Založ si blog

Keď je Woody Allen bez peria

Nádej, tá má perie…“ napísala kedysi Emily Dickinsonová. A tieto jej slová si vybral americký herec, režisér, scenárista, ale aj spisovateľ Woody Allen ako motto svojej knihy, aby ju následne otituloval Bez peria

 

Áno, je pravda, že Allen sa s perím nikdy veľmi nebabral. Jeho diváci vedia, že na trh ide s holou kožou, a s celou zálohou strachov, slabostí a skepsy. Tie však vďaka svojmu humoru dokáže povýšiť na niečo vtipnejšie – či ponížiť na niečo, čoho sa vlastne netreba báť či štítiť. Woody sa vie smiať zo všetkého, nevie však, žiaľ, rozosmiať všetkých. Jeho humor niektorí definujú ako „inteligentný“, a ako taký zrejme nie je prístupný každému. Avšak tým, ktorí si k nemu nájdu kľúč, sa zrazu všeličo rozjasní. A niečo, naopak, zahmlí.

 

Čo sa filmovej tvorby týka, Woody Allen ich už svetu dal desiatky filmov, pomocou ktorých objasnil Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať, ukázal nám Kúzlo mesačného svitu, previedol nás Tieňmi a hmlou, vyriešil s nami Tajomnú vraždu na Manhattane, zaspomínal si na Zlaté časy rozhlasu, vysušil divácke aj Jasmínine slzy a najmä predefinoval tajomný termín „láska“, keď svetu predstavil Hanu a jej sestry a najmä kritikmi velebenú Annie Hall.

 

Čo sa knižnej tvorby týka, Woody Allen už dal svetu 13 kníh, no Slovensko sa svojej prvej knižnej „woodyallenovky“ dočkalo až vďaka vydavateľstvu Tatran, ktoré nám najprv naservírovalo Nežiaduce účinky (2011).

 

Čo sa zbierky Bez peria týka, tuzemci si ju mohli prečítať už v českom jazyku. Počkať si na slovenské vydanie sa oplatilo však minimálne z dvoch dôvodov – pre skvelý preklad Martina Kubuša a pre zaradenie jednoaktoviek Smrť Boh, ktoré v českom vydaní nenájdete.  A čo vám teda kniha dá, keď vás Allen už hneď svojím mottom a jeho znegovaním v názve varoval, že nádej to nebude?

 

Humor, to predovšetkým. V knihe snáď nenájdete ani jednu sekciu kultúrneho žitia, ktorá by si nenašla svoje parodické stvárnenie. Denníky, libretá, výskumy paranormálnych javov, memoáre, detektívky, eseje či dokonca bilické zvitky – to všetko nám Woody ponúka naoko so všetkou vážnosťou; a čitateľ sa len smeje/čuduje/poburuje nad neriedene dávkovanými porciami humoru (ironického, sarkastického aj absurdného), ktorý nemusí každý stráviť.

 

Otázky, to po druhé. Lebo humor nielen lieči, alebo občas aj (i keď veľmi nenápadne) ukáže prstom. Alebo si zaťuká na čelo.

 

A odpovede. Lebo či to už Woody Allen chce alebo nechce, jeho humor nie je len vtipný, ale aj liečivý. Veci pomenúva a vysvetľuje až veľmi priamo, hoci nie prvoplánovo. Akoby úprimnosť (tá naozajstná, vyvierajúca až kdesi spoza všetkých naučených fráz) sa rovnala humoru.

 

Možno preto je Woody Allen taký obľúbený a možno preto nemožno súhlasiť s názvom, ktorý pre svoj textový výber zvolil.

 

Lebo či sa mu to páči, alebo nie, jeho knižka má perie.

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: Woody Allen, Bez peria, Tatran 2015. 176 strán. Preklad Martin Kubuš

Nádherné manželstvá

10.04.2018

Tiež Vás dojíma, keď vidíte starčeka a starenku držať sa za ruky? A v ich očiach záblesk lásky, ktorá rokmi len rástla? Tento blog je mini oslavou niekoľkých krásnych manželstiev - tých viac »

Na spríjemnenie dňa : )

19.03.2018

Povedal Ti dnes (či hocikedy) už niekto, že...? https://www.youtube.com/watch?v=MII1jJ614Q8 Čo by Ti dnes asi chcel povedať Boh? https://www.youtube.com/watch?v=yUwPhrLlgx0 Ešte trochu viac »

Úspešné riešenie rómskej otázky

12.03.2018

Máte voči Rómom predsudky? Toto je jediné (správne a úspešné) riešenie. Tiež som mala. Kedysi. Trocha. Aj trocha viac. Potom však začali prichádzať do môjho života nie ako Rómovia, ale viac »

Rusko, požiar, Kemerovo

V Kemerove zahynulo podľa vyšetrovateľov 60, a nie 64 ľudí

20.04.2018 12:47

Požiar v obchodnom a zábavnom centre Zimňaja višňa vypukol 25. marca a trvalo tri dni, než sa ho podarilo úplne uhasiť.

Peter Kazimir,

Poisťovne majú platiť novú daň z neživotného poistenia

20.04.2018 12:29

Od 1. októbra tohto roka sa má na Slovensku zaviesť nová daň z neživotného poistenia. Má byť vo výške 8 percent a v plnej miere má nahradiť 8-percentný odvod.

Andrej Kiska

Kiskov súboj o pozemky v Tatrách sa pritvrdzuje

20.04.2018 12:00

Zo sporu prezidenta Andreja Kisku o miliónový pozemok pod Tatrami sa stáva fraška. Kiska kúpil 1,2-hektárovú parcelu za podozrivo nízku cenu po tom, čo bola pochybne vydržaná.

Francúzsko, protest, študenti, Paríž, polícia

Francúzska polícia zasiahla proti protestujúcim študentom Parížskej univerzity

20.04.2018 11:59

Parížska polícia v rámci tejto evakuácie priestorov, ktorá prebehla "pokojne a bez incidentu", zadržala jedna osobu.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 119
Celková čítanosť: 139569x
Priemerná čítanosť článkov: 1173x

Autor blogu

Kategórie