Založ si blog

Keď je Woody Allen bez peria

Nádej, tá má perie…“ napísala kedysi Emily Dickinsonová. A tieto jej slová si vybral americký herec, režisér, scenárista, ale aj spisovateľ Woody Allen ako motto svojej knihy, aby ju následne otituloval Bez peria

 

Áno, je pravda, že Allen sa s perím nikdy veľmi nebabral. Jeho diváci vedia, že na trh ide s holou kožou, a s celou zálohou strachov, slabostí a skepsy. Tie však vďaka svojmu humoru dokáže povýšiť na niečo vtipnejšie – či ponížiť na niečo, čoho sa vlastne netreba báť či štítiť. Woody sa vie smiať zo všetkého, nevie však, žiaľ, rozosmiať všetkých. Jeho humor niektorí definujú ako „inteligentný“, a ako taký zrejme nie je prístupný každému. Avšak tým, ktorí si k nemu nájdu kľúč, sa zrazu všeličo rozjasní. A niečo, naopak, zahmlí.

 

Čo sa filmovej tvorby týka, Woody Allen ich už svetu dal desiatky filmov, pomocou ktorých objasnil Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať, ukázal nám Kúzlo mesačného svitu, previedol nás Tieňmi a hmlou, vyriešil s nami Tajomnú vraždu na Manhattane, zaspomínal si na Zlaté časy rozhlasu, vysušil divácke aj Jasmínine slzy a najmä predefinoval tajomný termín „láska“, keď svetu predstavil Hanu a jej sestry a najmä kritikmi velebenú Annie Hall.

 

Čo sa knižnej tvorby týka, Woody Allen už dal svetu 13 kníh, no Slovensko sa svojej prvej knižnej „woodyallenovky“ dočkalo až vďaka vydavateľstvu Tatran, ktoré nám najprv naservírovalo Nežiaduce účinky (2011).

 

Čo sa zbierky Bez peria týka, tuzemci si ju mohli prečítať už v českom jazyku. Počkať si na slovenské vydanie sa oplatilo však minimálne z dvoch dôvodov – pre skvelý preklad Martina Kubuša a pre zaradenie jednoaktoviek Smrť Boh, ktoré v českom vydaní nenájdete.  A čo vám teda kniha dá, keď vás Allen už hneď svojím mottom a jeho znegovaním v názve varoval, že nádej to nebude?

 

Humor, to predovšetkým. V knihe snáď nenájdete ani jednu sekciu kultúrneho žitia, ktorá by si nenašla svoje parodické stvárnenie. Denníky, libretá, výskumy paranormálnych javov, memoáre, detektívky, eseje či dokonca bilické zvitky – to všetko nám Woody ponúka naoko so všetkou vážnosťou; a čitateľ sa len smeje/čuduje/poburuje nad neriedene dávkovanými porciami humoru (ironického, sarkastického aj absurdného), ktorý nemusí každý stráviť.

 

Otázky, to po druhé. Lebo humor nielen lieči, alebo občas aj (i keď veľmi nenápadne) ukáže prstom. Alebo si zaťuká na čelo.

 

A odpovede. Lebo či to už Woody Allen chce alebo nechce, jeho humor nie je len vtipný, ale aj liečivý. Veci pomenúva a vysvetľuje až veľmi priamo, hoci nie prvoplánovo. Akoby úprimnosť (tá naozajstná, vyvierajúca až kdesi spoza všetkých naučených fráz) sa rovnala humoru.

 

Možno preto je Woody Allen taký obľúbený a možno preto nemožno súhlasiť s názvom, ktorý pre svoj textový výber zvolil.

 

Lebo či sa mu to páči, alebo nie, jeho knižka má perie.

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: Woody Allen, Bez peria, Tatran 2015. 176 strán. Preklad Martin Kubuš

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118568x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie