Založ si blog

Tiež máte chuť na všetko sa vykašľať?

Tak potom máte niekoľko možností. A jednou z nich je spraviť to, čo Doopler – nórsky chlapík, ktorý si jedného pekné dňa priznal, že nenávidí ľudí, má dosť svojho nudného provinčného života, jeho problémov, dokonca aj jeho radostí – a tak sa rozhodne odísť žiť do lesa.

 

Život v lese je v tomto prípade omnoho vtipnejší, ako by sa mohlo zdať. Doopler totiž patrí do kategórie ľudí/postáv, kam spadajú aj doktor House či Sheldon Cooper – je z nich a s nimi sranda, ale len do tej doby, do kým by ste ich nemali aj vo vlastnej realite. I Doopler  je (nechcene) vtipný; svoj starý aj svoj nový (lesný) život komentuje s humorom, ktorý síce nenúti človeka váľať sa od smiechu, často však nadvihuje kútiky.

 

Erlend Loe nie ja na našou knižnom trhu nováčik. Slovenskí čitatelia sa mohli zasmiať už na niekoľkých jeho preložených dielach. Útly román Doopler sa u nás dočkal dokonca už druhého vydania. Nie je pritom ťažké hádať, čím mohol zaujať svojich čitateľov. Vtipnosť, nadhľad, nevyhýbanie sa ťažkým témam, ale spracovanie ich spôsobom, ktorý aj z tie najtrpkejšie veci robí stráviteľné – aj to sú atribúty, ktoré dokážu u Loeho osloviť. Ani samotný nápad presťahovať svojrázneho hrdinu do lesa nebol márny – autorovi poskytol priestor na vytvorenie mnohých humorných aj napínavých situácií, a v čitateľovi zase vyvolá túžbu čítať ďalej; od stručných, no pritom obsažných statí/odsekov sa totiž takmer ani nedá odtrhnúť. 

 

Humor v Loeovej próze je očividný, no nie prvoplánový. Kto chce, v knihe nájde aj hlbšie podnety na zamyslenie. A kto chce, môže Dooplera sprevádzať aj na ďalších životných cestách – na obrovský úspech svojho románu zareagoval totiž autor vydaním voľného pokračovania, u nás vydaného pod názvom Kamióny volvo. V ňom môžeme stretnúť Dooplera (so synom a skroteným losom) pri švédskych hraniciach; a opäť sa stretávame aj so všetkými podobami humoru, iróniu nevynímajúc. A komu by sa ešte stále málilo, môže si zaobstarať aj tretí diel, Koniec sveta, ako ho poznáme, v ktorom sa Doopler rozhodne vrátiť do sveta, ktorý kedysi opustil – a takmer ho nespoznáva…

 

Erlend Loe je svojský autor. Nebojí sa smiať a nebojí sa vysmievať. A to je dobre. Lebo mi sa môžeme smiať i vysmievať spolu s ním. Môžeme byť svedkami toho, ako si jeho postavy hľadajú miesto vo svete – a ako sa ho snažia nájsť neraz aj mimo sveta. Doopler patrí k postavám, na ktoré sa tak skoro nezabúda – a vôbec, Doopler patrí ku knihám, na ktoré sa tak skoro nezabúda. A pri ktorých ľahko zabudnete na vlastné problémiky. Stačí sa pohodlne usadiť, uzurpovať si kúsok času, a vybrať sa s Dooplerom do lesa…

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111117x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie