Založ si blog

Tiež máte chuť na všetko sa vykašľať?

Tak potom máte niekoľko možností. A jednou z nich je spraviť to, čo Doopler – nórsky chlapík, ktorý si jedného pekné dňa priznal, že nenávidí ľudí, má dosť svojho nudného provinčného života, jeho problémov, dokonca aj jeho radostí – a tak sa rozhodne odísť žiť do lesa.

 

Život v lese je v tomto prípade omnoho vtipnejší, ako by sa mohlo zdať. Doopler totiž patrí do kategórie ľudí/postáv, kam spadajú aj doktor House či Sheldon Cooper – je z nich a s nimi sranda, ale len do tej doby, do kým by ste ich nemali aj vo vlastnej realite. I Doopler  je (nechcene) vtipný; svoj starý aj svoj nový (lesný) život komentuje s humorom, ktorý síce nenúti človeka váľať sa od smiechu, často však nadvihuje kútiky.

 

Erlend Loe nie ja na našou knižnom trhu nováčik. Slovenskí čitatelia sa mohli zasmiať už na niekoľkých jeho preložených dielach. Útly román Doopler sa u nás dočkal dokonca už druhého vydania. Nie je pritom ťažké hádať, čím mohol zaujať svojich čitateľov. Vtipnosť, nadhľad, nevyhýbanie sa ťažkým témam, ale spracovanie ich spôsobom, ktorý aj z tie najtrpkejšie veci robí stráviteľné – aj to sú atribúty, ktoré dokážu u Loeho osloviť. Ani samotný nápad presťahovať svojrázneho hrdinu do lesa nebol márny – autorovi poskytol priestor na vytvorenie mnohých humorných aj napínavých situácií, a v čitateľovi zase vyvolá túžbu čítať ďalej; od stručných, no pritom obsažných statí/odsekov sa totiž takmer ani nedá odtrhnúť. 

 

Humor v Loeovej próze je očividný, no nie prvoplánový. Kto chce, v knihe nájde aj hlbšie podnety na zamyslenie. A kto chce, môže Dooplera sprevádzať aj na ďalších životných cestách – na obrovský úspech svojho románu zareagoval totiž autor vydaním voľného pokračovania, u nás vydaného pod názvom Kamióny volvo. V ňom môžeme stretnúť Dooplera (so synom a skroteným losom) pri švédskych hraniciach; a opäť sa stretávame aj so všetkými podobami humoru, iróniu nevynímajúc. A komu by sa ešte stále málilo, môže si zaobstarať aj tretí diel, Koniec sveta, ako ho poznáme, v ktorom sa Doopler rozhodne vrátiť do sveta, ktorý kedysi opustil – a takmer ho nespoznáva…

 

Erlend Loe je svojský autor. Nebojí sa smiať a nebojí sa vysmievať. A to je dobre. Lebo mi sa môžeme smiať i vysmievať spolu s ním. Môžeme byť svedkami toho, ako si jeho postavy hľadajú miesto vo svete – a ako sa ho snažia nájsť neraz aj mimo sveta. Doopler patrí k postavám, na ktoré sa tak skoro nezabúda – a vôbec, Doopler patrí ku knihám, na ktoré sa tak skoro nezabúda. A pri ktorých ľahko zabudnete na vlastné problémiky. Stačí sa pohodlne usadiť, uzurpovať si kúsok času, a vybrať sa s Dooplerom do lesa…

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118554x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie