Založ si blog

Keď obal predáva

Vraví sa – nesúď knihu podľa obalu. Nasledujúce knihy však majú taký pekný obal, že čitateľ (respektíve ja) z nich nemá len literárny, ale aj estetický zážitok; a ten je stále príjemným bonusom, no nie?

PS: Vyberala som len spomedzi beletrie a podľa vlastného vkusu, ktorý možno vôbec nekorešponduje s Vaším… Čo už, môžete si skúsiť spraviť vlastný zoznam

 

 

A je tu zas – mám rada humor, symboly, nápady, minimalizmus, čierno-bielu kombináciu. To všetko tento obal má. Apropo, kniha má na mojom blogu vlastnú recenziu

 

Bordeline – keď si autorka ilustruje svoju knihu sama, môže to dopadnúť hocijako, no v prípade Gibovej novely to dopadlo super. Kniha, ktorá ozdobí každú (nielen) ženskú poličku.

 

Čierny Róm a biela láska – rómsky autor Ľudovít Didi napísal román o láske rómskeho muzikanta a mlynárovej dcéry, a niekto šikovný mu vytvoril obálku, vďaka ktorej by som daný text chcela prečítať, aj keby ma nezaujal témou. Taký je to pekný obal.

 

Ja, Mária Antoinetta – mám slabosť pre ružovú, Máriu Antoinettu aj pre baroko; logicky (emočne) mám teda slabosť aj pre túto obálku. Apropo, kniha bude mať na mojom blogu čochvíľa vlastnú recenziu.

 

Mesto zlodejov – Davida Benioffa pozná svet najmä ako jedného zo scenáristov Hier o tróny; pre mňa vďaka tejto knihe ostane skvelým románopiscom – a táto kniha pre svoj obal ostane v tomto zozname, aj keby mi rukami prešli ďalšie desiatky kníh. Bodka.

 

Pomaľované vtáča – kniha, ktorá sa nedá čítať pred spaním. Krutý, drsný, chvíľami až nestráviteľný príbeh, ktorý sa však oplatí prečítať. A obálka, na ktorú sa nemôžem prestať pozerať.

 

Štyri hostiny – jeden z mojich najobľúbenejších autorov a moja najobľúbenejšia kniha od neho. Vo vizuálnom obale, ktorý ani nemohol byť krajší. Ďakujem tvorcom aj vydavateľstvu.

 

Tichý dom – veľa okien, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Trinásty príbeh – veľa kníh, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo – spoločné vydanie trilógie o dvojčatách (ako niektorí nazývajú trojicu diel Agoty Kristof) je pre mňa vydavateľským počinom roka 2016. Nielen literárnym, ale aj vizuálnym. Dokonalý súlad obsahu a obalu.

 

Bonus: Zlodejka kníh – vyšla u nás v dvoch vydaniach, pričom obe sú vizuálne na vysokej úrovni a ak by som si mala vybrať, ktoré chcem mať v poličke, musela by som sa dlho rozhodovať: toto alebo toto? A k tomu ešte aj krásne české vydanie… Markus Zusak musí byť šťastný, aký pekný knižný šat dostal jeho najznámejší príbeh…

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139564x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie