Založ si blog

Keď sa moslim stane kresťanom

V európskom svete, vystrašenom prílivom migrantov, môže podobný príbeh pôsobiť poburujúco a falošne. Alebo, naopak, môže niekomu niečo ozrejmiť, naznačiť. Pootvoriť oči.

PS: Nasledujúca rezenzia je staršieho dáta, vzhľadom na mnohé európske okolnosti ju však považujem za celkom produktívne uverejniť a upozorniť ňou na to, že nie všetkých môžeme hádzať do jedného vreca. To platí tak v negatívnom, ako aj v pozitívnom slova zmysle. (Schválne, ako by ste sa cítili vy, ak by si niekto zaškatuľkoval všetkých Slovákov len podľa jedného Slováka – a najlepšie takého, ktorého vy sám nemáte veľmi v obľube – alebo dokonca podľa nejakého Maďara či Srba – lebo veď všetci sme aj tak Európania, že…)

 

***

 

Na našom knižnom trhu je mnoho príbehov o konvertitoch (a najmä konvertitkách) na islamskú vieru, no knihu, ktorá by podávala svedectvo o opačnom procese, som našla len jednu. Volá sa Za každú cenu a už len týmto názvom (o obsahu nehovoriac) chce vyjadriť, akou vzácnou komoditou môže byť pre úprimne veriaceho človeka kresťanstvo a jeho Bohočlovek, ktorého sa rozhodol autor (a hlavný hrdina v jednom) vyznávať a nasledovať bez ohľadu na prekážky, obavy a následky.

 

Muhammad al-Sayyid al-Moussawi patrí k predstaviteľom jedného z najvýznamnejších šíitských šľachtických rodov v Iraku.  Mužovi postavenému vysoko v miestnej spoločnosti i vo vlastnej rodine (vďaka priazni hlavy rodu, svojho otca, ktorý ma tohto syna najradšej zo svojich detí) zdanlivo nič nechýba, ba naopak – teší sa nielen všeobecnej priazni a otcovej náklonnosti, ale aj  výhodám, ktoré z nich vyplývajú. Až spoznanie kresťanského vyznávača Masʼúda, s ktorým obýva jednu izbu počas vykonávania vojenskej služby, a jeho výzva, aby si Muhammad prečítal znova Korán a poriadne sa zamýšľal nad jeho posolstvom, ho privádza k naštrbeniu náboženského svetonázoru a k odklonu od dovtedy nábožného spôsobu života.  Počiatočná hrdosť na islam a viera v jeho hodnoty sa po prečítaní evanjelií a mnohých rozhovoroch s Masʼúdym definitívne rozplýva a ustupuje kresťanstvu, ktorým je Muhammad fascinovaný až natoľko, že vnútorne konvertuje a len usmernenia a obavy jeho nového priateľa ho nútia k opatrnosti. Pred čitateľom sa potupne odohráva štrnásť rokov trvajúci boj: boj vnútorný, no najmä vonkajší, boj s rodinou, spoločnosťou, krajinou – boj o definitívne získanie náboženskej slobody, ktorú Muhammad i s manželkou a deťmi nachádza napokon vo francúzskom exile. Počiatočná samota, nemožnosť a neschopnosť začleniť sa do miestnej kresťanskej komunity, dvojitý život, schovávanie viery pred vlastnou rodinou, odhalenie, väznenie, mučenie, nedôvera, vyhrážky… a exodus; nové prekážky, nové nástrahy, nové výzvy… aj to sú etapy oných štrnástich rokov, ktorých knižné zaznamenanie je nielen svedectvom o príbehu viery jedného muža a o tom, čo všetko bol pre ňu schopný obetovať, stratiť a opustiť, ale jeho príbeh pokojne možno vnímať a interpretovať i ako svedectvo o každodennej realite všetkých kresťanských minorít v moslimských krajinách Ázie.

 

Jazyk knihy je jednoduchý, no posolstvo, ktoré chce vyjadriť, má svoju hĺbku i váhu. Koniec koncov, tú svojím životom dokazuje a potvrdzuje aj samotný Muhammad – dnes už Joseph podľa manžela Panny Márie, ktorej meno pri krste prijala Muhammadova žena Anwar – a nám, ktorí sme o svoju vieru a jej verejné praktizovanie nemuseli bojovať, vraví, že mu všetky tie príkoria a obety stáli za to. Že Ježiša a jeho Cirkev sa mu oplatilo nasledovať.

 

Za každú cenu.

 

Recenzovaná kniha:

Joseph Fadelle: Za každú cenu. Slovo medzi nami – redemptoristi, 2013, 2015. 216 strán. Preklad: Martina Koyšová

 

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98209x
Priemerná čítanosť článkov: 1067x

Autor blogu

Kategórie