Založ si blog

Matky

Pavol Rankov je zárukou kvality a téma gulagu zárukou napätia. To je na začiatok celkom dobrá kombinácia. O tom, že autor sa vie presvedčivo vcítiť do pocitov a konaní postáv z dvadsiateho storočia, už kritikov aj radových čitateľov (a to dokonca aj za hranicami Slovenska) presvedčil minimálne titulom Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy). V prípade Matiek si však Rankov vytýčil ešte väčšiu výzvu: precítiť a vierohodne zobraziť pocity a konanie žien – matiek…

 

V románe sa s nimi stretávame hneď štvormo. Ústrednými hrdinkami sú Zuzana a Lucia, mladé ženy, ktoré vystupujú ako dcéry, ale ktoré sa zanedlho samy majú stať matkami. Vzťah k vlastným matkám je pre nich do istej miery zásadný; a aj od neho sa vyvíja ich budúci postoj k vlastnému materstvu…

 

Luciu, súčasníčku, zaskočí správa o tehotenstve v čase písania diplomovej práce. Zhodou náhod, jej témou sú špecifiká realizácie materstva v hraničnej situácii, mladá žena sa preto stretáva so Zuzanou, ktorá je exemplárnym stelesnením vytýčenej témy. Slovenka Zuzana totiž otehotnela tesne pred tým, ako ju, tehotnú a nechápajúcu, odvliekli do gulagu. Práve tam, v nekonečnej sibírskej pustatine, sa Zuzana stala matkou a okrem hladu, chladu, ťažkej fyzickej práce a neľudskosti svojich väzniteľov musela čeliť aj obavám o svoje batoliatko…

 

Rankov je výborný rozprávač. Ako poviedkový majster sa naučil šetriť priestorom aj slovami; dej preto plynie ľahko, rýchlo, úderne. Osviežujúco (aj keď nie objavne) pôsobí striedanie prítomnosti s retrospektívnymi časťami (a teda Zuzanin príbeh, rozprávaný Lucii metódou oral history) a autorova schopnosť zďaleka sa vyhnúť sentimentálnym prvkom, hoci téma k nim priam zvádza. Autorova zdanlivá odosobnenosť (plus pomerne rozsiahla vsuvka o špecifikách rozprávania respondenta) môžu na niekoho pôsobiť až priveľmi sterilne, väčšina čitateľov však zrejme ocení, že autor ani jeho postavy zbytočne nefňukajú a že text nie je zaťažený žiadnymi zbytočnými odbočkami (hoci aj v podobe neustálej analýzy emočných pochodov svojich hrdiniek).

 

Nedá sa nevšimnúť, že v románe absentujú otcovia. Zuzanin otec je mŕtvy, otca jej dieťaťa zavraždia na jednej z prvých strán. Rovnako aj Luciin život je poznačený neprítomnosťou výraznejšieho mužského prvku. O to viac do popredia vystupujú vzťahy hrdiniek s vlastnými matkami – a ako sa v závere ukáže, práve ten Zuzanin sa stal pre jej život kľúčovým viac, ako by chcela…

 

Práve téma materstva a prepojenosť s dnešnou dobou dodávajú nový rozmer aj téme gulagov, zastúpenej aj v našej literatúre niekoľkými prvými lastovičkami. Možno o to zvláštnejšie pôsobí fakt, že Matky si svojho času nenašli miesto medzi finalistami ceny Anasoft Litera. Potenciálnych čitateľov to však odradiť nemusí.  Skvelo vypointovanému, nadbytočnosťami nezaťaženému a účelovo netragizovanému sujetu sa dajú odpustiť aj malé chybičky krásy (napr. pokrivkávajúca linka Luciinho príbehu), ktoré románu ako celku beztak neuškodili.

 

Matky sú kniha, ktorej sa vyhlo oficiálne literárne ocenenie. Napriek tomu ju však vnímavý čitateľ určite ocení.

 

Recenzovaná kniha: Pavol Rankov, Matky. Edition Ryba, 2011/ Kalligram, 2014.

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111106x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie