Založ si blog

Čo ste ešte nečítali o vojne v Afganistane

Jedno telo, jedna duša, jedna vojna.

 

Už za svoj debut Osamelosť prvočísel zinkasoval jeho autor – mladý taliansky vedec Paolo Giordano – spŕšku pozitívnej kritiky aj zopár ocenení. Príbeh nešťastnej lásky dvoch ľudí si podmanil státisíce čitateľov a nastolil zásadnú otázku – otázku nemohúcosti vytvoriť dvojicu z indivíduí, ktoré celý život prežili s pocitom „prvočísla“. Dôkladná analýza ľudskej osamelosti sa, zdá sa, stala pre autora kľúčovou. Zatiaľ čo však v jeho debute sa obmedzila na pár, v románe Ľudské telo sa prenáša na celý kolektív – na celú rotu.

 

Jedna rota, to je v autorom podaní jedno telo. Každý plní svoju funkciu pre dobro celého organizmu. Zlyhanie jedného môže byť osudné pre všetkých. Telo však symbolizuje aj omnoho viac. Trebárs jednotu. Dôvernosť. Intimitu. Vojaci odsúdení koexistovať v malom, stiesnenom, nebezpečnom priestore dôverne poznajú svoje telá. Ich výzor, výlučky, potreby. Všetko, čo sa v rote deje, je vo veľkej miere telesné. Cviky. Oddych. Spánok. Útoky. Ofenzívy. Všetko súvisí s telom. Aj to menej pompézne. Hnačky, zápchy, ejakulácie, masturbácie, plyny. Žiadne súkromie, žiadna hanba. To všetko mužov ešte viac  zjednocuje a prepája. A autorovi dovoľuje vytvoriť  z ich roty takmer kolektívneho hrdinu, ktorý len občas dovolí mozaikovito poodhaliť príbehy jednotlivých vojakov.

 

Mohlo by sa zdať, že príbehov z frontov tu už bolo veľa. A že sa medzi nimi vynímajú aj  tituly, ktoré  povedali o vojne a vojakoch všetko podstatné. Giordano však nechce byť humorný ako Heller so svojou Hlavou XXII, ba možno ani prísne realistický ako Remargue a jeho Na západe nič nové.  Len sa chce, podobne ako oni, podeliť o istú generačnú skúsenosť. Jeho vojakov nikto neodvliekol násilím – sami si zvolili svoj osud. Na front nechodia umierať – aspoň s tým nepočítajú. Absolvovať vojnu nie je ich povinnosťou – ale prácou. Sú to profesionálni vojaci a každý ide do Afganistanu z iných pohnútok i s inými očakávaniami. Avšak vojna, ktorú im autor pripravil, nie je vojnou v pravom slova zmysle. Kompromisy, vyjednávania, rozpálená púšť, nuda, zlá strava, slabý signál na internet, opäť nuda, nekonečné cvičenia, práca s civilmi, nuda, kruté žarty, sexistické žarty, spomienky, nuda, výcviky, varovania, všadeprítomné trhaviny, ich zneškodňovanie, nuda, šikana. Kolotoč, v ktorom sa všetci vezú. Bojujúci za ideály, bojujúci za seba. Ale aj v sebe. Každý osve. So svojimi problémami, ktoré nechal doma, so svojím strachom, s výčitkami. A bojujúci medzi sebou – lebo veď aj v tele má každý orgán inú funkciu. Niekto je hlavou, niekto krkom. A niekto zadnicou. Vojna je krutá, ale vojaci sú krutí tiež. Niekedy.

 

Misia sa rozbieha, zážitky sa vrstvia. Niektoré zaútočia na čitateľove srdce, iné na jeho mozog. Giordano je umným rozprávačom a svoj – ich – príbeh servíruje v ľahko stráviteľných, dobre naservírovaných chodoch. Očividne vie, ako to na moderných frontoch chodí – a čitateľ mu to rád verí. A čaká, čo bude ďalej. S Afganistanom, s rotou, s domácimi. Čaká konfrontáciu. A tá príde. Pre koho bude osudnou? Čo mužov naučí? Čo im vezme? Čo sa stane s ľudským telom, ktoré utrpí nečakane silný úder?

 

Sú knihy, ktoré prečítate na jeden dych. Sú knihy, ktoré vám dych vyrazia.

 

Je veľmi pravdepodobné, že Ľudské telo zaradíte po dočítaní do oboch spomenutých skupín.

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha:

Paolo Giordano: Ľudské telo. Slovart, 2014. Preklad: Mária Štefanková

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129619x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie