Založ si blog

Keď obal predáva

Vraví sa – nesúď knihu podľa obalu. Nasledujúce knihy však majú taký pekný obal, že čitateľ (respektíve ja) z nich nemá len literárny, ale aj estetický zážitok; a ten je stále príjemným bonusom, no nie?

PS: Vyberala som len spomedzi beletrie a podľa vlastného vkusu, ktorý možno vôbec nekorešponduje s Vaším… Čo už, môžete si skúsiť spraviť vlastný zoznam

 

 

A je tu zas – mám rada humor, symboly, nápady, minimalizmus, čierno-bielu kombináciu. To všetko tento obal má. Apropo, kniha má na mojom blogu vlastnú recenziu

 

Bordeline – keď si autorka ilustruje svoju knihu sama, môže to dopadnúť hocijako, no v prípade Gibovej novely to dopadlo super. Kniha, ktorá ozdobí každú (nielen) ženskú poličku.

 

Čierny Róm a biela láska – rómsky autor Ľudovít Didi napísal román o láske rómskeho muzikanta a mlynárovej dcéry, a niekto šikovný mu vytvoril obálku, vďaka ktorej by som daný text chcela prečítať, aj keby ma nezaujal témou. Taký je to pekný obal.

 

Ja, Mária Antoinetta – mám slabosť pre ružovú, Máriu Antoinettu aj pre baroko; logicky (emočne) mám teda slabosť aj pre túto obálku. Apropo, kniha bude mať na mojom blogu čochvíľa vlastnú recenziu.

 

Mesto zlodejov – Davida Benioffa pozná svet najmä ako jedného zo scenáristov Hier o tróny; pre mňa vďaka tejto knihe ostane skvelým románopiscom – a táto kniha pre svoj obal ostane v tomto zozname, aj keby mi rukami prešli ďalšie desiatky kníh. Bodka.

 

Pomaľované vtáča – kniha, ktorá sa nedá čítať pred spaním. Krutý, drsný, chvíľami až nestráviteľný príbeh, ktorý sa však oplatí prečítať. A obálka, na ktorú sa nemôžem prestať pozerať.

 

Štyri hostiny – jeden z mojich najobľúbenejších autorov a moja najobľúbenejšia kniha od neho. Vo vizuálnom obale, ktorý ani nemohol byť krajší. Ďakujem tvorcom aj vydavateľstvu.

 

Tichý dom – veľa okien, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Trinásty príbeh – veľa kníh, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo – spoločné vydanie trilógie o dvojčatách (ako niektorí nazývajú trojicu diel Agoty Kristof) je pre mňa vydavateľským počinom roka 2016. Nielen literárnym, ale aj vizuálnym. Dokonalý súlad obsahu a obalu.

 

Bonus: Zlodejka kníh – vyšla u nás v dvoch vydaniach, pričom obe sú vizuálne na vysokej úrovni a ak by som si mala vybrať, ktoré chcem mať v poličke, musela by som sa dlho rozhodovať: toto alebo toto? A k tomu ešte aj krásne české vydanie… Markus Zusak musí byť šťastný, aký pekný knižný šat dostal jeho najznámejší príbeh…

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111123x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie