Založ si blog

Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú?

Bola Palestínčankou, vydatou a príťažlivou ženou, tešila sa zo života aj zo spoločenskej priazne. Po otcovi mala zdediť veľké dedičstvo, vďaka vplyvnému manželovi si užívala spoločenskú rolu príkladnej manželky. A niekto ju zabil. Naoko banálny príbeh, ktorý sa mohol stať kdekoľvek a komukoľvek. Stal sa však Lajle a stal sa…

 

Aj rozprávačovi jej príbehu. Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? – pýta sa autor (i rozprávač a čitateľ) a táto pre román pálčivá otázka (a to dokonca až natoľko, že sa stala titulom daného príbehu) dostáva jednu z odpovedí už hneď v prvej vete: „Nezabil som  Lajlu Al-Hájikovú.“

 

To vraví rozprávač, niekdajší rodinný priateľ rodiny Al-Hájikovcov, prominentný právnik a hlavný podozrivý. Ako bývalá právnická hviezda by preňho nemalo byť problémom obhájiť sa, on tak však nekoná. Napriek minimu dôkazov a svojim rétorickým schopnostiam odmieta rozprávať, odmieta bojovať o svoju pravdu a o svoj život. V čase, keď sa s ním zoznamujeme, čaká na svoju popravu a píše dlhý list/príbeh svojej žene Dajme, v ktorom vysvetľuje nielen dôvody svojho mlčania, ale podrobne analyzuje aj svoj skutočný vzťah k Lajle a jej manželovi.

 

Román Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? sa dá (koniec koncov ako mnoho dobrých románov) čítať vo viacerých vrstvách. Kto chce, môže ho poňať ako kriminálny (podľa informácií na prebale „policajný“ román, iní čitatelia ho možno dešifrujú ako netradične poňatý ľúbostný príbeh, ďalší hádam odhalia jeho filozofický podtón. Scestné by nebolo ani nazvať dielo psychologickou sondou, svojsky, no účinne analyzujúcou nielen charakter či myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ale aj časopriestor, v ktorom žil a v ktorom umrie.

 

Život i tvorba palestínskeho autora Gassána Kanafáního sú poznačené národnostnými otázkami, problémami, špecifikami. Časopriestor, v ktorom Kanafání žil, tvoril, učil a spoznával svet, patria k tým, ktoré nemali núdzu o dramatické dejinné i každodenné okamihy. V pomerne rozsiahlom závere mapujúcom autora a jeho dielo si môžeme prečítať , ako presne autora jeho prostredie a zázemie (vy)formovalo a poznačilo i ako autora. Citeľné je to najmä pri čítaní novely Muži na slnku, ktorá je súčasťou knihy tiež.

 

Napriek tomu sa Kanafánímu podarilo v príbehu Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? odosobniť od osobitostí a problémom svojej (de facto neexistujúcej) vlasti a vytvoriť dielo, ktoré sa dá čítať (a ktoré by sa dalo aj napísať) v podstate kdekoľvek. Veď všade na svete je „manželstvo čímsi náhodným a až svojím rozhodnutím mu dávame zmysel“, všade na svete „posteľ, pokiaľ sa nestala návykom, nesúvisí s láskou, a skutočná láska nie je iba posteľ“ , a všade na svete „hráme komickú hru. Celý svet meriame mierou, na ktorej sme sa dohodli, no s ním sme sa neporadili. Všetky javy pomenúvame a charakterizujeme a pritom ich nepoznáme, nepoznáme ich podstatu ani ich príčiny. Súčasne si myslíme, že to dovolí postihnúť ich podstatu. Sme hlúpi, sme veľmi zaslepení a namyslení.

 

Ak by sme chceli hľadať ekvivalent tohto románu v európskej tvorbe, zrejme by to bol Cudzinec. Aj Kanafáního hrdina – podobne ako Camusov – sa ocitá vo víre ťažko vysvetliteľných, až dojmov náhody pôsobiacich javov, ku ktorým zaujme svojské, nie ľahko stráviteľné a obhájiteľné stanovisko.

 

Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? je príbeh, ktorý vyvoláva omnoho znepokojujúcejšie otázky než tú, ktorou je zastrešené celé dielo.  A niektorým – vnímavým, neodbytným – možno aj poskytne odpovede.

 

Recenzovaná kniha: 

Kanafání Gassán: Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú?

SMENA (vyd. SÚV SZM), 1988, preklad Ladislav Drozdík 

 

 

 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129611x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie