Založ si blog

7 najlepších slovenských autoriek

Každý by si sem mohol doplniť, koho chce. Môj výber je subjektívny, opieram sa však v ňom o objektívne kritéria (aspoň sa teda snažím) – a robím to s priznaným účelom propagovať a popularizovať súčasné spisovateľky, ktoré si to podľa mňa zaslúžia.

 

A čo vy – knihy ktorej z týchto dám ste už čítali?

 

Jana Beňová – vždy, ak mi niekto povie, že slovenská literatúra je veľmi „slovenská“ a v zahraničí by nemala čo povedať, odkážem ho na Beňovú. Kráľovná experimentu ladne korčuľuje na pomedzí prózy a poézie, reality a fantázie, slovenských reálií a geografického esperanta. Jej knihy je dôležitejšie precítiť ako pochopiť – ak sa vám to však už podarí, určite ostanete milo prekvapený. Z jej poslednej tvorby sa mne osobne najviac páčil intímny Plán odprevádzania (Café Hyena), za ktorý zinkasovala Cenu Európskej únie za literatúru 2012, a v ktorom približuje (ale aj hravo zastiera) svet niekoľkých postáv a svojráznych vzťahov medzi nimi. Verná vzťahovej problematiky a svojmu nenapodobiteľnému štýlu ostala aj v novelo-básňo-románe Preč! Preč!, za prečítanie stojí aj svojrázne poňatá intelektuálna ľúbostná romanca (moja definícia, s ktorou kritika ani ostatní čitatelia možno nebudú súhlasiť) Honeymoon (recenzia čoskoro)

 

Irena Brežná – slovenská autorka píšuca nemecky a žijúca v Švajčiarsku. Práve tam emigrovala ako osemnásťročná v šesťdesiatom ôsmom. O živote v socialistickom Československu rozpráva v pozícii detského rozprávača v románe  Na slepačích krídlach, ktorý má potenciál zaujať nielen témou, ale aj jej prevedením. Veľmi aktuálnou (nielen z hľadiska roku vydania) je aj jej ďalšia autobiograficky ladená kniha, horúci nominant na tohtoročnú cenu Anasoft litera, Nevďačná cudzinka. V súčasnosti háklivá téma migrácie a následnej asimilácie je v danom diele spracovaná veľmi úprimne, no citlivo zároveň. Je to skrátka kniha, ktorá by si zaslúžila viac pozornosti, ocenení, diskusií. Podobne ako jej autorka.

 

Ivana Dobrakovová – Do sveta literatúry vstupovala vďaka literárnym súťažiam (napr. Poviedka 2008 a Jašíkove Kysuce 2007) a definitívne debutom Prvá smrť v rodine. Kniha poviedok, ktoré sa dajú čítať ako najnapínavejší román, etablovala mladú Bratislavčanku do pozície kritikmi ospevovanej autorky a zaručila jej aj postup do finálovej desiatky najprestížnejšej literárnej súťaže u nás Anasoft Litera. Mimochodom, o post najlepšej knihy roka v tejto súťaži zabojovala každá z jej kníh; aj to je dôkaz toho, že pre kritikov je Dobrakovová zaujímavá a chvályhodná. Najväčšie literárne haló vyvolal zrejme jej román Bellevue, v ktorom bravúrne zachytila postupne nastupujúcu psychickú chorobu hlavnej hrdinky. Každý, kto sa pýta, či je jazyk a štylistická rovina knihy dôležitá tak, ako obsah, by mal hľadať odpoveď práve v tomto románe. Naposledy vydala poviedkovú knihu Toxo, tematicky sa týkajúcu najmä materstva. Žije v Taliansku, venuje sa najmä prekladateľskej činnosti.

 

Elena Eleková – niektorí sa možno budú chytať za hlavu, ale nech. Nositeľka prémie Literárnej ceny Mám talent 2011 mala smolu, že svoju literárnu kariéru sa rozhodla rozbehnúť práve pod záštitou danej súťaže. Uznávam, že jej víťazný debut Život pri živote veľmi balansoval medzi umeleckou a ženskou literatúrou, no ak uvážime, že autorke sa tento balans podarilo vyvažovať, a že téma života na psychiatrii má v slovenskej literatúre zatiaľ skôr mužských spracovateľov (spomeniem aspoň Záchytku od bývalého ošetrovateľa Viťa Staviarskeho), vlastne to bol celkom dobrý a prínosný pokus o prienik hodnotného a komerčného. Ešte lepšou a vyzretejšou bola kniha Morituri, vďaka ktorej môžete získať zasvätený pohľad do sveta slovenského zdravotníctva (respektíve do života sestier a ich pacientov), ale aj neobyčajne hrejivý čitateľský zážitok.

 

Jana Juráňová – s jej knihami je to ako na hojdačke; raz autorka zamieri rovno do literárnych výšin, inokedy si musíte overiť, či ste si správne prečítali meno na obálke (no a čo, veď aj majster kat sa občas sekne). Medzi to (naj?)lepšie, čo od Juráňovej môžete na trhu nájsť, patrí napríklad biografia Hviezdoslavovej manželky Ilony Žila som s Hviezdoslavom, či v roku 2013 vydaná Nevybavená záležitosť. Práve v tejto knižke môžete nájsť jeden z najmenej dramatických (v tom najlepšom slova zmysle) napísaných príbehov o holokauste, či skôr o stopách, čo tu nechal. Beňová však nie je len dobrá fabulátorka, ale aj dobrá interviewistka – dôkazom čoho môže byť napríklad knižka Mojich 7 životov  (Agneša Kalinová v rozhovore s Janou Juráňovou), v ktorej zaujímavým spôsobom spoznávame zaujímavú osobnosť.

 

Zuska Kepplová – mnohých (vrátane mňa) irituje eskom v mene a názormi v médiách; ako autorka si však zaslúži pozornosť. Svoju generáciu zaujala najmä debutom Buchty švabachom, v ktorej zúročila svoje skúsenosti s pobytmi vo Veľkej Británii, Fínsku, Francúzsku. Knihe sa podarilo vyvolať odozvu medzi veľkou skupinou čitateľov – časť z nich bola vďačná za autenticky pôsobiacu knižku, ktorá sa ako jedna z prvých u nás naplno venovala téme súčasného migranstva mladých Slovákov, mnohých však podráždil autorkin štýl alebo isté motívy (lesbická láska, sex s černochmi atď.). Podobnú odozvu a polarizáciu sa ďalšej autorkinej knižke – 57 km od Taškentu – vyvolať nepodarilo, v súčasnosti je na trhu jej minuloročná novinka Reflux, v ktorej si autorka berie na paškál opätovné začleňovanie sa do slovenskej spoločnosti po príchode zo zahraničia. Je len na vás, či budete so svojráznou autorkou súhlasiť, alebo skôr behom diskutovať (či dokonca sa hádať) – je však natoľko výrazná a v istých kruhoch vplyvná, že by ste si na jej tvorbu aspoň v rámci kultúrneho prehľadu mali utvoriť vlastný názor.

 

Svetlana Žuchová – nielen zaujímavá autorka, ale aj osobnosť. Dcéra psychiatra, ktorá vyštudovala dve vysoké školy (psychológiu na Univerzite vo Viedni a medicínu na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave), profesne pôsobí najmä v zahraničí, a zahraničné motívy či prostredia sú často prítomné aj v jej tvorbe. Napríklad hrdinkou jej výbornej novely Yesim je turecká imigrantka žijúca vo Viedni. Okrem (pre slovenskú literatúru) atypickej témy zaujala (aj keď niektorých iritovala) novela svojim zvláštnym, hrejivým jazykom plným prirovnaní a atypických slovných väzieb. Oproti tejto bravúrnej novele (ktorú prečítate na jeden dych) pôsobia nasledujúce romány Zlodeji a svedkovia a Obrazy zo života M. omnoho tradičnejšie, aj keď i ich hrdinami/hrdinkami sú najmä ľudia žijúci v zahraničí či pochádzajúci zo zahraničia. Mimochodom, všetky tri spomenuté knihy sa ocitli aj vo výberoch Anasoft Litera.

 

Možno sa niektorí budú pýtať, prečo v mojom výbere nie sú Veronika Šikulová, Uršula Kovalyk, Etela Farkašová… Úprimne; neviem. Uznávam, že sú skvelé autorky, a uznávam, že môj výber je naozaj len výberom. Subjektívnym, intuitívnym… A možno nie konečným. Chcela som v ňom však predstaviť sedem zaujímavých literárne činných dám, ktorých dielo dokazuje, že byť spisovateľkou neznamená písať braky do červenej knižnice. Sedem spisovateliek, ktoré som vybrala, sú však len vzorkou z toho, čo ponúka súčasná slovenská literatúra. Stačí obísť regály s bestsellermi, ktoré na výslnie dostal marketing a reklama.

 

Niekedy totiž to dobré vôbec nemusí byť nápadné…

Umlčané hlasy: Detské vojnové denníky od 1. svetovej vojny po Irak

17.11.2017

„Za posledných 10 rokov zahynuli v ozbrojených konfliktoch 2 milióny detí a šesť miliónov ich bolo zranených či zmrzačených. Po celom svete dnes na rôznych miestach bojuje viac než štvrť viac »

Najkrajšie grafické knihy u nás

03.11.2017

Máte chuť na príbeh, ale nie na slová? Radi čítate medzi riadkami, či "medzi obrázkami"? Viete sa tešiť z krásnych ilustrácií? Ak ste na dané otázky odpovedali áno, rada vás odkážem viac »

Aké ľúbostné listy písali slávni ľudia?

20.09.2017

Nádherné i banálne "ľúbim ťa" sa dá povedať tisíckami slov aj gest. Inak si lásku vyznávajú čerství milenci, inak dvojice, ktoré už preskúšal osud aj nejaký ten rok. Inak ľúbi čerstvý viac »

mobil, platba mobilom, nákup, bezkontaktná, platba

Poľská vláda chce postupne zrušiť nedeľný predaj

24.11.2017 02:24

Poľská vláda vláda plánuje postupne do roku 2020 zrušiť nedeľný predaj, aby zamestnanci mali viac času na rodinu.

PZ SR

Zrážku troch vozidiel neďaleko Šamorína neprežili dve osoby

23.11.2017 21:38

Ďalšie tri osoby sú v opatere Záchrannej zdravotnej služby.

sud, justicia, sudy

Svedok vraždy bosa Sýkoru strieľal na pumpe

23.11.2017 21:34

V rukách polície skončil muž, ktorý svedčí v prípade popravy mafiánskeho bossa z Bratislavy.

Návšteva Putina v Nemecku

Začalo nemecko-ruské fórum, pozdravy zaslali Merkelová aj Putin

23.11.2017 20:57

Diskusné fórum sa koná v čase, keď sú nemecko-ruské vzťahy stále ťažko poznačené ruskou anexiou ukrajinského Krymu z roku 2014.

marbi

"Áno, kniha nám musí niečo dať. Kniha môže niečo dať i tak, že nám niečo vezme. Berúc naše predsudky, dáva nám kniha niečo, totiž viac jasnosti, viac vedenia, než sme mali predtým. Sú knihy, ktoré nielenže niečo berú, ale zoberú nás tak zle, že nás poničia až k tomu stupňu, kedy si človek myslí, že už nemôže ďalej žiť alebo aspoň ďalej žiť ako doteraz." Becher

Štatistiky blogu

Počet článkov: 107
Celková čítanosť: 118571x
Priemerná čítanosť článkov: 1108x

Autor blogu

Kategórie