Založ si blog

Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú?

Bola Palestínčankou, vydatou a príťažlivou ženou, tešila sa zo života aj zo spoločenskej priazne. Po otcovi mala zdediť veľké dedičstvo, vďaka vplyvnému manželovi si užívala spoločenskú rolu príkladnej manželky. A niekto ju zabil. Naoko banálny príbeh, ktorý sa mohol stať kdekoľvek a komukoľvek. Stal sa však Lajle a stal sa…

 

Aj rozprávačovi jej príbehu. Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? – pýta sa autor (i rozprávač a čitateľ) a táto pre román pálčivá otázka (a to dokonca až natoľko, že sa stala titulom daného príbehu) dostáva jednu z odpovedí už hneď v prvej vete: „Nezabil som  Lajlu Al-Hájikovú.“

 

To vraví rozprávač, niekdajší rodinný priateľ rodiny Al-Hájikovcov, prominentný právnik a hlavný podozrivý. Ako bývalá právnická hviezda by preňho nemalo byť problémom obhájiť sa, on tak však nekoná. Napriek minimu dôkazov a svojim rétorickým schopnostiam odmieta rozprávať, odmieta bojovať o svoju pravdu a o svoj život. V čase, keď sa s ním zoznamujeme, čaká na svoju popravu a píše dlhý list/príbeh svojej žene Dajme, v ktorom vysvetľuje nielen dôvody svojho mlčania, ale podrobne analyzuje aj svoj skutočný vzťah k Lajle a jej manželovi.

 

Román Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? sa dá (koniec koncov ako mnoho dobrých románov) čítať vo viacerých vrstvách. Kto chce, môže ho poňať ako kriminálny (podľa informácií na prebale „policajný“ román, iní čitatelia ho možno dešifrujú ako netradične poňatý ľúbostný príbeh, ďalší hádam odhalia jeho filozofický podtón. Scestné by nebolo ani nazvať dielo psychologickou sondou, svojsky, no účinne analyzujúcou nielen charakter či myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ale aj časopriestor, v ktorom žil a v ktorom umrie.

 

Život i tvorba palestínskeho autora Gassána Kanafáního sú poznačené národnostnými otázkami, problémami, špecifikami. Časopriestor, v ktorom Kanafání žil, tvoril, učil a spoznával svet, patria k tým, ktoré nemali núdzu o dramatické dejinné i každodenné okamihy. V pomerne rozsiahlom závere mapujúcom autora a jeho dielo si môžeme prečítať , ako presne autora jeho prostredie a zázemie (vy)formovalo a poznačilo i ako autora. Citeľné je to najmä pri čítaní novely Muži na slnku, ktorá je súčasťou knihy tiež.

 

Napriek tomu sa Kanafánímu podarilo v príbehu Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? odosobniť od osobitostí a problémom svojej (de facto neexistujúcej) vlasti a vytvoriť dielo, ktoré sa dá čítať (a ktoré by sa dalo aj napísať) v podstate kdekoľvek. Veď všade na svete je „manželstvo čímsi náhodným a až svojím rozhodnutím mu dávame zmysel“, všade na svete „posteľ, pokiaľ sa nestala návykom, nesúvisí s láskou, a skutočná láska nie je iba posteľ“ , a všade na svete „hráme komickú hru. Celý svet meriame mierou, na ktorej sme sa dohodli, no s ním sme sa neporadili. Všetky javy pomenúvame a charakterizujeme a pritom ich nepoznáme, nepoznáme ich podstatu ani ich príčiny. Súčasne si myslíme, že to dovolí postihnúť ich podstatu. Sme hlúpi, sme veľmi zaslepení a namyslení.

 

Ak by sme chceli hľadať ekvivalent tohto románu v európskej tvorbe, zrejme by to bol Cudzinec. Aj Kanafáního hrdina – podobne ako Camusov – sa ocitá vo víre ťažko vysvetliteľných, až dojmov náhody pôsobiacich javov, ku ktorým zaujme svojské, nie ľahko stráviteľné a obhájiteľné stanovisko.

 

Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? je príbeh, ktorý vyvoláva omnoho znepokojujúcejšie otázky než tú, ktorou je zastrešené celé dielo.  A niektorým – vnímavým, neodbytným – možno aj poskytne odpovede.

 

Recenzovaná kniha: 

Kanafání Gassán: Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú?

SMENA (vyd. SÚV SZM), 1988, preklad Ladislav Drozdík 

 

 

 

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139568x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie