Založ si blog

Keď sa moslim stane kresťanom

V európskom svete, vystrašenom prílivom migrantov, môže podobný príbeh pôsobiť poburujúco a falošne. Alebo, naopak, môže niekomu niečo ozrejmiť, naznačiť. Pootvoriť oči.

PS: Nasledujúca rezenzia je staršieho dáta, vzhľadom na mnohé európske okolnosti ju však považujem za celkom produktívne uverejniť a upozorniť ňou na to, že nie všetkých môžeme hádzať do jedného vreca. To platí tak v negatívnom, ako aj v pozitívnom slova zmysle. (Schválne, ako by ste sa cítili vy, ak by si niekto zaškatuľkoval všetkých Slovákov len podľa jedného Slováka – a najlepšie takého, ktorého vy sám nemáte veľmi v obľube – alebo dokonca podľa nejakého Maďara či Srba – lebo veď všetci sme aj tak Európania, že…)

 

***

 

Na našom knižnom trhu je mnoho príbehov o konvertitoch (a najmä konvertitkách) na islamskú vieru, no knihu, ktorá by podávala svedectvo o opačnom procese, som našla len jednu. Volá sa Za každú cenu a už len týmto názvom (o obsahu nehovoriac) chce vyjadriť, akou vzácnou komoditou môže byť pre úprimne veriaceho človeka kresťanstvo a jeho Bohočlovek, ktorého sa rozhodol autor (a hlavný hrdina v jednom) vyznávať a nasledovať bez ohľadu na prekážky, obavy a následky.

 

Muhammad al-Sayyid al-Moussawi patrí k predstaviteľom jedného z najvýznamnejších šíitských šľachtických rodov v Iraku.  Mužovi postavenému vysoko v miestnej spoločnosti i vo vlastnej rodine (vďaka priazni hlavy rodu, svojho otca, ktorý ma tohto syna najradšej zo svojich detí) zdanlivo nič nechýba, ba naopak – teší sa nielen všeobecnej priazni a otcovej náklonnosti, ale aj  výhodám, ktoré z nich vyplývajú. Až spoznanie kresťanského vyznávača Masʼúda, s ktorým obýva jednu izbu počas vykonávania vojenskej služby, a jeho výzva, aby si Muhammad prečítal znova Korán a poriadne sa zamýšľal nad jeho posolstvom, ho privádza k naštrbeniu náboženského svetonázoru a k odklonu od dovtedy nábožného spôsobu života.  Počiatočná hrdosť na islam a viera v jeho hodnoty sa po prečítaní evanjelií a mnohých rozhovoroch s Masʼúdym definitívne rozplýva a ustupuje kresťanstvu, ktorým je Muhammad fascinovaný až natoľko, že vnútorne konvertuje a len usmernenia a obavy jeho nového priateľa ho nútia k opatrnosti. Pred čitateľom sa potupne odohráva štrnásť rokov trvajúci boj: boj vnútorný, no najmä vonkajší, boj s rodinou, spoločnosťou, krajinou – boj o definitívne získanie náboženskej slobody, ktorú Muhammad i s manželkou a deťmi nachádza napokon vo francúzskom exile. Počiatočná samota, nemožnosť a neschopnosť začleniť sa do miestnej kresťanskej komunity, dvojitý život, schovávanie viery pred vlastnou rodinou, odhalenie, väznenie, mučenie, nedôvera, vyhrážky… a exodus; nové prekážky, nové nástrahy, nové výzvy… aj to sú etapy oných štrnástich rokov, ktorých knižné zaznamenanie je nielen svedectvom o príbehu viery jedného muža a o tom, čo všetko bol pre ňu schopný obetovať, stratiť a opustiť, ale jeho príbeh pokojne možno vnímať a interpretovať i ako svedectvo o každodennej realite všetkých kresťanských minorít v moslimských krajinách Ázie.

 

Jazyk knihy je jednoduchý, no posolstvo, ktoré chce vyjadriť, má svoju hĺbku i váhu. Koniec koncov, tú svojím životom dokazuje a potvrdzuje aj samotný Muhammad – dnes už Joseph podľa manžela Panny Márie, ktorej meno pri krste prijala Muhammadova žena Anwar – a nám, ktorí sme o svoju vieru a jej verejné praktizovanie nemuseli bojovať, vraví, že mu všetky tie príkoria a obety stáli za to. Že Ježiša a jeho Cirkev sa mu oplatilo nasledovať.

 

Za každú cenu.

 

Recenzovaná kniha:

Joseph Fadelle: Za každú cenu. Slovo medzi nami – redemptoristi, 2013, 2015. 216 strán. Preklad: Martina Koyšová

 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118543x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie