Založ si blog

Hitler sa vracia

V súvislosti s knihou A je tu zas je často kladená otázka: Čo by sa stalo, ak by sa Hitler ocitol v dnešnej dobe? My však buďme kreatívny a spýtajme sa – čo sa stalo, ak chcel Timur Vermes začleniť v rámci svojej knižnej tvorby do deja práve Hitlera?

 

Niekto by možno povedal, že Hitler sa vo Vermesovej tvorbe ocitol už len pre samotný nápad a samotnú Hitlerovu osobu. Tá je v súčasnosti vnímaná ako jedna z najkontroverznejších, už len myšlienka dosadiť ho do dnešného sveta (aj keď len na poli fikcie) môže byť pre niekoho provokujúcou.Bez ohľadu na politické preferencie budí nápad zvedavosť: Ako autor Hitlera opíše? Aké stanovisko k nemu zaujme? A čo ten Hitler v dnešnom svete vyvedie?

 

V tomto ohľade bol výber Hitlerovej osoby minimálne dobrou komerčnou voľbou. Ak by tu bol zas Schiller alebo Einstein, obdobná kniha by sa zrejme bestsellerom nestala. Autor si však zrejme bol vedomý, že písaním o Hitlerovi (a to dokonca z Hitlerovho pohľadu) si nemusí zaistiť len pozitívnu formu pozornosti. Možno aj preto zvolil práve prvú osobu – akoby si týmto spôsobom chcel od neho zaistiť odstup, v zmysle hesla „ja nič, ja muzikant“, pretože nech by sa voči nemu zniesli akékoľvek výčitky či obvinenia, stále by mohol dôvodiť, že prezentoval Hitlerove, nie svoje názory. Podobným ističom (a vábičom zároveň) je aj humor – a treba povedať, že Vermes ho vie využívať funkčne. Vzhľadom na výber hlavnej postavy ho ani nie je ťažké vyvolať – postava vytrhnutá z jednej doby a kontextu, vložená do úplne inej doby s inými preferenciami, bude zrejme vždy vzbudzovať určitú úsmevnosť už len pre vytvorený kontrast.

 

V tomto zmysle sa stal z Hitlerovej postavy glosátor dnešnej doby. Konfrontovaný s dnešnou spoločnosťou sa najprv pokúša zorientovať v spleti technických vymožeností a dobových pomerov, a pozorujúc javy okolo seba sa ich zároveň snaží reflektovať a takýmto spôsobom sa v nich vyznať. Všíma si situáciu v médiách, problémy s tureckými prisťahovalcami, žensko-mužské vzťahy… Z textu cítiť (ale to si možno len domýšľam), že aj samotný Timur Vermes nie je so súčasnou spoločnosťou stopercentne spokojný a stotožnený – a práve Hitlerov jazyk mu dáva možnosť  nenápadne to priznať. To, čo by bolo inak politicky nekorektné, je teraz jednoducho vtipné – lebo veď si to myslí nacista z minulosti.

 

Vo Vermesovom knižnom svete sa však Hitler rýchlo zorientuje a pomaly si opäť podmaňuje davy. Tentoraz už nie ako politický vodca, ale ako zabávač. Nie žeby ním Hitler chcel byť – so svojím výzorom, názormi a podobnosťou s historickým Hitlerom (lebo veď kto by uveril, že on je Hitler, ktorý sa nejakým zvláštnym, v knihe bližšie nevysvetleným, spôsobom ocitol v dnešnej dobe) sa v nemeckej spoločnosti stáva predurčený na rolu televízneho hrdinu, naoko paródiu Hitlera, v skutočnosti jeho doslovné stelesnenie…

 

Práve táto časť knihy má byť prezentovaná ako hlavné posolstvo. Aj dnes sa ľudia dajú ovplyvniť, sfanatizovať, ovládnuť. Možno inými spôsobmi, možno inými prostriedkami, ale dajú.

 

Pre mnohých čitateľov však ostáva otázne, či je kniha naozaj varovaním, satirou, alebo skôr sama manipuluje, bagatelizuje. Vtipný Hitler je totiž chtiac-nechtiac sympatický Hitler a je veľmi ťažké s ním behom čítania nesympatizovať. Najmä ak uvážime, že Hitlerovými ústami sa tu kritizujú aj fenomény či ľudia, s ktorými nie sú spokojní ani mnohí radoví Nemci.

 

Aj z tohto titulu je kniha A je tu zas dielom, ktoré mnohí príjmu a mnohí neprijmú. Pútavosť, humor a téma ju predurčujú na ľahké prečítanie, je však otázne, či ju všetci ľahko strávia.

 

A že či v konečnom dôsledku nie sú veci v nej opisované skôr na plač, ako na smiech…

 

Mária Bilá

 

Recenzovaná kniha: A je tu zas, Timur Vermes, Zelený kocúr, 2014. 344 strán. Preklad: Michal Hvorecký

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118567x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie