Založ si blog

Čo ste ešte nečítali o vojne v Afganistane

Jedno telo, jedna duša, jedna vojna.

 

Už za svoj debut Osamelosť prvočísel zinkasoval jeho autor – mladý taliansky vedec Paolo Giordano – spŕšku pozitívnej kritiky aj zopár ocenení. Príbeh nešťastnej lásky dvoch ľudí si podmanil státisíce čitateľov a nastolil zásadnú otázku – otázku nemohúcosti vytvoriť dvojicu z indivíduí, ktoré celý život prežili s pocitom „prvočísla“. Dôkladná analýza ľudskej osamelosti sa, zdá sa, stala pre autora kľúčovou. Zatiaľ čo však v jeho debute sa obmedzila na pár, v románe Ľudské telo sa prenáša na celý kolektív – na celú rotu.

 

Jedna rota, to je v autorom podaní jedno telo. Každý plní svoju funkciu pre dobro celého organizmu. Zlyhanie jedného môže byť osudné pre všetkých. Telo však symbolizuje aj omnoho viac. Trebárs jednotu. Dôvernosť. Intimitu. Vojaci odsúdení koexistovať v malom, stiesnenom, nebezpečnom priestore dôverne poznajú svoje telá. Ich výzor, výlučky, potreby. Všetko, čo sa v rote deje, je vo veľkej miere telesné. Cviky. Oddych. Spánok. Útoky. Ofenzívy. Všetko súvisí s telom. Aj to menej pompézne. Hnačky, zápchy, ejakulácie, masturbácie, plyny. Žiadne súkromie, žiadna hanba. To všetko mužov ešte viac  zjednocuje a prepája. A autorovi dovoľuje vytvoriť  z ich roty takmer kolektívneho hrdinu, ktorý len občas dovolí mozaikovito poodhaliť príbehy jednotlivých vojakov.

 

Mohlo by sa zdať, že príbehov z frontov tu už bolo veľa. A že sa medzi nimi vynímajú aj  tituly, ktoré  povedali o vojne a vojakoch všetko podstatné. Giordano však nechce byť humorný ako Heller so svojou Hlavou XXII, ba možno ani prísne realistický ako Remargue a jeho Na západe nič nové.  Len sa chce, podobne ako oni, podeliť o istú generačnú skúsenosť. Jeho vojakov nikto neodvliekol násilím – sami si zvolili svoj osud. Na front nechodia umierať – aspoň s tým nepočítajú. Absolvovať vojnu nie je ich povinnosťou – ale prácou. Sú to profesionálni vojaci a každý ide do Afganistanu z iných pohnútok i s inými očakávaniami. Avšak vojna, ktorú im autor pripravil, nie je vojnou v pravom slova zmysle. Kompromisy, vyjednávania, rozpálená púšť, nuda, zlá strava, slabý signál na internet, opäť nuda, nekonečné cvičenia, práca s civilmi, nuda, kruté žarty, sexistické žarty, spomienky, nuda, výcviky, varovania, všadeprítomné trhaviny, ich zneškodňovanie, nuda, šikana. Kolotoč, v ktorom sa všetci vezú. Bojujúci za ideály, bojujúci za seba. Ale aj v sebe. Každý osve. So svojimi problémami, ktoré nechal doma, so svojím strachom, s výčitkami. A bojujúci medzi sebou – lebo veď aj v tele má každý orgán inú funkciu. Niekto je hlavou, niekto krkom. A niekto zadnicou. Vojna je krutá, ale vojaci sú krutí tiež. Niekedy.

 

Misia sa rozbieha, zážitky sa vrstvia. Niektoré zaútočia na čitateľove srdce, iné na jeho mozog. Giordano je umným rozprávačom a svoj – ich – príbeh servíruje v ľahko stráviteľných, dobre naservírovaných chodoch. Očividne vie, ako to na moderných frontoch chodí – a čitateľ mu to rád verí. A čaká, čo bude ďalej. S Afganistanom, s rotou, s domácimi. Čaká konfrontáciu. A tá príde. Pre koho bude osudnou? Čo mužov naučí? Čo im vezme? Čo sa stane s ľudským telom, ktoré utrpí nečakane silný úder?

 

Sú knihy, ktoré prečítate na jeden dych. Sú knihy, ktoré vám dych vyrazia.

 

Je veľmi pravdepodobné, že Ľudské telo zaradíte po dočítaní do oboch spomenutých skupín.

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha:

Paolo Giordano: Ľudské telo. Slovart, 2014. Preklad: Mária Štefanková

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111126x
Priemerná čítanosť článkov: 1069x

Autor blogu

Kategórie