Založ si blog

Keď obal predáva

Vraví sa – nesúď knihu podľa obalu. Nasledujúce knihy však majú taký pekný obal, že čitateľ (respektíve ja) z nich nemá len literárny, ale aj estetický zážitok; a ten je stále príjemným bonusom, no nie?

PS: Vyberala som len spomedzi beletrie a podľa vlastného vkusu, ktorý možno vôbec nekorešponduje s Vaším… Čo už, môžete si skúsiť spraviť vlastný zoznam

 

 

A je tu zas – mám rada humor, symboly, nápady, minimalizmus, čierno-bielu kombináciu. To všetko tento obal má. Apropo, kniha má na mojom blogu vlastnú recenziu

 

Bordeline – keď si autorka ilustruje svoju knihu sama, môže to dopadnúť hocijako, no v prípade Gibovej novely to dopadlo super. Kniha, ktorá ozdobí každú (nielen) ženskú poličku.

 

Čierny Róm a biela láska – rómsky autor Ľudovít Didi napísal román o láske rómskeho muzikanta a mlynárovej dcéry, a niekto šikovný mu vytvoril obálku, vďaka ktorej by som daný text chcela prečítať, aj keby ma nezaujal témou. Taký je to pekný obal.

 

Ja, Mária Antoinetta – mám slabosť pre ružovú, Máriu Antoinettu aj pre baroko; logicky (emočne) mám teda slabosť aj pre túto obálku. Apropo, kniha bude mať na mojom blogu čochvíľa vlastnú recenziu.

 

Mesto zlodejov – Davida Benioffa pozná svet najmä ako jedného zo scenáristov Hier o tróny; pre mňa vďaka tejto knihe ostane skvelým románopiscom – a táto kniha pre svoj obal ostane v tomto zozname, aj keby mi rukami prešli ďalšie desiatky kníh. Bodka.

 

Pomaľované vtáča – kniha, ktorá sa nedá čítať pred spaním. Krutý, drsný, chvíľami až nestráviteľný príbeh, ktorý sa však oplatí prečítať. A obálka, na ktorú sa nemôžem prestať pozerať.

 

Štyri hostiny – jeden z mojich najobľúbenejších autorov a moja najobľúbenejšia kniha od neho. Vo vizuálnom obale, ktorý ani nemohol byť krajší. Ďakujem tvorcom aj vydavateľstvu.

 

Tichý dom – veľa okien, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Trinásty príbeh – veľa kníh, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo – spoločné vydanie trilógie o dvojčatách (ako niektorí nazývajú trojicu diel Agoty Kristof) je pre mňa vydavateľským počinom roka 2016. Nielen literárnym, ale aj vizuálnym. Dokonalý súlad obsahu a obalu.

 

Bonus: Zlodejka kníh – vyšla u nás v dvoch vydaniach, pričom obe sú vizuálne na vysokej úrovni a ak by som si mala vybrať, ktoré chcem mať v poličke, musela by som sa dlho rozhodovať: toto alebo toto? A k tomu ešte aj krásne české vydanie… Markus Zusak musí byť šťastný, aký pekný knižný šat dostal jeho najznámejší príbeh…

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118547x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie