Založ si blog

Keď sa moslim stane kresťanom

V európskom svete, vystrašenom prílivom migrantov, môže podobný príbeh pôsobiť poburujúco a falošne. Alebo, naopak, môže niekomu niečo ozrejmiť, naznačiť. Pootvoriť oči.

PS: Nasledujúca rezenzia je staršieho dáta, vzhľadom na mnohé európske okolnosti ju však považujem za celkom produktívne uverejniť a upozorniť ňou na to, že nie všetkých môžeme hádzať do jedného vreca. To platí tak v negatívnom, ako aj v pozitívnom slova zmysle. (Schválne, ako by ste sa cítili vy, ak by si niekto zaškatuľkoval všetkých Slovákov len podľa jedného Slováka – a najlepšie takého, ktorého vy sám nemáte veľmi v obľube – alebo dokonca podľa nejakého Maďara či Srba – lebo veď všetci sme aj tak Európania, že…)

 

***

 

Na našom knižnom trhu je mnoho príbehov o konvertitoch (a najmä konvertitkách) na islamskú vieru, no knihu, ktorá by podávala svedectvo o opačnom procese, som našla len jednu. Volá sa Za každú cenu a už len týmto názvom (o obsahu nehovoriac) chce vyjadriť, akou vzácnou komoditou môže byť pre úprimne veriaceho človeka kresťanstvo a jeho Bohočlovek, ktorého sa rozhodol autor (a hlavný hrdina v jednom) vyznávať a nasledovať bez ohľadu na prekážky, obavy a následky.

 

Muhammad al-Sayyid al-Moussawi patrí k predstaviteľom jedného z najvýznamnejších šíitských šľachtických rodov v Iraku.  Mužovi postavenému vysoko v miestnej spoločnosti i vo vlastnej rodine (vďaka priazni hlavy rodu, svojho otca, ktorý ma tohto syna najradšej zo svojich detí) zdanlivo nič nechýba, ba naopak – teší sa nielen všeobecnej priazni a otcovej náklonnosti, ale aj  výhodám, ktoré z nich vyplývajú. Až spoznanie kresťanského vyznávača Masʼúda, s ktorým obýva jednu izbu počas vykonávania vojenskej služby, a jeho výzva, aby si Muhammad prečítal znova Korán a poriadne sa zamýšľal nad jeho posolstvom, ho privádza k naštrbeniu náboženského svetonázoru a k odklonu od dovtedy nábožného spôsobu života.  Počiatočná hrdosť na islam a viera v jeho hodnoty sa po prečítaní evanjelií a mnohých rozhovoroch s Masʼúdym definitívne rozplýva a ustupuje kresťanstvu, ktorým je Muhammad fascinovaný až natoľko, že vnútorne konvertuje a len usmernenia a obavy jeho nového priateľa ho nútia k opatrnosti. Pred čitateľom sa potupne odohráva štrnásť rokov trvajúci boj: boj vnútorný, no najmä vonkajší, boj s rodinou, spoločnosťou, krajinou – boj o definitívne získanie náboženskej slobody, ktorú Muhammad i s manželkou a deťmi nachádza napokon vo francúzskom exile. Počiatočná samota, nemožnosť a neschopnosť začleniť sa do miestnej kresťanskej komunity, dvojitý život, schovávanie viery pred vlastnou rodinou, odhalenie, väznenie, mučenie, nedôvera, vyhrážky… a exodus; nové prekážky, nové nástrahy, nové výzvy… aj to sú etapy oných štrnástich rokov, ktorých knižné zaznamenanie je nielen svedectvom o príbehu viery jedného muža a o tom, čo všetko bol pre ňu schopný obetovať, stratiť a opustiť, ale jeho príbeh pokojne možno vnímať a interpretovať i ako svedectvo o každodennej realite všetkých kresťanských minorít v moslimských krajinách Ázie.

 

Jazyk knihy je jednoduchý, no posolstvo, ktoré chce vyjadriť, má svoju hĺbku i váhu. Koniec koncov, tú svojím životom dokazuje a potvrdzuje aj samotný Muhammad – dnes už Joseph podľa manžela Panny Márie, ktorej meno pri krste prijala Muhammadova žena Anwar – a nám, ktorí sme o svoju vieru a jej verejné praktizovanie nemuseli bojovať, vraví, že mu všetky tie príkoria a obety stáli za to. Že Ježiša a jeho Cirkev sa mu oplatilo nasledovať.

 

Za každú cenu.

 

Recenzovaná kniha:

Joseph Fadelle: Za každú cenu. Slovo medzi nami – redemptoristi, 2013, 2015. 216 strán. Preklad: Martina Koyšová

 

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111100x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie