Založ si blog

Matky

Pavol Rankov je zárukou kvality a téma gulagu zárukou napätia. To je na začiatok celkom dobrá kombinácia. O tom, že autor sa vie presvedčivo vcítiť do pocitov a konaní postáv z dvadsiateho storočia, už kritikov aj radových čitateľov (a to dokonca aj za hranicami Slovenska) presvedčil minimálne titulom Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy). V prípade Matiek si však Rankov vytýčil ešte väčšiu výzvu: precítiť a vierohodne zobraziť pocity a konanie žien – matiek…

 

V románe sa s nimi stretávame hneď štvormo. Ústrednými hrdinkami sú Zuzana a Lucia, mladé ženy, ktoré vystupujú ako dcéry, ale ktoré sa zanedlho samy majú stať matkami. Vzťah k vlastným matkám je pre nich do istej miery zásadný; a aj od neho sa vyvíja ich budúci postoj k vlastnému materstvu…

 

Luciu, súčasníčku, zaskočí správa o tehotenstve v čase písania diplomovej práce. Zhodou náhod, jej témou sú špecifiká realizácie materstva v hraničnej situácii, mladá žena sa preto stretáva so Zuzanou, ktorá je exemplárnym stelesnením vytýčenej témy. Slovenka Zuzana totiž otehotnela tesne pred tým, ako ju, tehotnú a nechápajúcu, odvliekli do gulagu. Práve tam, v nekonečnej sibírskej pustatine, sa Zuzana stala matkou a okrem hladu, chladu, ťažkej fyzickej práce a neľudskosti svojich väzniteľov musela čeliť aj obavám o svoje batoliatko…

 

Rankov je výborný rozprávač. Ako poviedkový majster sa naučil šetriť priestorom aj slovami; dej preto plynie ľahko, rýchlo, úderne. Osviežujúco (aj keď nie objavne) pôsobí striedanie prítomnosti s retrospektívnymi časťami (a teda Zuzanin príbeh, rozprávaný Lucii metódou oral history) a autorova schopnosť zďaleka sa vyhnúť sentimentálnym prvkom, hoci téma k nim priam zvádza. Autorova zdanlivá odosobnenosť (plus pomerne rozsiahla vsuvka o špecifikách rozprávania respondenta) môžu na niekoho pôsobiť až priveľmi sterilne, väčšina čitateľov však zrejme ocení, že autor ani jeho postavy zbytočne nefňukajú a že text nie je zaťažený žiadnymi zbytočnými odbočkami (hoci aj v podobe neustálej analýzy emočných pochodov svojich hrdiniek).

 

Nedá sa nevšimnúť, že v románe absentujú otcovia. Zuzanin otec je mŕtvy, otca jej dieťaťa zavraždia na jednej z prvých strán. Rovnako aj Luciin život je poznačený neprítomnosťou výraznejšieho mužského prvku. O to viac do popredia vystupujú vzťahy hrdiniek s vlastnými matkami – a ako sa v závere ukáže, práve ten Zuzanin sa stal pre jej život kľúčovým viac, ako by chcela…

 

Práve téma materstva a prepojenosť s dnešnou dobou dodávajú nový rozmer aj téme gulagov, zastúpenej aj v našej literatúre niekoľkými prvými lastovičkami. Možno o to zvláštnejšie pôsobí fakt, že Matky si svojho času nenašli miesto medzi finalistami ceny Anasoft Litera. Potenciálnych čitateľov to však odradiť nemusí.  Skvelo vypointovanému, nadbytočnosťami nezaťaženému a účelovo netragizovanému sujetu sa dajú odpustiť aj malé chybičky krásy (napr. pokrivkávajúca linka Luciinho príbehu), ktoré románu ako celku beztak neuškodili.

 

Matky sú kniha, ktorej sa vyhlo oficiálne literárne ocenenie. Napriek tomu ju však vnímavý čitateľ určite ocení.

 

Recenzovaná kniha: Pavol Rankov, Matky. Edition Ryba, 2011/ Kalligram, 2014.

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98227x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie