Založ si blog

Tiež máte chuť na všetko sa vykašľať?

Tak potom máte niekoľko možností. A jednou z nich je spraviť to, čo Doopler – nórsky chlapík, ktorý si jedného pekné dňa priznal, že nenávidí ľudí, má dosť svojho nudného provinčného života, jeho problémov, dokonca aj jeho radostí – a tak sa rozhodne odísť žiť do lesa.

 

Život v lese je v tomto prípade omnoho vtipnejší, ako by sa mohlo zdať. Doopler totiž patrí do kategórie ľudí/postáv, kam spadajú aj doktor House či Sheldon Cooper – je z nich a s nimi sranda, ale len do tej doby, do kým by ste ich nemali aj vo vlastnej realite. I Doopler  je (nechcene) vtipný; svoj starý aj svoj nový (lesný) život komentuje s humorom, ktorý síce nenúti človeka váľať sa od smiechu, často však nadvihuje kútiky.

 

Erlend Loe nie ja na našou knižnom trhu nováčik. Slovenskí čitatelia sa mohli zasmiať už na niekoľkých jeho preložených dielach. Útly román Doopler sa u nás dočkal dokonca už druhého vydania. Nie je pritom ťažké hádať, čím mohol zaujať svojich čitateľov. Vtipnosť, nadhľad, nevyhýbanie sa ťažkým témam, ale spracovanie ich spôsobom, ktorý aj z tie najtrpkejšie veci robí stráviteľné – aj to sú atribúty, ktoré dokážu u Loeho osloviť. Ani samotný nápad presťahovať svojrázneho hrdinu do lesa nebol márny – autorovi poskytol priestor na vytvorenie mnohých humorných aj napínavých situácií, a v čitateľovi zase vyvolá túžbu čítať ďalej; od stručných, no pritom obsažných statí/odsekov sa totiž takmer ani nedá odtrhnúť. 

 

Humor v Loeovej próze je očividný, no nie prvoplánový. Kto chce, v knihe nájde aj hlbšie podnety na zamyslenie. A kto chce, môže Dooplera sprevádzať aj na ďalších životných cestách – na obrovský úspech svojho románu zareagoval totiž autor vydaním voľného pokračovania, u nás vydaného pod názvom Kamióny volvo. V ňom môžeme stretnúť Dooplera (so synom a skroteným losom) pri švédskych hraniciach; a opäť sa stretávame aj so všetkými podobami humoru, iróniu nevynímajúc. A komu by sa ešte stále málilo, môže si zaobstarať aj tretí diel, Koniec sveta, ako ho poznáme, v ktorom sa Doopler rozhodne vrátiť do sveta, ktorý kedysi opustil – a takmer ho nespoznáva…

 

Erlend Loe je svojský autor. Nebojí sa smiať a nebojí sa vysmievať. A to je dobre. Lebo mi sa môžeme smiať i vysmievať spolu s ním. Môžeme byť svedkami toho, ako si jeho postavy hľadajú miesto vo svete – a ako sa ho snažia nájsť neraz aj mimo sveta. Doopler patrí k postavám, na ktoré sa tak skoro nezabúda – a vôbec, Doopler patrí ku knihám, na ktoré sa tak skoro nezabúda. A pri ktorých ľahko zabudnete na vlastné problémiky. Stačí sa pohodlne usadiť, uzurpovať si kúsok času, a vybrať sa s Dooplerom do lesa…

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98187x
Priemerná čítanosť článkov: 1067x

Autor blogu

Kategórie