Založ si blog

Tiež máte chuť na všetko sa vykašľať?

Tak potom máte niekoľko možností. A jednou z nich je spraviť to, čo Doopler – nórsky chlapík, ktorý si jedného pekné dňa priznal, že nenávidí ľudí, má dosť svojho nudného provinčného života, jeho problémov, dokonca aj jeho radostí – a tak sa rozhodne odísť žiť do lesa.

 

Život v lese je v tomto prípade omnoho vtipnejší, ako by sa mohlo zdať. Doopler totiž patrí do kategórie ľudí/postáv, kam spadajú aj doktor House či Sheldon Cooper – je z nich a s nimi sranda, ale len do tej doby, do kým by ste ich nemali aj vo vlastnej realite. I Doopler  je (nechcene) vtipný; svoj starý aj svoj nový (lesný) život komentuje s humorom, ktorý síce nenúti človeka váľať sa od smiechu, často však nadvihuje kútiky.

 

Erlend Loe nie ja na našou knižnom trhu nováčik. Slovenskí čitatelia sa mohli zasmiať už na niekoľkých jeho preložených dielach. Útly román Doopler sa u nás dočkal dokonca už druhého vydania. Nie je pritom ťažké hádať, čím mohol zaujať svojich čitateľov. Vtipnosť, nadhľad, nevyhýbanie sa ťažkým témam, ale spracovanie ich spôsobom, ktorý aj z tie najtrpkejšie veci robí stráviteľné – aj to sú atribúty, ktoré dokážu u Loeho osloviť. Ani samotný nápad presťahovať svojrázneho hrdinu do lesa nebol márny – autorovi poskytol priestor na vytvorenie mnohých humorných aj napínavých situácií, a v čitateľovi zase vyvolá túžbu čítať ďalej; od stručných, no pritom obsažných statí/odsekov sa totiž takmer ani nedá odtrhnúť. 

 

Humor v Loeovej próze je očividný, no nie prvoplánový. Kto chce, v knihe nájde aj hlbšie podnety na zamyslenie. A kto chce, môže Dooplera sprevádzať aj na ďalších životných cestách – na obrovský úspech svojho románu zareagoval totiž autor vydaním voľného pokračovania, u nás vydaného pod názvom Kamióny volvo. V ňom môžeme stretnúť Dooplera (so synom a skroteným losom) pri švédskych hraniciach; a opäť sa stretávame aj so všetkými podobami humoru, iróniu nevynímajúc. A komu by sa ešte stále málilo, môže si zaobstarať aj tretí diel, Koniec sveta, ako ho poznáme, v ktorom sa Doopler rozhodne vrátiť do sveta, ktorý kedysi opustil – a takmer ho nespoznáva…

 

Erlend Loe je svojský autor. Nebojí sa smiať a nebojí sa vysmievať. A to je dobre. Lebo mi sa môžeme smiať i vysmievať spolu s ním. Môžeme byť svedkami toho, ako si jeho postavy hľadajú miesto vo svete – a ako sa ho snažia nájsť neraz aj mimo sveta. Doopler patrí k postavám, na ktoré sa tak skoro nezabúda – a vôbec, Doopler patrí ku knihám, na ktoré sa tak skoro nezabúda. A pri ktorých ľahko zabudnete na vlastné problémiky. Stačí sa pohodlne usadiť, uzurpovať si kúsok času, a vybrať sa s Dooplerom do lesa…

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129632x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie