Založ si blog

Keď je Woody Allen bez peria

Nádej, tá má perie…“ napísala kedysi Emily Dickinsonová. A tieto jej slová si vybral americký herec, režisér, scenárista, ale aj spisovateľ Woody Allen ako motto svojej knihy, aby ju následne otituloval Bez peria

 

Áno, je pravda, že Allen sa s perím nikdy veľmi nebabral. Jeho diváci vedia, že na trh ide s holou kožou, a s celou zálohou strachov, slabostí a skepsy. Tie však vďaka svojmu humoru dokáže povýšiť na niečo vtipnejšie – či ponížiť na niečo, čoho sa vlastne netreba báť či štítiť. Woody sa vie smiať zo všetkého, nevie však, žiaľ, rozosmiať všetkých. Jeho humor niektorí definujú ako „inteligentný“, a ako taký zrejme nie je prístupný každému. Avšak tým, ktorí si k nemu nájdu kľúč, sa zrazu všeličo rozjasní. A niečo, naopak, zahmlí.

 

Čo sa filmovej tvorby týka, Woody Allen ich už svetu dal desiatky filmov, pomocou ktorých objasnil Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať, ukázal nám Kúzlo mesačného svitu, previedol nás Tieňmi a hmlou, vyriešil s nami Tajomnú vraždu na Manhattane, zaspomínal si na Zlaté časy rozhlasu, vysušil divácke aj Jasmínine slzy a najmä predefinoval tajomný termín „láska“, keď svetu predstavil Hanu a jej sestry a najmä kritikmi velebenú Annie Hall.

 

Čo sa knižnej tvorby týka, Woody Allen už dal svetu 13 kníh, no Slovensko sa svojej prvej knižnej „woodyallenovky“ dočkalo až vďaka vydavateľstvu Tatran, ktoré nám najprv naservírovalo Nežiaduce účinky (2011).

 

Čo sa zbierky Bez peria týka, tuzemci si ju mohli prečítať už v českom jazyku. Počkať si na slovenské vydanie sa oplatilo však minimálne z dvoch dôvodov – pre skvelý preklad Martina Kubuša a pre zaradenie jednoaktoviek Smrť Boh, ktoré v českom vydaní nenájdete.  A čo vám teda kniha dá, keď vás Allen už hneď svojím mottom a jeho znegovaním v názve varoval, že nádej to nebude?

 

Humor, to predovšetkým. V knihe snáď nenájdete ani jednu sekciu kultúrneho žitia, ktorá by si nenašla svoje parodické stvárnenie. Denníky, libretá, výskumy paranormálnych javov, memoáre, detektívky, eseje či dokonca bilické zvitky – to všetko nám Woody ponúka naoko so všetkou vážnosťou; a čitateľ sa len smeje/čuduje/poburuje nad neriedene dávkovanými porciami humoru (ironického, sarkastického aj absurdného), ktorý nemusí každý stráviť.

 

Otázky, to po druhé. Lebo humor nielen lieči, alebo občas aj (i keď veľmi nenápadne) ukáže prstom. Alebo si zaťuká na čelo.

 

A odpovede. Lebo či to už Woody Allen chce alebo nechce, jeho humor nie je len vtipný, ale aj liečivý. Veci pomenúva a vysvetľuje až veľmi priamo, hoci nie prvoplánovo. Akoby úprimnosť (tá naozajstná, vyvierajúca až kdesi spoza všetkých naučených fráz) sa rovnala humoru.

 

Možno preto je Woody Allen taký obľúbený a možno preto nemožno súhlasiť s názvom, ktorý pre svoj textový výber zvolil.

 

Lebo či sa mu to páči, alebo nie, jeho knižka má perie.

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: Woody Allen, Bez peria, Tatran 2015. 176 strán. Preklad Martin Kubuš

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98231x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie