Založ si blog

Čo ste ešte nečítali o vojne v Afganistane

Jedno telo, jedna duša, jedna vojna.

 

Už za svoj debut Osamelosť prvočísel zinkasoval jeho autor – mladý taliansky vedec Paolo Giordano – spŕšku pozitívnej kritiky aj zopár ocenení. Príbeh nešťastnej lásky dvoch ľudí si podmanil státisíce čitateľov a nastolil zásadnú otázku – otázku nemohúcosti vytvoriť dvojicu z indivíduí, ktoré celý život prežili s pocitom „prvočísla“. Dôkladná analýza ľudskej osamelosti sa, zdá sa, stala pre autora kľúčovou. Zatiaľ čo však v jeho debute sa obmedzila na pár, v románe Ľudské telo sa prenáša na celý kolektív – na celú rotu.

 

Jedna rota, to je v autorom podaní jedno telo. Každý plní svoju funkciu pre dobro celého organizmu. Zlyhanie jedného môže byť osudné pre všetkých. Telo však symbolizuje aj omnoho viac. Trebárs jednotu. Dôvernosť. Intimitu. Vojaci odsúdení koexistovať v malom, stiesnenom, nebezpečnom priestore dôverne poznajú svoje telá. Ich výzor, výlučky, potreby. Všetko, čo sa v rote deje, je vo veľkej miere telesné. Cviky. Oddych. Spánok. Útoky. Ofenzívy. Všetko súvisí s telom. Aj to menej pompézne. Hnačky, zápchy, ejakulácie, masturbácie, plyny. Žiadne súkromie, žiadna hanba. To všetko mužov ešte viac  zjednocuje a prepája. A autorovi dovoľuje vytvoriť  z ich roty takmer kolektívneho hrdinu, ktorý len občas dovolí mozaikovito poodhaliť príbehy jednotlivých vojakov.

 

Mohlo by sa zdať, že príbehov z frontov tu už bolo veľa. A že sa medzi nimi vynímajú aj  tituly, ktoré  povedali o vojne a vojakoch všetko podstatné. Giordano však nechce byť humorný ako Heller so svojou Hlavou XXII, ba možno ani prísne realistický ako Remargue a jeho Na západe nič nové.  Len sa chce, podobne ako oni, podeliť o istú generačnú skúsenosť. Jeho vojakov nikto neodvliekol násilím – sami si zvolili svoj osud. Na front nechodia umierať – aspoň s tým nepočítajú. Absolvovať vojnu nie je ich povinnosťou – ale prácou. Sú to profesionálni vojaci a každý ide do Afganistanu z iných pohnútok i s inými očakávaniami. Avšak vojna, ktorú im autor pripravil, nie je vojnou v pravom slova zmysle. Kompromisy, vyjednávania, rozpálená púšť, nuda, zlá strava, slabý signál na internet, opäť nuda, nekonečné cvičenia, práca s civilmi, nuda, kruté žarty, sexistické žarty, spomienky, nuda, výcviky, varovania, všadeprítomné trhaviny, ich zneškodňovanie, nuda, šikana. Kolotoč, v ktorom sa všetci vezú. Bojujúci za ideály, bojujúci za seba. Ale aj v sebe. Každý osve. So svojimi problémami, ktoré nechal doma, so svojím strachom, s výčitkami. A bojujúci medzi sebou – lebo veď aj v tele má každý orgán inú funkciu. Niekto je hlavou, niekto krkom. A niekto zadnicou. Vojna je krutá, ale vojaci sú krutí tiež. Niekedy.

 

Misia sa rozbieha, zážitky sa vrstvia. Niektoré zaútočia na čitateľove srdce, iné na jeho mozog. Giordano je umným rozprávačom a svoj – ich – príbeh servíruje v ľahko stráviteľných, dobre naservírovaných chodoch. Očividne vie, ako to na moderných frontoch chodí – a čitateľ mu to rád verí. A čaká, čo bude ďalej. S Afganistanom, s rotou, s domácimi. Čaká konfrontáciu. A tá príde. Pre koho bude osudnou? Čo mužov naučí? Čo im vezme? Čo sa stane s ľudským telom, ktoré utrpí nečakane silný úder?

 

Sú knihy, ktoré prečítate na jeden dych. Sú knihy, ktoré vám dych vyrazia.

 

Je veľmi pravdepodobné, že Ľudské telo zaradíte po dočítaní do oboch spomenutých skupín.

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha:

Paolo Giordano: Ľudské telo. Slovart, 2014. Preklad: Mária Štefanková

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98220x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie