Založ si blog

Keď obal predáva

Vraví sa – nesúď knihu podľa obalu. Nasledujúce knihy však majú taký pekný obal, že čitateľ (respektíve ja) z nich nemá len literárny, ale aj estetický zážitok; a ten je stále príjemným bonusom, no nie?

PS: Vyberala som len spomedzi beletrie a podľa vlastného vkusu, ktorý možno vôbec nekorešponduje s Vaším… Čo už, môžete si skúsiť spraviť vlastný zoznam

 

 

A je tu zas – mám rada humor, symboly, nápady, minimalizmus, čierno-bielu kombináciu. To všetko tento obal má. Apropo, kniha má na mojom blogu vlastnú recenziu

 

Bordeline – keď si autorka ilustruje svoju knihu sama, môže to dopadnúť hocijako, no v prípade Gibovej novely to dopadlo super. Kniha, ktorá ozdobí každú (nielen) ženskú poličku.

 

Čierny Róm a biela láska – rómsky autor Ľudovít Didi napísal román o láske rómskeho muzikanta a mlynárovej dcéry, a niekto šikovný mu vytvoril obálku, vďaka ktorej by som daný text chcela prečítať, aj keby ma nezaujal témou. Taký je to pekný obal.

 

Ja, Mária Antoinetta – mám slabosť pre ružovú, Máriu Antoinettu aj pre baroko; logicky (emočne) mám teda slabosť aj pre túto obálku. Apropo, kniha bude mať na mojom blogu čochvíľa vlastnú recenziu.

 

Mesto zlodejov – Davida Benioffa pozná svet najmä ako jedného zo scenáristov Hier o tróny; pre mňa vďaka tejto knihe ostane skvelým románopiscom – a táto kniha pre svoj obal ostane v tomto zozname, aj keby mi rukami prešli ďalšie desiatky kníh. Bodka.

 

Pomaľované vtáča – kniha, ktorá sa nedá čítať pred spaním. Krutý, drsný, chvíľami až nestráviteľný príbeh, ktorý sa však oplatí prečítať. A obálka, na ktorú sa nemôžem prestať pozerať.

 

Štyri hostiny – jeden z mojich najobľúbenejších autorov a moja najobľúbenejšia kniha od neho. Vo vizuálnom obale, ktorý ani nemohol byť krajší. Ďakujem tvorcom aj vydavateľstvu.

 

Tichý dom – veľa okien, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Trinásty príbeh – veľa kníh, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo – spoločné vydanie trilógie o dvojčatách (ako niektorí nazývajú trojicu diel Agoty Kristof) je pre mňa vydavateľským počinom roka 2016. Nielen literárnym, ale aj vizuálnym. Dokonalý súlad obsahu a obalu.

 

Bonus: Zlodejka kníh – vyšla u nás v dvoch vydaniach, pričom obe sú vizuálne na vysokej úrovni a ak by som si mala vybrať, ktoré chcem mať v poličke, musela by som sa dlho rozhodovať: toto alebo toto? A k tomu ešte aj krásne české vydanie… Markus Zusak musí byť šťastný, aký pekný knižný šat dostal jeho najznámejší príbeh…

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98218x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie