Založ si blog

Hitler sa vracia

V súvislosti s knihou A je tu zas je často kladená otázka: Čo by sa stalo, ak by sa Hitler ocitol v dnešnej dobe? My však buďme kreatívny a spýtajme sa – čo sa stalo, ak chcel Timur Vermes začleniť v rámci svojej knižnej tvorby do deja práve Hitlera?

 

Niekto by možno povedal, že Hitler sa vo Vermesovej tvorbe ocitol už len pre samotný nápad a samotnú Hitlerovu osobu. Tá je v súčasnosti vnímaná ako jedna z najkontroverznejších, už len myšlienka dosadiť ho do dnešného sveta (aj keď len na poli fikcie) môže byť pre niekoho provokujúcou.Bez ohľadu na politické preferencie budí nápad zvedavosť: Ako autor Hitlera opíše? Aké stanovisko k nemu zaujme? A čo ten Hitler v dnešnom svete vyvedie?

 

V tomto ohľade bol výber Hitlerovej osoby minimálne dobrou komerčnou voľbou. Ak by tu bol zas Schiller alebo Einstein, obdobná kniha by sa zrejme bestsellerom nestala. Autor si však zrejme bol vedomý, že písaním o Hitlerovi (a to dokonca z Hitlerovho pohľadu) si nemusí zaistiť len pozitívnu formu pozornosti. Možno aj preto zvolil práve prvú osobu – akoby si týmto spôsobom chcel od neho zaistiť odstup, v zmysle hesla „ja nič, ja muzikant“, pretože nech by sa voči nemu zniesli akékoľvek výčitky či obvinenia, stále by mohol dôvodiť, že prezentoval Hitlerove, nie svoje názory. Podobným ističom (a vábičom zároveň) je aj humor – a treba povedať, že Vermes ho vie využívať funkčne. Vzhľadom na výber hlavnej postavy ho ani nie je ťažké vyvolať – postava vytrhnutá z jednej doby a kontextu, vložená do úplne inej doby s inými preferenciami, bude zrejme vždy vzbudzovať určitú úsmevnosť už len pre vytvorený kontrast.

 

V tomto zmysle sa stal z Hitlerovej postavy glosátor dnešnej doby. Konfrontovaný s dnešnou spoločnosťou sa najprv pokúša zorientovať v spleti technických vymožeností a dobových pomerov, a pozorujúc javy okolo seba sa ich zároveň snaží reflektovať a takýmto spôsobom sa v nich vyznať. Všíma si situáciu v médiách, problémy s tureckými prisťahovalcami, žensko-mužské vzťahy… Z textu cítiť (ale to si možno len domýšľam), že aj samotný Timur Vermes nie je so súčasnou spoločnosťou stopercentne spokojný a stotožnený – a práve Hitlerov jazyk mu dáva možnosť  nenápadne to priznať. To, čo by bolo inak politicky nekorektné, je teraz jednoducho vtipné – lebo veď si to myslí nacista z minulosti.

 

Vo Vermesovom knižnom svete sa však Hitler rýchlo zorientuje a pomaly si opäť podmaňuje davy. Tentoraz už nie ako politický vodca, ale ako zabávač. Nie žeby ním Hitler chcel byť – so svojím výzorom, názormi a podobnosťou s historickým Hitlerom (lebo veď kto by uveril, že on je Hitler, ktorý sa nejakým zvláštnym, v knihe bližšie nevysvetleným, spôsobom ocitol v dnešnej dobe) sa v nemeckej spoločnosti stáva predurčený na rolu televízneho hrdinu, naoko paródiu Hitlera, v skutočnosti jeho doslovné stelesnenie…

 

Práve táto časť knihy má byť prezentovaná ako hlavné posolstvo. Aj dnes sa ľudia dajú ovplyvniť, sfanatizovať, ovládnuť. Možno inými spôsobmi, možno inými prostriedkami, ale dajú.

 

Pre mnohých čitateľov však ostáva otázne, či je kniha naozaj varovaním, satirou, alebo skôr sama manipuluje, bagatelizuje. Vtipný Hitler je totiž chtiac-nechtiac sympatický Hitler a je veľmi ťažké s ním behom čítania nesympatizovať. Najmä ak uvážime, že Hitlerovými ústami sa tu kritizujú aj fenomény či ľudia, s ktorými nie sú spokojní ani mnohí radoví Nemci.

 

Aj z tohto titulu je kniha A je tu zas dielom, ktoré mnohí príjmu a mnohí neprijmú. Pútavosť, humor a téma ju predurčujú na ľahké prečítanie, je však otázne, či ju všetci ľahko strávia.

 

A že či v konečnom dôsledku nie sú veci v nej opisované skôr na plač, ako na smiech…

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: A je tu zas, Timur Vermes, Zelený kocúr, 2014. 344 strán. Preklad: Michal Hvorecký

“Eurábia”, boj proti teroristom či “starodievoctvo”: dovolenkové čítanie pre náročnejších

18.07.2017

„Je to vojna kultúr. (...) Vojna, ktorá chce viac než naše telo zasiahnuť našu dušu. Ráz nášho života, našu životnú filozofiu. Spôsob, akým myslíme, jednáme, milujeme. (...) Ich cieľom viac »

Domček: ako žijú súčasní mladí katolíci?

17.07.2017

Myslela som si, že do Domčeka chodia bigotní fanatici, ktorí nemajú iné možnosti sociálneho vyžitia. Druhý predsudok: nechodia tam hľadať Boha, ale (životného) partnera. Verdikt? Do Domčeka viac »

Láska bez hraníc: ako si muž bez končatín našiel manželku

16.07.2017

Narodil sa bez nôh a rúk, kvôli čomu si už v detstve uvedomil tri veci: nikdy sa o seba nebude môcť sám postarať, nikdy si nenájde prácu, nikdy si nenájde lásku. Dlho preto trpel zúfalstvom viac »

Nemecko, Sigmar Gabriel, vicekancelár

Berlín, ktorý je v spore s Ankarou, uisťoval tureckú menšinu o podpore

22.07.2017 17:57

Sigmar Gabriel sa obrátil na Turkov žijúcich v Nemecku, aby ich ubezpečil, že s aktuálnym sporom medzi Berlínom a Ankarou nemajú nič spoločné a nijako ich neohrozuje.

Viktor Orbán

Orbán: Integrácia zlyhá. Moslimovia sa považujú za silnejších, než sú kresťania

22.07.2017 14:11

Podpora migrácie nie je odpoveďou na ekonomické problémy, povedal maďarský konzervatívny premiér Viktor Orbán.

Viktor Orbán, prejav

Inkvizícia EÚ namierená proti Poľsku nikdy nemôže uspieť, tvrdí Orbán

22.07.2017 13:35

Maďarsko použije všetky právne prostriedky, aby v Európskej únii preukázalo solidaritu s Poľskom. Povedal to maďarský premiér Viktor Orbán.

grecko, protest, demonstracia

Zadlžení Gréci sú z najhoršieho vonku

22.07.2017 13:00

Grécku ešte vlani hrozil odchod z eurozóny, no teraz sa podľa mnohých makroekonomických ukazovateľov pomaly dostáva z najhoršieho.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 92
Celková čítanosť: 98224x
Priemerná čítanosť článkov: 1068x

Autor blogu

Kategórie