Založ si blog

Čo ste ešte nečítali o vojne v Afganistane

Jedno telo, jedna duša, jedna vojna.

 

Už za svoj debut Osamelosť prvočísel zinkasoval jeho autor – mladý taliansky vedec Paolo Giordano – spŕšku pozitívnej kritiky aj zopár ocenení. Príbeh nešťastnej lásky dvoch ľudí si podmanil státisíce čitateľov a nastolil zásadnú otázku – otázku nemohúcosti vytvoriť dvojicu z indivíduí, ktoré celý život prežili s pocitom „prvočísla“. Dôkladná analýza ľudskej osamelosti sa, zdá sa, stala pre autora kľúčovou. Zatiaľ čo však v jeho debute sa obmedzila na pár, v románe Ľudské telo sa prenáša na celý kolektív – na celú rotu.

 

Jedna rota, to je v autorom podaní jedno telo. Každý plní svoju funkciu pre dobro celého organizmu. Zlyhanie jedného môže byť osudné pre všetkých. Telo však symbolizuje aj omnoho viac. Trebárs jednotu. Dôvernosť. Intimitu. Vojaci odsúdení koexistovať v malom, stiesnenom, nebezpečnom priestore dôverne poznajú svoje telá. Ich výzor, výlučky, potreby. Všetko, čo sa v rote deje, je vo veľkej miere telesné. Cviky. Oddych. Spánok. Útoky. Ofenzívy. Všetko súvisí s telom. Aj to menej pompézne. Hnačky, zápchy, ejakulácie, masturbácie, plyny. Žiadne súkromie, žiadna hanba. To všetko mužov ešte viac  zjednocuje a prepája. A autorovi dovoľuje vytvoriť  z ich roty takmer kolektívneho hrdinu, ktorý len občas dovolí mozaikovito poodhaliť príbehy jednotlivých vojakov.

 

Mohlo by sa zdať, že príbehov z frontov tu už bolo veľa. A že sa medzi nimi vynímajú aj  tituly, ktoré  povedali o vojne a vojakoch všetko podstatné. Giordano však nechce byť humorný ako Heller so svojou Hlavou XXII, ba možno ani prísne realistický ako Remargue a jeho Na západe nič nové.  Len sa chce, podobne ako oni, podeliť o istú generačnú skúsenosť. Jeho vojakov nikto neodvliekol násilím – sami si zvolili svoj osud. Na front nechodia umierať – aspoň s tým nepočítajú. Absolvovať vojnu nie je ich povinnosťou – ale prácou. Sú to profesionálni vojaci a každý ide do Afganistanu z iných pohnútok i s inými očakávaniami. Avšak vojna, ktorú im autor pripravil, nie je vojnou v pravom slova zmysle. Kompromisy, vyjednávania, rozpálená púšť, nuda, zlá strava, slabý signál na internet, opäť nuda, nekonečné cvičenia, práca s civilmi, nuda, kruté žarty, sexistické žarty, spomienky, nuda, výcviky, varovania, všadeprítomné trhaviny, ich zneškodňovanie, nuda, šikana. Kolotoč, v ktorom sa všetci vezú. Bojujúci za ideály, bojujúci za seba. Ale aj v sebe. Každý osve. So svojimi problémami, ktoré nechal doma, so svojím strachom, s výčitkami. A bojujúci medzi sebou – lebo veď aj v tele má každý orgán inú funkciu. Niekto je hlavou, niekto krkom. A niekto zadnicou. Vojna je krutá, ale vojaci sú krutí tiež. Niekedy.

 

Misia sa rozbieha, zážitky sa vrstvia. Niektoré zaútočia na čitateľove srdce, iné na jeho mozog. Giordano je umným rozprávačom a svoj – ich – príbeh servíruje v ľahko stráviteľných, dobre naservírovaných chodoch. Očividne vie, ako to na moderných frontoch chodí – a čitateľ mu to rád verí. A čaká, čo bude ďalej. S Afganistanom, s rotou, s domácimi. Čaká konfrontáciu. A tá príde. Pre koho bude osudnou? Čo mužov naučí? Čo im vezme? Čo sa stane s ľudským telom, ktoré utrpí nečakane silný úder?

 

Sú knihy, ktoré prečítate na jeden dych. Sú knihy, ktoré vám dych vyrazia.

 

Je veľmi pravdepodobné, že Ľudské telo zaradíte po dočítaní do oboch spomenutých skupín.

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha:

Paolo Giordano: Ľudské telo. Slovart, 2014. Preklad: Mária Štefanková

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118561x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie