Založ si blog

Dva spôsoby riešenia islamizácie

Dokedy to bude trvať? A ako to máme riešiť? Otázky, ktoré rezonujú, pretože im predchádzali udalosti, ktoré rezonovali ešte viac. A tie udalosti sa množia. Tak, ako počet migrantov, ale aj imigrantov a dokonca právoplatných občanov (povedzme tých z tretej generácie). Dá sa ešte veriť ideám multikulturalizmu? Prispojí si a predefinuje Európa teórie “melitng pot” (vriaceho kotla)? Sú naše obavy a negatívne emócie zbytočné a škodlivé, a mali by sme sa spoliehať na prognízy typu “salad plate” predpokladajúce, že etniká sa môžu navzájom obohacovať (a to dokonca bez toho, aby sa museli nevyhnutne miešať) ako jednotlivé zložky šalátu? Alebo je namieste skepsa a mali by sme sa obávať sociálne vylúčených jednotlivcov (bez ohľadu, či sme sa o ich stav pričinili my alebo si ho vybrali sami) a predpokladať, že mnohopočetné getá v takmer všetkých európskych metropolách sú len predohrou k budúcemu aparteidu? Máme dokonca očakávať revolúcie či občianske vojny? Ako optimálne riešiť daný stav – afirmatívnou akciou (nech už by v praxi vyzerala akokoľvek) alebo radikalnejšími až drastickejšími spôsobmi?

 

Na tieto otázky si netrúfam odpovedať – dlhodobo si však na nich hľadám odpovede. Nasledujúce publikácie sú pre mňa v tomto zmysle zaujímavými miľníkmi pohľadu na islamizáciu a náznaky návodov, ako na ne reagovať. Obe spája, že:

  1. sú stručné, no obsahovo nasýtené
  2. ponúkajú množstvo podnetov na uvažovanie, polemizovanie alebo na súhlasné pritakávanie
  3. argumentačne sú dobre podložené

Odlišuje ich prístup autorov k téme – dalo by sa povedať, že stoja na opačných stranách barigády. Aj preto vyberám práve tieto publikácie; nie som si istá, či sa medzi myšlienkovými pochodmi ich autorov dá nájsť konsenzus, človeku však ich paraelné čítanie môže priblížiť problematiku z dvoch opozitných pohľadov, čo vytvára omnoho širší priestor na obohacovanie vlastných myšlienkových pochodov.

 

Hněv a hrdost (Orianna Fallaci) – jedna z celosvetovo najvplyvnejších novinárok nedávnej doby napísala toto dielo ako reakciu na pád dvojičiek. V diele rezignuje na žurnalistickú objektívnosť, vyváženosť; jej text je búrlivý, emočný, plný hnevu, nenávisti a irónie. O moslimoch a ich kultúre si myslí svoje – a nie je to veru nič pozitívne. Mnohé jej výroky, myšlienky a argumenty by sa dali považovať za politicky nekorektné a podniecujúce rasovú nenávisť (odvolávka na v poslednom čase obľúbené frázy), kapacite typu Fallaci sa však odpustili; a jej dielo odvtedy vzbudzuje pozornosť a vyvoláva množstvo emócií. Jej knihu mnohí považujú za nekompromisné a odvážne dielo, aké by si netrúfal napísať hocikto.

 

Západ a tí druzí (Roger Scruton) – zatiaľ čo emotívna a nahnevaná Orianna si nekládla servítku pred ústa, britský filozof Scruton (zhodou náhod tiež inšpirovaný jedenástym septembrom) sa rozhodol držať si od témy emočný odstup a pri komponovaní svojich názoroch voliť cestu racia. Islamských extrémistov sa nezastáva, ale snaží sa ich pochopiť, vcítiť sa do ich motívov, konania, myslenia – a skrze to predpokladať vzorce ich ďalších činov. Jeho argumenty sú až chirurgicky presné a Scruton nimi operuje v snahe zachrániť život Európy, ktorú sme poznali doteraz. Čítať Scrutonove dielo je ako dostať do ruky návod na skrotenie nezvládnuteľného zvieraťa; otázne je, či v tomto prípade bude stačiť a či sa kompetentné autority pokúsia riadiť veľmi konrkétnymi riešeniami, ktoré Scruton sformuloval. A či by sa ich prípadne uplatnenie v praxi naozaj ukázalo aplikovateľné a zaisťujúce to, po čom dnes mnohí túžia – stabilitu a mier.

 

Je pre mňa zaražujúce, že ani jedno z týchto (podľa mňa zásadných) diel nevyšlo v slovenskom jazyku; v prípade záujmu si ich však môžete zaobstarať v českom preklade. Hľadať v nich i s nimi odpovede; hádať sa s autormi alebo s nimi súhlasiť; mať pred sebou konečne arzenál argumentov, ktoré majú hlavu a pätu, ktoré majú svoju váhu.

 

Mária Bilá

 

 

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98230x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie