Založ si blog

Keď je Woody Allen bez peria

Nádej, tá má perie…“ napísala kedysi Emily Dickinsonová. A tieto jej slová si vybral americký herec, režisér, scenárista, ale aj spisovateľ Woody Allen ako motto svojej knihy, aby ju následne otituloval Bez peria

 

Áno, je pravda, že Allen sa s perím nikdy veľmi nebabral. Jeho diváci vedia, že na trh ide s holou kožou, a s celou zálohou strachov, slabostí a skepsy. Tie však vďaka svojmu humoru dokáže povýšiť na niečo vtipnejšie – či ponížiť na niečo, čoho sa vlastne netreba báť či štítiť. Woody sa vie smiať zo všetkého, nevie však, žiaľ, rozosmiať všetkých. Jeho humor niektorí definujú ako „inteligentný“, a ako taký zrejme nie je prístupný každému. Avšak tým, ktorí si k nemu nájdu kľúč, sa zrazu všeličo rozjasní. A niečo, naopak, zahmlí.

 

Čo sa filmovej tvorby týka, Woody Allen ich už svetu dal desiatky filmov, pomocou ktorých objasnil Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať, ukázal nám Kúzlo mesačného svitu, previedol nás Tieňmi a hmlou, vyriešil s nami Tajomnú vraždu na Manhattane, zaspomínal si na Zlaté časy rozhlasu, vysušil divácke aj Jasmínine slzy a najmä predefinoval tajomný termín „láska“, keď svetu predstavil Hanu a jej sestry a najmä kritikmi velebenú Annie Hall.

 

Čo sa knižnej tvorby týka, Woody Allen už dal svetu 13 kníh, no Slovensko sa svojej prvej knižnej „woodyallenovky“ dočkalo až vďaka vydavateľstvu Tatran, ktoré nám najprv naservírovalo Nežiaduce účinky (2011).

 

Čo sa zbierky Bez peria týka, tuzemci si ju mohli prečítať už v českom jazyku. Počkať si na slovenské vydanie sa oplatilo však minimálne z dvoch dôvodov – pre skvelý preklad Martina Kubuša a pre zaradenie jednoaktoviek Smrť Boh, ktoré v českom vydaní nenájdete.  A čo vám teda kniha dá, keď vás Allen už hneď svojím mottom a jeho znegovaním v názve varoval, že nádej to nebude?

 

Humor, to predovšetkým. V knihe snáď nenájdete ani jednu sekciu kultúrneho žitia, ktorá by si nenašla svoje parodické stvárnenie. Denníky, libretá, výskumy paranormálnych javov, memoáre, detektívky, eseje či dokonca bilické zvitky – to všetko nám Woody ponúka naoko so všetkou vážnosťou; a čitateľ sa len smeje/čuduje/poburuje nad neriedene dávkovanými porciami humoru (ironického, sarkastického aj absurdného), ktorý nemusí každý stráviť.

 

Otázky, to po druhé. Lebo humor nielen lieči, alebo občas aj (i keď veľmi nenápadne) ukáže prstom. Alebo si zaťuká na čelo.

 

A odpovede. Lebo či to už Woody Allen chce alebo nechce, jeho humor nie je len vtipný, ale aj liečivý. Veci pomenúva a vysvetľuje až veľmi priamo, hoci nie prvoplánovo. Akoby úprimnosť (tá naozajstná, vyvierajúca až kdesi spoza všetkých naučených fráz) sa rovnala humoru.

 

Možno preto je Woody Allen taký obľúbený a možno preto nemožno súhlasiť s názvom, ktorý pre svoj textový výber zvolil.

 

Lebo či sa mu to páči, alebo nie, jeho knižka má perie.

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: Woody Allen, Bez peria, Tatran 2015. 176 strán. Preklad Martin Kubuš

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129609x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie