Založ si blog

Matky

Pavol Rankov je zárukou kvality a téma gulagu zárukou napätia. To je na začiatok celkom dobrá kombinácia. O tom, že autor sa vie presvedčivo vcítiť do pocitov a konaní postáv z dvadsiateho storočia, už kritikov aj radových čitateľov (a to dokonca aj za hranicami Slovenska) presvedčil minimálne titulom Stalo sa prvého septembra (alebo inokedy). V prípade Matiek si však Rankov vytýčil ešte väčšiu výzvu: precítiť a vierohodne zobraziť pocity a konanie žien – matiek…

 

V románe sa s nimi stretávame hneď štvormo. Ústrednými hrdinkami sú Zuzana a Lucia, mladé ženy, ktoré vystupujú ako dcéry, ale ktoré sa zanedlho samy majú stať matkami. Vzťah k vlastným matkám je pre nich do istej miery zásadný; a aj od neho sa vyvíja ich budúci postoj k vlastnému materstvu…

 

Luciu, súčasníčku, zaskočí správa o tehotenstve v čase písania diplomovej práce. Zhodou náhod, jej témou sú špecifiká realizácie materstva v hraničnej situácii, mladá žena sa preto stretáva so Zuzanou, ktorá je exemplárnym stelesnením vytýčenej témy. Slovenka Zuzana totiž otehotnela tesne pred tým, ako ju, tehotnú a nechápajúcu, odvliekli do gulagu. Práve tam, v nekonečnej sibírskej pustatine, sa Zuzana stala matkou a okrem hladu, chladu, ťažkej fyzickej práce a neľudskosti svojich väzniteľov musela čeliť aj obavám o svoje batoliatko…

 

Rankov je výborný rozprávač. Ako poviedkový majster sa naučil šetriť priestorom aj slovami; dej preto plynie ľahko, rýchlo, úderne. Osviežujúco (aj keď nie objavne) pôsobí striedanie prítomnosti s retrospektívnymi časťami (a teda Zuzanin príbeh, rozprávaný Lucii metódou oral history) a autorova schopnosť zďaleka sa vyhnúť sentimentálnym prvkom, hoci téma k nim priam zvádza. Autorova zdanlivá odosobnenosť (plus pomerne rozsiahla vsuvka o špecifikách rozprávania respondenta) môžu na niekoho pôsobiť až priveľmi sterilne, väčšina čitateľov však zrejme ocení, že autor ani jeho postavy zbytočne nefňukajú a že text nie je zaťažený žiadnymi zbytočnými odbočkami (hoci aj v podobe neustálej analýzy emočných pochodov svojich hrdiniek).

 

Nedá sa nevšimnúť, že v románe absentujú otcovia. Zuzanin otec je mŕtvy, otca jej dieťaťa zavraždia na jednej z prvých strán. Rovnako aj Luciin život je poznačený neprítomnosťou výraznejšieho mužského prvku. O to viac do popredia vystupujú vzťahy hrdiniek s vlastnými matkami – a ako sa v závere ukáže, práve ten Zuzanin sa stal pre jej život kľúčovým viac, ako by chcela…

 

Práve téma materstva a prepojenosť s dnešnou dobou dodávajú nový rozmer aj téme gulagov, zastúpenej aj v našej literatúre niekoľkými prvými lastovičkami. Možno o to zvláštnejšie pôsobí fakt, že Matky si svojho času nenašli miesto medzi finalistami ceny Anasoft Litera. Potenciálnych čitateľov to však odradiť nemusí.  Skvelo vypointovanému, nadbytočnosťami nezaťaženému a účelovo netragizovanému sujetu sa dajú odpustiť aj malé chybičky krásy (napr. pokrivkávajúca linka Luciinho príbehu), ktoré románu ako celku beztak neuškodili.

 

Matky sú kniha, ktorej sa vyhlo oficiálne literárne ocenenie. Napriek tomu ju však vnímavý čitateľ určite ocení.

 

Recenzovaná kniha: Pavol Rankov, Matky. Edition Ryba, 2011/ Kalligram, 2014.

Odpovede na niektoré otázky z blogu o Bohu

06.02.2018

Môže byť Boh naraz spravodlivý aj milosrdný? Prečo umierajú deti? Čo má Boh spoločné s Cirkvou? Je vôbec bol dobrý? Aj toto sú niektoré podnety, ktoré sa (či už explicitne alebo implicitne) viac »

Existuje Boh?

03.02.2018

Podľa mňa je to najdôležitejšia otázka, akú si môžeme dať: existuje Boh alebo nie? Od jednoznačnej odpovede predsa závisí všetko ostatné... Tak ako to s ním teda je? Existuje? Ak áno, viac »

Mária Bilá: Ženy, ktoré čakajú. Prosba: Nečítajte to

09.01.2018

Toto nie je marketingový ťah. Je to prosba. Varovanie. Naozaj. Vysvetlím. Túto knihu som napísala v čase, kedy som ešte nemala pevne ujasnený hodnotový systém. Také štádium hľadania (sa). viac »

Putin

Putin sa osobne nezapojí do prezidentskej volebnej kampane

19.02.2018 18:42

Putin na rozdiel od svojich siedmich súperov kandiduje ako nezávislý.

corbyn

Mayová vyzvala Corbyna k otvorenosti okolo schôdzok s ŠtB

19.02.2018 18:41

Pracovník ŠtB médiám povedal, že Jeremy Corbyn s komunistickou tajnou políciou spolupracoval vedome. To britský politik odmietol.

andrej babiš

Český premiér v demisii Andrej Babiš má zdravotné komplikácie; veľa pracuje

19.02.2018 18:23

Babiš v pondelok vo svojom príspevku na Facebooku priznal, že po odporúčaniach pracovníčok sekretariátu úradu vlády začal namiesto kávy piť čaj proti vysokému tlaku.

ľudia, jedenie, jedlo, reštaurácia

Spravodlivá spoločnosť by mala podľa Slovákov zaručiť uspokojovanie základných potrieb

19.02.2018 18:09

V prieskume sa výskumníci prvýkrát pýtali na to, aké charakteristiky spoločenského a politického zriadenia si ľudia spájajú s demokratickým režimom a v akej miere.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 115
Celková čítanosť: 129599x
Priemerná čítanosť článkov: 1127x

Autor blogu

Kategórie