Založ si blog

Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú?

Bola Palestínčankou, vydatou a príťažlivou ženou, tešila sa zo života aj zo spoločenskej priazne. Po otcovi mala zdediť veľké dedičstvo, vďaka vplyvnému manželovi si užívala spoločenskú rolu príkladnej manželky. A niekto ju zabil. Naoko banálny príbeh, ktorý sa mohol stať kdekoľvek a komukoľvek. Stal sa však Lajle a stal sa…

 

Aj rozprávačovi jej príbehu. Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? – pýta sa autor (i rozprávač a čitateľ) a táto pre román pálčivá otázka (a to dokonca až natoľko, že sa stala titulom daného príbehu) dostáva jednu z odpovedí už hneď v prvej vete: „Nezabil som  Lajlu Al-Hájikovú.“

 

To vraví rozprávač, niekdajší rodinný priateľ rodiny Al-Hájikovcov, prominentný právnik a hlavný podozrivý. Ako bývalá právnická hviezda by preňho nemalo byť problémom obhájiť sa, on tak však nekoná. Napriek minimu dôkazov a svojim rétorickým schopnostiam odmieta rozprávať, odmieta bojovať o svoju pravdu a o svoj život. V čase, keď sa s ním zoznamujeme, čaká na svoju popravu a píše dlhý list/príbeh svojej žene Dajme, v ktorom vysvetľuje nielen dôvody svojho mlčania, ale podrobne analyzuje aj svoj skutočný vzťah k Lajle a jej manželovi.

 

Román Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? sa dá (koniec koncov ako mnoho dobrých románov) čítať vo viacerých vrstvách. Kto chce, môže ho poňať ako kriminálny (podľa informácií na prebale „policajný“ román, iní čitatelia ho možno dešifrujú ako netradične poňatý ľúbostný príbeh, ďalší hádam odhalia jeho filozofický podtón. Scestné by nebolo ani nazvať dielo psychologickou sondou, svojsky, no účinne analyzujúcou nielen charakter či myšlienkové pochody hlavného hrdinu, ale aj časopriestor, v ktorom žil a v ktorom umrie.

 

Život i tvorba palestínskeho autora Gassána Kanafáního sú poznačené národnostnými otázkami, problémami, špecifikami. Časopriestor, v ktorom Kanafání žil, tvoril, učil a spoznával svet, patria k tým, ktoré nemali núdzu o dramatické dejinné i každodenné okamihy. V pomerne rozsiahlom závere mapujúcom autora a jeho dielo si môžeme prečítať , ako presne autora jeho prostredie a zázemie (vy)formovalo a poznačilo i ako autora. Citeľné je to najmä pri čítaní novely Muži na slnku, ktorá je súčasťou knihy tiež.

 

Napriek tomu sa Kanafánímu podarilo v príbehu Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? odosobniť od osobitostí a problémom svojej (de facto neexistujúcej) vlasti a vytvoriť dielo, ktoré sa dá čítať (a ktoré by sa dalo aj napísať) v podstate kdekoľvek. Veď všade na svete je „manželstvo čímsi náhodným a až svojím rozhodnutím mu dávame zmysel“, všade na svete „posteľ, pokiaľ sa nestala návykom, nesúvisí s láskou, a skutočná láska nie je iba posteľ“ , a všade na svete „hráme komickú hru. Celý svet meriame mierou, na ktorej sme sa dohodli, no s ním sme sa neporadili. Všetky javy pomenúvame a charakterizujeme a pritom ich nepoznáme, nepoznáme ich podstatu ani ich príčiny. Súčasne si myslíme, že to dovolí postihnúť ich podstatu. Sme hlúpi, sme veľmi zaslepení a namyslení.

 

Ak by sme chceli hľadať ekvivalent tohto románu v európskej tvorbe, zrejme by to bol Cudzinec. Aj Kanafáního hrdina – podobne ako Camusov – sa ocitá vo víre ťažko vysvetliteľných, až dojmov náhody pôsobiacich javov, ku ktorým zaujme svojské, nie ľahko stráviteľné a obhájiteľné stanovisko.

 

Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú? je príbeh, ktorý vyvoláva omnoho znepokojujúcejšie otázky než tú, ktorou je zastrešené celé dielo.  A niektorým – vnímavým, neodbytným – možno aj poskytne odpovede.

 

Recenzovaná kniha: 

Kanafání Gassán: Kto zabil Lajlu Al-Hájikovú?

SMENA (vyd. SÚV SZM), 1988, preklad Ladislav Drozdík 

 

 

 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118576x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie