Založ si blog

Hitler sa vracia

V súvislosti s knihou A je tu zas je často kladená otázka: Čo by sa stalo, ak by sa Hitler ocitol v dnešnej dobe? My však buďme kreatívny a spýtajme sa – čo sa stalo, ak chcel Timur Vermes začleniť v rámci svojej knižnej tvorby do deja práve Hitlera?

 

Niekto by možno povedal, že Hitler sa vo Vermesovej tvorbe ocitol už len pre samotný nápad a samotnú Hitlerovu osobu. Tá je v súčasnosti vnímaná ako jedna z najkontroverznejších, už len myšlienka dosadiť ho do dnešného sveta (aj keď len na poli fikcie) môže byť pre niekoho provokujúcou.Bez ohľadu na politické preferencie budí nápad zvedavosť: Ako autor Hitlera opíše? Aké stanovisko k nemu zaujme? A čo ten Hitler v dnešnom svete vyvedie?

 

V tomto ohľade bol výber Hitlerovej osoby minimálne dobrou komerčnou voľbou. Ak by tu bol zas Schiller alebo Einstein, obdobná kniha by sa zrejme bestsellerom nestala. Autor si však zrejme bol vedomý, že písaním o Hitlerovi (a to dokonca z Hitlerovho pohľadu) si nemusí zaistiť len pozitívnu formu pozornosti. Možno aj preto zvolil práve prvú osobu – akoby si týmto spôsobom chcel od neho zaistiť odstup, v zmysle hesla „ja nič, ja muzikant“, pretože nech by sa voči nemu zniesli akékoľvek výčitky či obvinenia, stále by mohol dôvodiť, že prezentoval Hitlerove, nie svoje názory. Podobným ističom (a vábičom zároveň) je aj humor – a treba povedať, že Vermes ho vie využívať funkčne. Vzhľadom na výber hlavnej postavy ho ani nie je ťažké vyvolať – postava vytrhnutá z jednej doby a kontextu, vložená do úplne inej doby s inými preferenciami, bude zrejme vždy vzbudzovať určitú úsmevnosť už len pre vytvorený kontrast.

 

V tomto zmysle sa stal z Hitlerovej postavy glosátor dnešnej doby. Konfrontovaný s dnešnou spoločnosťou sa najprv pokúša zorientovať v spleti technických vymožeností a dobových pomerov, a pozorujúc javy okolo seba sa ich zároveň snaží reflektovať a takýmto spôsobom sa v nich vyznať. Všíma si situáciu v médiách, problémy s tureckými prisťahovalcami, žensko-mužské vzťahy… Z textu cítiť (ale to si možno len domýšľam), že aj samotný Timur Vermes nie je so súčasnou spoločnosťou stopercentne spokojný a stotožnený – a práve Hitlerov jazyk mu dáva možnosť  nenápadne to priznať. To, čo by bolo inak politicky nekorektné, je teraz jednoducho vtipné – lebo veď si to myslí nacista z minulosti.

 

Vo Vermesovom knižnom svete sa však Hitler rýchlo zorientuje a pomaly si opäť podmaňuje davy. Tentoraz už nie ako politický vodca, ale ako zabávač. Nie žeby ním Hitler chcel byť – so svojím výzorom, názormi a podobnosťou s historickým Hitlerom (lebo veď kto by uveril, že on je Hitler, ktorý sa nejakým zvláštnym, v knihe bližšie nevysvetleným, spôsobom ocitol v dnešnej dobe) sa v nemeckej spoločnosti stáva predurčený na rolu televízneho hrdinu, naoko paródiu Hitlera, v skutočnosti jeho doslovné stelesnenie…

 

Práve táto časť knihy má byť prezentovaná ako hlavné posolstvo. Aj dnes sa ľudia dajú ovplyvniť, sfanatizovať, ovládnuť. Možno inými spôsobmi, možno inými prostriedkami, ale dajú.

 

Pre mnohých čitateľov však ostáva otázne, či je kniha naozaj varovaním, satirou, alebo skôr sama manipuluje, bagatelizuje. Vtipný Hitler je totiž chtiac-nechtiac sympatický Hitler a je veľmi ťažké s ním behom čítania nesympatizovať. Najmä ak uvážime, že Hitlerovými ústami sa tu kritizujú aj fenomény či ľudia, s ktorými nie sú spokojní ani mnohí radoví Nemci.

 

Aj z tohto titulu je kniha A je tu zas dielom, ktoré mnohí príjmu a mnohí neprijmú. Pútavosť, humor a téma ju predurčujú na ľahké prečítanie, je však otázne, či ju všetci ľahko strávia.

 

A že či v konečnom dôsledku nie sú veci v nej opisované skôr na plač, ako na smiech…

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: A je tu zas, Timur Vermes, Zelený kocúr, 2014. 344 strán. Preklad: Michal Hvorecký

Rozhodujúca dekáda: ako si nepokaziť život hneď v mladosti

16.09.2017

Máte medzi dvadsiatkou a tridsiatkou? Alebo poznáte niekoho z tejto vekovej kategórie, na kom vám záleží? V tom prípade sú nasledujúce riadky pre vás. Asi každá generácia má isté mýty viac »

Klub bitkárov – kult sa vrátil

15.09.2017

Prvé a druhé pravidlo Klubu bitkárov: o klube bitkárov sa nehovorí. Neexistuje však pravidlo, že o Klube bitkárov sa nemôže písať :) Slávny debut Chucka Palahniuka mnohí poznajú skôr ako viac »

Barbora, Boch & Katarzia: ako sa stať dobrým človekom?

12.09.2017

... dodajme; "ako sa stať dobrým človekom, keď sa narodíš do sveta, kde boch, deti aj štetky rozprávajú rovnakým jazykom?" Barbora je prekladateľka, editorka a autorka ženských románov, viac »

Ukrajina

Keď sa v ukrajinskej politike láme jazyk

20.09.2017 13:00

Po pripojení Krymu k Rusku vyvoláva najnovšie obavy Kyjeva nielen situácia na východnej hranici, ale už aj presne na opačnej strane – v Zakarpatskej oblasti.

reznik, rtvs, jaroslav rezník,

Personálne zmeny chce Rezník v RTVS uzavrieť do konca októbra

20.09.2017 12:54

Medzi investičné plány by Jaroslav Rezník rád zaradil aj postupnú obnovu areálu verejnoprávnej televízie v bratislavskej Mlynskej doline.

oľano, remišová, heger, vašečka

OĽaNO žiada vytvorenie úradu, ktorý dohliadne na etiku politikov

20.09.2017 12:49

Hnutie OĽaNO vyzýva vládu, aby zaviedla prax, ktorá sa uplatňuje v mnohých krajinách sveta, teda aby vytvorila Úrad pre etiku.

trolej

Na Prievozskej v Bratislave spadol na cestu strom, doprava kolabuje

20.09.2017 12:32

V úseku Prievozská, Miletičova, Mlynské nivy, Svätoplukova a Košická nepremávajú trolejbusy.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 104
Celková čítanosť: 111128x
Priemerná čítanosť článkov: 1069x

Autor blogu

Kategórie