Založ si blog

Keď sa moslim stane kresťanom

V európskom svete, vystrašenom prílivom migrantov, môže podobný príbeh pôsobiť poburujúco a falošne. Alebo, naopak, môže niekomu niečo ozrejmiť, naznačiť. Pootvoriť oči.

PS: Nasledujúca rezenzia je staršieho dáta, vzhľadom na mnohé európske okolnosti ju však považujem za celkom produktívne uverejniť a upozorniť ňou na to, že nie všetkých môžeme hádzať do jedného vreca. To platí tak v negatívnom, ako aj v pozitívnom slova zmysle. (Schválne, ako by ste sa cítili vy, ak by si niekto zaškatuľkoval všetkých Slovákov len podľa jedného Slováka – a najlepšie takého, ktorého vy sám nemáte veľmi v obľube – alebo dokonca podľa nejakého Maďara či Srba – lebo veď všetci sme aj tak Európania, že…)

 

***

 

Na našom knižnom trhu je mnoho príbehov o konvertitoch (a najmä konvertitkách) na islamskú vieru, no knihu, ktorá by podávala svedectvo o opačnom procese, som našla len jednu. Volá sa Za každú cenu a už len týmto názvom (o obsahu nehovoriac) chce vyjadriť, akou vzácnou komoditou môže byť pre úprimne veriaceho človeka kresťanstvo a jeho Bohočlovek, ktorého sa rozhodol autor (a hlavný hrdina v jednom) vyznávať a nasledovať bez ohľadu na prekážky, obavy a následky.

 

Muhammad al-Sayyid al-Moussawi patrí k predstaviteľom jedného z najvýznamnejších šíitských šľachtických rodov v Iraku.  Mužovi postavenému vysoko v miestnej spoločnosti i vo vlastnej rodine (vďaka priazni hlavy rodu, svojho otca, ktorý ma tohto syna najradšej zo svojich detí) zdanlivo nič nechýba, ba naopak – teší sa nielen všeobecnej priazni a otcovej náklonnosti, ale aj  výhodám, ktoré z nich vyplývajú. Až spoznanie kresťanského vyznávača Masʼúda, s ktorým obýva jednu izbu počas vykonávania vojenskej služby, a jeho výzva, aby si Muhammad prečítal znova Korán a poriadne sa zamýšľal nad jeho posolstvom, ho privádza k naštrbeniu náboženského svetonázoru a k odklonu od dovtedy nábožného spôsobu života.  Počiatočná hrdosť na islam a viera v jeho hodnoty sa po prečítaní evanjelií a mnohých rozhovoroch s Masʼúdym definitívne rozplýva a ustupuje kresťanstvu, ktorým je Muhammad fascinovaný až natoľko, že vnútorne konvertuje a len usmernenia a obavy jeho nového priateľa ho nútia k opatrnosti. Pred čitateľom sa potupne odohráva štrnásť rokov trvajúci boj: boj vnútorný, no najmä vonkajší, boj s rodinou, spoločnosťou, krajinou – boj o definitívne získanie náboženskej slobody, ktorú Muhammad i s manželkou a deťmi nachádza napokon vo francúzskom exile. Počiatočná samota, nemožnosť a neschopnosť začleniť sa do miestnej kresťanskej komunity, dvojitý život, schovávanie viery pred vlastnou rodinou, odhalenie, väznenie, mučenie, nedôvera, vyhrážky… a exodus; nové prekážky, nové nástrahy, nové výzvy… aj to sú etapy oných štrnástich rokov, ktorých knižné zaznamenanie je nielen svedectvom o príbehu viery jedného muža a o tom, čo všetko bol pre ňu schopný obetovať, stratiť a opustiť, ale jeho príbeh pokojne možno vnímať a interpretovať i ako svedectvo o každodennej realite všetkých kresťanských minorít v moslimských krajinách Ázie.

 

Jazyk knihy je jednoduchý, no posolstvo, ktoré chce vyjadriť, má svoju hĺbku i váhu. Koniec koncov, tú svojím životom dokazuje a potvrdzuje aj samotný Muhammad – dnes už Joseph podľa manžela Panny Márie, ktorej meno pri krste prijala Muhammadova žena Anwar – a nám, ktorí sme o svoju vieru a jej verejné praktizovanie nemuseli bojovať, vraví, že mu všetky tie príkoria a obety stáli za to. Že Ježiša a jeho Cirkev sa mu oplatilo nasledovať.

 

Za každú cenu.

 

Recenzovaná kniha:

Joseph Fadelle: Za každú cenu. Slovo medzi nami – redemptoristi, 2013, 2015. 216 strán. Preklad: Martina Koyšová

 

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129598x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie