Založ si blog

Tiež máte chuť na všetko sa vykašľať?

Tak potom máte niekoľko možností. A jednou z nich je spraviť to, čo Doopler – nórsky chlapík, ktorý si jedného pekné dňa priznal, že nenávidí ľudí, má dosť svojho nudného provinčného života, jeho problémov, dokonca aj jeho radostí – a tak sa rozhodne odísť žiť do lesa.

 

Život v lese je v tomto prípade omnoho vtipnejší, ako by sa mohlo zdať. Doopler totiž patrí do kategórie ľudí/postáv, kam spadajú aj doktor House či Sheldon Cooper – je z nich a s nimi sranda, ale len do tej doby, do kým by ste ich nemali aj vo vlastnej realite. I Doopler  je (nechcene) vtipný; svoj starý aj svoj nový (lesný) život komentuje s humorom, ktorý síce nenúti človeka váľať sa od smiechu, často však nadvihuje kútiky.

 

Erlend Loe nie ja na našou knižnom trhu nováčik. Slovenskí čitatelia sa mohli zasmiať už na niekoľkých jeho preložených dielach. Útly román Doopler sa u nás dočkal dokonca už druhého vydania. Nie je pritom ťažké hádať, čím mohol zaujať svojich čitateľov. Vtipnosť, nadhľad, nevyhýbanie sa ťažkým témam, ale spracovanie ich spôsobom, ktorý aj z tie najtrpkejšie veci robí stráviteľné – aj to sú atribúty, ktoré dokážu u Loeho osloviť. Ani samotný nápad presťahovať svojrázneho hrdinu do lesa nebol márny – autorovi poskytol priestor na vytvorenie mnohých humorných aj napínavých situácií, a v čitateľovi zase vyvolá túžbu čítať ďalej; od stručných, no pritom obsažných statí/odsekov sa totiž takmer ani nedá odtrhnúť. 

 

Humor v Loeovej próze je očividný, no nie prvoplánový. Kto chce, v knihe nájde aj hlbšie podnety na zamyslenie. A kto chce, môže Dooplera sprevádzať aj na ďalších životných cestách – na obrovský úspech svojho románu zareagoval totiž autor vydaním voľného pokračovania, u nás vydaného pod názvom Kamióny volvo. V ňom môžeme stretnúť Dooplera (so synom a skroteným losom) pri švédskych hraniciach; a opäť sa stretávame aj so všetkými podobami humoru, iróniu nevynímajúc. A komu by sa ešte stále málilo, môže si zaobstarať aj tretí diel, Koniec sveta, ako ho poznáme, v ktorom sa Doopler rozhodne vrátiť do sveta, ktorý kedysi opustil – a takmer ho nespoznáva…

 

Erlend Loe je svojský autor. Nebojí sa smiať a nebojí sa vysmievať. A to je dobre. Lebo mi sa môžeme smiať i vysmievať spolu s ním. Môžeme byť svedkami toho, ako si jeho postavy hľadajú miesto vo svete – a ako sa ho snažia nájsť neraz aj mimo sveta. Doopler patrí k postavám, na ktoré sa tak skoro nezabúda – a vôbec, Doopler patrí ku knihám, na ktoré sa tak skoro nezabúda. A pri ktorých ľahko zabudnete na vlastné problémiky. Stačí sa pohodlne usadiť, uzurpovať si kúsok času, a vybrať sa s Dooplerom do lesa…

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139561x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie