Založ si blog

Keď obal predáva

Vraví sa – nesúď knihu podľa obalu. Nasledujúce knihy však majú taký pekný obal, že čitateľ (respektíve ja) z nich nemá len literárny, ale aj estetický zážitok; a ten je stále príjemným bonusom, no nie?

PS: Vyberala som len spomedzi beletrie a podľa vlastného vkusu, ktorý možno vôbec nekorešponduje s Vaším… Čo už, môžete si skúsiť spraviť vlastný zoznam

 

 

A je tu zas – mám rada humor, symboly, nápady, minimalizmus, čierno-bielu kombináciu. To všetko tento obal má. Apropo, kniha má na mojom blogu vlastnú recenziu

 

Bordeline – keď si autorka ilustruje svoju knihu sama, môže to dopadnúť hocijako, no v prípade Gibovej novely to dopadlo super. Kniha, ktorá ozdobí každú (nielen) ženskú poličku.

 

Čierny Róm a biela láska – rómsky autor Ľudovít Didi napísal román o láske rómskeho muzikanta a mlynárovej dcéry, a niekto šikovný mu vytvoril obálku, vďaka ktorej by som daný text chcela prečítať, aj keby ma nezaujal témou. Taký je to pekný obal.

 

Ja, Mária Antoinetta – mám slabosť pre ružovú, Máriu Antoinettu aj pre baroko; logicky (emočne) mám teda slabosť aj pre túto obálku. Apropo, kniha bude mať na mojom blogu čochvíľa vlastnú recenziu.

 

Mesto zlodejov – Davida Benioffa pozná svet najmä ako jedného zo scenáristov Hier o tróny; pre mňa vďaka tejto knihe ostane skvelým románopiscom – a táto kniha pre svoj obal ostane v tomto zozname, aj keby mi rukami prešli ďalšie desiatky kníh. Bodka.

 

Pomaľované vtáča – kniha, ktorá sa nedá čítať pred spaním. Krutý, drsný, chvíľami až nestráviteľný príbeh, ktorý sa však oplatí prečítať. A obálka, na ktorú sa nemôžem prestať pozerať.

 

Štyri hostiny – jeden z mojich najobľúbenejších autorov a moja najobľúbenejšia kniha od neho. Vo vizuálnom obale, ktorý ani nemohol byť krajší. Ďakujem tvorcom aj vydavateľstvu.

 

Tichý dom – veľa okien, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Trinásty príbeh – veľa kníh, veľa naznačených príbehov. No odolajte takej obálke.

 

Veľký zošit, Dôkaz, Tretie klamstvo – spoločné vydanie trilógie o dvojčatách (ako niektorí nazývajú trojicu diel Agoty Kristof) je pre mňa vydavateľským počinom roka 2016. Nielen literárnym, ale aj vizuálnym. Dokonalý súlad obsahu a obalu.

 

Bonus: Zlodejka kníh – vyšla u nás v dvoch vydaniach, pričom obe sú vizuálne na vysokej úrovni a ak by som si mala vybrať, ktoré chcem mať v poličke, musela by som sa dlho rozhodovať: toto alebo toto? A k tomu ešte aj krásne české vydanie… Markus Zusak musí byť šťastný, aký pekný knižný šat dostal jeho najznámejší príbeh…

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129601x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie