Založ si blog

Dva spôsoby riešenia islamizácie

Dokedy to bude trvať? A ako to máme riešiť? Otázky, ktoré rezonujú, pretože im predchádzali udalosti, ktoré rezonovali ešte viac. A tie udalosti sa množia. Tak, ako počet migrantov, ale aj imigrantov a dokonca právoplatných občanov (povedzme tých z tretej generácie). Dá sa ešte veriť ideám multikulturalizmu? Prispojí si a predefinuje Európa teórie “melitng pot” (vriaceho kotla)? Sú naše obavy a negatívne emócie zbytočné a škodlivé, a mali by sme sa spoliehať na prognízy typu “salad plate” predpokladajúce, že etniká sa môžu navzájom obohacovať (a to dokonca bez toho, aby sa museli nevyhnutne miešať) ako jednotlivé zložky šalátu? Alebo je namieste skepsa a mali by sme sa obávať sociálne vylúčených jednotlivcov (bez ohľadu, či sme sa o ich stav pričinili my alebo si ho vybrali sami) a predpokladať, že mnohopočetné getá v takmer všetkých európskych metropolách sú len predohrou k budúcemu aparteidu? Máme dokonca očakávať revolúcie či občianske vojny? Ako optimálne riešiť daný stav – afirmatívnou akciou (nech už by v praxi vyzerala akokoľvek) alebo radikalnejšími až drastickejšími spôsobmi?

 

Na tieto otázky si netrúfam odpovedať – dlhodobo si však na nich hľadám odpovede. Nasledujúce publikácie sú pre mňa v tomto zmysle zaujímavými miľníkmi pohľadu na islamizáciu a náznaky návodov, ako na ne reagovať. Obe spája, že:

  1. sú stručné, no obsahovo nasýtené
  2. ponúkajú množstvo podnetov na uvažovanie, polemizovanie alebo na súhlasné pritakávanie
  3. argumentačne sú dobre podložené

Odlišuje ich prístup autorov k téme – dalo by sa povedať, že stoja na opačných stranách barigády. Aj preto vyberám práve tieto publikácie; nie som si istá, či sa medzi myšlienkovými pochodmi ich autorov dá nájsť konsenzus, človeku však ich paraelné čítanie môže priblížiť problematiku z dvoch opozitných pohľadov, čo vytvára omnoho širší priestor na obohacovanie vlastných myšlienkových pochodov.

 

Hněv a hrdost (Orianna Fallaci) – jedna z celosvetovo najvplyvnejších novinárok nedávnej doby napísala toto dielo ako reakciu na pád dvojičiek. V diele rezignuje na žurnalistickú objektívnosť, vyváženosť; jej text je búrlivý, emočný, plný hnevu, nenávisti a irónie. O moslimoch a ich kultúre si myslí svoje – a nie je to veru nič pozitívne. Mnohé jej výroky, myšlienky a argumenty by sa dali považovať za politicky nekorektné a podniecujúce rasovú nenávisť (odvolávka na v poslednom čase obľúbené frázy), kapacite typu Fallaci sa však odpustili; a jej dielo odvtedy vzbudzuje pozornosť a vyvoláva množstvo emócií. Jej knihu mnohí považujú za nekompromisné a odvážne dielo, aké by si netrúfal napísať hocikto.

 

Západ a tí druzí (Roger Scruton) – zatiaľ čo emotívna a nahnevaná Orianna si nekládla servítku pred ústa, britský filozof Scruton (zhodou náhod tiež inšpirovaný jedenástym septembrom) sa rozhodol držať si od témy emočný odstup a pri komponovaní svojich názoroch voliť cestu racia. Islamských extrémistov sa nezastáva, ale snaží sa ich pochopiť, vcítiť sa do ich motívov, konania, myslenia – a skrze to predpokladať vzorce ich ďalších činov. Jeho argumenty sú až chirurgicky presné a Scruton nimi operuje v snahe zachrániť život Európy, ktorú sme poznali doteraz. Čítať Scrutonove dielo je ako dostať do ruky návod na skrotenie nezvládnuteľného zvieraťa; otázne je, či v tomto prípade bude stačiť a či sa kompetentné autority pokúsia riadiť veľmi konrkétnymi riešeniami, ktoré Scruton sformuloval. A či by sa ich prípadne uplatnenie v praxi naozaj ukázalo aplikovateľné a zaisťujúce to, po čom dnes mnohí túžia – stabilitu a mier.

 

Je pre mňa zaražujúce, že ani jedno z týchto (podľa mňa zásadných) diel nevyšlo v slovenskom jazyku; v prípade záujmu si ich však môžete zaobstarať v českom preklade. Hľadať v nich i s nimi odpovede; hádať sa s autormi alebo s nimi súhlasiť; mať pred sebou konečne arzenál argumentov, ktoré majú hlavu a pätu, ktoré majú svoju váhu.

 

Mária Bilá

 

 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118531x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie