Založ si blog

Nevďačná cudzinka

Ako by sa mal správať, cítiť, socializovať človek v novej vlasti? Do akej miery môže ostať sám sebou a do akej by sa mal asimilovať? Do akej miery a do akého času by mal byť novej krajine vďačný za to, že môže byť jej imigrantom?

 

A čo „cudzia“ krajina? Má ona právo niekoho neprijať? Má právo od tých, čo prijala, žiadať, aby sa vzdávali svojich špecifík, aby sa plne prispôsobili, aby sa snažili napodobňovať domácich, aby za to boli vďační?

 

Aj takéto otázky sa môžu v čitateľovi vyrojiť pri čítaní knihy Nevďačná cudzinka; knihy, ktorú po nemecky napísala slovenská emigrantka a švajčiarska imigrantka Irena Brežná. Medzičasom za ňu stihla zinkasovať Literárnu cenu Švajčiarskej konfederácie; jej kniha však nie je len literárnym, ale najmä spoločenským prínosom.

 

V stručných, hutných odsekoch (plných krásnych, no pochopiteľných obrazov) sa postupne spoznávame s nepomenovanom hlavnou hrdinkou, ktorej osud veľmi nápadne kopíruje osud autorky. Osemnásťročná dievčina, ktorá po invázii ruských tankov uteká s rodičmi do novej vlasti, sa v zasľúbenej zemi necíti veľmi šťastná. Citlivo vníma rozdiely medzi diktatúrou a slobodnou zemou, jej videnie však nie je čiernobiele a jej dioptrie nie sú zastreté. Zaujímavé postrehy nastavujú zrkadlo novej aj starej vlasti – a čitateľovi pomáhajú zorientovať sa v špecifikách oboch svetov. Spomienky na vlastnú aklimatizáciu sa pozvoľna striedajú s príbehmi ženy, ktorou sa dievčina postupne stala – prekladateľky, ktorá teraz sama pomáha pri integrácií rôznych žiadateľov o azyl či tých, ktorí ho už síce majú, zároveň však majú v novej vlasti nevídané množstvo nových problémov. Zo zmäteného dievčaťa sa tak postupne stala osoba, ktorá sama pomáha riešiť či eliminovať zmätky iných – tých, čo sú takí, ako bola ona.

 

Zaujímavé sú pritom oba hlavné protipóly knihy. Myšlienkové pochody dievčaťa, ktoré si zvyká na nový domov, pekne vyvažujú postrehy ženy, ktorá  je „havarijná jazyková služba“ a ktorá svoju úlohu/poslanie vidí jasne: „Krúžim v jazykoch ako v kľukatých uličkách, dotýkam sa jedného či druhého ramena a pozerám do mnohých očí. Sú to jatriace jazdy. Pri prvom stretnutí so svojimi klientmi som zvedavá na ich problém, po druhý raz sa jeho vzorec prehlbuje,  po tretí raz sa opakuje, po štvrtý raz ma hnevá, po piaty raz ma zaťažuje, po šiesty raz hlásim tlmočníckej agentúry, že mám závrat.“ Podobné stavy však možno budú mať pri čítaní príbehov jednotlivých klientov – pozvoľna popretkávaných v príbehu tej, ktorá ich tlmočí – aj mnohí čitatelia. Osudy, ktoré by iným autorom vystačili na celý román, autorka zhutňuje (no nie bagatelizuje) na relatívne malej ploche, dokáže to však robiť spôsobom, ktorý im neuberá na sile, ba práve naopak. Každý nový osud je príspevkom do azylovej mozaiky, vďaka ktorej zisťujeme viac o multikultúrnom svete i o súkromných svetov tých, ktorí museli či chceli odísť.

 

Román Nevďačná cudzinka je veľmi vďačným príspevkom na spoločenskú diskusiu. Autorka, ktorá si vyskúšala osud utečenkyne aj tlmočnícčky (čo v tomto kontexte môžeme považovať za dva kontrasné póly) nám jednoducho, citlivo, no pritom veľmi obsažne servíruje pravdy, ktoré sa nám všetkým ešte zídu. V svete, kde mnohí migrujú a mnohí z tých mnohých sa nikdy neasimilujú, vyzniva Brežnej dielo ako návod na pochopenie či aspoň na precítenie oboch strán.

 

Je to jednoducho veľmi úprimná a v svojej úprimnosti aj múdra kniha, ktorá – nielen na slovenskom – trhu chýbala.

 

Recenzovaná kniha: Nevďačná cudzinka, Irena Brežná, Aspekt, 2014. Preklad (v spolupráci s autorkou) Jana Cviková. 

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118562x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie