Založ si blog

Keď je Woody Allen bez peria

Nádej, tá má perie…“ napísala kedysi Emily Dickinsonová. A tieto jej slová si vybral americký herec, režisér, scenárista, ale aj spisovateľ Woody Allen ako motto svojej knihy, aby ju následne otituloval Bez peria

 

Áno, je pravda, že Allen sa s perím nikdy veľmi nebabral. Jeho diváci vedia, že na trh ide s holou kožou, a s celou zálohou strachov, slabostí a skepsy. Tie však vďaka svojmu humoru dokáže povýšiť na niečo vtipnejšie – či ponížiť na niečo, čoho sa vlastne netreba báť či štítiť. Woody sa vie smiať zo všetkého, nevie však, žiaľ, rozosmiať všetkých. Jeho humor niektorí definujú ako „inteligentný“, a ako taký zrejme nie je prístupný každému. Avšak tým, ktorí si k nemu nájdu kľúč, sa zrazu všeličo rozjasní. A niečo, naopak, zahmlí.

 

Čo sa filmovej tvorby týka, Woody Allen ich už svetu dal desiatky filmov, pomocou ktorých objasnil Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o sexe, ale báli ste sa opýtať, ukázal nám Kúzlo mesačného svitu, previedol nás Tieňmi a hmlou, vyriešil s nami Tajomnú vraždu na Manhattane, zaspomínal si na Zlaté časy rozhlasu, vysušil divácke aj Jasmínine slzy a najmä predefinoval tajomný termín „láska“, keď svetu predstavil Hanu a jej sestry a najmä kritikmi velebenú Annie Hall.

 

Čo sa knižnej tvorby týka, Woody Allen už dal svetu 13 kníh, no Slovensko sa svojej prvej knižnej „woodyallenovky“ dočkalo až vďaka vydavateľstvu Tatran, ktoré nám najprv naservírovalo Nežiaduce účinky (2011).

 

Čo sa zbierky Bez peria týka, tuzemci si ju mohli prečítať už v českom jazyku. Počkať si na slovenské vydanie sa oplatilo však minimálne z dvoch dôvodov – pre skvelý preklad Martina Kubuša a pre zaradenie jednoaktoviek Smrť Boh, ktoré v českom vydaní nenájdete.  A čo vám teda kniha dá, keď vás Allen už hneď svojím mottom a jeho znegovaním v názve varoval, že nádej to nebude?

 

Humor, to predovšetkým. V knihe snáď nenájdete ani jednu sekciu kultúrneho žitia, ktorá by si nenašla svoje parodické stvárnenie. Denníky, libretá, výskumy paranormálnych javov, memoáre, detektívky, eseje či dokonca bilické zvitky – to všetko nám Woody ponúka naoko so všetkou vážnosťou; a čitateľ sa len smeje/čuduje/poburuje nad neriedene dávkovanými porciami humoru (ironického, sarkastického aj absurdného), ktorý nemusí každý stráviť.

 

Otázky, to po druhé. Lebo humor nielen lieči, alebo občas aj (i keď veľmi nenápadne) ukáže prstom. Alebo si zaťuká na čelo.

 

A odpovede. Lebo či to už Woody Allen chce alebo nechce, jeho humor nie je len vtipný, ale aj liečivý. Veci pomenúva a vysvetľuje až veľmi priamo, hoci nie prvoplánovo. Akoby úprimnosť (tá naozajstná, vyvierajúca až kdesi spoza všetkých naučených fráz) sa rovnala humoru.

 

Možno preto je Woody Allen taký obľúbený a možno preto nemožno súhlasiť s názvom, ktorý pre svoj textový výber zvolil.

 

Lebo či sa mu to páči, alebo nie, jeho knižka má perie.

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: Woody Allen, Bez peria, Tatran 2015. 176 strán. Preklad Martin Kubuš

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

de Maiziére

Zasiahne Rusko do predvolebnej kampane v Nemecku? Úrady zatiaľ o ničom nevedia

20.09.2017 12:23

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziére nevylúčil, že Moskva sa do volieb ešte pokúsi zasiahnuť.

útok LOndýn 2017

Polícia zatkla v rámci vyšetrovania útoku v londýnskom metre ďalších dvoch ľudí

20.09.2017 12:04

Mužov vo veku 48 a 30 rokov zadržala britská polícia v stredu ráno, podobne ako tretieho podozrivého v utorok, v meste Newport v južnom Walese.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111090x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie