Založ si blog

Nevďačná cudzinka

Ako by sa mal správať, cítiť, socializovať človek v novej vlasti? Do akej miery môže ostať sám sebou a do akej by sa mal asimilovať? Do akej miery a do akého času by mal byť novej krajine vďačný za to, že môže byť jej imigrantom?

 

A čo „cudzia“ krajina? Má ona právo niekoho neprijať? Má právo od tých, čo prijala, žiadať, aby sa vzdávali svojich špecifík, aby sa plne prispôsobili, aby sa snažili napodobňovať domácich, aby za to boli vďační?

 

Aj takéto otázky sa môžu v čitateľovi vyrojiť pri čítaní knihy Nevďačná cudzinka; knihy, ktorú po nemecky napísala slovenská emigrantka a švajčiarska imigrantka Irena Brežná. Medzičasom za ňu stihla zinkasovať Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie; jej kniha však nie je len literárnym, ale najmä spoločenským prínosom.

 

V stručných, hutných odsekoch (plných krásnych, no pochopiteľných obrazov) sa postupne spoznávame s nepomenovanom hlavnou hrdinkou, ktorej osud veľmi nápadne kopíruje osud autorky. Osemnásťročná dievčina, ktorá po invázii ruských tankov uteká s rodičmi do novej vlasti, sa v zasľúbenej zemi necíti veľmi šťastná. Citlivo vníma rozdiely medzi diktatúrou a slobodnou zemou, jej videnie však nie je čiernobiele a jej dioptrie nie sú zastreté. Zaujímavé postrehy nastavujú zrkadlo novej aj starej vlasti – a čitateľovi pomáhajú zorientovať sa v špecifikách oboch svetov. Spomienky na vlastnú aklimatizáciu sa pozvoľna striedajú s príbehmi ženy, ktorou sa dievčina postupne stala – prekladateľky, ktorá teraz sama pomáha pri integrácií rôznych žiadateľov o azyl či tých, ktorí ho už síce majú, zároveň však majú v novej vlasti nevídané množstvo nových problémov. Zo zmäteného dievčaťa sa tak postupne stala osoba, ktorá sama pomáha riešiť či eliminovať zmätky iných – tých, čo sú takí, ako bola ona.

 

Zaujímavé sú pritom oba hlavné protipóly knihy. Myšlienkové pochody dievčaťa, ktoré si zvyká na nový domov, pekne vyvažujú postrehy ženy, ktorá  je „havarijná jazyková služba“ a ktorá svoju úlohu/poslanie vidí jasne: „Krúžim v jazykoch ako v kľukatých uličkách, dotýkam sa jedného či druhého ramena a pozerám do mnohých očí. Sú to jatriace jazdy. Pri prvom stretnutí so svojimi klientmi som zvedavá na ich problém, po druhý raz sa jeho vzorec prehlbuje,  po tretí raz sa opakuje, po štvrtý raz ma hnevá, po piaty raz ma zaťažuje, po šiesty raz hlásim tlmočníckej agentúry, že mám závrat.“ Podobné stavy však možno budú mať pri čítaní príbehov jednotlivých klientov – pozvoľna popretkávaných v príbehu tej, ktorá ich tlmočí – aj mnohí čitatelia. Osudy, ktoré by iným autorom vystačili na celý román, autorka zhutňuje (no nie bagatelizuje) na relatívne malej ploche, dokáže to však robiť spôsobom, ktorý im neuberá na sile, ba práve naopak. Každý nový osud je príspevkom do azylovej mozaiky, vďaka ktorej zisťujeme viac o multikultúrnom svete i o súkromných svetov tých, ktorí museli či chceli odísť.

 

Román Nevďačná cudzinka je veľmi vďačným príspevkom na spoločenskú diskusiu. Autorka, ktorá si vyskúšala osud utečenkyne aj tlmočnícčky (čo v tomto kontexte môžeme považovať za dva kontrasné póly) nám jednoducho, citlivo, no pritom veľmi obsažne servíruje pravdy, ktoré sa nám všetkým ešte zídu. V svete, kde mnohí migrujú a mnohí z tých mnohých sa nikdy neasimilujú, vyzniva Brežnej dielo ako návod na pochopenie či aspoň na precítenie oboch strán.

 

Je to jednoducho veľmi úprimná a v svojej úprimnosti aj múdra kniha, ktorá – nielen na slovenskom – trhu chýbala.

 

Recenzovaná kniha: Nevďačná cudzinka, Irena Brežná, Aspekt, 2014. Preklad (v spolupráci s autorkou) Jana Cviková. 

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139570x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie