách je čosi štylizované, akoby naozaj boli písané na objednávku, nie z nutkavej autorskej potreby skutočne niečo povedať. Oba knihy však určite mali nárok dočkať sa vopred zaistených prekladov a azda aj potenciál osloviť všetky štyri zainteresované národy. Ostáva len dúfať, že aj nasledujúce dva avizované a očakávané tituly budú aspoň na tak kvalitatívnej úrovni, ako už vydané knižky, a že projekt “K4” si získa čo najširšiu pozornosť a čitateľskú základňu – už len za ten nápad by si to zaslúžil…

 

 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118553x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie